Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2015 :  21:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως κάποτε στη Γιάλτα... (ευτυχώς!!!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2015 :  21:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς ενα περήφανο ΟΧΙ μετατράπηκε σε ενα ταπεινωτικό ναι..
Ντροπή στην κυβέρνηση της αριστεράς που ψηφίζει και εφαρμόζει το επαίσχυντο μνημόνιο και αντιλαικές πολιτικές,
στηριζόμενη απο τα διεφθαρμένα κόμματα που ευθύνονται για την κατάντια της χώρας..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2015 :  22:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλα ρε!!! ....Έχει το έγκριτο βήμα αποκλειστικό ρεπορτάζ από το σαρδόνιο χαμόγελο του Πούτιν στη μυστική τους συνάντηση καθως και όλες τις απόρρητες πληροφορίες για τις κρυφές συμφωνίες Ευρώπης/Ρωσίας κτλ που δεν τις έχει μυριστεί κανένας άλλος

Σας δουλεύουν κανονικά ....κανονικότατα όμως. Τελικά δεν έχει και πολύ διαφορά απο το να αρθρογραφείς στο κουλούρι ή σε κάποια μέσα εάν ο καθένας είναι έτοιμος να πιστέψει όποια απίθανη ιστορία του πασάρεις εάν του αρέσει...

Και με την ευκαιρία

Πέρα από του ότι δεν είδα να σχολιάζεις τελικά τη θέμα της "ανάπτυξης" για το 2014 όπου φαντάζομαι ότι σύμφωνα με τα "έγκυρα" ρεπορτάζ του ΣΚΑΙ που παρέθεσες πως θεωρούσες πραγματικά πως είχαμε για πρώτη φορά αύξηση του ΑΕΠ εδώ και 5-6 χρόνια και όχι απλά λογιστικά κολπάκια για να καλύψουμε ακόμα μια μεγάλη μείωση...

...θα ήθελα όμως τουλάχιστον να σχολιάσουμε κάτι άλλο που έχει να κάνει πάλι με έγκυρα ρεπορταζ που μεταφέρονται εδώ χωρίς καμία διάθεση διασταύρωσης ή κριτικής σκέψης....

Λοιπόν να συμφωνήσουμε ότι εάν είναι ένα τουλάχιστον πράγμα αληθινό σε αυτά που λέει η Βαλαβάνη (που δεν είναι και δύσκολο να διασταυρωθούν και που μοιάζουν αλήθεια ...άλλωστε θα ταν χαζή να τα υποστήριζε σε αυτό το σημείο) όπως π.χ. το ότι οι κατήγοροι της παρουσιάζουν φωτογραφία της πριν 2-3 χρόνια (έχοντας κόψει μάλιστα τον πεθαμένο εδώ και καιρό σύζυγο της) για να αποδείξουν ότι βρισκόταν μαζί με τη μάνα της σε εκδήλωση πριν 20 μέρες ή ότι η ανάληψη από τη μητέρα της έγινε στη πραγματικότητα αρκετές μέρες πριν και αφορούσε άλλο ποσό κλπ κλπ κλπ

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500013553

τότε να δεκτούμε καταρχάς ότι μιλάμε για ρεσιτάλ κιτρινισμού (όχι ότι περιμένεις κάτι λιγότερο από τον Θέμο των 5 μαύρων εκατομμυρίων και της iefimerida του πρώην συνεργάτη του) και ότι η αξιοπιστία οποιαδήποτε κατηγορίας όταν κλονίζεται έτσι δεν είναι απλά αμφισβήτησιμη (όσο είναι και η ίδια η κατηγορία έτσι και αλλιώς) αλλά αποδεδειγμένα χαμένη από χέρι.

Και εδώ μιλάμε για κάπου όπου ούτε λάθη ούτε ελλείψεις νομίζω δεν χωράνε (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για συσσωρευμένα). Όταν κατηγορείς κάποιον (και σε όλους πάει αυτό όπως και σε όσους παραθέτουν διάφορα εδώ) τότε θα πρέπει να είσαι όχι μία αλλά 100 φορές πιο έγκυρος και σίγουρος στο ρεπορτάζ σου και στις διασταυρώσεις σου...

Δεν είναι το θέμα μου η υποστήριξη της Βαλαβάνη (το κάνει άλλωστε αρκετά καλά μόνη της) αλλά να ξέρουμε εάν και που συμφωνούμε...

Ο δόλος άλλωστε της Βαλαβάνη ακόμα και εάν υπήρξε εσωτερική πληροφόρηση (που εγώ υποψιάζομαι ότι όλοι μιλάνε λίγο παραπάνω από όσο πρέπει με τα πολύ στενά τους πρόσωπα έτσι και αλλιώς, όπως άλλωστε κάνουμε και εμείς) δεν είναι εύκολο να αποδειχθεί. Ο γκεμπελισμός από την άλλη αποδεικνύεται συνήθως με μια απλή διασταύρωση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2015 :  22:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Καθώς τον άκουγε ο ρώσος ηγέτης, άφησε να του ξεφύγει ένα σαρδόνιο χαμόγελο"


χαχαχαχαχαχα (και ακόμα περισσότερο ....όσο το σκέφτομαι ότι τα δέχονται έτσι εύκολα αυτά οι περισσότεροι πλεον ως έγκυρα ρεπορταζ). Έχει χαθεί κάθε μέτρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2015 :  22:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα να μου πεις και η telegraph τα ίδια σέρβιρε σήμερα (και μετά νομίζω έσβησε την είδηση http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/greece/11750942/Greek-air-force-pilot-flew-F16-to-Turkey-to-withdraw-euros.html)

...δεν θα το κάνουν οι "θέμοι" που το χουν εκπαιδεύσει το κοινό τους εδώ και δεκαετίες στο αμάσητο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2015 :  22:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Ημερησία πάντως, ήταν πιο συγκεκριμένη και απάντησε και στα tweet του Βαρουφάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2015 :  22:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχε πληροφορίες και από τις γκριμάτσες του Τσίπρα...?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  01:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά βρε SAM κάτσε και κόλλα σε ότι θες, από τα 100, στο 1 το οποίο είναι αμφισβητήσιμο. Στα 10 που θες αμφισβητήσιμα. Στα 30 σου λέω εγώ, και σε 20 που είναι και καταφανώς ψέματα.
Τα πιο πολλά όμως δείχνουν ότι υπάρχει σοβαρό θέμα.

Ακόμα και αν το ΑΕΠ δεν ήταν στο +1.8% αλλά στο -1,9% πάλι δεν έχει καμία σχέση με το -4% που θα είναι φέτος και μάλστα αν όλα πάνε καλά.
Αλήθεια το φετινό 4% που εκτιμάνε είναι όντως 4% ή μήπως και αυτό με την σειρά του είναι... -8% με την ίδια λογική?

Ακόμα και αν στην Ρωσσία τα πράγματα ήταν καλά, και όλες αυτές η ατάκες παρεξηγήθηκαν από κάποιον που τις διαστρέβλωσε, και τις χρονικές συγκυρίες και τις δηλώσεις βαρουφάκη, βαλαβάνη, λαφαζάνη, λαπαβίτσα κτλ,
Πίστεψε εσύ πως έπεσαν από τα σύννεφα όταν έκλεισαν οι τράπεζες. Δεν το ήξεραν, δεν το φανταζόντουσαν. Ήταν εντελώς παράλογη και εκβιαστική η κίνηση αυτή (τι και αν το ίδιο προέβλεπαν σε ανύποπτο χρόνο όι ίδιοι Τσίπρας/Βαρουφάκης κτλ).

Το αν κάποιοι στοχοποιούνται και αν η δικαιοσύνη δεν έχει αποφανθεί άστο. Πόσες και πόσες φορές, κάτι εντελώς λογικό γινόταν αντικείμενο λάσπης στο παρελθόν. Πόσα δημοσιεύματα θυμάμαι για λεφτά που έβγαλε κάποιος έξω, και μάλιστα σε περίοδο που οι τράπεζες δεν έκλεισαν την επόμενη μέρα (και ούτε κινδύνεψαν πραγματικά να κλείσουν ο ELA Μπήκε στην ζωή μας επί ΣΥΡΙΖΑ). Και αν αυτό ήταν προδοσία ή όχι.
Και κάποτε ήταν προδοσία η παραμικρή αναφορά σε κάτι, ενώ τώρα δεν μας πιάνει τίποτα...
Ο ίδιος ο πρόεδρος των ΑΝΕΛ και συγκυβερνήτης μας, έχει καταδικαστεί για συκοφαντική δυσφήμιση, για τα CDS. Και θα μου πεις εμένα για έναν δημοσιογράφο που δεν είπε ψέματα, απλά προσπάθησε να συνδέσει την Βαλαβάνη με την μητέρα της?
Ε ναι, και εγώ αυτό πιστεύω, ανεξαρτήτως του δημοσιεύματος του πρώτουθεματος, που είναι κίτρινο (κάτι το οποίο έχω αναφέρει και εγώ πιο πριν).
Αν εσένα η λέξη σύρμα δεν σου λέει κάτι ή θεωρείς πως αυτά... δεν γίνονται και απλά είχε ένστικτο η μαμά βαλαβάνη τότε. (ενώ ο Βαρουφάκης ήταν ειλικρινης, τα πίστευε αυτά την ώρα που τα έλεγε, απλά έπεφτε έξω συνεχώς).
Εδώ μεταξύ μας άνθρωποι με 5-6-10 χιλιάρικα και είμαστε στα τηλέφωνα τι θα γίνει και πως.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  03:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum
Αν εσένα η λέξη σύρμα δεν σου λέει κάτι ή θεωρείς πως αυτά... δεν γίνονται και απλά είχε ένστικτο η μαμά βαλαβάνη τότε. (ενώ ο Βαρουφάκης ήταν ειλικρινης, τα πίστευε αυτά την ώρα που τα έλεγε, απλά έπεφτε έξω συνεχώς).
Εδώ μεταξύ μας άνθρωποι με 5-6-10 χιλιάρικα και είμαστε στα τηλέφωνα τι θα γίνει και πως.



Μα αυτό στο έγραψα εγώ πρώτος. Δεν πιστεύω "ότι θέλω".

quote:
Originally posted by samΔεν είναι το θέμα μου η υποστήριξη της Βαλαβάνη (το κάνει άλλωστε αρκετά καλά μόνη της) αλλά να ξέρουμε εάν και που συμφωνούμε...

Ο δόλος άλλωστε της Βαλαβάνη ακόμα και εάν υπήρξε εσωτερική πληροφόρηση (που εγώ υποψιάζομαι ότι όλοι μιλάνε λίγο παραπάνω από όσο πρέπει με τα πολύ στενά τους πρόσωπα έτσι και αλλιώς, όπως άλλωστε κάνουμε και εμείς) δεν είναι εύκολο να αποδειχθεί. Ο γκεμπελισμός από την άλλη αποδεικνύεται συνήθως με μια απλή διασταύρωση...


Όμως εσείς δείχνετε έτοιμοι να πιστέψετε "ότι θέλετε". Ας είμαστε λοιπόν όλοι λίγο πιο προσεκτικοί και "ρεπορταζ" που δεν φαίνονται διασταυρωμένα, χωρίς πηγές, κιτρινιασμένα ....ας μη τα παρουσιάζουμε σαν το λόγο του θεού στη γή....

Δεν σου λέω να μπορείς να εγγυηθείς εσύ 1000% εάν μια είδηση είναι η απόλυτη αλήθεια. Σίγουρα δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό κάθε φορά. Μπορείς όμως να εκτιμήσεις την αξιοπιστία και το ύφος κάθε πηγής σε σημαντικό βαθμό...

..και ρε γαμώτο, έξυπνοι είμαστε ...ας τσεκάρουμε και λίγο παραπάνω ειδικά όταν μεταφέρουμε "ρεπορταζ" από εμφανώς κατευθυνόμενα μέσα. 3 στα 3 σου έδειξα τώρα τελευταία απο τα δικά σου για ΑΕΠ/Βαλαβάνη/"Ρώσικες Συνωμοσίες" που είναι κίτρινα (επαναλαμβάνω: δεν περνάς από το Πάντειο εάν γράψεις στις εργασίες σου "άφησε να του ξεφύγει ένα σαρδόνιο χαμόγελο")

Το εάν μπορεί να υπάρχει καπνός δεν μου λέει πολλά. Δεν είναι αυτή δημοσιογραφία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  09:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να και κάτι από το πρώτοθεμα.

http://www.protothema.gr/greece/article/494510/oi-touristes-erhodai-gia-tis-paraxenies-opos-stin-india/

μην διαβάσετε το κείμενο, ούτε εγώ το διάβασα. Οι φωτογραφίες όμως είναι αληθινές και φρέσκιες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  09:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταμάτη, είσαι βέβαιος ότι και εσύ δεν πιστεύεις αυτό που θέλεις και αγνοείς αυτό που δεν θέλεις;! Το ότι υπάρχει κιτρινισμός, κανείς δεν το αμφισβητεί.
Ας αφήσουμε όλα τα άλλα και πάμε στο δια ταύτα: έχουμε την μάνα μιας υπουργού, που τις παραμονές των capital controls, αποδεσμεύει ένα σεβαστότατο ποσό από προθεσμιακό λογαριασμό (ούτε καν ταμιευτήριο!)! Έτσι για να τα κλωσήσει; Κάποιον λόγο θα είχε αλλά δεν το λέει. Αντ'αυτού, βγαίνει η κόρη η υπουργός και λέει ότι δεν μιλάνε με την μάνα της... Ε εντάξει...
Εδώ έχουμε βγάλει συνομωσιολογικά σενάρια από το τίποτα και εδώ που το πράγμα βρωμάει, λέμε μήπως κάτι άλλο συμβαίνει... Ωραία, αν συμβαίνει κάτι άλλο, δεν θα έπρεπε να βγει πρώτη και καλύτερη η Βαλαβάνη Senior να ξεκαθαρίσει το πράγμα; Γιατί τα τράβηξε δηλαδή; Και οκ, η γυναίκα του Καίσαρα δεν φτάνει να είναι τίμια, πρέπει να φαίνεται και τίμια...

Φαντάσου να είχε κάνει κάτι τέτοιο κάποιος άλλος επί ΝΔ, πχ ο Άδωνις ή συγγενικό του πρόσωπο, ή πχ η μάνα του Στουρνάρα... Θα έλεγες το ίδιο για την περίπτωσή τους, ή θα κρατούσες ίσες αποστάσεις; Προσωπικά, πιστεύω ότι εγώ θα έλεγα το ίδιο, ότι την "έκαναν στα μουλωχτά"...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  09:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Δυστυχώς ενα περήφανο ΟΧΙ μετατράπηκε σε ενα ταπεινωτικό ναι..
Ντροπή στην κυβέρνηση της αριστεράς που ψηφίζει και εφαρμόζει το επαίσχυντο μνημόνιο και αντιλαικές πολιτικές,
στηριζόμενη απο τα διεφθαρμένα κόμματα που ευθύνονται για την κατάντια της χώρας..




Φίλε Ξιπόλιτε, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι άλλο περιμέναμε ότι θα έβγαινε με το ΟΧΙ.
Φαντάσου να έχουμε πάει με 10 φίλους μας στην ταβέρνα, να έχουμε πίει τις ρακές μας και να έχουμε φάει τα μεζεδάκια μας και όταν έρχεται ο λογαριασμός, να λέμε στο γκαρσόνι: "Ψηφίσαμε οι 10 φίλοι μεταξύ μας και αποφασίσαμε δημοκρατικά, ότι δεν θέλουμε να πληρώσουμε τον λογαριασμό! Ή αποφασίσαμε να πληρώσουμε μόνο ένα μέρος του... Οφείλετε να σεβαστείτε την δημοκρατική ετυμηγορία μας".

Πώς γίνεται αυτό να ισχυροποιήσει την διαπραγματευτική μας ισχύ με τα αφεντικά της ταβέρνας;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...

Edited by - Koukouvagia on 21/07/2015 09:42:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  10:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5270_el.htm

Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.
Και μονομερώς έφυγαν,
και από ένα προσχέδιο (αυτό που κράταγε και ο κ.μητσοτάκης στην βουλή δεν το αμφισβητεί κανείς τελικά) το παρουσίασαν ως κατάπτυστο τελεσίγραφο για να εξοργίσουν τον κόσμο ότι μας εκβιάζουν.

Το αποτέλεσμα το ξέρετε και το κόστος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  11:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.toxrima.gr/dryos-pesoysis-pas-anir-ksyleyetai/

Δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται...
του Χρήστου Κώνστα

Τουλάχιστον δύο χρόνια πριν την αποφράδα ημέρα, του εκλογικού θριάμβου της Πρώτη Φορά Αριστερά Κυβέρνησης, ο υπογράφων είχε προειδοποιήσει για τις επικίνδυνες «μπαρούφες» που συχνά πυκνά εκστόμιζε, χωρίς συναίσθηση των ευθυνών του, ο επικίνδυνος λαοπλάνος οικονομολόγος Γιάνης Βαρουφάκης.

«Όχι άλλες μπαρούφες κύριε Μπαρουφάκη» ήταν ο τίτλος ενός άρθρου, αρχές του 2013, το οποίο ξεσήκωσε φυσικά αντιδράσεις, τις γνωστές χυδαίες προσωπικές επιθέσεις και τα υπόλοιπα.

Το σημαντικό είναι ότι στις 25 Ιανουαρίου 2015, οι Έλληνες πολίτες επέλεξαν διαφορετικά. Στη μεγαλύτερη εκλογική περιφέρεια της χώρας, τη Β΄ Αθηνών (εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους 1.431.264, ψήφισαν 1.047.848 άτομα) ο ΣΥΡΙΖΑ κέρδισε την πρωτιά, με 308.687 ψήφους (ποσοστό 37%) εξασφαλίζοντας 19 έδρες. Πρώτος σε σταυρούς προτίμησης βουλευτής ήταν ο Γιάνης Βαρουφάκης με περίπου 132.000 σταυρούς και μεγάλη απόσταση από τον δεύτερο Γιάννη Δραγασάκη.

Κατά συνέπεια, ο αερολόγος καθηγητής που κάποτε έγραφε ομιλίες για τον Γιώργο Παπανδρέου, κατόπιν χάιδευε τα αυτιά των «αγανακτισμένων» στην πλατεία Συντάγματος και μετά ανακάλυψε τις αξίες της Πρώτης Φορά Αριστεράς, ο κ Μπαρουφάκης, μέσα σε μια νύκτα έγινε –με απολύτως δημοκρατικές διαδικασίες- ο «αξιότιμος υπουργός Οικονομικών της Ελληνικής Δημοκρατίας» κύριος Γιάνης Βαρουφάκης.

Σήμερα, οι αναλυτές, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της οικουμένης, συμφωνούν και υπολογίζουν το κόστος της θητείας του Γιάνη Βαρουφάκη στο Υπουργείο Οικονομικών ανάμεσα στα 30 και στα 63 δισεκατομμύρια Ευρώ.

Οι τουλάχιστον 60.000 έλληνες πολίτες που έχασαν τη δουλειά τους κατά τη διάρκεια των 5 μηνών της παρουσίας του στην οδό Νίκης, οι εκατοντάδες χιλιάδες συνταξιούχοι που δεν έχουν πρόσβαση στη σύνταξή τους, οι χιλιάδες απλήρωτοι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα, μαζί με το 1,5 εκατομμύριο ανέργων που φυσικά δεν βρήκαν δουλειά όπως ήλπιζαν με την ΠΦΑ Κυβέρνηση, διαπιστώνουν ότι το κόστος του λαϊκισμού και της μπρουφολογίας δεν μετράται με δεκαδικά ψηφία και εκατομμύρια Ευρώ.

Ο κ. Βαρουφάκης, στην αρχή δεν ήθελε τα 7,5 δις Ευρώ της δόσης των δανειστών.

- Τελικά έχασε τα 27 δις Ευρώ του προγράμματος αφού οδήγησε τη διαπραγμάτευση στον γκρεμό.

- Με τη «δημιουργική ασάφεια» προκάλεσε αναστολή επενδύσεων, πληρωμών, δρομολογημένων συμφωνιών.

- Υπέγραψε την αποστολή των 10,9 δις Ευρώ από το ΤΧΣ στον σκιώδη λογαριασμό του Λουξεμβούργου, επέβαλε την τραπεζική αργία, τους ελέγχους ροής κεφαλαίων και ταυτόχρονα ανέβασε το κόστος της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών στα 25 δις Ευρώ.

- Καταδίκασε το σύνολο του ελληνικού πολιτικού συστήματος στην απόλυτη ανυποληψία και τον διαρκή ευτελισμό μέσα στην Ευρωπαϊκή Οικογένεια.

- Οδήγησε την Κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ στην υπογραφή του 3ου και μεγαλύτερου σε διάρκεια ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.

- Κατέστρεψε, μόνος αυτός, οτιδήποτε δημιουργικό και υγιές υπήρχε ακόμη στην ελληνική πραγματική οικονομία.


Σήμερα δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε άλλο με τον κ. Βαρουφάκη. Η μεγαλύτερη τιμωρία του για τα δεινά που –προσωπικά αυτός- προκάλεσε στον ελληνικό λαό είναι η πολιτική του απαξίωση και η μηντιακή του απομόνωση.

Η μεγαλύτερη χρησιμότητα του κ. Βαρουφάκη είναι το δίδαγμα. Το παράδειγμα. Οι 132.000 Έλληνες που ψήφισαν τον κ. Βαρουφάκη, σήμερα γνωρίζουν το τεράστιο κόστος του λαϊκισμού.

Δεν χρειάζονται άλλα σχόλια. Δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται..

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  11:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
977 σελίδες προς ψήφιση.
Ζωή να έχουμε.
Κάποιοι προηγούμενοι ήταν προδότες γιατί δεν το διάβασαν ολοκληρο πριν το ψηφίσουν.

Θέλω να δω ποιοι θα το διαβάσουν αυτό ολόκληρο...
http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=7d9d5aba-734e-4606-9616-a4dc00122ea0



(προχτές προσπαθούσα να διαβάσω μια παράγραφο να καταλάβω, ενός νόμου, και για 6-7 σειρές που είχε όλες και όλες, υπολογίστε ότι καμιά φορά αναφέρουν ότι αντικαθιστούν το από τάδε τούδε κτλ όποτε το σωστό διάβασμα περιλαμβάνει να βρεις και το παλαιότερο κτλ κτλ, και επίσης να δεις σε τι γενικότερο πλαίσιο τίθεται αυτό... μην σας τα πολύλογο για 6-7 σειρές έφαγα πάνω 1ώρα. Δεν είμαι δικηγόρος ή κάτι τέτοιο... αλλά ούτε και οι πιο πολλοί βουλευτές είναι. Αντίθετα εγώ ξέρω να συμπληρώσω την φορολογική μου δήλωση, καθώς για να γλιτώσω το 50ρικο, τόσα χρόνια τα κάνω μόνος μου).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000