Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  12:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς σε τέτοιο υφος δεν μπορεί να γίνει διάλογος...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  12:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν κατάλαβα δηλαδή. Τι είχε το ύφος μου? Ούτε εριστικός υπήρξα ούτε ήταν χρησιμοποίησα βαρείς χαρακτηρισμούς....
Μπορείς να αγνοήσεις τις 4 τελευταίες γραμμές, αυτές δηλαδή που εσκεμμένα συνόδευσα με φατσούλες και χαμογελάκια για να απαντήσω στο δικό σου ύφος -φαντάζομαι ότι κατάλαβες και μπορείς να αντέξεις το καυστικό χιούμορ- και να απαντήσεις επί της ουσίας στα υπόλοιπα.


ΥΓ διάλογος δε μπορεί να γίνει όταν:
1)Ένα 50-60-70% των post του συγκεκριμένου thread ανήκει σε ένα και μόνο άτομο. Εσένα.
2)Όταν αναδημοσιεύσεις κατεβατά από αλλού, αντί να ανεβάζεις ένα link και να παραθέτεις την άποψή σου.
3)Όταν παρασύρεσαι από τις πεποιθήσεις -που δικαίωμά σου είναι να τις έχεις- και προσπαθείς δογματικά να προπαγανδίσεις, ή να πείσεις όλους τους υπόλοιπους για την ορθότητά τους.

Κι αυτός είναι ο λόγος που πολλοί φίλοι σνομπάρουν την ενότητα αυτή και εγκατέλειψαν την προσπάθεια συζήτησης μαζί σου.

Φιλικά πάντα.

Edited by - Aroulio on 21/08/2015 13:07:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  13:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει θα δεχθώ οτι έγινε με καυστικό χιούμορ και οχι με απαξιωτική ειρωνία. Το χιούμορ το δέχομαι και μάλιστα ανταποκρίνομαι, αν παρατηρήσεις θα δεις οτι πολλές φορές αυτοσαρκάζομαι..

1. Για αυτό που λες οτι 50-70% ανήκει σε μένα δεν το γνωρίζω γιατί γράφουν και άλλοι και δεν μπορώ να ξέρω τα ποσοστά .. αν και νομίζω πως στην συγκεκριμένη θεματική εχω το πιο χαμηλό.
Αλλά κι΄αν ακόμα αληθεύει ο ισχυρισμός σου, τι να κάνω.. είμαι ανήσυχο πνεύμα...!
2. Την άποψη μου (που δεν βοβάμαι να την λεω) την εχω γράψει πολλές φορές και με τα κείμενα που παραθέτω συνήθως συμφωνώ.
3. Μα φυσικά αυτός είναι και ο λόγος, να πείσεις τον συνομιλητή σου με τα επιχειρήματα σου για την ορθότητα των ιδεών σου.

Υ΄Γ Αν κάποιος εγκαταλείπει την προσπάθεια συζήτησης είναι καθαρά δικός του λόγος, δεν φταίω εγω γι΄αυτό, ούτε πρέπει να απολογούμαι για τις ιδέες μου.
Αν δεν έχει επιχειρήματα προφανώς και δεν μπορεί να τα αντιπαραθέσει.

Θα λείψω για κάποιο διάστημα.. στο επανιδείν..!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  13:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρη πράγμα θα σου πω και θα καταλάβεις ότι έχεις άδικο.

Τους πρώτους 3,5 μήνες στο συγκεκριμένο θέμα έγραφαν κατά 90% ΜΟΝΟ 2 άτομα. Οπότε μας λες ότι δε μπορείς να κάνεις διάλογο με αυτούς τους 2. Και έκαναν ακριβώς αυτά που αναφέρεις στο 2 και 3.
Deorum και Rigelian.
ΥΓ: μη με βάλεις να καθίσω να μετρήσω γιατί το 90% μπορεί να είναι και λίγο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  13:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην αναφέρετε το όνομά μου επί ματαίω!

Edited by - Rigelian on 21/08/2015 13:57:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  13:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
NEK έχω μπερδευτεί, εσύ τώρα με ποια πλατφόρμα είσαι (αν είσαι με κάποια)?
Ο vPOL καταλάβαμε, πάει με Λαφαζάνη.

Έχει γίνει λίγο μπέρδεμα η πρώτη φορά αριστερά.
Αριστερά, Αριστερότερα, Κεντρο-Αριστερά? Αριστερο-δεξιά?
Δεξιά, αλλά ΑΧΧΧ μηηηηηη, Αχχχχ μηηηηη, καλέ δεν θέλω σου λέωωωωω.... μμμμμμμ



Εσύ?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  14:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως ΝΕΚ, η διαφορά είναι πως οι υπόλοιποι γνωριζόμαστε σε αγώνες/προπονήσεις και έχουμε αρκετή παρουσία σε δρομικά θέματα προπονήσεων, αγώνων, εντυπώσεων.
Δεν έχει τόσο σημασία πόσο γράφουμε εδώ (ας πούμε γράφω εγώ 99% στο θέμα), όσο ότι είμαστε εδώ δευτερευόντως για τα πολιτικά και πρώτα για τα δρομικά.
Και ανάποδα να ήταν πάει στο καλό, αλλά όταν η παρουσία είναι 1% - 99% υπάρχει θέμα.
Και σεβαστό ότι κάποιος δεν θέλει να γράφει για αυτό αφού μας το δήλωσε οφείλουμε να το δεχτούμε - δεν χρειάζονται δρομικά πιστοποιητικά-, αλλά από την άλλη λογικό να αναρωτιούνται μερικοί.


Edited by - Deorum on 21/08/2015 14:06:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  14:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λαϊκός Σύνδεσμος ο ένας, Λαϊκή Ενότητα ο άλλος, με μπερδεύουν οι ιδεολογικά συγγενείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  14:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xipolite στάσου μύγδαλαααα.

Μη φεύγεις εξαιτίας μου. Μπορούμε να επιχειρήσουμε ένα έντιμο συμβιβασμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  14:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum κι εγώ έχω μπερδευτεί με ποια δεξιά πλατφόρμα είσαι εσύ; Νέα Δημοκρατία; Ποτάμι; Χρυσή Αυγή; ΠΑΣΟΚ; ΤζημεροΜανία Ξανά;
Rigelian εσύ όλα τα παραπάνω + Ανταρσύα (αφού είσαι και αναρχικός );
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  14:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Πάντως ΝΕΚ, η διαφορά είναι πως οι υπόλοιποι γνωριζόμαστε σε αγώνες/προπονήσεις και έχουμε αρκετή παρουσία σε δρομικά θέματα προπονήσεων, αγώνων, εντυπώσεων.
Δεν έχει τόσο σημασία πόσο γράφουμε εδώ (ας πούμε γράφω εγώ 99% στο θέμα), όσο ότι είμαστε εδώ δευτερευόντως για τα πολιτικά και πρώτα για τα δρομικά.
Και ανάποδα να ήταν πάει στο καλό, αλλά όταν η παρουσία είναι 1% - 99% υπάρχει θέμα.
Και σεβαστό ότι κάποιος δεν θέλει να γράφει για αυτό αφού μας το δήλωσε οφείλουμε να το δεχτούμε - δεν χρειάζονται δρομικά πιστοποιητικά-, αλλά από την άλλη λογικό να αναρωτιούνται μερικοί.



Καθόλου λογικό δεν είναι όταν είμαστε σε ένα ανοιχτό φόρουμ. Αν ήταν να μιλάμε μεταξύ μας μόνο όσοι γνωριζόμαστε τότε ας κάναμε μία κλειστή ομάδα στο facebook και να δεχόμασταν μόνο όσους γνωρίζουμε προσωπικά. Γνώμη μου είναι ότι οι απόψεις του συμφωνούσαν με τις δικές σας δεν θα είχατε κανένα πρόβλημα να γράφει μόνο για πολιτικά.
Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να γίνει πραγματικός φίλος με τα υπόλοιπα μέλη. Και ίσως και να μην θέλει να γνωρίσει άλλα μέλη του φόρουμ. Δικαίωμά του είναι.
Και εν τέλει, αφού διαφωνείτε τόσο πολύ με τις απόψεις του γιατί θέλετε να τον γνωρίσετε; Εμένα για κάποια άτομα από το φόρουμ πραγματικά μου είναι αδιάφορο αν θα τα γνωρίσω προσωπικά (για να μην πω ότι θα απεύφεγα να τα γνωρίσω)

Edited by - Nek2000 on 21/08/2015 14:32:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  14:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και κάτι άλλο. Το παρόν θέμα λογικά σε λίγες μέρες θα πρέπει να κλείσει και να ανοίξει νέο για τις ΠΡΟεκλογικές συζητήσεις. Οπότε την πρωτιά δεν την χάνετε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  14:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Deorum κι εγώ έχω μπερδευτεί με ποια δεξιά πλατφόρμα είσαι εσύ; Νέα Δημοκρατία; Ποτάμι; Χρυσή Αυγή; ΠΑΣΟΚ; ΤζημεροΜανία Ξανά;
Rigelian εσύ όλα τα παραπάνω + Ανταρσύα (αφού είσαι και αναρχικός );



Όλο ρωτάς, αλλά δεν απαντάς, ενώ εγώ έχω απαντήσει ξεκάθαρα προχθές:

quote:
Originally posted by Rigelian


Στηρίζουμε τα μνημόνια απ' όπου κι αν προέρχονται, λέμε μπράβο για κάθε ιδιωτικοποίηση, σε κάθε μεταρρύθμιση και καλωσορίζουμε την στροφή προς τον ρεαλισμό και την ωριμότητα.

Θεωρούμε δε, αφού ψηφίστηκε το μηνμόνιο με την εκκωφαντική πλειοψηφία 222 βουλευτών, ότι δεν χρειάζεται να τεθεί προς ψήφιση κανένας εφαρμοστικός νόμος: Όλοι με ΠΝΠ. Άμεσα και αποτελεσματικά.

Ελπίζουμε ότι στο μέλλον θα αφαιρείται ακόμα περισσότερη πραγματική εξουσία από ελληνικές (αλλά και κάθε "εθνικές" άλλων χωρών) αρχές προς ενιαίες ευρωπαϊκές αντίστοιχες, εκλεγμένων αλλά και έμπειρων τεχνοκρατών.



Θα προτιμούσα το μνημόνιο να εφαρμοστεί από αυτοδύναμη κυβέρνηση ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ, αλλά όποιος και να το εφαρμόσει, καλό θα είναι.

Edited by - Rigelian on 21/08/2015 14:50:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  15:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο και λοιποί.. το οτι δεν με γνωρίζετε προσωπικά.. δεν συνεπάγεται οτι εγω δεν είμαι δρομέας.
Τι να κάνω να πάρω μια ντουντούκα και να διαλλαλώ τα κατορθώματα μου στα στάδια στους δρόμους και στο φόρουμ..; (..και τις ταβέρνες)

Το οτι γράφω περισσότερο για πολιτικά είνα λόγω των πολιτικών ιδεών μου και του δράματος που ζει η χώρα που γεννήθηκα.
Διεκδικώ ενα πιο δίκαιο και καλύτερο κόσμο με σεβασμό στον άνθρωπο και το περιβάλλον, χωρίς την εκμετάλλευση του ανθρώπου απο τον άνθρωπο.

Στο επανιδείν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  15:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Όλο ρωτάς, αλλά δεν απαντάς, ενώ εγώ έχω απαντήσει ξεκάθαρα προχθές:

quote:
Originally posted by Rigelian


Στηρίζουμε τα μνημόνια απ' όπου κι αν προέρχονται, λέμε μπράβο για κάθε ιδιωτικοποίηση, σε κάθε μεταρρύθμιση και καλωσορίζουμε την στροφή προς τον ρεαλισμό και την ωριμότητα.

Θεωρούμε δε, αφού ψηφίστηκε το μηνμόνιο με την εκκωφαντική πλειοψηφία 222 βουλευτών, ότι δεν χρειάζεται να τεθεί προς ψήφιση κανένας εφαρμοστικός νόμος: Όλοι με ΠΝΠ. Άμεσα και αποτελεσματικά.

Ελπίζουμε ότι στο μέλλον θα αφαιρείται ακόμα περισσότερη πραγματική εξουσία από ελληνικές (αλλά και κάθε "εθνικές" άλλων χωρών) αρχές προς ενιαίες ευρωπαϊκές αντίστοιχες, εκλεγμένων αλλά και έμπειρων τεχνοκρατών.



Θα προτιμούσα το μνημόνιο να εφαρμοστεί από αυτοδύναμη κυβέρνηση ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ, αλλά όποιος και να το εφαρμόσει, καλό θα είναι.



Αυτό που θέλεις (ή θέλετε; Γιατί ο πληθυντικός;) δεν είναι κυβέρνηση ελεύθερης δημοκρατικής χώρας. Μπορούσες απλά να πεις ότι θέλεις μία κυβέρνηση Μέρκελ ή Σόιμπλε. Όχι ότι τώρα δεν είμαστε αλλά τόσο ξεκάθαρα φοβούνται και οι ίδιοι να το πούνε.
Οι ιδιωτικοποιήσεις κερδοφόρων φορέων μπορείς να μου πεις σε τι ακριβώς οφελούν το ελληνικό κράτος; Δεν ξέρω ακριβώς για τα κέρδη ή μη των αεροδρομίων που πουλήθηκαν σε πολύ χαμηλές τιμές. Φαντάζομαι όμως ότι 14 αεροδρομια αξίζουν πολύ περισσότερα. Ο ΟΠΑΠ για παράδειγμα είχε πουληθεί 800εκ ενώ είχε κερδη 300εκ/έτος. Μπορείς να μου πεις για ποιο λόγο ιδιωτικοποιήθηκε;
Για τον Ελληνικό Χρυσό το ίδιο. Τι ακριβώς θα κερδίσει ο ελληνικός λαός από αυτά; Σου τα λέω αυτά γιατί σε βλέπω που χαίρεσαι που ξεπουλάμε κάποια πράγματα (δικά σου και δικά μου είναι). Αν κάτι δεν είναι κερδοφόρο και χωρίς προοπτικές δεν θα τα αγόραζε κανένας ιδιώτης. Πούλα το αλλά μη το χαρίζεις.

Εγώ θα ήθελα μία κυβέρνηση που θα εφαρμόσει κάποια μέτρα (μνημόνιο πες το όπως θέλεις) που θα είναι δίκαια και προς όφελος όλου του ελληνικού λαού και όχι μόνο αυτών που προστατεύουν τώρα. Να πληρώσουν αναλογικά μόνο όσοι έχουν οφελειθεί οικονομικά όλα τα προηγούμενα χρόνια. Να μπει κάποιο κατώτατο όριο ως προς το κόστος διαβίωσης ώστε να μην επηρεαστούν τα κατώτερα στρώματα. Να γίνει ανακατανομή πλούτου προς τα κάτω. Να είναι δημοκρατική!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000