Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  14:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κόστος υπάρχει μόνο αν μείνουμε εντός Ευροζώνης και ευρώ; Και ΟΚ, αν μείνουμε εντός ευρώ, να πληρώσουν, λέει, αυτοί που το θέλουν...

Την δραχμή και την ρήξη ποιός θα τα πληρώσει; Αυτοί που το θέλουν; Να εξαιρεθούν οι "ΜένουμεΕυρώπη";

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  16:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε άλλο.

Τα είπαμε και τα ξαναείπαμε, κόστος θα υπάρχει και στις δύο περιπτώσεις.
Με την έξοδο, πάνω από όλα αποκτάμε ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, την οποία τα τελευταία χρόνια έχουμε καταβυθίσει. Και φυσικά γινόμαστε αυτόνομοι, έστω και αν αναγκαστικά θα ξεκινήσουμε από χαμηλά (και γλυτώνοντας 500 δισεκατομμυριάκια "χρέη").

Κάποιοι από τους ΜένουμεΕυρώπη είναι οι υπεύθυνοι για το εδώ που φτάσαμε. Είναι αυτονόητο ότι το καλύτερο όλων θα ήταν να πλήρωναν με όλους τους δυνατούς τρόπους για αυτό που μας έφεραν. Αν είναι δυνατό να βγάζανε την ουρά τους απ'έξω οργανώνοντας συλλαλητήρια για το αδίεξοδο που προκάλεσαν, και έχοντας μάλιστα απαίτηση να περάσει το δικό τους με το οποίο βολεύονται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  16:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Κ
Κάποιοι από τους ΜένουμεΕυρώπη είναι οι υπεύθυνοι για το εδώ που φτάσαμε. Είναι αυτονόητο ότι το καλύτερο όλων θα ήταν να πλήρωναν με όλους τους δυνατούς τρόπους για αυτό που μας έφεραν. Αν είναι δυνατό να βγάζανε την ουρά τους απ'έξω οργανώνοντας συλλαλητήρια για το αδίεξοδο που προκάλεσαν, και έχοντας μάλιστα απαίτηση να περάσει το δικό τους με το οποίο βολεύονται.



Δηλαδή πιστεύεις ότι όσοι έχουν αριστερές πεποιθήσεις, ζητούσαν απόδειξη από τον υδραυλικό ή δεν λάδωναν προκειμένου να προχωρήσει η υπόθεση τους, π.χ., στην πολεοδομία (για να πιάσουμε τα απλά πράγματα). Από άποψης κυβερνώντων, ναι, οι "μένουμε ευρώπη" μας έφεραν εδώ. Αλλά δεν είδα κανέναν αριστερό πολιτικό να κάνει κάτι χρόνια τώρα....Όλοι μαζί μας φέραμε εδώ.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  16:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτοί που δεν ζητάγαν απόδειξη, ξέρετε γιατί δεν ζητάγαν?

Γιατί ήταν ΑΠΕΧΘΕΣ το χρέος της απόδειξης. Μιας και σας αρέσει αυτή η λέξη από όσο ξέρω.
Κανείς δεν θέλει να πληρώνει, κάτι που κατα βάθος πιστεύει ΔΕΝ αξίζει ή δεν το αναγνωρίζει και θεωρεί ότι του φορτώθηκε άδικα.

Γιατί λοιπόν, σου λέει κάποιος, να πληρώσω εγώ 500€, για να πληρώνεται η άλλη που κάθεται?
γιατί να πληρώσω εγώ, να μου τα φάει ο άλλος, που παίρνει μίζες ή κάνει υπερ-κοστολογήσεις.
Κανείς δεν νιώθει άσχημα ακόμα και σήμερα, όταν γλιτώνει 5€ από φόρους, και αυτός είναι ο πυρήνας του προβλήματος.
Όταν ο φόρος γίνει δίκαιος, θεωρώ ότι όλοι θα πληρώνουν, και όλοι θα νιώθουν άσχημα αν δεν τον πληρώσουν.
Όπως όλοι, σε κάτι που θεωρούν ότι αξίζει, συνεχίζουν και πληρώνουν την συνδρομή τους.
Όταν λοιπόν, ξέρεις ότι αν δεν δώσεις φόρο, από τα 15.000€ που βγάζεις τον χρόνο, είναι ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ να μην βοηθήσεις τον άνεργο, να έχει να κινηθεί, ή να δώσεις την συνδρομή σου στα νοσοκομεία και τα σχολεία, τότε θα πληρώσεις.
Όταν όμως βγάζει 6.000€ τον χρόνο ή 8.000€ και σου ζητάνε, 23% ΦΠΑ, χαράτσι, κτλ κτλ, γιατί? Για να συμπληρώσεις να βγεί ο 15ος μισθός του υπαλ. της βουλής, ή της ΓΕΝΟΠ, ή η ΜΙΖΑ του πάρκου που κόστισε 15.000.000€, τότε δεν θα νιώσεις ιδιαίτερες τύψεις.
Όταν 2 ιδιώτες συναντιούνται, και κάνουν μια δουλειά μεταξύ τους, λένε και συναποφασίζουν στην ουσία.
Να δώσουμε πχ 100€ στο κράτος? Είσαι?
Εσύ τι λες... είσαι?

Ποιος από τους πιο αριστερούς, και υπερ όλων αυτών των αυξήσεων, μονιμότητας, διορισμών, θα έβαζε πρώτος από τα 1000€ που θα έβγαζε τον μήνα, τα 400 υπερ του δημοσίου. και αν θεωρεί ότι θα τα άξιζαν ή θα του τα έτρωγαν? Γιατί όλοι θέλουν τα πάντα, αλλά να πληρώνουν οι άλλοι στο τέλος δια νόμου.

Εμείς υψώνουμε τις γροθιές μας, για να μην εμφανίζεται ένα αόρατο χέρι μεταξύ εμένα και του νίκου πχ, και μας αρπάζει το 30%. Εσείς υψώνετε την γροθιά σας, για να εμφανίζεται πάντα ένα αόρατο χέρι ανάμεσα σε εμένα και στον νίκο, και να ζητάει το 30% υπερ κάποιου ανωτέρου σκοπού. ΠΧ των αδυνάτων.

ΔΕΚΤΟΝ.
Αλλά έχουμε φτάσει σε σημείο, όπου αυτό το αόρατο χέρι, υπερ των αδυνάτων, τελικά να είναι το ανάποδο. Να πατάει τους φτωχούς, υπερ των βολεμένων. Γιατί στην σημερινή κατάσταση, κάποιοι περνάνε πολύ χειρότερα σε σχέση με τους άλλους που αιτούνται επιπλέον προνόμια.
Και δεν είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, εκτός αν πιστεύετε ότι όλα αυτά τα λεφτα, τα προνόμια, τα τα τα , είναι θεόσταλτα, από κάπου φυτρώνουν.

¨Οπου ναναι με το 3ο μνημονιο (ή όπως το πουν) θα τελειώσει και αυτή η παραίσθηση ακόμα και από τους πιο σκληροπυρηνικούς. (βέβαια κάποιοι θα λένε ότι έγιναν προδότες οι σημερινοί, δεν θα έχουν γίνει προδότες, απλά θα κατάλαβαν έστω κ αργά τι παίζει)

Edited by - Deorum on 22/06/2015 16:56:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  17:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αλλαγή στο τι λένε και τι κάνουν σε αυτή τη χώρα δεν είναι κάτι που ανακαλύφτηκε προσφάτως, οπότε εφόσον δεν υπάρχει κάποια μορφή ρήξης μεταξύ ΕΕ και σημερινής κυβέρνησης δεν βλέπω κάτι διαφορετικό ή ριζοσπαστικό.
Έχω ξαναγράψει ότι αν αυτή η κυβέρνηση διαπραγματευόταν ως δεξιά κυβέρνηση θα έλεγα ότι τα πάει 1 χαρά. Δεν κέρδισε αρκετά αλλά σίγουρα πέτυχε πολλά περισσότερα από τους τέως.
Όπως το βλέπω σίγουρα θα πάμε για κάτι 3ο ίσως όμως με ηπιότερους όρους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  17:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρόνια και χρόνια το λέω Αλεξάνδρα. Ας το ξαναπώ.

Το μεγαλύτερο μέρος των εισπράξεων από φόρους, ΦΠΑ κλπ, πήγαιναν σε μίζες, τα ΕΤΡΩΓΑΝ πολιτικοί και εργολάβοι. Και τα πάντα να πληρώνονταν σε ΦΠΑ και πάει λέγοντας, να μην υπήρχε ούτε ένας πολίτης που "έκλεψε", πολύ απλά τα λαμόγια θα έβρισκαν στα ταμεία ακόμη περισσότερα λεφτά για Φ Α Γ Ω Μ Α. Και θα τα έτρωγαν ΟΛΑ, και θα χρωστούσαμε ως χώρα τα ίδια με τώρα.

Όσα και αν πλήρωνε ο "φουκαράς", θα πήγαιναν σε μεγάλο ποσοστό ΧΑΜΕΝΑ.

Αν συνυπολογίσουμε ότι μπροστά στην επιλογή κάποιος έντιμος που είχε φτάσει όμως σε αδιέξοδο επειδή δεν έβγαινε στα οικονομικά, όχι μάλιστα από δικά του λάθη αλλά επειδή τα πάντα ήταν κομμένα και ραμμένα από τα λαμόγια για να φτάσει εκεί, μπροστά λοιπόν στην επιλογή να πληρώσει άδικους φόρους που θα πάνε μάλιστα χαμένοι αφήνοντας νηστικό το παιδί του, ή να κλέψει φόρο για να ταΐσει το παιδί του, κατηγορηματικά θα ενέκρινα το δεύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  18:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
U
quote:
Originally posted by KostasPVol

Χρόνια και χρόνια το λέω Αλεξάνδρα. Ας το ξαναπώ

.
Και εγώ που νόμιζα ότι θα μου λεγες χρόνια και χρόνια έχουμε να τα που,ε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  18:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως ...λέω μήπως ...και αυτοί που "μένουμε ευρώπη" δεν ξέρουν και λίγο τι θέλουν ακριβώς?

Σου λέει ο άλλος:

http://news.travelling.gr/2015/06/%cf%80%ce%bb%ce%ae%cf%81%ce%b7%cf%82-%ce%b7-%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%af%ce%b8%ce%b5%cf%83%ce%b7-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%ce%ba%ce%bb%ce%ac/

...που άμα τον ρώταγες μπορεί σαν καλός νοικοκυραίος που φαντάζομαι ότι είνα να σου λεγε ..."Μένουμε Ευρώπας"

Έλα όμως που η "ευρώπη" (οχι η κανονική φυσικά ...αυτοί οι τραπεζίτες που την καπηλεύονται) σου ζητάνε να αυξήσεις τον ΦΠΑ σου... Αλλά εσύ θες και "μένουμε ευρώπας" και αλλα μην αγγίξετε τα δικά μας... φορτώστε τα στους άλλους τα μέτρα...

Όταν καταλάβουμε ότι είμαστε σε πόλεμο και αφήσουμε τα διχαστικά μεταξύ μας... τότε ίσως συνεισφέρουμε κάτι δημιουργικό στη διαπραγμάτευση για το μέλλον των παιδιών μας που γίνεται αυτή τη στιγμή. Με μπουμπούκους μπροστάρηδες και κυρίες με τις λουί βιτόν να διαδηλώνουν για την ενωμένη "ευρώπη" δεν βλέπω και πολλά να γίνονται... Όχι ότι οι συνδικαλιστές ή όποιοι άλλοι κοιτάνε μόνο τη πάρτη τους είναι καλύτεροι... Αλλά να τα βάλουμε κάτω και να δούμε ποιος έχει πληγεί περισσότερο και δεν πάει άλλο και μέχρι που και ποιοι μπορούν να πληρώσουν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  18:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω ασφαλείς πληροφορίες ότι στο Σύνταγμα, πλήθος κόσμου ανεβαίνει απευθείας από το Κολωνάκι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  19:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
"Ωστόσο, αυτή την ώρα στο κάτω μέρος της πλατείας Συντάγματος έχει κάνει την εμφάνισή της ομάδα αντιεξουσιαστών που απαρτίζεται από περίπου 60 άτομα."
http://www.kathimerini.gr/820422/article/epikairothta/ellada/menoyme-eyrwph-fwnazoyn-oi-polites---omada-antie3oysiastwn-sthn-plateia-syntagmatos

Πείτε μου κάτι.
Αυτοί τώρα τι είναι?
1)Είναι της κυβέρνησης να διαλύσουν τον κόσμο?
2)Είναι των διαδηλωτών, για να ρίξουν την κυβέρνηση?
3)Είναι των διαδηλωτών, για να αναγκάστουν την κυβέρνηση να απαντήσει με βία (όταν θα αρχίσουν να τα σπάνε-καίνε) και να επιβεβαιωθεί στους πιστούς, ο κακός της ρόλος?
4)Είναι απλά όντως, αναρχικοί που όντως απλά θέλουν να τα σπάσουν όλα. (αν περπατάει σαν πάπια, μοιάζει σαν πάπια, ακούγεται σαν πάπια, ε τότε μάλλον είναι πάπια).

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  21:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει πολύ πλάκα να φωνάζουν αυτούς που αυτο-αποκαλούνται αντιφασίστες, φασίστες.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  22:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παλι διαδηλωση στο κεντρο της Αθηνας απο τους 'ευρωλαγνους'?
Και εαν εγω θελω να πιω τη μπυρα απο το περιπτερο, απεναντι απο τη Μ.Βρετανια,ειμαι αναγκασμενος να βλεπω τις μουτσουνες των Αδωνη, Φορτσακη, Κ. Μητσοτακη, Βουλτεψη κ σια?Να περνανε διπλα μου οι κυριες του Κολωνακιου με τις λουι βιτον τιγκα στα μποτοξ?
Και που θα παρκαρω το φιατακι μου με τοσες καγιεν απο τα Β.Π.?
Να απαγορευτουν οι διαδηλωσεις των αστων, απο τη σταλινικη κυβερνηση ΤΩΡΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  22:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ εμπάθεια βρε παιδί μου.
Και ναι μεν μπορεί να το λες ειρωνικά ή πειραχτηκά, αλλά όσο και αν το διαψεύσεις, κουβαλάει ακριβώς τον τρόπο που σκέφτεστε, όπως άλλωστε και το όμορφο άρθρο της Αυγής. (που το έγραψε η γκόμενα που σπούδασε στο LSE).
Αλλά κάνετε λάθος ότι οι κυρίες με τις λουι βιττόν ξεβολεύτηκαν για να είναι στο σύνταγμα.
Αλλά εκεί βολεύουν οι ταμπέλες.
;Oσοι διαφωνούν, κάτι θα είναι. φασίστες, πλούσιοι (άρα εκμεταλλευτές), βολεμένοι, σε εκ του πονηρού αποστολή για τα αφεντικά.
Να είναι απλοί πολίτες που απλά διαφωνούν και κάνουν κατά την γνώμη σας λάθος και εκείνοι πιστεύουν σε κάτι διαφορετικό, αποκλείεται!
Κάτι άλλο θα παίζει. ΣΤΑΝΤΑΡ

Εμείς παρόλα αυτά δεν κάνουμε τέτοιες φασιστικές αναγωγές. Ούτε λέμε τους αναρχικούς που ήταν σήμερα το μακρύ χέρι της κυβέρνησης. Ούτε ότι την βοηθάνε ούτε ότι την χαλάνε. Απλά αυτοί έχουν πάει την εμπάθεια 2 βήματα πιο πέρα.
Ούτε λέμε τον αποκλεισμό από τα σκαλιά της βουλής μέρος σχεδίου, γιατί όντως υπήρχαν αναρχικοί και πλέον υπήρχε λόγος, (αν και θα το καυτηριάσουμε, γιατί εσείς πρωτίστως στέκεστε σε φαινομενικά γρήγορες ατάκες, ενώ τα πράγματα ΔΕΝ είναι τόσο απλά).
Γιατί ξέρω, όπως έχω πει πολλές φορές και αυτό δεν αλλάζει ούτε τώρα, ότι όλες οι κυβερνήσεις, το κίνητρό τους είναι να φύγει ο κόσμος χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. Τα επεισόδια κτλ, συμφέρουν αυτούς που επιβεβαίωνονται από τα γεγονότα που προκαλούν. Win-Win situation.
*το ότι η αστυνομία έχει παραφερθεί και πρέπει να κάνει πολλά βήματα βελτίωσης, κτλ κτλ, είναι κάτι άλλο από το να τα θεωρείς όλα όσα συμβαίνουν μέρος ενός μεγάλου σχεδίου.


Edited by - Deorum on 22/06/2015 22:48:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  22:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάλι διακόπτουν την ομαλότητα της πόλης οι ταραξίες δεξιομπαχαλάκηδες με τις διαδηλώσεις τους και τα έκτροπα τους.. δεν είναι πράγματα αυτά γρήγορα να επέμβουν τα Ματ
Εχω την εντύπωση οτι διαδήλωση των δοσίλογων συν-εταίρων γίνεται για να σταματήσουν να τρώνε απο τους κάδους των σκουπιδιών οι Ελληνες πολίτες, και να τρώνε κατευθείαν απο τους σκουπιδότοπους και τις χωματερές αφου η "φίλοι" μας εταίρο Ευρωπαίοι θέλουν να μας κόψουν και αυτό το προνόμιο..;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  23:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.makeleio.gr/?p=374531

Βλέπετε το φωτόσοπ?
Μα είναι ξεκάθαρο φώτοσοπ!
Κάποιος ζωγράφισε μια κόκκινη γραμμή (από το κεφάλι του), ισχυριζόμενος ότι ... το μισό κάδρο είναι ψεύτικο. Αυτό είναι το φώτοσοπ!
Και βέβαια έγινε viral.
Μου αρέσει, που τρεμοπαίζει η γραμμή, είναι γιατί ήθελε να είναι απολύτως ακριβής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000