Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  13:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα, οι σημερινοί δημοσιογράφοι της ΕΡΤ δεν χειραγωγούν;


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  13:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
α) δεν ανοίγω τηλεόραση, οπότε δεν το ξέρω.

β) ουδέποτε είπα ότι δεν χειραγωγεί (ή ότι χειραγωγεί) η ΕΡΤ

γ) οι φιλοφρονήσεις στη Κωνσταντοπούλου (ή το γλύψιμο, πείτε το όπως θέλετε) σε μία εκπομπή και ελάχιστο χρονικό διάστημα αυτής, δεν συγκρίνονται, πόσο μάλλον δεν εξομοιώνονται με το βιασμό της δημοσιογραφίας και τη χειραγώγηση της ενημέρωσης που γίνεται κάθε ώρα και στιγμή για δεκαετίες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  13:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
δ) πιστεύεις ότι δεν μπορώ να σας βρω 10 παρόμοιες καραμπινάτες φτιαχτές ειδήσεις/πρωτοσέλιδα/tweet κτλ, που εκθέτουν την σημερινή κυβέρνηση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  14:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε) γιατί να το γυρνάμε πάντα εκεί?

Ωραία λοιπόν, υπέρ της τωρινής κυβέρνησης γίνεται μία προπαγάνδα, υπέρ της προηγούμενης, και τωρινής αντιπολίτευσης γίνονται 1000. Που δεν είναι απλά προπαγάνδα για το κόμμα της αντιπολίτευσης, αλλά για τα συμφέροντα του λόμπυ της κακώς εννοούμενης ΕΕ, του χειραγωγημένου από τους τραπεζίτες ευρώ και πάει λέγοντας.

Από τις 10 πάντως, μέχρι να φτάσεις στο εκατομμύριο των άλλων, θέλει πάααααααααρα πολύ.

στ) γιατί να μην αποδεχτούμε το απλό, ότι η φράση "Το ΣΚΑΙ ...... είναι ένα ιδιωτικό κανάλι, και έχει την άποψη του", απλά είναι άκυρη, και απαλάσσει το κάθε σκάι από τα εγκλήματα που κάνει εναντίον της χώρας και της Δημοκρατίας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  14:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα, δεν συμφωνώ με την λογική "και οι άλλοι κάνουν τα ίδια και χειρότερα".

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  14:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκεί καταλήγει, αυτό στο οποίο διαφωνείς πολύ, το θεωρείς έγκλημα ενάντια στην χώρα.
Και εγώ διαφωνώ πολύ, αλλά όχι έγκλημα. Επιλογή μας ακόμα και αν γίνουμε η νέα β. κορέα, παντελώς λανθασμένη βέβαια. Καταστροφική, αλλά όχι έγκλημα. Το έγκλημα περιέχει δόλο, κίνητρο, επίγνωση των συνεπειών κτλ.
Το λάθος είναι απλά λάθος.
Ο άνθρωπος καμιά φορά επιμένει άδικα, έχει μη-ορθολογικές απόψεις κτλ. Δεκτόν, το έχω αποδεχτεί. Μπορεί να κάνω κ εγώ λάθος φυσικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  15:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Κώστα, δεν συμφωνώ με την λογική "και οι άλλοι κάνουν τα ίδια και χειρότερα".



Δεν είναι αυτή η λογική. Η λογική είναι ότι οι άλλοι τα έκαναν εδώ και πολλά χρόνια και συνεχίζουν να τα κάνουν (και είναι και πολλοί περισσότεροι) και δεν σας πείραζε. Τώρα που τα κάνουν και αυτοί σε μικρότερο βαθμό σας πειράζει. Τώρα πάει το χάσατε το παιχνίδι. Να μιλούσατε όταν έπρεπε. Ο Κώστας το λέει εδώ και χρόνια ότι τα ΜΜΕ είναι διεφθαρμένα και κατευθυνόμενα και προσπαθούσατε να τον βγάλετε τρελό, κολλημένο, ότι πιστεύει σε συνομωσίες και και και.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  15:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Επίσης η κάθε διαφωνία ανάγεται σε προβοκάτσια, εντεταλμένη αποστολή κτλ.
Ωραίοι!

Μέχρι και ο ΑΡΚΑΣ δέχτηκε επίθεση για τα σκίτσα του, ότι δήθεν εξυπηρετεί πονηρούς σκοπούς. Μιλάμε έχει ξεφύγει εντελώς η κατάσταση.



Νομίζω ότι η καλύτερη απαντηση είναι αυτή του ΑΡΚΑ
«Επαναφέρουμε τη λειτουργία της σελίδας, γιατί η διακοπή της πήρε υπερβολικές διαστάσεις και γίνεται αντικείμενο πολιτικής εκμετάλλευσης απ’ όλες τις πλευρές. Ζούμε σε άγριους, τρελούς και επικίνδυνους καιρούς...»
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  16:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα εγώ δεν στο λέω διεφθαρμένο.
στο λέω ο καθένας έχει την θέση του,
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΣ!

Έτσι είναι τα πράγματα, ο καθένας παλεύει για τα πιστεύω του, και αυτό είναι το σωστό.
Όπως δεν θα πω τίποτα για τον Ριζοσπάστη δεν θα πω και τίποτα για τον ΣΚΑΙ.
απλό δεν είναι? Και αν μου πεις μα ο Ριζοσπάστης είναι κομματικό όργανο, θα σου πω για το KONTRA channel.
Δικαίωμα του καθενός να υποστηρίζει όποιον πολιτικό θέλει.
Θα μου πεις, μα λένε πράγματα που δεν ισχύουν.
Αυτό είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο ζήτημα, και όντως έχει θέμα.
Αλλά ούτε μπορείς να το ζυγίσεις όπως τώρα κάνετε, και να πεις 5 κιλά υπερβολές vs 1 κιλό υπερβολής οπότε νικάμε, ούτε είναι πχ ψευδής είδηση ακριβώς (κάτι χειροπιαστό 1+1=2 να πεις ότι αναζητάω ευθύνες όπως θεωρώ έχει γίνει πολλές φορές ήδη...) αλλά περισσότερο μη-επιβεβαιωμένη προσδοκία ή μη επιβεβαιωμένη ελπίδα.

Τέλος θα σου αντιστρέψω αυτό που είπες.
Εμένα προσωπικά με πείραζε ΚΑΙ τότε, με πειράζει ΚΑΙ τώρα. Έχω δεχτεί ότι σε όλες τις περιστάσεις υπάρχουν κάποιες υπερβολές, και κάποιες αοριστίες, όπως η διαφήμιση με την ευτυχισμένη οικογένεια που τρώει δημητριακά, αλλά ως εκεί.
Εσείς από την άλλη θεωρώ δεν σηκώνατε μύγα στο σπαθί σας, ενώ τώρα αγνοείτε χοντροειδέστατα ψέματα, που αποτελούν ξεκάθαρη εξαπάτηση όπως πχ ο ΕΝΦΙΑ, που και να θες να τα δείς με διασταλτικό τρόπο (σχήμα λόγου... πότε το είπαμε εμείς αυτό και άλλα τέτοια ωραία) δεν μπορείς. Τουλάχιστον το ΖΑΠΠΕΙΟ 2, έλεγε θα εφαρμόσουμε πιο δίκαιο το μνημόνιο, όχι το σκίσαμε μέρα μεσημέρι, κάπως με κάποια αλχημεία ή κάποιον διασταλτικό τρόπο μπορούσες να το δεις.

Τέλος στο έχω ξαναπει αλλά δεν θες να το καταλάβεις. Αυτό το "να μιλούσατε όταν έπρεπε", είναι πολύ άσχημο. Το έχεις πει πολλές φορές, και συνεχίζεις.
Θα μιλάμε ΌΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ, χωρίς να χρειάζετε να απολογούμαστε πότε νιώσαμε την ανάγκη ή όχι.
Αν είναι δυνατόν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  16:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Κώστα, δεν συμφωνώ με την λογική "και οι άλλοι κάνουν τα ίδια και χειρότερα".

Φυσικά και εγώ δεν συμφωνώ. Η ίδια λογική χρησιμοποιήθηκε στη προηγούμενη σελίδα από την "άλλη πλευρά".

Άλλο τόσο δεν συμφωνώ, να εστιάζει κάποιος στο 1 που αφορά μάλιστα απλά τα συμφέροντα ενός κόμματος (κακώς), και να να παραβλέπει το 1000, το οποίο 1000 μάλιστα δεν αφορά απλά τα συμφέροντα ενός κόμματος, αλλά αποτελεί πατρονάρισμα συμφερόντων ενατίον ημών, της πατρίδας και της Δημοκρατίας.

Ο Νεκτάριος το λέει καλύτερα.

Ψιλοάσχετο. Θυμηθείτε πως προβλήθηκε η αστεία ιστορία βενζινάδικο-Κωνσταντοπούλου (ξεσάλωσαν τα ΜΜΕ), και πείτε μου αν ακούστηκε τίποτα για το τροχαίο με εγκατάλειψη που προκάλεσε στέλεχος του κόμματος των media. Αναρωτηθείτε ποια θα ήταν η προβολή, αν τα δύο συμβάντα είχαν υπάρξει από τον αντίθετο (βενζινάδικο-Ποτάμι, τροχαίο-στέλεχος της κυβέρνησης, ειδικά αν επρόκειτω για τη Κωνσταντοπούλου)


quote:
Originally posted by Deorum

Εκεί καταλήγει, αυτό στο οποίο διαφωνείς πολύ, το θεωρείς έγκλημα ενάντια στην χώρα.
Και εγώ διαφωνώ πολύ, αλλά όχι έγκλημα. Επιλογή μας ακόμα και αν γίνουμε η νέα β. κορέα, παντελώς λανθασμένη βέβαια. Καταστροφική, αλλά όχι έγκλημα. Το έγκλημα περιέχει δόλο, κίνητρο, επίγνωση των συνεπειών κτλ.
Το λάθος είναι απλά λάθος.
Ο άνθρωπος καμιά φορά επιμένει άδικα, έχει μη-ορθολογικές απόψεις κτλ. Δεκτόν, το έχω αποδεχτεί. Μπορεί να κάνω κ εγώ λάθος φυσικά.


Όχι απλά έγκλημα. Κακούργημα και έσχατη προδοσία είναι όσα μας έφεραν ως εδώ. Τεράστια συμβολή, ίσως τη μεγαλύτερη όλων έχουν τα ΜΜΕ, τα οποία με κάθε τρόπο χειραγώγησαν την ενημέρωση. Με δόλο.

Αν ο σκάι θέλει να γίνει τύπου ριζοσπάστη, να το δηλώσει ευθέως, η παραδώσει την άδεια εθνικής εμβέλειας, και να κάνει εκπομπές τύπου Τσουκαλά, περιορισμένης προβολής. Η εθνική συχνότητα πανελλήνιας εμβέλειας δεν είναι για προπαγάνδα, ειδικά μάλιστα αντιδημοκρατικών συμφερόντων.

Αν θα γίνουμε Βόρεια Κορέα ή η Αιθιοπία της Ευρώπης (προς το δεύτερο πηγαίνουμε. Προς το πρώτο πηγαίναμε μέχρι το 2014, αλλά προς το παρόν και αν δεν αλλάξει κάτι ηρέμησαν τα πράγματα. Όχι ότι δεν κινδυναεύουμε αν επανέλθει άλλο καθεστώς που βίαζε τη Δημοκρατία. Βλέπεις Βόρεια Κορέα δεν σημαίνει μόνο το αρνηθείς επονείδιστο χρέος), μάλλον θα έπρεπε να τα σκεφτόμασταν πολύ πιο πριν. Τώρα ας προσπαθήσουμε να σώσουμε ότιδήποτε αν σώζεται, σε ένα παιχνίδι στημένο από τους φίλους μας της Ευρώπης, που επί δεκαετίες μας "συμπαραστέκονται" σε κάθε εθνικό ζήτημα, από Μικρασία, Εμφύλιο, 67, Κύπρο, κλπ, μέχρι και τα τωρινά.

Edited by - KostasPVol on 26/06/2015 16:19:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  16:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το τελευταίο: Άσχημο είναι για εσένα αυτό που λέω. Άσχημο είναι και για εμένα που μιλάς μόνο τώρα. Και εγώ θα το λέω ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΩ και ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ. Αν είναι δυνατόν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  16:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εμένα προσωπικά με πείραζε ΚΑΙ τότε, με πειράζει ΚΑΙ τώρα. Έχω δεχτεί ότι σε όλες τις περιστάσεις υπάρχουν κάποιες υπερβολές, και κάποιες αοριστίες, όπως η διαφήμιση με την ευτυχισμένη οικογένεια που τρώει δημητριακά, αλλά ως εκεί.
Εσείς από την άλλη θεωρώ δεν σηκώνατε μύγα στο σπαθί σας, ενώ τώρα αγνοείτε χοντροειδέστατα ψέματα, που αποτελούν ξεκάθαρη εξαπάτηση όπως πχ ο ΕΝΦΙΑ, που και να θες να τα δείς με διασταλτικό τρόπο (σχήμα λόγου... πότε το είπαμε εμείς αυτό και άλλα τέτοια ωραία) δεν μπορείς. Τουλάχιστον το ΖΑΠΠΕΙΟ 2, έλεγε θα εφαρμόσουμε πιο δίκαιο το μνημόνιο, όχι το σκίσαμε μέρα μεσημέρι, κάπως με κάποια αλχημεία ή κάποιον διασταλτικό τρόπο μπορούσες να το δεις.



ΖΑΠΠΕΙΟ 2
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7619
Ξεκάθαρη εξαπάτηση. Μέχρι και το τελευταίο που λέει για την πώληση του ΟΠΑΠ ότι δεν μπορεί να γίνει, το έκανε. Ή και το πιο απλό και εύκολο ΔΩΡΕΑΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!!

Δεν είπε κανείς ότι ο τωρινή κυβέρνηση έκανε όσα προανήγγειλε. Ούτε περιμέναμε και να τα κάνει όλα. Μέσα σε αυτούς τους 5 μήνες όμως αναλογικά έχει κάνει πολλά περισσότερα από αυτά που είχε πει προκελογικά (προσλήψεις, ερτ, επίδομα σίτισης-ενοικίου-δωρεάν ρεύμα για άπορους, ιθαγένια, Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου Χρέους, ακόμη και μικροπράγματα όπως τα κάγκελα στη βουλή, ) σε σχέση με την προηγούμενη κυβερνηση. Και αν δεν έβγαινε το μόνο σίγουρο ήταν ότι δεν θα γινόταν τίποτα, οπότε πάλι καλύτερα είναι.
για τον ΕΝΦΙΑ δεν κατάλαβα; Εσύ δεν είσαι υπέρ; Πριν λίγες μέρες έλεγες μένουμε Ευρώπη. Οι «Ευρωπαίοι» θέλουν να καταργηθεί ο ενφια;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  17:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
1) εγώ δεν σου είπα να μην μιλάς
2) αυτό που λες προϋποθέτει να γνωρίζεις το τι έχει πει ο άλλος πριν, πότε τα έχει πει, που τα έχει πει, για να φτάσεις στο συμπέρασμα αυτό. Δλδ μας λες ότι είναι δημοκρατικό να θέλω να σκέφτομαι φασιστικά. Δλδ να μην κρίνω την ουσία αυτού που μιλάει, αλλά να εξετάζω πρώτα το ιστορικό του, και μετά να λέω αν η γνώμη του έχει αξία ή όχι. Μάλιστα. "ας μίλαγες όταν έπρεπες, τώρα δεν μπορείς να μιλάς ή η γνώμη σου δεν λαμβάνεται υπόψιν..." Άρα ξέρεις τι μίλησε πότε μίλησε και τι άποψη εξέφραζε. Και αν ήταν η "κακιά" άποψη, μαύρο φίδι που τον έφαγε.
Φυσικά και μπορείς να συνεχίσεις να το λες αυτό, ο καθένας κρίνει και κρίνεται.

3) Καλά ΝΕΚ, δεν υπάρχει ελπίδα μαζί σου, άλλα λέω άλλα λες. Τι σημασία έχει τι είμαι εγώ. Έχει έστω την παραμικρή σημασία? Μπορεί να είμαι Χ.Α. που ταιριάζουν πιο πολύ οι απόψεις της με την ρήξη και τους προδότες της Ευρώπης και τους προδότες τραπεζίτες...
Αν θες να μάθεις φυσικά και είμαι ΚΑΤΑ του ΕΝΦΙΑ. Και στο χαράτσι της ΔΕΗ ακόμα περισσότερο. Και γενικά είμαι ΚΑΤΑ των φόρων. Αυτά θα έπρεπε να τα έχεις εκμαιεύσει για εμένα τόσες κουβέντες που έχουμε κάνει. Αυτές τις αναγωγές ότι ο υπερ της ευρώπης είναι 1) αντικυβερνητικός 2) υπερ των δανειστών 3) και δεν ξέρω εγώ τι άλλο μόνο εσείς τις κάνετε. Το αστείο θα είναι τελικά, ότι εμείς, οι υπέρ της Ευρώπης, άν έκλεινε η συμφωνία ή αν κλείσει... τελικά παρά τα μέτρα που θα παρθούν, θα γίνονταν αυτόματα ΥΠΕΡ της κυβέρνησης. Θεικό. Το ακόμα πιο θεικό είναι, πως η ίδια η κυβέρνηση μας αποκάλεσε* αντικυβερνητικούς... την στιγμή που δήθεν μάχεται για την παραμονή στην ευρώπη. Υστερία.

Αλλά επί της ουσίας ότι και να είμαι εγώ, ακόμα και υπερ του ένφια να ήμουν, είναι ΑΣΧΕΤΟ, και πάλι ρίχνεις την μπάλα στην εξέδρα. (και φυσικά λες οτι εγώ την ρίχνω). Ήταν μια ΒΑΣΙΚΗ προεκλογική δέσμευση (και όχι από τα επιμέρους), και απέσπασε μερικές 100δες χιλιάδες ψήφους για αυτήν την υπόσχεση. Ήταν η δεύτερη βασικότερη υπόσχεση, μετά το σκίσιμο του μνημονίου. Μπορεί να μην μπορεί να τα κάνει όλα, και όπως είπα δείχνουμε κατανόηση σε πολλά. Αλλά τόσο κατηγορηματικά, σε όλους τους τόνους, με τόση πυγμή και κάλεσμα στον κόσμο να μην πληρώνει γιατί σε 2 μέρες θα έχει καταργηθεί... δεν έχει ξαναγίνει λυπάμαι. Ήταν άμεσο χειροπιαστό και με deadline.


*για την ιστορία δεν πήγα, αλλά είμαι 100% υπερ της παραμονής στην Ευρώπη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  18:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Συριζα βγήκε επισημα και κάλεσε τον κόσμο να μην πλήρωσει τον ενφια; Πού το ακουσε αυτό; Είναι άλλο να το πει ένας υποψήφιος και άλλο ο συριζα. Γιατί αν ψάξουμε και όλες τις αρλούμπες που έχει πει ο Άδωνις δεν θα τελειώσουμε ούτε αύριο. Και όλοι οι υπόλοιποι έλεγαν ότι την Δευτέρα μετά τις εκλογές δεν θα έχουν λεφτά οι τράπεζες. Και ήταν πολύ περισσότεροι από αυτούς που είπαν να μη πληρώσουμε ενφια.
Για το 3 δεν κατάλαβα τι λες. Σε ρώτησα τι είσαι;
Δεν έκανα καμία αναγωγή ότι οι υπερ της «Ευρώπης» είναι αντικυβερνητικοί και υπερ των δανειστών (όχι ότι δεν ισχύει αλλά δεν προκύπτει από αυτό που σε ρώτησα). Απλά όσοι είναι υπέρ της «Ευρώπης» (το βάζω σε εισαγωγικά μήπως και το καταλάβετε ότι είναι λάθος ή λέξη) σημαίνει ότι θέλουν η κυβέρνηση να δεχτεί ΟΛΑ τα μέτρα που της προτείνουν οι «ευρωπαίοι» για να παραμείνουμε στο ευρώ και στην «Ευρώπη» για το καλό της χώρας γιατί έτσι πιστεύουν. Άρα θα πρέπει να δεχτεί και τον ενφια και πολλούς άλλους φόρους για τους οποίους οι ίδιοι διαμαρτύρονται.
Δηλαδή λέει η «Ευρώπη» πρέπει να πάρεις 100 μέτρα. Τους λέει η κυνέρνηση δεν μπορώ να πάρω 100, θα πάρω 80 (στην αρχή έλεγε 20). Και έρχονται κάποιοι Έλληνες τώρα που λένε στην κυβέρνηση να συμφωνήσει και να πάρει και τα 100 αλλά ταυτόχρονα διαμαρτύρονται για τα 30 από αυτά. Έχει λογική αυτό; Φταίω εγώ που δεν το καταλαβαίνω; Πώς λοιπόν να μη βγάλω το συμπέρασμα ότι είναι απλά αντικυβερνητικοί; Και είμαι και σίγουρος ότι αν δεχόταν από την αρχή τη συμφωνία πάλι οι ίδιοι οι μενουμε Ευρώπη θα έβρισκαν κάποιο λόγο για να βγουν στους δρόμους (αυτοί που δεν είχαν ξαναβγεί ποτέ και ήταν κατά των διαδηλώσεων)

ΥΓ: Ο Rigelian τουλάχιστον έμεινε σταθερός στο τελευταίο (Ρίγκο συγνώμη που αναφέρω το όνομά σου)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2015 :  18:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανείς δεν είπε πάρτε τα 100 μέτρα ή τα 20 μέτρα ή αυτά τα μέτρα.
Αυτό που είπαν-είπαμε, είναι μείνετε στον δρόμο της Ευρώπης. Κάντε ότι χρειάζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Όπως και το αντίθετο έκαναν όσοι είναι υπερ της εξόδου.

Επί της ουσίας δεν έχει νόημα να απαντήσω, τι ζητάνε οι δανειστές, τι αντιπροτείνουμε εμείς, και αν τελικά ο ένφια είναι επιλογή του ΔΝΤ ή επιλογή της κυβέρνησης, γιατί αρνείται να διορθώσει τους 50ριδες συνταξιούχους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000