Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  11:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγε στο Μαξίμου απόφοιτος λυκείου, έφυγε... διδάκτωρ
Πώς ο διευθυντής του γραφείου Τύπου του πρώην πρωθυπουργού Κ.Καραμανλή κατάφερε να... σπουδάσει, να αποκτήσει διδακτορικό τίτλο και να διδάξει στο Πανεπιστήμιο, παρά τις «φορτωμένες» επαγγελματικές του υποχρεώσεις

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=43792948

Μετά την Νατάσσα (καραμανλή ντε), άλλο ένα στέλεχος της ΝΔ, Έμαθε πολλά γράμματα.
Συμπέρασμα. ψηφίστε ΝΔ να βγείτε όλοι διδάκτορες παιδιά. Με την αξία σας πάνω από όλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  12:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια μικρή παρένθεση, για να ευθυμήσουμε και να ξεχάσουμε τον πόνο μας:

"Μικρές Αγγελίες Σύριζα:

Πωλείται νταούλι, αχρησιμοποίητο.
"

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  12:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Όσοι είναι υπέρ της Ευρώπης, είναι επειδή η εναλλακτική λύση (εκτός Ευρώπης και με δραχμή) είναι α π ε ί ρ ω ς χειρότερη! Βασικά είναι τόσο χειρότερη που δεν θα έπρεπε να θεωρείται καν λύση.





Μπορείς να μου αιτιολογήσεις το σκεπτικό σου, γιατί είναι μια έξοδος απο την Ευρωζώνη στην παρούσα κατάσταση "α π ε ί ρ ω ς χειρότερη"?
Και αν θες, πες μου από που προκύπτει οτι έχουμε γυρίσει 2-3 χρόνια πίσω?
Thanks anyway, εξακολουθώ να ρωτάω χωρίς ειρωνία, απλά θέλω να μάθω το σκεπτικό που ακούω και στα media αλλά δεν μου έχει διευκρινίσει κανένας!

Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  13:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα προσπαθήσω να το πω όσο πιό απλά μπορώ:
Αν πούμε ότι δεν πληρώνουμε και βγούμε από το ευρώ, θα χρεωκοπήσουμε. Κανένας δεν πρόκειται να μας δανείσει. Αν δεν μας δανείζει κανένας, θα παραλύσουν τα πάντα καθώς τα ταμεία είναι άδεια. Ούτε βεβαίως μισθούς και συντάξεις, ούτε εισαγωγές για τα στοιχειώδη/βασικά είδη, νοσοκομεία, περίθαλψη, υλικά, καύσιμα, τίποτε... Εξαγωγές σημαντικές δεν έχουμε ώστε να έχουμε τα απαραίτητα έσοδα ώστε να καλύψουμε έστω τις βασικές μας ανάγκες, οπότε...
Αν είχαμε δραχμή, θα υπήρχει πολύ μεγάλη υποτίμηση που τώρα με το ευρώ δεν μπορεί να γίνει. Φαντάσου να παίρνεις πχ μισθό καμιά 50άριά εκατομμύρια, αλλά να μη σε φτάνουν ούτε για μισό κιλό ψωμί. Αυτό για εκείνους που (καλώς) τους χαλάει ο χαμηλός βασικός μισθός... Δεν λέω, ασχημα πχ τα 400 ευρώ το μήνα, αλλά καλύτερα από τα 40 ευρώ το μήνα αγοραστικής δύναμης. Αν είχαμε εξαγωγές αυτή η υποτίμηση θα μας ωφελούσε, αλλά είπαμε, οι εξαγωγές μας είναι ελάχιστες, όπως και η δυναμική κάποιας αξιόλογης παραγωγής σε οτιδήποτε να καλύψει και την εγχώρια αγορά και να περισσεύει για εξαγωγές απλά δεν υπάρχει.
Και φυσικά, προοπτική επένδυσης από ξένους με τέτοια δεδομένα είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.
Το '12 τα φορολογικά μέτρα ήταν πολύ επώδυνα, οι περισσότεροι το νιώσαμε, και το κράτος εισέπραξε στα επόμενα 3μιση χρόνια καμιά 10αριά δις από φόρους. Τώρα καλούμαστε να πληρώσουμε επιπλέον 8 δις σε 1-1μιση χρόνο (μπορεί στα απόλυτα νούμερα να κάνω λάθος, ωστόσο η τάξη μεγέθους είναι αυτή). Οπότε μπορεί η εκτίμησή μου για 2-3 χρόνια πίσω να είναι πολύ αισιόδοξη....

Αυτά χονδρικά, όσο πιό απλά και απλουστευμένα γίνεται.... Η ρίζα του προβλήματος είναι ότι χρειαζόμαστε δανεικά για να ζήσουμε και ότι δεν δινουμε βάρος σε επενδύσεις που μπορεί να αποφέρουν μακροπρόθεσμα κάποια έσοδα. Και επενδύσεις όμως να γίνουν, μέχρι να αποδώσουν πρέπει αναγκαστικά να εξαρτώμαστε από τα λεφτά των άλλων, που σήμερα βρίζουμε γιατί δεν μας τα χαρίζουν.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  14:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μου πειτρέψεις τον αντίλογο, ε?
Θα τα παραθέσω με κόκκινα ανά φράση ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Θα προσπαθήσω να το πω όσο πιό απλά μπορώ:
Αν πούμε ότι δεν πληρώνουμε και βγούμε από το ευρώ, θα χρεωκοπήσουμε. Κανένας δεν πρόκειται να μας δανείσει. Επί της ουσίας είμαστε χρεωκοπημένοι από το 2010 όταν και σταμάτησε ο δανεισμός από τις αγορές. Σωστά? Τα χρήματα που πήραμε από τότε, δεν τα πήραμε από το μηχανισμό των αγορών αλλά από τα κράτη-μέλη του ΔΝΤ, Ε.Ε κτλ κτλ Αν δεν μας δανείζει κανένας, θα παραλύσουν τα πάντα καθώς τα ταμεία είναι άδεια. Τους τελευταίους 10 μήνες, δεν έχουν έχουμε πάρει καμία δόση από ΔΝΤ, ΕΕ κτλ. Δεν έχω δει ωστόσο να παραλύει κάποιο ταμείο ή η αγορά, όχι τουλάχιστον από όσο ήταν πριν τον Αυγουστο του 2014, ούτε καν μετά την αλλαγή κυβέρνησης. Εσύ? Ούτε βεβαίως μισθούς και συντάξεις, ούτε εισαγωγές για τα στοιχειώδη/βασικά είδη, νοσοκομεία, περίθαλψη, υλικά, καύσιμα, τίποτε... Εξαγωγές σημαντικές δεν έχουμε ώστε να έχουμε τα απαραίτητα έσοδα ώστε να καλύψουμε έστω τις βασικές μας ανάγκες, οπότε...Εξαγωγές δεν κάνουμε! Εξαγώγιμα προϊόντα έχουμε?
Αν είχαμε δραχμή, θα υπήρχει πολύ μεγάλη υποτίμηση που τώρα με το ευρώ δεν μπορεί να γίνει. Φαντάσου να παίρνεις πχ μισθό καμιά 50άριά εκατομμύρια, αλλά να μη σε φτάνουν ούτε για μισό κιλό ψωμί. Αν ο μισθός είναι σε ευρώ, δραχμές ή δολάρια Λιμνούπολης, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει η αγοραστική δύναμη του νομίσματος. Αυτό που περιγράφεις (μισθός που δεν φτάνει για μισό κιλό ψωμί δεν μπορεί να παίξει, δεν έπαιξε ούτε στην κατοχή. Αυτό για εκείνους που (καλώς) τους χαλάει ο χαμηλός βασικός μισθός... Δεν λέω, ασχημα πχ τα 400 ευρώ το μήνα, αλλά καλύτερα από τα 40 ευρώ το μήνα αγοραστικής δύναμης. Αν είχαμε εξαγωγές αυτή η υποτίμηση θα μας ωφελούσε, αλλά είπαμε, οι εξαγωγές μας είναι ελάχιστες, όπως και η δυναμική κάποιας αξιόλογης παραγωγής σε οτιδήποτε να καλύψει και την εγχώρια αγορά και να περισσεύει για εξαγωγές απλά δεν υπάρχει.
Και φυσικά, προοπτική επένδυσης από ξένους με τέτοια δεδομένα είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.
Πιστεύεις λοιπόν οτι ως χώρα, γεωγραφικά και πολιτικά, δεν έχουμε τη δυνατότηα να παράγουμε τα απαραίτητα για να ζήσουμε. Πιστεύεις πχ οτι δεν έχουμε όσο λάδι χρειαζόμαστε και πρέπει να εισάγουμε από την Ιταλία. Πιστεύεις οτι αν γυρίζαμε στη δραχμή ή whatever τα ξενοδοχεία θα ήταν άδεια γιατί οι ξένοι δεν θα ήθελαν να κάνουν διακοπές στην παμφθηνη για αυτούς Ελλάδα?
Το '12 τα φορολογικά μέτρα ήταν πολύ επώδυνα, οι περισσότεροι το νιώσαμε, και το κράτος εισέπραξε στα επόμενα 3μιση χρόνια καμιά 10αριά δις από φόρους. Τώρα καλούμαστε να πληρώσουμε επιπλέον 8 δις σε 1-1μιση χρόνο (μπορεί στα απόλυτα νούμερα να κάνω λάθος, ωστόσο η τάξη μεγέθους είναι αυτή). Οπότε μπορεί η εκτίμησή μου για 2-3 χρόνια πίσω να είναι πολύ αισιόδοξη.... Μόνο τα μέτρα του 2012 ήταν 8 δις. Αρα την τελευταία τριετία δεν ήταν μόνο 10 δις, αλλά πολύ παραπάνω!

Αυτά χονδρικά, όσο πιό απλά και απλουστευμένα γίνεται.... Η ρίζα του προβλήματος είναι ότι χρειαζόμαστε δανεικά για να ζήσουμε και ότι δεν δινουμε βάρος σε επενδύσεις που μπορεί να αποφέρουν μακροπρόθεσμα κάποια έσοδα. Και επενδύσεις όμως να γίνουν, μέχρι να αποδώσουν πρέπει αναγκαστικά να εξαρτώμαστε από τα λεφτά των άλλων, που σήμερα βρίζουμε γιατί δεν μας τα χαρίζουν.

Συμφωνώ ως προς τη ρίζσ του προβλήματος, διαφωνώ όμως στον τρόπο λύσης. Εσύ λες οτι χρειαζόμαστε τα δανεικά, εγώ πιστεύω πως όχι.
Ωραία κουβέντα πάντως!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  14:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Μια μικρή παρένθεση, για να ευθυμήσουμε και να ξεχάσουμε τον πόνο μας:

"Μικρές Αγγελίες Σύριζα:

Πωλείται νταούλι, αχρησιμοποίητο.
"

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...






Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  14:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιστεύω ότι τώρα, θέλουμε-δε θέλουμε, τα δανεικά τα έχουμε ανάγκη. Το μεγάλο λάθος μας είναι ότι δεν κάνουμε καμία απολύτως κίνηση να αποδεσμευτούμε από την ανάγκη αυτήν. Γι'αυτό και αν μας χαρίζανε όλα τα χρέη αύριο, σε κάποια χρόνια, πάλι εδώ που είμαστε θα είμαστε...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  14:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σου αντιστρέψω το ερώτημα Orca.
Και τι εμποδίζουν να γίνουν όλα αυτά που λες, αν έχεις ευρώ.

Και θα σου απαντήσω. Γιατί η αλήθεια είναι, πως για να γίνουν αυτά, πρέπει με ευρώ να υποβαθμιστείς. Να είναι ο βασικός μισθός στα 400€, και οι φόροι πολλοί μεγαλύτεροι. Γιατί για να είσαι ανταγωνιστικός και να εξάγεις, με την υποτιμημένη δραχμή, θα είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα.
Επί της ουσίας δεν θα αλλάξει τίποτα με δραχμή, απλά δεν θα το καταλαβαίνουμε τόσο, ίσως κάποιες ισοροπίες αλλά όχι τόσο μεγάλες όσο νομίζετε.
Είτε με ευρώ είτε με bitcoin είτε με δραχμή η ουσία είναι μία. Αυτό που έχουμε δεν έχει αξία.

Το καλό με την δραχμή είναι παρά την τρελή υποτίμηση, θα έχει μικρότερες κοινωνικές αντιδράσεις, γιατί περνάει απαρατήρητο. (δεν σου μειώνει κανείς τίποτα, απλά οι ξένοι σταδιακά ζητάνε όλο και περισσότερα...).
Το καλό είναι πως οι μειώσεις σε ΌΛΟΥΣ θα είναι σχετικά ομοιόμορφες. Ενώ με το ευρώ και την εσωτερική υποτίμηση όχι τόσο (ας μην εξηγήσω το σκεπτικό μου εδώ - αλλά επι της ουσίας οι νέοι <30 τον πίνουν... καθώς μπαίνουν στην αγορά εργασίας με 400-500-600€ και λένε και ευχαριστώ, ενώ όλοι οι μεγαλύτεροι όχι τοσο πολύ ενώ με δραχμή, όλοι σε κάθε υποτίμηση ή πληθωρισμό θα τρώνε και οι 2. Όση υποτίμηση τρώει ο μεν, θα τρώει και ο δε).
Το κακό είναι
1) το μεταβατικό στάδιο θα είναι ΟΔΥΝΗΡΟ
2) δίνεις μεγαλύτερη δύναμη αυθαιρεσίας σε έναν κακό κράτος, που θα κόβει αβέρτα χρήμα (θα σου μειώνει δλδ τα δικά σου όποτε γουστάρει) για να κάνει ΌΤΙ γουστάρει. Επι της ουσίας, παραδίδεις τα χρήματά σου στην κυβέρνηση. Αν πιστέυει κανείς ότι οι κυβερνήσεις πρέπει να έχουν μεγαλύτερη εξουσία στην περιουσία σου, έχει καλώς. Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να είμαι όσο το δυνατόν πιο αυτόνομος, γιατί έχει παραγίνει το κακό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  15:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια μικρή, άνευ ουσίας παρατήρηση στον Orca, έτσι για την κουβέντα: έχω στο υπόγειό μου ένα χοντρό πάκο χαρτονομίσματα των 50.000.000 δραχμών από την κατοχή! Σήμερα μπορεί να σου έφτανε για γάλα, αύριο να χρειαζόσουν ένα μηδενικό ακόμα!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  15:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Μια μικρή, άνευ ουσίας παρατήρηση στον Orca, έτσι για την κουβέντα: έχω στο υπόγειό μου ένα χοντρό πάκο χαρτονομίσματα των 50.000.000 δραχμών από την κατοχή! Σήμερα μπορεί να σου έφτανε για γάλα, αύριο να χρειαζόσουν ένα μηδενικό ακόμα!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως αυτό, είναι πράγματι ανευ ουσίας. Εγώ έχω στο υπόγειο μου 100 κούτες με VHS. Βίντεο δεν έχω όμως να τις δω!


Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  15:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το ότι ούτε στην κατοχή δεν έπαιζαν αυτά τα νούμερα το ανέφερα... Από ότι φαίνεται, έπαιζαν και παραέπαιζαν! Το αν έχει αυτό σχέση με τα σημερινά, ή με τα πιθανά αυριανά, συμφωνούμε ότι μάλλον δεν λέει τίποτα.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  15:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Θα σου αντιστρέψω το ερώτημα Orca.
Και τι εμποδίζουν να γίνουν όλα αυτά που λες, αν έχεις ευρώ.

Και θα σου απαντήσω. Γιατί η αλήθεια είναι, πως για να γίνουν αυτά, πρέπει με ευρώ να υποβαθμιστείς. Να είναι ο βασικός μισθός στα 400€, και οι φόροι πολλοί μεγαλύτεροι. Γιατί για να είσαι ανταγωνιστικός και να εξάγεις, με την υποτιμημένη δραχμή, θα είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα.
Επί της ουσίας δεν θα αλλάξει τίποτα με δραχμή, απλά δεν θα το καταλαβαίνουμε τόσο, ίσως κάποιες ισοροπίες αλλά όχι τόσο μεγάλες όσο νομίζετε.
Είτε με ευρώ είτε με bitcoin είτε με δραχμή η ουσία είναι μία. Αυτό που έχουμε δεν έχει αξία.

Το καλό με την δραχμή είναι παρά την τρελή υποτίμηση, θα έχει μικρότερες κοινωνικές αντιδράσεις, γιατί περνάει απαρατήρητο. (δεν σου μειώνει κανείς τίποτα, απλά οι ξένοι σταδιακά ζητάνε όλο και περισσότερα...).
Το καλό είναι πως οι μειώσεις σε ΌΛΟΥΣ θα είναι σχετικά ομοιόμορφες. Ενώ με το ευρώ και την εσωτερική υποτίμηση όχι τόσο (ας μην εξηγήσω το σκεπτικό μου εδώ - αλλά επι της ουσίας οι νέοι <30 τον πίνουν... καθώς μπαίνουν στην αγορά εργασίας με 400-500-600€ και λένε και ευχαριστώ, ενώ όλοι οι μεγαλύτεροι όχι τοσο πολύ ενώ με δραχμή, όλοι σε κάθε υποτίμηση ή πληθωρισμό θα τρώνε και οι 2. Όση υποτίμηση τρώει ο μεν, θα τρώει και ο δε).
Το κακό είναι
1) το μεταβατικό στάδιο θα είναι ΟΔΥΝΗΡΟ
2) δίνεις μεγαλύτερη δύναμη αυθαιρεσίας σε έναν κακό κράτος, που θα κόβει αβέρτα χρήμα (θα σου μειώνει δλδ τα δικά σου όποτε γουστάρει) για να κάνει ΌΤΙ γουστάρει. Επι της ουσίας, παραδίδεις τα χρήματά σου στην κυβέρνηση. Αν πιστέυει κανείς ότι οι κυβερνήσεις πρέπει να έχουν μεγαλύτερη εξουσία στην περιουσία σου, έχει καλώς. Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να είμαι όσο το δυνατόν πιο αυτόνομος, γιατί έχει παραγίνει το κακό.




Η λεγόμενη "συντεταγμένη χρεωκοπία" που θα προλόγιζε μια έξοδο από την ευρωζώνη ή το ανάποδο, in any case περιλαμβάνει διάφορες νομιθετικές ρυθμίσεις που αφορούν την οικονομική καθημερινότητα της χώρας. Η οποιαδήποτε ισοτιμία του εγχώριου νομίσματος με τα ξένα έχει να κάνει με τα εισαγόμενα ή εξαγόμενα προϊόντα. Αν το γάλα πχ της ΔΕΛΤΑ (σορρυ για τη διαφήμιση) είναι πράγματι ελληνικό, η τιμή του θα μείνει σχεδόν σταθερή για ένα διάστημα, όποια κι αν είναι αυτή (2,500 εκατομμύρια δρχ) όπως και ο μισθός. Το αγγουράκι από το μποστάνι του μπαρμπα Κώστα, 5 εκατομμύρια δρχ θα κοστίζει για όλο το διάστημα της "κρίσης". Όλο αυτό, σε συνάρτηση με την απαραίτητη ύπαρξη ενός σοβαρού κράτους που θα βάλει πλαφόν σε βασικά πράγματα.
Αν τώρα εγώ, θέλώ να κάνω οικονομία και να αποταμιεύω μέρος των 40 εκατομμυρίων που παιρνω το μήνα ώστε να αγοράσω σε 3 χρόνια το i-phone 16 που θα κοστίζει στην Ελλάδα 18 δις, είναι δικό μου θέμα!

Και να για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα Deorum, "Και τι εμποδίζουν να γίνουν όλα αυτά που λες, αν έχεις ευρώ" θα σου πω:
2 πράγμτα:
Α) 500δις ευρώ που χρωστάμε και θα πληρώνουν τα δισέγγονα σου στανταρ
Β) Αν δεν προκύψει έξοδος από το ευρώ, δεν θα βάλει κανένας μυαλό και δεν θα σηκώσει κανένας τα μανίκια να δουλέψει σοβαρά!

Αυτά!

Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  15:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανείς δεν σου ζητάει να πληρώσεις όσα χρωστας. Είναι συνεχώς ανατροφοδοτούμενα.
1% πλεόνασμα σου ζητάει.
1% πλεόνασμα, για να συνεχίσεις να έχεις δεσμούς με την υπόλοιπη ευρώπη κτλ.
Αν υποθέσουμε πως βαράς κανόνι και δεν χρωστάς (που δεν είναι τόσο απλό, γιατί δεν χρωστάς σε ΕΝΑΝ κακό άνθρωποι, αλλά σε πολύ κόσμο και οργανισμούς πολύ εκ των οποίων είμαστε λίγο πολύ όλοι εμείς, οργανισμοί, καταθέτες, ταμεία κτλ),
θα έχεις την δυνατότητα πλέον να έχεις 1% μικρότερο προυπολογισμό εσόδων, αλλά με πολύ αρνητικές προοπτικές.

Αυτά που λες, είναι τα ίδια που έλεγε και ο ΣΥΡΙΖΑ. του πήρε 5 μήνες, τα μέτρησε, και τελικά δεν είναι προδότες ούτε αυτοί. Απλά κατάλαβαν ότι δεν γίνεται.
Για 1% θα απομονωθείς για πολύ καιρό από παντού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  15:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε orca, πιστεύεις ότι η εγχώρια παραγωγή είναι αρκετή για να ζήσουμε 10 εκατομμύρια κόσμος και να έχουμε τις βασικές μας ανάγκες;

Τα καύσιμα για να έρθει το ζαρζαβατικό από το μποστάνι του κυρ Κώστα στο σπίτι μας, που θα τα βρούμε;
________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...

Edited by - Koukouvagia on 24/06/2015 15:49:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  19:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, φίλε Κουκουβάγια, πιστεύω οτι η εγχώρια παραγωγή φτάνει να ταϊσει τα 10 εκατομμύρια Ελλήνων. Και αν όχι στο 100% σε κάποια προϊόντα, τουλάχιστον τόσο ώστε να μειωθούν οι υπέρογκες εισαγωγές προϊόντων που ναι μεν παράγουμε αλλά προτιμάμε να πετάμε.

Και πράγματι, το κόστος του καυσίμου για να έρθει το ζαρζαβατικό θα είναι μεγάλο. Ενα σωστό και οργανωμένο κράτος όμως έστω και μιας χώρας με υποτιμημένο νόμισμα μπορεί να κρατήσει στεγανά αλλά κυρίως να εξαλείψει φαινόμενα αισχοκέρδιας.
Τα 50.000.000 που εχεις στο υπόγειο σου από την κατοχή, έφτασαν να μην αξίζουν μια όχι μόνο γιατί το νόμισμα έπαιρνε διαρκώς υποτιμήσεις αλλά γιατί οι "κατεχοντες μαυραγορίτες" περίμεναν να ανέβει η τιμή πχ του σιταριού και άσχετα αν είχαν αγοράσει με 1 δραχμή να πουλήσουν με 1001. Σήμερα αυτό βέβαια λέγεται καπιταλισμός και μηχανισμός προσφοράς - ζήτησης!


Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000