Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  10:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μεγάλη επιτυχία του τσίπρα, είναι ότι η χώρα έχει καταρεύσει, ο κόσμος δεν έχει τις οικονομίες του, προοπτική δεν υπάρχει, και για όλα αυτά έχει πείσει ότι αυτός πετυχαίνει ότι καλύτερο μπορεί και φταίνε οι άλλοι.
Εχτές ο κόσμος νόμιζε ότι είπε NO to AUSTERITY.
Μα πιστεύει κανείς, όσο καλύτερη και να είναι η συμφωνία (που δεν θα είναι) ότι δεν θα υπάρχει λιτότητα?

Έχει γίνει η πολιτική, ποδοσφαιρική αρένα.
Γιατί πανηγυρίζουν? Δεν το καταλαβαίνω.

SAM τα διάβασα αυτά που είπες, ειλικρινά νιώθω ότι με υποχρεώνεις με το μακρό σου Post, και αυτήν την σκοπία την ξέρω. (λίγο πολύ)
Δυστυχώς ή ευτυχώς, αν θες με λες εμμονικό αν θες με λες πραγματιστή, θέλω αποτέλεσμα και όχι διαπλεκόμενα όπου ο καθένας τα ερμηνεύει με εικασίες υποθέσεις και διάφορες πληροφορίες.
Όλοι εκεί κρινόμαστε. Βλέπω ένα χάος αυτήν την στιγμή έξω, και μια Ευρώπη να μας βρίζει. Δεν με νοιάζει αν είμαστε θύματα ευρωπαικού bullying ή κερδοσκόπων. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.
θέλω να βρεθεί μια λύση, να μπορέσω να προχωρήσω στην ζωή μου, χωρίς τέτοια τρομερή ανασφάλεια.
Να βάλω μπροστα ένα σπίτι που είχα στα πλάνα (και είχα μαζέψει κάποια λεφτά που τα κλαίω μάλλον αυτήν την ώρα, γιατί εγώ που τους κράζω ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΗΚΑ ενώ οι άλλοι που τους υποστηρίζουν είχαν ήδη τραβηχτεί συγγνώμη αλλά το θεωρώ απόλυτη εξαπάτηση και υποκρισία).
Όπως είπα, ούτε χώρα δεν μπορώ να αλλάξω αυτήν την στιγμή, κάτι που σε ανύποπτο χρόνο είχα πει ότι είναι το τελευταίο καταφύγιο. Και τώρα δεν μπορώ ούτε αυτό.
ΑΚόμα και ο αφγανός όταν ξεκινάει για αλλού, έχει 1000-1500$ στην τσέπη.
Εγώ δεν έχω ούτε αυτά. Και τα δούλεψα είναι δικά μου, δεν τα ζητάω χάρισμα. Θέλω να αλλάξω χώρα, μπορώ?
Να πάω Πολωνία, να έχω 3-4-5-6 χιλιάδες, και να κάνω μια αρχή σαν άνθρωπος. 1-2 ενοίκια μπροστά, λίγος χρόνος προσαρμογής κτλ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  11:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο δυστυχώς η ευτυχώς είσαι αναγκασμένος να ζεις σε μια κοινωνία που ο καθένας έχει το δικό του σοβαρό πρόβλημα... Άλλος δεν μπορεί να πάρει τα ευρω του που τα βγαλε δίκαια και με σκληρή δουλειά για να σηκωθεί να φύγει όπως λες και είναι αγανακτισμένος ...και άλλος δεν έχει καν δουλειά και ευρώ για να βγάλει και να πάρει το ψωμί του...

Ότι και να λέμε, οι περισσότεροι το δικό μας καλό κοιτάμε και ας λέμε ότι ξέρουμε και κοιτάμε το καλό των άλλων... Δεν δέχομαι δηλαδή ότι το 39% είναι πιο έξυπνο και ξέρει καλύτερα ποιο είναι το καλό του 61%. Το δικό του καλό ίσως να το βλέπει καλύτερα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  11:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν ήμουν περίπου 9 χρονών πρωτοείχα υπολογιστή 286.
για όποιον ξέρει ή θυμάται DOS, τα εκτελέσιμα αρχεία ήταν τα .exe / .com / .bat

πάταγα όμως dir και έβλεπα ένα σωρό "ΑΧΡΗΣΤΑ" αρχεία μέσα. .dat / .sys κτλ.

Αφού το σκέφτομαι λιγάκι, και αφού οι δισκέτες κοστίζαν.
Λέω, αφού αυτά δεν χρειάζονται.
Ας ελευθερώσω λίγο χώρο.

del *.dat κτλ.

Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί συζητάμε τώρα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  11:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί με αυτούς που ψήφισαν όχι, επειδή δεν έχουν ούτε δουλειά ούτε πλάνα, υπάρχουν και αυτοί που έρχονται από το master Στην αγγλία με τα λεφτά του μπαμπα και της μαμας κ πουλάνε επανάσταση σε μένα, ότι δεν έχουν δουλειές.

Δεν τις ανέχομαι αυτές τις απαντήσεις. Πίσω από ένα 5% που όντως πεινάει υπάρχει ένα άλλο 30% που το καπιλεύεται και το επικαλείται προκλητικά. και είναι ΟΙ βολεμένοι. Και όλοι κρύβονται πίσω από αυτούς που όντως πεινανε για να μην ξεβολευτούν.
Δεν μπορώ να ακούω νοικοκυριά που πέφτουν 3000€ μισθοί το μήνα στο σπίτι με την βεβαιότητα του δημοσίου, να μου κάνουν κήρυγμα για την λιτότητα σε μένα. Λυπάμαι δεν το ανέχομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  11:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγγνώμη αλλα τα αποτελέσματα σε διαψεύδουν...

Δες που έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά του το ΝΑΙ ....(κάτι φιλοθέες, ψυχικά κλπ) ...και δες που έχει το ΟΧΙ. Τι να κάνουμε είσαι η μειοψηφία στη περιοχή σου και είναι καταγεγραμένο αυτό... Είναι μια δική σου εντύπωση πως οι βολεμένοι ψήφισαν ΟΧΙ η οποία δεν στέκει σε κανένα στοιχείο...

Είναι σαν το άλλο που άκουγα στα κανάλια ότι αυτοί που θέλουν το όχι είναι το λόμπι της δραχμής και οι πλούσιοι που έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω ή τα έχουν σε θυρίδες ...και ήταν να απορείς που δεν έβρισκες ΕΝΑΝ ...ΕΝΑΝ ...πλούσιο και βολεμένο στα κανάλια να μην ήταν υπέρ του ΝΑΙ ...και έλεγες ...μα πως στο διάολο ...ΟΙ φτωχοί είναι το λόμπι της δραχμής με τα λεφτά τους έξω και στις θυρίδες?????
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  11:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
το ΟΧΙ έλαβε: στο δήμο Απροπύργου 79,20%,στη Φυλή 77,22%, στο Πέραμα 76,64%, στις Αχαρνές 75,25%, στο δήμο Κερατσινίου – Δραπετσώνας 72,84%, στο δήμο Νίκαιας – Αγ. Ιωάννη Ρέντη 72,61%, στην Αγία Βαρβάρα 72,75%, στην Ελευσίνα 71, 88%, στη Λαυρεωτική 71,81%, στον Ταύρο 71, 28, στο Αιγάλεω 70,68% και στο Περιστέρι 70,31%.

Αντιθέτως σε περιοχές των βορείων και νοτίων προαστίων υψηλά ποσοστά εμφανίζει το ΝΑΙ, όπως στην Εκάλη (84,62%), στο Διόνυσο (69,78%), στη Βουλιαγμένη (66,27%), στην Κηφισιά (64,59%), στη Δροσιά (65,42%) και στη Βούλα (63,88%).


Θες να μου πεις δηλαδή ότι τα ευρώ τους τα έχουν έξω και σε θυρίδες οι βολεμένοι στο Κερατσίνι και στο Πέραμα ...και στην Εκάλη και στον Διόνυσο περνάνε το πραγματικό δράμα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Salvador
Forum-Runner

71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  12:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να θεωρείται βολεμένος ένας ελεύθερος επαγγελματίας-επιχειρηματίας που απασχολεί 10 άτομα προσωπικό, επειδή ζει π.χ. στο Μαρούσι, σε μονοκατοικία και οδηγά αυτοκίνητο 30.000 ευρώ,όλα αποκτημένα προ κρίσης, σε σχέση με ένα ζευγάρι δημοσίων υπαλλήλων από τη Νίκαια που μένει σε διαμέρισμα. Με τις παρούσες πολιτικές και οικονομικές συνθήκες βολεμένοι είναι οι δεύτεροι, οι οποίοι βρέξει-χιονίσει θα πάρουν το μισθούλι, ενώ ο πρώτος δε ξέρει τι του ξημερώνει. Και δεν είναι τυχαίο ότι 9 στους 10 δημόσιους υπαλλήλους που ρώτησα τι θα ψηφίσουν μου απάντησαν όχι. Αντιθέτως δε συνάντησα ούτε έναν ελεύθερο επαγγελματία με οικογένεια και μικρά παιδιά που παρόλο που έχει πληγεί από την κρίση βάναυσα και παλεύει με νύχια και δόντια να συντηρήσει το επάγγελμα -επιχέιρησή του, να λέει ελαφρά τη καρδία "πάμε στη δραχμή, θέλουμε αξιοπρέπεια κλτ κτλ".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  12:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φτου έγραψα απάντηση και χάθηκε.

Πάμε πάλι.
Ίσως το νούμερο είναι λάθος. το 5% πεινάει και το 30% κρύβεται από πίσω.
Αλλά είναι γεγονός ότι λάβαρο της επανάστασης το σηκώνουν ομάδες που φαίνεται προκλητικό. Μην αρχίσω την περιπτωσιολογία θα με πείτε εμπαθή με την ΓΕΝΟΠ δεη.

Εγώ δεν γκρινιάζω για τα οικονομικά μου, ξέρω ότι είμαι σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Δεν θέλω να γκρινιάζουν και οι άλλοι ειδικά οι πιο εύρωστοι οικονομικά. Οι πιο κάτω ας γκρινιάζουν, έχουν κάθε δικαίωμα. Το να γκρινιάξω όμως για το ότι κάποιος μου έφαγε τις οικονομίες μου, μπορώ να το κάνω ακόμα και όταν ο άλλος είναι άνεργος, είναι κάτι διαφορετικό. Είναι κάτι που τον πιάνει και αυτόν.

Αντίθετα να γκρινιάξω σε κάποιον άνεργο φιλότιμο σπουδασμένο νέο που ψάχνει για 500€ δουλειά, επειδή φέτος η χρονιά ήταν άσχημη και δεν θα πάμε εκείνο το roadtrip στην Νορβηγία, ναι είναι προκλητικό. Έστω και αν 1/2 μέρες κοιμόμασταν στο αμάξι γιατί αλλιώς δεν βγαίνει το budget. (έτσι για να μην νομίζετε).

BTW.
http://www.imerisia.gr/quotes.asp?catid=26503
Λάθος λίνκ, είναι παλιό. Ας περιμένουμε.

Κάποιοι έλεγαν ότι λίγο πολύ ήξεραν το ΝΑΙ γιαυτό δεν έπεφταν την προηγούμενη βδομάδα. Τώρα έχετε κάτι να προσθέσετε επί της θεωρίας ότι μας έχουν ανάγκη για να μην καταρρεύσουν?

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500010378

Edited by - Deorum on 06/07/2015 12:40:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  12:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Salvador

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να θεωρείται βολεμένος ένας ελεύθερος επαγγελματίας-επιχειρηματίας που απασχολεί 10 άτομα προσωπικό, επειδή ζει π.χ. στο Μαρούσι, σε μονοκατοικία και οδηγά αυτοκίνητο 30.000 ευρώ,όλα αποκτημένα προ κρίσης, σε σχέση με ένα ζευγάρι δημοσίων υπαλλήλων από τη Νίκαια που μένει σε διαμέρισμα. Με τις παρούσες πολιτικές και οικονομικές συνθήκες βολεμένοι είναι οι δεύτεροι, οι οποίοι βρέξει-χιονίσει θα πάρουν το μισθούλι, ενώ ο πρώτος δε ξέρει τι του ξημερώνει. Και δεν είναι τυχαίο ότι 9 στους 10 δημόσιους υπαλλήλους που ρώτησα τι θα ψηφίσουν μου απάντησαν όχι. Αντιθέτως δε συνάντησα ούτε έναν ελεύθερο επαγγελματία με οικογένεια και μικρά παιδιά που παρόλο που έχει πληγεί από την κρίση βάναυσα και παλεύει με νύχια και δόντια να συντηρήσει το επάγγελμα -επιχέιρησή του, να λέει ελαφρά τη καρδία "πάμε στη δραχμή, θέλουμε αξιοπρέπεια κλτ κτλ".




Εγώ πάντως δεν μίλησα για βολεμένους... Απάντηση σε έκανα σε ποστ για "βολεμένους". Τις ειρωνείες άλλωστε για όνειρα θερινής νυκτός και άλλους κόσμους που μόνο εσύ ξέρεις την αλήθεια στον δικο σου, όπως φάνηκε και σε προηγούμενο σου ποστ (παρόλο που έγραψες -υποκριτικά κατ'εμε- ότι ανησυχείς γιατί τρώμε τις σάρκες μας) εσύ τις έκανες. Όσο για τους ελεύθερους επαγγελματίες όλοι μας ξέρουμε κάποιους και τι πιστεύουν. Και καλό για το ζευγάρι στη νίκαια να είναι δημόσιοι υπάλληλοι που μένει σε διαμέρισμα.... Έλα όμως που έχει και όλο και περισσότερους ανέργους που ζούνε σε υπόγεια και δεν έχουν ούτε και τα νοίκια τους

Και επιτέλους εάν κάποιος είναι της άποψης ότι "οι φτωχοί κάναν λάθος επιλογές" κλπ ας το λέει ξεκάθαρα να ξέρουμε και εμείς με τι έχουμε να κάνουμε εδώ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Salvador
Forum-Runner

71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  13:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θεωρείς ότι η διατύπωση "όνειρα θερινής νυκτός" σε θίγει προσωπικά τότε συγνώμη, αν και νομίζω ότι βάζεις σε πολύ ψηλό πήχυ το ευθικτόμετρο. Την ουσία της φράσης όμως τη στηρίζω απόλυτα και μακάρι για το καλό του τόπου να διαψευσθώ τις επόμενες κρίσιμες ώρες. Όταν λέω ότι θα τρώμε τις σάρκες μας μέχρι να λειτουργήσουν πάλι οι τράπεζες και η αγορά σε αόριστο χρόνο (με το καλύτερο σενάριο κανα δίμηνο) από τώρα, τι υποκρισία έχει, εξήγησε μου. Για τους ελέυθερους επαγγελματίες και τους δημόσιους υπάλληλους βέβαια δε μου απαντάς, αντιθέτως κάνεις λόγο για ανέργους (που εγώ δεν ανέφερα καν) και ισχυρισμούς με φτωχούς και πλούσιους που ούτε καν έβαλα στο στόμα μου.

Edited by - Salvador on 06/07/2015 13:04:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  13:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλεγα κάποτε, το paypal ειναι πιο ασφαλες τα λεφτά μας από ότι στις τράπεζες.
Τελικά είχα δίκιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  13:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλέξης Παπαχελάς ΑΛΕΞΗΣ ΠΑΠΑΧΕΛΑΣ
Εχει τη δύναμη να κάνει ό,τι χρειάζεται
ΠΟΛΙΤΙΚΗ 12:39
ΕΤΙΚΕΤΕΣ:ΣΧΟΛΙΟ

Τώρα βρισκόμαστε στο τελευταίο σταυροδρόμι. Είναι ζήτημα ημερών να διαπιστωθεί κατά πόσον η χώρα μπορεί να παραμείνει στο ευρώ ή όχι. Αν ο πρωθυπουργός επιθυμεί πράγματι διακαώς να μείνουμε στην Ευρωζώνη πρέπει πολύ γρήγορα να πετύχει δύο, σχεδόν ακατόρθωτους, στόχους.

Πρέπει, πρώτα απ’ όλα, να πείσει τους Ευρωπαίους ηγέτες ότι το μεγάλο ΟΧΙ ήταν στην ουσία το μεγάλο ΝΑΙ. Να εξηγήσει δηλαδή ότι παρά τα συνθήματα, τις βαριές κουβέντες κλπ. κλπ. ο ίδιος είναι αποφασισμένος να δεχθεί μία σκληρή συμφωνία και να την υλοποιήσει. Αυτήν τη στιγμή είναι πολιτικά απίστευτα ενισχυμένος εσωτερικά, αλλά δεν έχει σχέσεις εμπιστοσύνης με τους ηγέτες της Ευρώπης. Μόνο ο ίδιος γνωρίζει ποια πραγματικά θα ήταν μία συμφωνία που θα υπέγραφε τώρα. Το κλίμα στην υπόλοιπη Ευρώπη είναι πολύ εχθρικό. Ο υπουργός Οικονομικών έκανε και πάλι χθες ό,τι μπορούσε για να κόψει τις όποιες γέφυρες έχουν απομείνει. Η Ευρώπη είναι βεβαίως, όπως σωστά λέει ο κ. Τσίπρας, το κλαμπ των συμβιβασμών. Μακάρι να έχει δίκιο, για τη χώρα μας, και να αποδειχθεί αυτό τις επόμενες ημέρες.

Ακόμη και αν το πετύχει όμως, θα μπορέσει να το «πουλήσει» στους δικούς του ακραίους που πήραν το πάνω χέρι από την ώρα της εξαγγελίας του δημοψηφίσματος; Το «πανηγύρι της ρήξης» δεν θα τελειώσει εύκολα, ούτε είναι σίγουρο ότι θα μπορέσει ο ίδιος να το δαμάσει όσο ισχυρός και αν βγήκε από τις κάλπες. Φοβούμαι, και μακάρι και πάλι να μην επαληθευθώ, πως η οριστική πρόταση που θα λάβει στη Σύνοδο Κορυφής δεν θα είναι θεαματικά καλύτερη από αυτές που έχει λάβει έως τώρα η Αθήνα. Μπορεί ενδεχομένως η δέσμευση για τη ρύθμιση του χρέους να είναι πιο σαφής. Θα προηγούνται, όμως, όροι και χρονοδιαγράμματα αυστηρά.

Ποιος είναι ο κίνδυνος; Να κυλάει ο χρόνος χωρίς καμία νεότερη εξέλιξη και η Ελλάδα να γλιστράει βήμα βήμα εκτός Ευρωζώνης. Οι κλειστές τράπεζες ήταν η αρχή της ραγδαίας διολίσθησης. Αν δεν υπάρξει συμφωνία μέσα στις επόμενες ημέρες η κατάσταση στην πραγματική οικονομία θα επιδεινωθεί τραγικά. Οι θυμωμένοι πολίτες θα αρχίσουν να συμφιλιώνονται με την ιδέα της δραχμής. Ο λογαριασμός θα μεγαλώνει και για τους εταίρους και για εμάς. Εκείνοι θα πρέπει να μας (ξανα)δανείσουν 50 δισ., πράγμα που δεν έχουν ιδιαίτερη όρεξη να κάνουν. Εμείς θα κοιτάμε τα μέτρα και τους φόρους που θα πρέπει να αποδεχθούμε για να μείνουμε στο ευρώ και θα χλωμιάζουμε.

Θα χρειασθεί μεγάλη σοφία από τους Ευρωπαίους και γενναίες αποφάσεις αν όντως θέλουν την Ελλάδα στην καρδιά της Ευρώπης. Αλλά ακόμη και αν το θέλουν θα χρειασθεί ο κ. Τσίπρας να πάρει την ευθύνη πάνω του και να λάβει δύσκολες αποφάσεις. Εχει αυτή την ώρα τη δύναμη να κάνει ό,τι χρειάζεται για να μείνουμε στο ευρώ ή να μας πάει στη δραχμή ρίχνοντας την ευθύνη σε άλλους. Σε λίγες ημέρες θα ξέρουμε τι αποφάσισε. Ας ελπίσουμε ότι οι ζημιές που θα έχουν γίνει εν τω μεταξύ να είναι αναστρέψιμες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  15:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την περίπτωση της Ελλάδας μπορώ να την παρομοιάσω με την περίπτωση ενός καρκινοπαθούς. Στη μια περίπτωση έχεις την συμβατική εφαρμοσμένη ιατρική, η οποία σου πουλάει ακριβά την χημειοθεραπεία με την ελπίδα, ότι θα σε κρατήσει στη ζωή με την προοπτική, ότι στο τέλος μπορεί και να νικήσεις τον καρκίνο. Και στην άλλη περίπτωση έχεις τον "γκουρού" της βοτανολογίας, ο οποίος σου υπόσχεται, ότι αν του σκάσεις όλα τα λεφτά σου για τα ματζούνια του, τότε θα σε γιατρέψει μέσα σε 48 ώρες.

Ο κόσμος τώρα πανηγυρίζει γιατί "μαύρισε" τους γερμανοτσολιάδες και τους "λωποδύτες". Όταν όμως πολύ σύντομα βρεθεί σε πολύ χειρότερη θέση και επειδή πια δεν θα του φτάνει το μεταφορικό μαύρισα, τότε πια θα προχωρήσει στο κυριολεκτικό μαύρισα. Με ότι αυτό συνεπάγεται.
Διότι ο κόσμος δεν θα στρέψει ποτέ το δάχτυλο προς το μέρος του. Αυτός έχει πάντα δίκιο. Το λάθος του το παραδέχεται αφού περάσουν πρώτα 20-30 χρόνια και έχει πια «παραγραφεί». Διότι ο δικομματισμός δεν ψηφιζόταν με ποσοστά 60-65%. Με ποσοστά 85% ψηφιζόταν επί δεκαετίες.


Και κάτι ακόμα, το οποίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα πουθενά και το οποίο βρίσκω υπερβολικά προφανές για να μην το έχει δει και κάποιος άλλος.

Ότι τώρα αποφάσισε ο Σημίτης (ενδεικτικά τον αναφέρω, το ίδιο ισχύει και για τους άλλους) στη τούρλα του Σαββάτου να βγει να υπερασπιστή το ΝΑΙ και αυτό πρέπει εγώ να αποδεχτώ, ότι αποτέλεσε προπαγάνδα υπέρ του ΝΑΙ;
Σοβαρά τώρα, πιστεύουμε πραγματικά, ότι ο Σημίτης και όλοι οι συμβουλάτορες του, που κρύβονται πίσω από την κίνησή του δεν ξέρανε, ότι μια τέτοια δήλωση θα συσπείρωνε τον κόσμο υπέρ του ΟΧΙ; Τόση ανοησία, τόση άγνοια ή στην καλύτερη τόση αφέλεια;
Το ίδιο ισχύει και για τους διεθνείς αξιωματούχους.

Και αν ισχύει το παραπάνω σε τι αποσκοπούσε; Στην καλύτερη περίπτωση στην ενίσχυση του ΟΧΙ. Στην χειρότερη περίπτωση στην όξυνση του διχασμού του κόσμου.

«Ρεεεε, δεν βλέπεις που ο Σημίτης, ο τάδε και ο τάδε θέλουν το ΝΑΙ;; Δεν βλέπεις τον Γιούνκερ και τους τάδε που θέλουν το ΝΑΙ??? Οι εχθροί σου θέλουν το ΝΑΙ και εσύ τους το δίνεις ρε γερμανοτσολιά? Θα τα πούμε πολύ σύντομα…..»
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  16:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως ξέρω πολλούς που ψηφίσανε ΟΧΙ και έχουν αρκετές χιλιάδες ευρώ σε ελληνικές τράπεζες, για να μην λέμε εδώ μόνο ότι νομίζουμε.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  16:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και φυσικά συμφωνία δεν είχαμε γιατί η Γερμανοί δεν θέλανε να είναι διαχειριστής ο Τσίπρας και η παρέα του....ξεκάθαρα πράγματα......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000