Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  17:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Rigelian μπορείς να μου εξηγήσεις το 1 γιατί πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω. Γίνε πιο συγκεκριμένος σε τι ακριβώς αναφέρεσαι που έγραψα;
Για το 2 ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:
Γεωγραφία ΣΤ΄Δημοτικού
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL100/418/2821,10647/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  19:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια οποιαδήποτε επιχείρηση, φορολογείται με 2 οδούς.
Ένα ο ΦΠΑ από την καταναλώση αγαθών -εντός των συνόρων- που παράγει (23% σήμερα)
2 ο φόρος από τα κέρδη που βγάζει. 29% σήμερα.
(υπάρχουν και αμέτρητοι έμμεσοι τρόποι... όπως διάφορα γραφειοκρατικά βάρη, κτλ, αλλά και έκτακτες εισφορές κτλ κτλ άστα).

Μακάρι να είναι κερδοφόρα μια ιδιωτική επιχείρηση κερδίζει περισσότερα και το κράτος.

Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα είναι της Βενεζουέλας, που τι έχει κρατικό? Μήπως την ΕΨΑ? Μήπως την Ζάχαρη?
Όχι. Μια από τις μεγαλύτερες παραγωγές πετρελαίου. Και τι συμβαίνει εκεί?

Μα δεν θα ήταν καλύτερα θα μου πεις, Αντί για 20-30-40% το κράτος να παίρνει το 100% των κερδών?
Αν μια δημόσια επιχείρηση είναι κερδοφόρα δεν την πληρώνεις με τους φόρους, τους πληρώνεις με την τιμή που πληρώνει ο καταναλωτής. Άρα τι αλλάζει σε αυτόν?
Θα μένει για τα κρατικά ταμεία, κάτι τις παραπάνω.

Εδώ σηκώνει πολύ κουβέντα, απλά με 2 λόγια πάλι, ΔΕΝ δουλεύει. Δεν έχουν υπάρξει κρατικές επιχειρήσεις με υπερ-κέρδη. Μόνο στην καλύτερη να είναι οριακά βιώσιμες. Και όταν έρχεται η ώρα να κάνουν καμιά επένδυση-άνοιγμα κτλ, πάλι στο κράτος πάνε και ζητάνε. Γιατί? Γιατί με το που δουν ότι μπορούν, αφού ανήκουν στους εργαζόμενους τους (και όχι στον... λαό όπως νομίζετε) θα ζητήσουν αύξηση.
Δεν είναι θεωρητικό, ούτε αποτυγχάνει γιατί έτυχε, ή κάποια λεπτομέρεια χάλασε.
Για να γίνεται συστηματικά, κάτι υπάρχει θεμελιωδώς λάθος. (και αυτό είναι κατά την γνώμη μου ο ανθρώπινος παράγοντας που τον θεωρούν δεδομένο, δλδ διοίκηση, κίνητρο, κτλ. Ο άνθρωπος δεν είναι λάμπα, τον πατάς και ανάβει. Ο κάθε υπουργός και ικανός να είναι πχ, -και όχι ανεπάγγελτος...- δεν μπορεί να γίνεται διαχειριστής της κάθε εταιρίας. ).

edit* για να είμαστε εντελώς σωστοί ο ΦΠΑ δεν είναι ακριβώς μέρος φορολόγησης της επιχείρησης, το γνωρίζω, αλλά αυτό που έγραψα έχει τεράστια δόση αλήθειας, και στην πράξη κατά μεγάλο ποσοστό είναι έτσι.

Edited by - Deorum on 21/08/2015 19:34:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  19:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε ΝΕΚ τον έπιασες εντάξει.
Δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση εννοεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2015 :  21:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Εκλεγμένοι; Σε ποιες ελληνικές εθνικές εκλογές κατέβηκαν;



Nek, εδώ: Γράφεις σαν να υπάρχουν μόνο οι ελληνικές εθνικές εκλογές. Το ότι είναι εκλεγμένοι στην Γερμανία μάλλον δεν σου λέει κάτι. Θεωρείς εκλεγμένους μόνο όσους κατεβαίνουν σε ελληνικές εθνικές εκλογές; Ούτε καν στις δημοτικές;

Στο άλλο με κάλυψε ο Deorum.

ΥΓ: Βλαντιμίρ Μπακούνιν; Αυτά είναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2015 :  22:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αναρωτιέμαι, ακόμα υπάρχουν ψηφοφόροι; Μήπως τελικά το χρυσόψαρο έχει καλύτερη μνήμη;




Καλοκαίρι πέρασα στην ιδιόκτητη κινητή βίλα μου (βλέπε τροχόσπιτο) στο νησί της ΒΑ Αμυγδαλέζας....συγνώμην Λέσβου. Από αυτά που είδα ντράπηκα όχι γιατί είμαι Έλληνας, όχι γιατί ανήκω(δήθεν) στην ΕΕ αλλά γιατί είμαι άνθρωπος. Από την μια η τραγικότητα των ανθρώπων και από την άλλη η τραγικότητα του κράτους.
Και εντάξει που η ΕΕ "νίπτει τας χείρας και τας πόδας της", εδώ σε αυτό το γ@μημένο κράτος κανείς δεν βλέπει τίποτα; Και δεν εννοώ την ακροδεξιά ματιά αλλά την ματιά της λογικής.
Μου έκανε εντύπωση ότι επιστρέφοντας από Τουρκία στη Θράκη σε κανένα χωριό ή πόλη απέναντι από την Λέσβο δεν είδα ούτε 1 μετανάστη στις πόλεις τους!!! Βρε Τασία εκεί δεν λιάζονται;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 31/08/2015 23:42:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000