Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 126

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  13:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι άλλο το ευρωκοινοβούλιο και άλλο το eurogroup όπου τα αδελφάκια του βέμπερ έχουν την εξουσία...

ΟΜΩΣ ...είναι πολυ καλό να ακούγονται στους λαούς τους αυτά... Ναι φαίνεται ποιος είναι ενωτικός και ποιος πραγματικά διχαστικός (ακόμα και στα λογια και στη ρητορική του)...

ΟΛΟΙ καταλαβαινουμε έαν είναι πράγματι όλοι οι λαοί που είναι ενάντια στην Ελλάδα ή είναι απλά μια πολιτική ομάδα (η άρχουσα δυστυχως αυτή τη στιγμή) το εμπόδιο για να έχουμε μια καλύτερη συμφωνία για όλους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  13:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://webtv.ert.gr/ert1-live/
Αν έχεις όρεξη να δεις πάνω από 2 ώρες και να μετρήσεις και πόσοι τον έκραξαν, πόσοι ήταν ουδέτεροι και πόσοι τον υπερασπίστηκαν έλα να μας το πεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  13:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ύφος του Γιούνκερ στην ομιλία του πριν το δημοψήφισμα και το ύφος του Φερχοφστατ τώρα, στα ίδια πλαίσια κυμαίνονται. Λένε ότι πρέπει να γίνουν προσπάθειες από όλα τα μέρη και δουλειά για να υπάρξει αποτέλεσμα. Γιατί ο ένας μας αρέσει και ο άλλος όχι; Γιατί από την μια απορρίπτουμε την πρόταση του ενός και από την άλλη την θέτουμε ως βάση για την συνέχεια;

Εμείς έχουμε την απαίτηση να ανήκουμε στην Ευρώπη χωρίς τις δεσμεύσεις της. Αυτή είναι η δική μου ερμηνεία του ΟΧΙ του δημοψηφίσματος. Γιατί να το δεχτεί ο άλλος; Κορόιδο είναι;

Η Μαρίν Λεπέν που λέει "μπράβο έλληνες, καλά το πάτε, πρέπει να βγείτε από το ευρώ" τι είναι; Ενωτική ή διχαστική;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  13:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

http://webtv.ert.gr/ert1-live/
Αν έχεις όρεξη να δεις πάνω από 2 ώρες και να μετρήσεις και πόσοι τον έκραξαν, πόσοι ήταν ουδέτεροι και πόσοι τον υπερασπίστηκαν έλα να μας το πεις



Εσύ προφανώς επειδή δεν έχεις όρεξη να το δεις 2 ώρες, έχεις προεξοφλήσει και το αποτέλεσμα. Αφού σου αρέσει το Χ, Χ είναι.


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  13:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η λεπέν παίζει παιχνίδια και τη στήριξη της ΔΕΝ τη δέκτηκε η ίδια η ελληνική πλευρά που την έκραξε στα ίσα εάν δεν το άκουσες...

Η Ο δέ Πιτέλα (η αντιπολίτευση της ευρώπης) ήταν ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ υπερ του Τρίσπρα και πολύ πιο ενωτικός απο τους βενιζέλους και τους θεωδοράκηδες εδώ (δεν μιλάω για την φώφη γιατί δεν έχει προλάβει να μιλήσει για τίποτα επι της ουσίας ακόμα και ούτε έχει το πολιτικό βάρος εκτιμώ για να το κάνει... Είναι αντίστοιχη της δύναμης του Πασοκ σήμερα θα έλεγα)

quote:
«Εμείς οι Σοσιαλιστές δεν θα δεχθούμε ποτέ ένα Grexit» δήλωσε από το βήμα του Ευρωκοινοβουλίου ο επικεφαλής της Ευρωομάδας των Σοσιαλιστών Τζάνι Πιτέλα.

«Δεν πρέπει να χωρίσουμε την Ολομέλεια, δεν πρέπει να διαιρέσουμε τα θεσμικά όργανα, αλλά να τα ενώσουμε. Δεν είναι παιχνίδι, διακυβεύεται το μέλλον της Ευρώπης μέσα στην οποία είναι και η Ελλάδα», είπε ο επικεφαλής των Σοσιαλιστών.

«Κύριε Τσίπρα, δεν ανήκετε στην ομάδα μου, στο κόμμα μου. Ωστόσο αισθάνομαι Ευρωπαίος και ως Ευρωπαίος σας λέω ότι για το καλό της Ευρώπης δεν θα δεχτούμε ποτέ ένα Grexit», είπε κατηγορηματικά ο Πιτέλα.

Τέλος, ο επικεφαλής των Σοσιαλιστών, υπογράμμισε ότι υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να υπάρξει μέχρι το τέλος της εβδομάδας μια συμφωνία ενώ τόνισε ότι η συζήτηση για αναδιάρθρωση του χρέους της Ελλάδας είναι δικαιολογημένη.



Τώρα για τον Γιούνκερ (ΕΛΚ - σαμαράς/βέμπερ) και τον Φερχοφστατ είμαι σίγουρος ότι οι έλληνες θα δεχόντουσταν ως συνομιλητή τους δέκα φορές πολύ πιο εύκολα τον δεύτερο... Και θα είχαμε σύμφωνία μέσα σε λίγες μέρες εκτιμώ... Δυστυχως όμως δεν έχουμε αυτόν συνομιλητή

Ο γιούνκερ (που είναι όντως απο τους πιο "φιλικά" προσκείμενους στην Ελλάδα απο αυτούς που ανήκουν στα θεσμικά όργανα ...παίζει πολλά παιχνίδια. Και αυτό έχει φανεί ....Και δεν μπορείς να αγνοείς επι της ουσίας από που προέρχεται και τι λένε τα αδελφακια του)

Edited by - sam on 08/07/2015 13:54:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  13:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα της συμφωνίας ΔΕΝ είναι οι μεταρρυθμίσεις. Αυτές είναι έτοιμες -εκτιμώ- να τις δεκτεί και ο Τσίπρας και ο ελληνικός λαος...

Η ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΑΝΙΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  13:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν προεξοφλώ τίποτα. Μιλάω για όσα έχω δει. Είδα λίγο παραπάνω από μισή ώρα συνολικά και είδα ότι οι περισσότεροι ήταν ουδέτεροι, κάποιοι ήταν κατά της Ελλάδος και κάποιοι κατά της Ευρώπης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  13:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω τι έγινε σήμερα ακριβώς (και να σας πω δεν θα μετρήσω 1-1 πόσοι βάρεσαν παλαμάκια, αν θέλετε ας δεχτώ ότι κύλησε σχετικά ομαλά η συνεδρίαση) αλλά εδώ και 20 μέρες, έχουμε διαβάσει απίστευτα "αδιάσματα" στην κυβέρνηση τσίπρα από Ευρωπαίους πολιτικούς. Αρκετοί μας λένε ευθέως ψεύτες, με επίσημες ανακοινώσεις ή συνεντεύξεις τύπου.

Δεν καταλαβαίνω γιατί χάνουμε την ουσία, όταν λέμε ότι τους έχουμε εξοργίσει και έχουμε απομονωθεί.

Εσείς μπορεί να θεωρείτε ότι όλη η ευρώπη ή το μεγαλύτερο κομμάτι είναι με το μέρος μας.

Εγώ θεωρώ ότι έχουμε φτάσει πιο κοντά στην πόρτα εξόδου απο ποτέ. και μάλιστα πλέον κρεμόμαστε από αυτούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  14:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην δευτερολογία του ο Τσίπρας ήταν πιό προσεκτικός, πιό διαλλακτικός και σαφώς λιγότερο προκλητικός.

Και εγώ συμφωνώ ότι είμαστε στην πόρτα, με το ένα πόδι έξω...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  14:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και ο Γιούνκερ του λέει εμμέσως ότι λέει ψέμματα.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  14:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο γιούνκερ δείχνει και λίγο "παρεξηγημένος" γιατί έτσι όπως πάει η κουβέντα κινδυνεύει να χάσει την εικόνα του μεγάλου ευρωπαιστή που χτίζει εδώ και πολύ καιρό...

Ομως το ότι μιλάνε πολιτικά και ανοικτά πλέον και όχι αυστηρά τεχνοκρατικά είναι ΜΙΑ ΝΙΚΗ ότι και λέμε.

Δεν ξέρω τι θα γίνει όπως έχω πει ...Αλλα δεν δέχομαι ρε γαμωτο να μην ανναγνωρίζουμε ότι σε αυτή τη διαπραγμάτευση (βρείτε του λάθη όποιος νομίζει) ο τσίπρας δεν το παλεύει όσο μπορεί... Το εάν μπορεί τελικά είναι μια άλλη κουβέντα που ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του. Ομως οι προθέσεις του (ότι τα κάνει για να πάμε στη δραχμή κτλ κτλ) είναι περισσότερο καθαρές απο όσο μερικοί του καταλογίζουν. Εάν πραγματικά ήθελε να πάει στη δραχμή και επίτηδες το έφτασε προγραμματισμένα εδώ για να το περάσει .... τότε θα έπρεπε να μιλάμε για τον πιο ευφυή πολιτικό απο καταβολής κόσμου για να τα έχει όλα τόσο καλά δοδημένα στη στρατηγική του. Εεεε ...όσο και να λέμε ότι το χει, δεν μπορώ να έχω αυτή την οπτική... Θεωρώ ότι απλα το παλεύει για να καταφέρει ότι μπορεί κοντύτερα στα πιστεύω του, χωρίς να τον ρίξουν με πλάγια μέσα (που ήταν και ο βασικός τοίχος που είχε να ξεπεράσει και όλοι θεωρούμε ότι τα χει καταφέρει αρκετά καλά)

Edited by - sam on 08/07/2015 14:38:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  14:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταμάτη αυτή ήταν η θεωρία της προηγούμενης εβδομάδας. Τώρα τα έχουν λίγο μπερδεμένα. Είναι στο μεταβατικό στάδιο για να ξαναπούν ότι υπογράφει μνημόνιο και είναι ίδιος με τους προηγούμενους. Και βέβαια ήταν σίγουροι ότι αυτό ήταν το σχέδιο από την αρχή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  14:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπα αυτά τα σκέφτεστε εσείς, που αρνείστε να κάνετε κριτική στον ηγέτη σας, και συνεχίζετε να κάνετε κριτική σε αυτούς που κάνουν κριτική.
Έχουμε καταναλώσει απίστευτα μηνύματα χρόνο και φαιά ουσία στο γιατί γκρινιάζουμε, ποιος γκρινιάζει, πότε γκρινιάζει, κτλ.

Και ναι, δεν έχουμε στείλει γραπτές προτάσεις που μας δεσμεύουν από πριν για το τι θα γκρινιάξουμε.

Θα φάμε ένα μνημόνιο που θα μας σώσει από το απόλυτο χάος (αυτό είναι το καλό σενάριο και όλοι οι γκρινιάριδες θα νιώσουμε ότι έγινε επιτέλους κάτι σωστό)
αλλά αυτό δεν θα σημαίνει ότι δεν θα πρέπει αυτός που χόρευε εχτές no to austerity θα έπρεπε να νιώθει εξαπατημένος.

Κατά μερικούς πιο μετριοπαθείς fan ίσως είναι ο δρόμος εξυγίανσης της Ελλάδος, δλδ ας κάνει τα ίδια αλλά με πιο δίκαιο τρόπο κόντρα στα συμφέρονται κτλ. (βέβαια βλέπω συμφέροντα μεγάλων ομάδων που δεν αγγίζονται). Όπως και να έχει

Αν δεν το καταλαβαίνει αυτός και το καταλαβαίνω εγώ για λογαριασμό του, δεν είναι απαραίτητα κακό.

Όσο τουλάχιστον περιορίζομαι στον γραπτό λόγο, και δεν παίρνω μια πέτρα να του ανοίξω το κεφάλι ή δεν προτρέπω άλλους σε παρόμοιες κινήσεις.

Τα πράγματα δεν είναι άσπρο η μαύρο, και δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος τελευταία στιγμή έστριψε το τιμόνι και δεν μας τράκαρε, θα πρέπει να μην τον κράζουμε ή να αφού τον κράξαμε πριν, να μην κάνουμε ουφ τώρα κτλ.

Τι διάολο έξυπνοι και σπουδασμένοι άνθρωποι είστε, όποτε σας βολεύει σκέφτεστε απλοικά με κάτι τσουβαλιάσματα και κουφούς συμψηφισμούς. (επειδή θέλουμε μνημόνιο δεν δικαιούμαστε να λέμε ότι υφάρπαξε ψήφους...) και όποτε θέλετε σκέφτεστε between the lines, με υπερβατικές θεωρίες και διάφορες διαπλοκές και υποχθόνια σχέδια που κρύβονται πίσω από τις πράξεις άλλων. (αυτός ναι μεν το είπε, αλλά κατα βάθος παίζεται αυτό το παιχνίδι, κτλ κτλ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  15:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και χρόνια Γιώργο (και εγώ και αρκετοί άλλοι απο αυτούς που μιλάμε εδώ) έχω την ίδια εντύπωση και διατυπώνω τις ίδιες απόψεις για την α)Ευρώπη β) αναγκαιότητα αλλαγής του πολιτικού σκηνικού στην ελλάδα γ) σημασία και προσδοκίες στήριξης αυτής της αλλαγής κλπ

Εαν μου βρεις να έχω πει κάτι άλλο στο παρελθόν να μου το δείξεις και μένα αλλά δεν πρόκειται.

ΕΣΥ (όχι μόνο εδώ και όχι μόνο εσύ προσωπικά) με κατηγορείς καθε τόσο εκτιμώντας κάθε φορά μόνος σου τις δικές μου προσδοκίες (που πάντα οι ίδιες ήταν), τις απόψεις μου για την ευρωπαϊκή ένωση κλπ ...όπως φυσικά κατηγορείς και την ίδια τη κυβέρνηση κάθε φορά για διαφορετικά ύπουλα και υποχθόνια σχέδια

Συγγνώμη αλλα σταθερός κάποιος άλλος δεν μένει στη κουβέντα είναι η δική μου εκτίμηση αλλα τεσπα ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  15:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
δείτε και ένα θετικό άρθρο

http://edition.cnn.com/2015/07/07/world/greece-joffe-amanpour/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 126 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000