Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  21:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι το ίδιο με την ΕΥΔΑΠ...

Πέρα του ότι οι μεταβιβάσεις γίνονται με άμεσες διαδικασίες όπως σου είπα και πριν, ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ ιδιοκτήτης του domain είναι έτσι και αλλιώς αυτός που έχει την ευθύνη βάσει του κανονισμού διαχείρισης domain names και δεν απαλλάσεται απο ιδιωτικά συμφωνητικά ή οτιδήποτε...

Αντιγράφω π.χ. απο τους πιθανούς λόγους διαφραφής domain στον νέο κανονισμό (φορέας ονομάζεται ο ιδιοκτητης του domain)

"Σε περίπτωση που ο Φορέας έχει προβεί σε χρήση του Ονόματος Χώρου
με κατάληξη .gr η οποία αντιβαίνει στις αρχές της καλής πίστης ή είναι
κακόπιστη και ιδιαίτερα όταν έχει επιτρέψει ή ανεχθεί τη χρήση από τρίτο
του ίδιου Ονόματος Χώρου με κατάληξη .gr ή Ονόματος Χώρου 3ου ή
επόμενου επιπέδου με κατάληξη .gr το οποίο συντίθεται από το
εκχωρηθέν στο Φορέα Όνομα Χώρου με κατάληξη .gr, κατά τρόπο ο
οποίος θα συνιστούσε λόγο διαγραφής του Ονόματος Χώρου με
κατάληξη .gr σύμφωνα με το παρόν άρθρο."

...και υπάρχουν και αρκετές άλλες σχετικές αναφορές για την ευθύνη του. Επαναλαμβάνω δεν νοείται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ (και όχι φυσικά εικονική) μεταβίβαση site χωρίς μεταβίβαση του domain. Εάν μένει το domain εξακολουθεί να υφίσταται η σχέση.

Edited by - sam on 30/03/2015 21:58:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Όταν ακούω ειδήσεις νομίζω ότι τελικά κυβέρνηση δεν έχουμε αλλάξει.



Σώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωπα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και τώρα που το σκέφτομαι έχουμε βρεθεί και απειλούμενοι με κατάσχεση για ανεξόφλητα πρόστιμα (σαν εταιρία, εγώ έτρεχα και κατέθετα χαρτιά κτλ) σε 2 περιπτώσεις με παραβάσεις - πρόστιμα δήμων κτλ.
Για επιχείρηση 1) που έχει μεταβιβαστεί, και άρα να στραφούν κατά της επιχείρησης που ήταν την ημ/νια που βεβαιώθηκε η παράβαση.
Κανείς και πουθενά δεν κόλλησε στο αν ήταν η ΔΕΗ/ΟΤΕ δεν ξέρω εγώ τι άλλο, ακόμα στο όνομα κάποιου, ΑΦΜ ήθελαν, ΓΕΜΗ, κτλ, να φαίνεται η έδρα...
2) σαν μητρική, για παράβαση περιφερειακού franchise καταστήματος. Αρκούσε η μεταξύ μας σύμβαση, όπου αναφέρεται η επιχειρηματική κτλ αυτοτέλεια του συνεργάτη με την έδρα του, ο οποίος φυσικά αποτελεί ξεχωριστή νομική οντότητα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ΕΕΤΤ ΔΕΝ χρειάζεται να της κοινοποιήσεις ούτε αγορά επιχείρησης, ούτε αλλαγή έδρας ούτε καν ΑΦΜ (τα domains δεν δηλώνονται κάτω απο ΑΦΜ για να καταλάβεις), ούτε τίποτα...

Η ιδιοκτησία του domain είναι ένα ανεξάρτητο στοιχείο ΚΑΙ συνοδεύεται απο τις αντίστοιχες υποχρεώσεις για τις σελίδες που "παίζουν" κάτω απο αυτό. Δε πα να έχεις πουλήσει δεκαπέντε επιχειρήισεις σχετικές με το site σου... Οι υποχρεώσεις σου ΔΕΝ αίρονται εάν δεν μεταβιβάσεις το domain σου.-

Edited by - sam on 30/03/2015 22:08:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχέση φυσικά και υφίσταται.
Το θέμα είναι αν εμφανιστεί ένας νέος επιχειρηματίας και πει, εγώ είμαι πλέον ιδιοκτήτης, βάσει αυτού του ιδιωτικού συμφωνητικού, και ΘΑ πήγαινα στο τρίμηνο (για ΔΟΥ τόσο έιναι αν δεν υπάρχουν χρήματα) να το καταθέσω , να το κάνω. Εξάλλου ήταν ζήτημα, όπως είδα κάτι δημοσιεύματα, 10-15 ημερών πριν που έγινε η μεταβίβαση, δεν είναι ότι μας πήραν και τα χρόνια ή οι μήνες.

Το άλλο, με τα επίπεδα ονομάτων δεν το πολυκατάλαβα.

Τέλος, αυτό που μπορώ να σκεφτώ, με το φτωχό μου το μυαλό μου, γιατί ξέρω διάφορα πράγματα εμπειρικά, αλλά έχω φτωχό backround Θεωρητικό σε αυτά, είναι ότι ίσως υπάρχει ποινική ευθύνη, σε περίπτωση που ήταν κανέναν site με παιδεραστίες, ή ναρκωτικά ή δεν ξέρω εγώ τι. Εδώ που υπάρχει σχέση εργοδότη-εταιρίας-υπαλλήλου (ή συνεργάτη) κτλ, θεωρώ ότι τυπικά δεν υπάρχει κανένα ζήτημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου λες ότι δεν μπορώ να παραχωρήσω για χρήση ένα domain σε κάποιον που μου ανήκει, και θέλω να μου ανήκει, και να μην έχω εγώ ευθύνη, αν αυτός που έχει συστήσει μια εταιρία, υποπέσει σε μια φορολογική ας πούμε παράβαση?
Μια παράβαση αστικής φύσεως?
Μια παράβαση ποινικής φύσεως?

Όπως και να έχει, όποιος και να βγει και να πάρει την ευθύνη επάνω του, πάλι εγώ θα την πληρώσω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Αυτό" με τα επιπέδα είναι ότι εάν εγώ εχω το www.patates.gr και αρχίζω να "πουλάω" ή ανέχομαι (παρέχοντας και δωρεάν π.χ.) σε πατατοπώλες το giannis.patates.gr / ilias.patates.gr κλπ ....έχω πάλι εγώ ευθύνες για το περιεχόμενο στις σελίδες αυτές (εάν είναι κακόπιστο κτλ κτλ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι παραβάσεις έχουν να κάνουν με το περιεχόμενο της σελίδας καταρχάς... Τα υπόλοιπα (φορολογικά κλπ) δεν τα κοιτάει η ΕΕΤΤ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα ούτε ποινικά ή αστικής φύσεως?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  22:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοιτα ...η εεττ δεν ειναι δικαστήριο ...ωστόσο μπορεί να διαγράφει domains και να κατεβάζει sites και επίσης να πιστοποιεί τη σχέση του φορέα με τη κάθε σελίδα ώστε να το χρησιμοποιήσει αυτό στο δικαστήριο αργότερα ο θιγόμενος για σχετικές δημοσιεύσεις και να διεκδικήσει αποζημιώσεις από όποιον είναι υπεύθυνος -όπου μέσα σε αυτούς ΚΑΤΑΡΧΑΣ εμφανίζεται και ο ίδιος ο φορέας του domain και είναι δικό του θέμα να αποδείξει -και εάν θα δεκτούν τους ισχυρισμούς του- την αθωότητα του ...όχι του καταγγελόμενου καταγγέλοντα. Ο Καμμένος σωστά νομίζω έπραξε. Βλέπει μια δημοσίευση, ζητάει τα στοιχεία του domain, κάνει αγωγή -εάν έκανε- σε αυτόν καταρχάς. Δεν μπορεί ο κάθε καμμένος να βρίσκει ποιος κρύβεται πίσω απο δημοσιεύσεις σε κάποιο domain επειδή μπορεί να έχει συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης του με τον οποιοδήποτε.

Τώρα εάν τα δικαστήρια κάνουν δεκτά τα επιχειρήματα του θεοδωράκη είναι κάποιο άλλο θέμα. Ωστόσο επαναλαμβάνω ότι -και εκεί θα στηριζόταν η όποια αγωγή του καμμένου- δεν νοείται να μεταβιβάζεις μια επώνυμη ιντερνετικη εφημερίδα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ και να κρατάς το domain. Άρα έχεις σχέση. Δηλαδή έαν πεθάνει αύριο ο θεοδωράκης σε τροχαίο, οι κληρονόμοι του (που παίρνουν το domain) μπορούν να σηκώσουν απο "μεθαύριο" τσοντοσελίδα στο protagon?

Μια αλλαγή ιδιοκτησίας του domain που "είναι να γίνει" δεν είναι κάτι που το "ξεχνάς" για αργότερα...

Edited by - sam on 31/03/2015 14:14:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  09:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι παλιό και καλό.
Το είχα διαβάσει από τότε,

http://gerogriniaris.blogspot.gr/2012/03/blog-post.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  11:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Κοιτα ...η εεττ δεν ειναι δικαστήριο ...ωστόσο μπορεί να διαγράφει domains και να κατεβάζει sites και επίσης να πιστοποιεί τη σχέση του φορέα με τη κάθε σελίδα ώστε να το χρησιμοποιήσει αυτό στο δικαστήριο αργότερα ο θιγόμενος για σχετικές δημοσιεύσεις και να διεκδικήσει αποζημιώσεις από όποιον είναι υπεύθυνος -όπου μέσα σε αυτούς ΚΑΤΑΡΧΑΣ εμφανίζεται και ο ίδιος ο φορέας του domain και είναι δικό του θέμα να αποδείξει -και εάν θα δεκτούν τους ισχυρισμούς του- την αθωότητα του ...όχι του καταγγελόμενου. Ο Καμμένος σωστά νομίζω έπραξε. Βλέπει μια δημοσίευση, ζητάει τα στοιχεία του domain, κάνει αγωγή -εάν έκανε- σε αυτόν καταρχάς. Δεν μπορεί ο κάθε καμμένος να βρίσκει ποιος κρύβεται πίσω απο δημοσιεύσεις σε κάποιο domain επειδή μπορεί να έχει συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης του με τον οποιοδήποτε.

Τώρα εάν τα δικαστήρια κάνουν δεκτά τα επιχειρήματα του θεοδωράκη είναι κάποιο άλλο θέμα. Ωστόσο επαναλαμβάνω ότι -και εκεί θα στηριζόταν η όποια αγωγή του καμμένου- δεν νοείται να μεταβιβάζεις μια επώνυμη ιντερνετικη εφημερίδα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ και να κρατάς το domain. Άρα έχεις σχέση. Δηλαδή έαν πεθάνει αύριο ο θεοδωράκης σε τροχαίο, οι κληρονόμοι του (που παίρνουν το domain) μπορούν να σηκώσουν απο "μεθαύριο" τσοντοσελίδα στο protagon?

Μια αλλαγή ιδιοκτησίας του domain που "είναι να γίνει" δεν είναι κάτι που το "ξεχνάς" για αργότερα...



Πολύ σωστά έκανε ο Καμμένος να ψάξει τον ιδιοκτήτη του domain αν θεωρεί ότι αδικήθηκε και να προχωρήσει δικαστικά αν το κρίνει έτσι.

Πολύ λάθος όμως να κοινοποιήσει το εν λόγω έγγραφο ώστε να προσπαθήσει να προκαλέσει ένα "λαϊκό δικαστήριο". Γιατί όπως λες και εσύ Σταμάτη (και συμφωνώ), η ΕΕΤΤ δεν είναι δικαστήριο, ούτε είμαστε εσύ και εγώ και ο καθένας από εμάς που διαβάζει κάτι στο ιντερνετ.

Ο Καμμένος όμως στην συκοφαντία είναι "μανούλα" και ξέρει καλά να προκαλεί εντυπώσεις πετώντας σπόντες, νίξεις ή δενξερωκαιεγώτι... Δεν αφήνει να κρίνουν οι αρμόδιοι, αλλά θέλει να περάσει την δική του κρίση, ξέροντας ότι η ρετσινιά αν κολλήσει δύσκολα θα φύγει. Και αλλού έκανε καταγγελίες και φωνές και και και, και όταν ήρθε η ώρα να προσκομίσει συγκεκριμένα στοιχεία εκεί που έπρεπε, δηλαδή στο δικαστήριο, έκανε την πάπια...

Να επισημάνω ότι δεν γνωρίζω αν το protagon.gr είναι του Θεοδωράκη ή όχι. Την παρομοίωση του Σταμάτη με την άδεια οδήγησης την βρίσκω αρκετά πειστική και πετυχημένη, ωστόσο δεν είμαι αρμόδιος εγώ να κρίνω τι άλλο έχει παιχτεί (αν έχει παιχτεί κάτι).

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...

Edited by - Koukouvagia on 31/03/2015 12:00:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  12:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(σε αυτό έχεις δίκιο.... Θεωρητικά -και ουσιαστικά- παραβιάζει προσωπικά δεδομένα. Ωστόσο δεν γνωρίζω ακριβως κατα πόσο στοιχεία και έγγραφα που αφορουν δικαστικές διαμάχες -εαν όντως έχει κάνει αγωγή- εξακολουθούν να είναι απόρρητα. Αλλα και έτσι να μην είναι -να μπορούν να δημοσιοποιηθούν πλέον- δεν νομίζω ότι είχε φτάσει η διαδικασία της αγωγής σε τέτοιο προχωρημένο στάδιο)

@γιώργος... το 60%-70% (ίσως και παραπάνω) της δημοφιλίας σε twitter και facebook οφείλεται σε αυγα και φαντάσματα accounts. Παλιά ιστορία για αυτό και δεν αξίζει να δίνεις και πολύ βάση σε αυτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  12:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(και έχω γράψει και λάθος εκ παραδρομής όπως ξαναδιάβασα την ανάρτηση που σήκωσε ο αντρέας "όχι του καταγγελόμενου" ...ενώ εννοώ φυσικά όπως φαίνεται απο τα συμφραζόμενα: "όχι του καταγγέλοντα" αλλά βλέπω βγάλατε άκρη ...συνεννοούμαστε και χωρίς λόγια βασικά)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2015 :  13:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
to domain όπως είπες, είναι λίγο πολύ μια αρχή να ξετιλύγεται το κουβάρι.

Κύριε δικαστά, είδα κάτι να με δυσφημεί σε αυτό το site που φαίνεται ότι ανήκει στον τάδε κύριο. Θέλω να καταθέσω αγωγή, να καταθέσω μήνυση (για εξύβριση πχ), εγώ αυτό το site βλέπω.

Από εκεί και πέρα ξεκινάει άλλη ιστορία. Αρχικά απευθύνονται εκεί, και μετά... βλέπουμε.

Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι στράφηκε αρχικά κατά του domain, αυτό στέκει (αν το παίξεις ανίδεος)

Το πρόβλημα είναι πως ενώ το αρνήθηκε ο Θ. , μετά αυτό παρουσιάστηκε αυτό το χαρτί σαν απόδειξη ψεύδους για το φιλοθεάμων κοινό. Ψεύτης ο τάδε.
Ε δεν είναι απόδειξη ψεύδους, είναι όντως μια αρχή, αυτό είναι η μισή αλήθεια είναι ένα κομμάτι του puzzle. Για σένα τρομερά σημαντικό για μένα έτσι κ έτσι πάντως (νομίζω πως) και οι 2 παραδεχόμαστε ότι δεν τελειώνει 100% εκεί το ζήτημα.


Τα ψεύτικα αυγά, δεν ξέρω ποιος τα χρησιμοποιεί και ποιος όχι. Και όπως και να έχει το ένα δεν αναιρεί το άλλο, αν το κάνουν και άλλοι. Όποιος το κάνει πέφτει στην υπόληψή μου. (και είναι πολλά μικρά ή και μεγάλα πράγματα που αθροίζονται, να πεις πως είναι το μόνο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000