Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  15:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν υπάρχουν αυτά τότε να μην υπάρχει και η νομική ευθύνη των πολιτών, έτσι θα έχουμε και ισονομία...

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  15:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
α ρε βαζελοΝτογιάκο.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  15:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι θα έπρεπε να ψηφίζει αφού παραμένει ακόμα βουλευτής. Αν δεν θέλουν να ψηφίζει να του αφαιρέσουν την ιδιότητα του βουλευτή. Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τη ΧΑ σαν κόμμα. Δεν μπορείς να προφυλακίζεις-φυλακίζεις κάποιον σαν αρχηγό-μέλος εγκληματικής οργάνωσης (ποιας οργάνωσης; Της Χρυσής Αυγής) και από την άλλη να του επιτρέπεις να είναι και αρχηγός κόμματος (της εγκληματικής οργάνωσης). Ή τους βάζεις φυλακή και απαγορεύεις το κόμμα ή θεωρείς νόμιμο το κόμμα και αφήνεις και τα μέλη του ήσυχα. Ή και τα δύο ή κανένα από τα δύο.
Η Ζωή Κ. καλά έκανε σαν Πρόεδρος της Βουλής. Αυτός είναι ο ρόλος της. Τώρα την κατηγορείτε που δεν παίρνει το μέρος του Συριζα;
Και αυτά που έγραψε ο Deorum πιο πάνω (αν και λίγο μπερδεμένα) πολύ σωστά. Πέρασε το 18μηνο; Τι λέει ο νόμος; Αποφυλάκιση; Αποφυλάκιση. Για τον Σακκά όμως άλλα θυμάμαι να έλεγες Γιώργο. Κάνω λάθος; Ναι
Το ίδιο ισχύει και για τους "κρατούμενους" στην Αμυγδαλέζα. 6 μήνες μέγιστος χρόνος παραμονής. Αν περάσουν πρέπει να αφήνονται ελεύθεροι. Δεν μπορούν να καταπατούνται τα ανθρώπινα δικαιώματα επειδή το κράτος δεν είναι ικανό να λειτουργήσει σωστά

Edited by - Nek2000 on 05/03/2015 16:44:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  15:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Μια στιγμή ρε παιδιά! Να ξεκινήσουμε από πιο βασικά: Νόμος περί ευθύνης υπουργώ, βουλευτική ασυλία και γενικά νόμοι ή διατάξεις που "κάνουν" διαφορετική την λειτουργία της δικαιοσύνης για βουλευτές/υπουργούς κτλ, είναι κάτι που θέλουμε να υπάρχει ή όχι;

Εγώ όχι!


Εγώ ...όχι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  15:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν.
Ας σπάσουμε το πρόβλημα σε επιμέρους.
Διορθώστε με ελεύθερα.

Βλέπω 3 σενάρια λοιπόν.

1) Το Σύνταγμα/Νόμοι προβλέπουν για αντίστοιχες περιπτώσεις ότι δικαιούνται/πρέπει να ψηφίσουν (άλλο το δικαιούμαι άλλο το πρέπει)
2) Το Σύνταγμα/Νόμοι προβλέπουν για αντίστοιχες περιπτώσεις ότι ΔΕΝ δικαιούνται, και η βουλή συνεχίζει κανονικά την λειτουργία της
3) Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόβλεψη για αντίστοιχες καταστάσεις. Είναι ελαφρώς στον αέρα το ζήτημα.

Θεωρώ ότι αν ισχύει το 1), δλδ αν υπάρχει ξεκάθαρη πρόβλεψη σε αντίστοιχες περιπτώσεις, και παρά την την προφυλάκιση, ρητά αναφέρεται ότι πρέπει να μπορώ να ψηφίζουν... τότε όντως υπάρχει θέμα. Βέβαια ο χρόνος πίσω δεν γυρνάει, και 18 μήνες βουλευτικών διαδικασιών δεν πετιούνται στα σκουπίδια είτε τα σχέδια είναι αντεθνικά είτε εθνικά.
Αν ισχύει το 2), δεν υπάρχει κανένα απολύτως ζήτημα να κουβεντιάσουμε.

Αν ισχύει το 3), που νομίζω κάτι τέτοιο ισχύει επί της ουσίας δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. . Οι λόγοι που το σκέφτομαι είναι οι εξής. Αν δεν υπάρχει πρόβλεψη, ισχύει ότι ισχύει για όλους τους συμπολίτες μας, οπότε όταν κάποιος είναι προφυλακιστέος στερείται διάφορα δικαίωματα, ένα εκ των οποίων είναι και αυτό. Τι θα γινόταν αν ήταν βαριά άρρωστος, και νοσηλευόμενος?
Δεύτερον, επί της ουσίας, ότι έγραψε ο Rigelian, αν κάποιος ένα βράδυ πριν την ψηφοφορία, μεθυσμένος όντας, σκότωνε κάποιον, και προφυλακιζόταν, τι θα άλλαζε? Έστω και αν δεν υπήρχε πρόβλεψη.
Οπότε αν όντως υπάρχει νομική τρύπα, να κοιτάξουν (με κάποιο ΠΔ ? Δεν τα ξέρω καλά) να την μπαλώσουν, και τέρμα η ιστορία.

Το πρόβλημα είναι πολύ βαθύτερο από αυτό που λέει η πρόεδρος της βουλής, και έχει να κάνει με αν η δικαιοσύνη είναι όντως τυφλή και δρα ανεξάρτητα από την πολιτική και αντικειμενικά. Ακόμα και αν εμένα ο κολλητός μου ήταν δολοφόνος, δεν βλέπω τον λόγο να βρεθώ εγώ προφυλακιστέος για 18 μήνες. (είμαι ύποπτος φυγής? Είμαι ύποπτος τέλεσης νέων αδικημάτων? ) γιατί αυτό είναι το νόημα της προφυλάκισης, δεν έχει νόημα... προκαταβολής της ποινής.
Και όσο και αντιπαθής να μου είναι ο κασιδιάρης, δεν βλέπω πως θα ήταν ύποπτος φυγής ή ύποπτος τέλεσης νέων αδικημάτων (ούτε καν προηγούμενων αδικημάτων καλά καλά δεν ξέρουμε)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  15:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το κουφό Κώστα με την ανεξάρτητη δκαιοσύνη (είναι, δεν κανω πλάκα) είναι ότι στο θεμα με τα νομοσχέδια και τις ψηφοφορίες είναι....αλά' κάρτ
όποτε γουσταρουμε τους αφηνουμε να πανε
άλλες φορές όχι...

για φανταστείτε ένα σενάριο......να βγαίνανε 1ο κόμμα με πλειοψηφία....
axaxa
εκεί δεν θα τους αφήνανε να πανε....
άσε το πιο βασικό.....αρχηγός κόμματος, εκλεγμένου στην βουλή, κατηγορούμενος για κακουργήματα και η δίκη 16 μήνες να μην έχει γίνει.....
ξεφτίλα της "δημοκρατίας μας" είναι αυτό
Για τέτοιο σημαντικότατο θέμα τουλάχιστον στο 12μηνο έπρεπε να έχει γίνει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  15:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Αν δεν υπάρχουν αυτά τότε να μην υπάρχει και η νομική ευθύνη των πολιτών, έτσι θα έχουμε και ισονομία...

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Sorry, δεν σε κατάλαβα Βασίλη. Τι εννοείς λέγοντας "η νομική ευθύνη των πολιτών";

Α, να θυμίσω ότι σχεδόν όλοι οι παρόντες βουλευτές ψήφισαν ΚΑΤΑ της άρσης ασυλίας του ...Αδώνιδος, πριν λίγες μέρες! Και κάτι ποταμίσιες έγραψαν στο πρόταγκον για να δικαιολογηθούν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  15:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι Rigelian, δεν είναι τοσο απλά τα πράγματα. Η ασυλία δεν είναι κάτι κακό εξ'ορισμού. Προέκυψε από διδάγματα του παρελθόντος. Και όσες φορές υπουργοί την έχουν σκαπουλάρει... δεν την έχουν σκαπουλάρει λόγω της ασυλίας τους, αλλά για άλλους λόγους. Δεν έχει εμποδίσει, η ασυλία τονίζω, κάποιον βουλευτή να καταδικαστεί. Όσο θυμάμαι δλδ. Όποιος θυμάται κάτι διαφορετικό ας το γράψει. Αντίθετα πολλοί έχουν γλιτώσει για άλλους λόγους.

Υπάρχουν μηνύσεις που σηκώνουν αυτόφορο ή και προφυλάκιση, σκέψου ο κάθε υπουργός να είναι "ομηρός" μιας οποιαδήποτε μήνυσης ή καταγγελίας λίγο πριν πρέπει να ψηφίσει ή υπογράψει κάτι.
Ή θα περιμένει μετά να βρει το δίκιο του ανταπαντώντας με "ψευδή καταμήνυση" κτλ?

Σκέψου τον Άδωνη ας πούμε, που τελικά δεν άρθηκε η ασυλία του, για μήνυση που δέχτηκε επειδή πούλησε κάτι χωρίς να κόψει απόδειξη. (από αγανακτισμένο πολίτη).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  16:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κόραξ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  16:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 2 δε νομίζω να ισχύει γιατί έχουν πάρει άδεια για να ψηφίσουν σε κάποιες ψηφοφορίες.
Αν γίνεται το 3 (που μάλλον αυτό γίνεται) και αν δεν ισχύει το 2, τότε συνεχίζει να ισχύει ακόμα το 1.
Και για τον Κασιδιάρη μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι δεν είναι ύποπτος τέλεσης νέων αδικημάτων. Εδώ έδειρε 60χρονη γυναίκα σε ζωντανή εκπομπή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  16:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι θελουν ας ψηφίζουν.....
Ναί, μαλλον δεν προβλέπεται νομίζω για κατηγορούμενους κακουργήματος βουλευτές, αλλά αναλόγως αποφασίζουν οι δικαστές....άλλες φορές ναί, άλλες όχι.....
μύλος δηλαδή....
Όσο για το εάν σκοτώσεις, είσαι βουλευτής όμως και λές ότι δεν σκότωσα, εεε ναί, μέχρι να γίνει η δίκη και αποδειχτεί ναί, ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙ και ας είναι προφυλακισμένος....
το στοιχείο της αθωώτητας.....
πόσο μάλλον που η ίδια δικαιοσύνη αφησε το ίδιο κόμμα, με την ίδια ονομασία να κατέβει σε εκλογές.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  16:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα πράγματα και οι καιροί αλλάζουν. Ας αφήσουμε την Δικαιοσύνη να κρίνει και ας μην παρεμβαίνουμε στο έργο της. Δεν είναι δυνατόν να ανεχθούμε μια οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων για κανέναν λόγο να αποφασίζει για το αν ένα μέλος της θα έχει ισότιμη αντιμετώπιση με τους υπόλοιπους πολίτες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  16:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και μην μου πείτε ότι σε ανώτατο επίπεδο δεν υπάρχει περίπτωση πολιτικής παρέμβασης σε δικαστικούς και ειδικά ανακριτές γιατί θα νομίζω ότι ζώ σε άλλη χώρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  16:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2085 μ.Χ.

Ποινή φυλάκισης 10 ημερών
επιβλήθηκε στον κατηγορούμενο
διότι ξεπέρασε με τον έκτο
το όριο των 5 φόνων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2015 :  16:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Τα πράγματα και οι καιροί αλλάζουν. Ας αφήσουμε την Δικαιοσύνη να κρίνει και ας μην παρεμβαίνουμε στο έργο της. Δεν είναι δυνατόν να ανεχθούμε μια οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων για κανέναν λόγο να αποφασίζει για το αν ένα μέλος της θα έχει ισότιμη αντιμετώπιση με τους υπόλοιπους πολίτες.


χαχα
την δεύτερη πρόταση την είπαν Σαμαράς & Βενιζέλος
βλέπω να ακολουθεί και το πιπίνι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000