Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκάνδαλο χρηματισμού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/03/2015 :  19:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η εταιρία Bilfinger φέρεται να εμπλέκεται σε σκάνδαλο χρηματισμού για να τις δοθεί έργο εγκατάστασης φωτεινών πινάκων κατά την διεξαγωγή του παγκόσμιου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου 2014 στη Βραζιλία.
Άρε Γερμανοί που μας κατηγορείτε για όλα τα σκάνδαλα του κόσμου. μία ρήση λέει ότι όταν δείχνεις με το δάχτυλο σε κάποιον, τα άλλα τέσσερα είναι στραμμένα προς εσένα.
μήπως γνωρίζετε σε πια άλλα μεγάλα σκάνδαλα εμπλέκονται Γερμανοί;
παρακαλώ, όποιος θυμάται να συμπληρώσει την λίστα.
1) Bilfinger
2) Siemens
3) Man (φορτηγά)

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  19:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι δεν είναι εθνικό το πρόβλημα (της Γερμανίας) αλλά πηγάζουν από εκεί διάφορα παρόμοια σκάνδαλά γιατί ... είναι ένα μέρος από το οποίο μπορούν να πηγάσουν, εφόσον έχει τομείς παραγωγής ανάλογους.

Όπως πχ δεν μπορεί να υπάρξει σκάνδαλο με εξοπλιστικά... σε μια χώρα που δεν έχει εξοπλιστικά προγράμματα.

Τώρα επί της ουσίας, θεωρώ ότι η βασική κερκόπορτα βρίσκεται στην χώρα που κάνει το Χ-Ψ έργο, και όχι στην ιδιωτική εταιρία.
Αυτοί οφείλουν να έχουν τους μηχανισμούς να προστατεύονται, όπως επίσης και θεωρώ ότι αυτοί πρώτοι κλείνουν το μάτι στις εταιρίες - που εκείνες ξέρουν - ότι αν δεν το κάνουν θα χάσουν την δουλειά γιατί κάποιος άλλος θα το κάνει.
Όπως γίνεται πχ κατα κόρον σε έργα στην ελλάδα, άσχετως αν αποκαλύπτονται ή όχι, με εργολάβους δημοσίων έργων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  19:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και νόμιζα ότι άνοιξε ξεχωριστό θρεντ για τον Mr 12% Κατρούγκαλο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  20:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

...και νόμιζα ότι άνοιξε ξεχωριστό θρεντ για τον Mr 12% Κατρούγκαλο!



χαχα, έχασες!!!
απλά μου την έδωσε, διότι ο κ. Schaeuble δεν χάνει ευκαιρία να λέει για τους άλλους, αλλά αποφεύγει ότι στη χώρα του γίνονται ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια.
σκεφτείτε αν κάνουν οι Γερμανοί τόσα στο εξωτερικό, τι γίνεται άραγε στην ίδια την Γερμανία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  20:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι η διαφθορά υπάρχει όχι μόνο στην Γερμανία, αλλά σε κάθε χώρα. Το θέμα είναι πόση και πόσο επηρεάζει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  20:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το βάζω με σχετική επιφύλαξη (αν και δεν έχω ιδιαίτερες αμφιβολίες), καθώς δεν έχω διαβάσει το ρεπορτάζ.

http://www.toxwni.gr/kosmos/item/45291

Φορο-κίνητρα για μίζες σε ξένες κυβερνήσεις έδινε η Γερμανία!

Εγιναν υπερδύναμη «λαδώνοντας» τον πλανήτη και τώρα μας κουνάνε το δάκτυλο. Ποιοι; Οι Γερμανοί. Οι μεγαλύτεροι και ΕΠΙΣΗΜΟΙ διαφθορείς της Ευρώπης.

Αυτή την Κυριακή, Το ΧΩΝΙ φέρνει στο φως ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ την απόφαση αμερικανικού δικαστηρίου για τη Siemens, από την οποία αποδεικνύεται ότι μέχρι και το 2000 το γερμανικό κράτος ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ αποδεχόταν ως θεμιτή πρακτική τη διαφθορά ξένων αξιωματούχων (μίζες, λαδώματα κ.λπ.) με σκοπό να παίρνουν οι γερμανικές εταιρείες δουλειές στο εξωτερικό! Μάλιστα, τους έδιναν και φοροαπαλλαγές για αυτό!

Το ίδιο το γερμανικό δημόσιο ΟΧΙ μόνο έκανε τα στραβά μάτια, αλλά ΕΝΘΑΡΡΥΝΕ τη διαφθορά! Οχι μόνο για τη Siemens, αλλά για όλες τις γερμανικές εταιρείες!


Edited by - KostasPVol on 22/03/2015 20:40:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  20:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ισχύει αυτό, και είναι επίσημη γραμμή του κράτους, είναι φυσικά απαράδεκτο (χωρίς ναι-μεν-αλλά-αστεράκια!)

Βέβαια "ΤΟ ΧΩΝΙ" δεν είναι και καμιά αξιόπιστη εφημερίδα...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2015 :  22:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λαϊκίζει το χωνί, γι'αυτό δεν το παρακολουθώ ιδιαίτερα, όχι ότι δεν έχει δίκιο επί της ουσίας στα θέματα που ασχολείται.

Δεν ξέρω αν είναι επίσημη γραμμή της Γερμανίας (πως άλλωστε θα ήταν επίσημη και με τη βούλα? θα το γράφανε κάπου?), ανεπίσημη είναι βέβαια 1000%, το γνώρισε και η Ελλάδα με τον χειρότερο τρόπο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2015 :  03:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
..πάνω που έλεγα να μείνω για λίγο ήσυχος.. "Θέλω να αγιάσω και δεν μ΄αφήνουν.." παροιμία

Το σκάνδαλο Siemens σε αριθμούς

Έχει χαρακτηριστεί ως το νούμερο 1 σκάνδαλο διαφθοράς παγκοσμίως ενώ η Αμερικανική Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς (SEC) θεωρεί την υπόθεση των «μαύρων ταμείων της Siemens», ως την μεγαλύτερη υπόθεση διαφθοράς στην ιστορία των παγκόσμιων αγορών. Το Αθηναϊκό Πρακτορείο συγκέντρωσε τα στοιχεία του σκανδάλου στην Ελλάδα αλλά και τις διεθνείς αγορές, και παρουσιάζει τις διαδρομές του μαύρου χρήματος της εταιρίας...
http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF-siemens-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CF%82

Ερώτηση δημοσιογράφου προς τον Σόιμπλε για σκάνδαλο Siemens

κ. Σόιμπλε μιλάτε πολύ συχνά για την διαφθορά στην Ελλάδα. Σε κάθε περίπτωση στο 90% των περιπτώσεων διαφθοράς εμπλέκεται μια γερμανική εταιρία. Πως το σχολιάζετε; Θα αναφέρω ενα μόνο όνομα Siemens και κ. Χριστοφοράκος. Ο πρώην επικεφαλής της Siemens κυκλοφορεί ελεύθερος στο Μόναχο μολονότι η Ελλάδα ζητά την έκδοση του.

Απάντηση Σόιμπλε (φανερά ενοχλημέμος προσπαθώντας να κρύψει την αμηχανία και τον εκνευρισμό απο την "αναιδή" και δύσκολη ερώτηση) με χρησμό απο τον Γκαίτε... μπροστά σε ενα τέτοιο χρησμό η Πυθία θα είχε μείνει άφωνη..!"
https://youtu.be/3bitLvPYK1s








Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2015 :  12:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά, περίμενε εσύ να γράψουν για τον Κατρούγκαλο (αφού είπαμε, double standards παντού)...
Το θέμα δεν είναι αν γίνονται αλλού σκάνδαλα και αν εμπλέκονται Γερμανοί (προφανώς και γίνονται), το θέμα είναι ότι εμείς πτωχεύσαμε, όχι οι άλλοι.
Κάπου άκουσα ότι κάπως έτσι παίρνουν τα κατασκευαστικά έργα και οι ελληνικές εταιρείες πχ στα Εμιράτα, στο Κατάρ και αλλού. Αν δεν τα ακουμπήσεις στους τοπικούς "παράγοντες", δουλειά δεν γίνεται...

quote:
Originally posted by Rigelian

...και νόμιζα ότι άνοιξε ξεχωριστό θρεντ για τον Mr 12% Κατρούγκαλο!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2015 :  20:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Καλά, περίμενε εσύ να γράψουν για τον Κατρούγκαλο (αφού είπαμε, double standards παντού)...
Το θέμα δεν είναι αν γίνονται αλλού σκάνδαλα και αν εμπλέκονται Γερμανοί (προφανώς και γίνονται), το θέμα είναι ότι εμείς πτωχεύσαμε, όχι οι άλλοι.
Κάπου άκουσα ότι κάπως έτσι παίρνουν τα κατασκευαστικά έργα και οι ελληνικές εταιρείες πχ στα Εμιράτα, στο Κατάρ και αλλού. Αν δεν τα ακουμπήσεις στους τοπικούς "παράγοντες", δουλειά δεν γίνεται...

quote:
Originally posted by Rigelian

...και νόμιζα ότι άνοιξε ξεχωριστό θρεντ για τον Mr 12% Κατρούγκαλο!



Παρά την ήττα της σκοτεινής προηγούμενης κυβέρνησης του μαύρου τρόμου, εσείς συνεχίζετε το βρώμικο παιχνίδι και το παραμύθι της στοχοποίησης-σπίλωσηςτης μέσω της λασπολογίας.

Αναλυτικά η δήλωση του Γ. Κατρούγκαλου:


«1. Ο βρώμικος πόλεμος ξεκίνησε με το γνωστό δημοσίευμα που καταγγέλει: «Ο υπουργός προσλαμβάνει και διεκδικεί προμήθεια 12%», γιατί τάχα, 26 και 27 Ιανουαρίου υπέγραφα συμφωνητικά με απολυμένους και διαθέσιμους. Ο ισχυρισμός αυτός ήταν από μόνος του εξωφρενικός. Δεν υφίσταται τέτοια συμφωνία. Άλλωστε, εφόσον, σύμφωνα με το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ, όχι τις εξαγγελίες τις δικές μου, όλοι οι απολυμένοι και διαθέσιμοι θα επέστρεφαν νομοθετικά στη δουλειά τους, γιατί να πληρώσουν σε οποιονδήποτε προμήθεια για την επιστροφή τους;
Η πλήρης απόδειξη της πλεκτάνης όμως προκύπτει από το ίδιο το συμφωνητικό που, κατά την εφημερίδα, στήριζε τον εξωφρενικό αυτό ισχυρισμό και που παρουσιάστηκε με την μέθοδο της κοπτορραπτικής μισό: δεν αφορούσε απολυμένο και διαθέσιμο, αλλά εντελώς άλλη υπόθεση, μια μισθολογική διαφορά ανθρώπου που ήδη υπηρετεί στο δημόσιο.


2. Εφόσον η πρώτη και βασική κατηγορία κατέπεσε, τα χαλκεία άρχισαν να κατασκευάζουν άλλες «ειδήσεις». Ότι, τάχα, ο Δήμος της Λάρισας μου είχε αναθέσει το Φεβρουάριο του 2015 υπόθεσή του, ενώ σαφώς προκύπτει από την ανακοίνωση της οικονομικής επιτροπής ότι η ανάθεση στην δικηγορική εταιρία μου είχε γίνει τον Οκτώβριο του 2014. Οτι, τάχα, ήμουν σύμβουλος του Υπουργείου Παιδείας το 2012 και το 2013, ενώ καλά ξέρουν οι συκοφάντες (γιατί είναι αναρτημένο στο βιογραφικό μου σημείωμα στο ιντερνετ) ότι τέτοια σχέση είχα πολύ παλαιότερα, πριν από το 2002.
Είναι αλήθεια ότι η δικηγορική εταιρία στην οποία συμμετείχα πριν από την εκλογή μου ως ευρωβουλευτή είχε συμβάσεις παροχής νομικής υποστήριξης σε φορείς του δημοσίου, συμπεριλαμβανομένου του Υπουργείου Παιδείας. Ακριβώς όμως αυτός ήταν ο λόγος που αποχώρησα από την εταιρία αυτή, στην οποία ήμουν μειοψηφικός εταίρος, καθώς το σύνταγμα απαγορεύει στο βουλευτή τη συμμετοχή σε εταιρία που έχει παρόμοιες συμβάσεις.


3. Όταν και αυτές οι χαλκευμένες ειδήσεις διαψεύστηκαν, το τροπάρι άλλαξε: άρχισαν να θέτουν θέμα ηθικής τάξης και μάλιστα σε δύο επίπεδα: Πρώτον, ήμουν αντιμνημονιακός πολυτελείας, με αμοιβή. Δεύτερον, έχω δεσμεύσεις από τη δικηγορική μου δραστηριότητα, οι οποίες τελούν σε σύγκρουση καθηκόντων με την υπουργική μου ιδιότητα, γιατί προσδοκώ οφέλη από εκκρεμείς δίκες. Η ανασκευή της πρώτης κριτικής είναι εύκολη: η πολιτική και νομική μου δράση κατά του μνημονίου είναι αδιαχώριστες και ποτέ δεν εκκινούσαν από οικονομικά κίνητρα.
Για το λόγο αυτό τις σχετικές υποθέσεις που χειριζόμουν μόνος μου τις ανελάμβανα με την ελάχιστη αμοιβή ή και χωρίς αμοιβή, όταν υπήρχε πραγματική αδυναμία του εντολέα μου. Θεωρώ τίτλο τιμής την δικηγορική αυτή δραστηριότητα. Μόνο όταν εμπλέκονταν και άλλοι συνεργάτες μου, σε δίκες σε πολιτικά δικαστήρια, είχα συνάψει ελάχιστα εργολαβικά συμφωνητικά και αυτά στο όνομα της παλαιάς μου εταιρίας, στην οποία συμμετείχα πριν από την εκλογή μου ως ευρωβουλευτή. Αυτά, όπως προκύπτει από τη σχετική δήλωση της συγκεκριμένης εταιρίας και το καταστατικό της είναι πλέον περιουσία δική της, όχι δική μου. Σε κάθε περίπτωση προβλέπουν ότι θα εισπραχθεί αμοιβή μόνο σε περίπτωση ευδοκίμησης της δίκης, όχι σε περίπτωση νομοθετικής επίλυσης του θέματος.

4. Μήπως όμως περιμένω «φράγκα» από την εκδίκαση άλλων εκκρεμών υποθέσεων με το δημόσιο, σε τομείς που έχω αρμοδιότητα; Εδώ η απάντηση πρέπει να είναι αναλυτική. Κατ'αρχάς σήμερα έστειλα επιστολή στον Δικηγορικό Σύλλογο Αθήνας ζητώντας να κοινοποιήσει σε κάθε ενδιαφερόμενο τα εργολαβικά συμφωνητικά της εταιρίας που είχα μέχρι την υπουργοποίηση μου, σε μια κίνηση πρωτοφανούς, νομίζω, διαφάνειας.

Τα συμφωνητικά αυτά αφορούν τις εξής ομαδικές αγωγές:
1) Αγωγή για μισθολογικές διαφορές με δημόσια εταιρία, όχι με το δημόσιο, σε συνεργασία με δικηγόρο Ηρακλείου, με εργολαβικά της 7/11/2014.
2) Αγωγές για διεκδίκηση διαφορών εφάπαξ των εξής ημερομηνιών: 19/9/2014, 2/10/2014, 9/10/2014, 7/11/2014, 4/12/2014, 11/12/2014, 19/12/2014 και 23/12/2014.
3) Αγωγή για μισθολογικές διαφορές με το δημόσιο με εργολαβικά της 26/1/2015 και 27/1/2015. Εδώ ανήκει και το επίδικο συμφωνητικό της λαθροχειρίας του Βήματος. Όπως πληροφορήθηκα όμως από την πρώην συνεταίρο μου μετά τις αρχικές δηλώσεις μου επί του θέματος, οι εργαζόμενοι στους οποίους αφορά το εν λόγω συμφωνητικό δεν επιθυμούν τη συνέχιση της σχετικής αγωγής, όπως μας πληροφόρησαν με το από 2/2/2015 έγγραφο τους. Η υπόθεση αυτή, συνεπώς, δεν είναι πλέον ενεργή.
Πάντως, για να υπάρχει μέτρο κρίσης του συνολικού τζίρου της νέας εταιρίας, αναφέρω ότι ήταν για το 2014 18.681 ευρώ και για τους δύο εταίρους της. Σε κάθε περίπτωση, όταν ο Πρωθυπουργός μου έκανε την τιμή να μου προτείνει την υπουργοποίηση μου, δεν σκέφτηκα ούτε τα χρήματα της δικηγορίας, ούτε το μισθό του ευρωβουλευτή, γιατί ήθελα να προσφέρω ό,τι μπορώ για να αλλάξουν τα πράγματα.

5. Συνοψίζοντας: δεν έχω δικαίωμα είσπραξης ούτε ενός ευρώ από εκκρεμείς υποθέσεις απολυμένων ή διαθέσιμων, γιατί ανήκουν στην παλαιά μου εταιρία. (Ούτε αυτή, βεβαίως, θα εισπράξει τίποτα, γιατί τα εργολαβικά ισχύουν μόνο σε περίπτωση δικαστικής νίκης.) Δεν έχω δικαίωμα είσπραξης ούτε ενός ευρώ από εκκρεμείς υποθέσεις της νέας εταιρίας, η οποία έχει ήδη λυθεί, γιατί με το από 28 Ιανουαρίου συμφωνητικό παραιτήθηκα από κάθε σχετική αμοιβή. Ούτως ή αλλως δεν θα δικαιούμουν σχετική αμοιβή, παρά την πρόβλεψη που είχαν ορισμένα από αυτά καθώς είμαι σε αυτοδίκαιη αναστολή της δικηγορικής ιδιότητας. Και αυτό γιατί κάθε μεταβίβαση σχετικού δικαιώματος προϋποθέτει ενεργή δικηγορία.


Σε ό,τι με αφορά, τα θέματα ηθικής και πολιτικής δεοντολογίας είναι σημαντικότερα από την νομιμότητα. Αισθάνομαι περήφανος, όχι υπόλογος, για τη μέχρι σήμερα πολιτική και νομική μου δράση. Διπλά περήφανος, γιατί εμένα επέλεξαν ως πρώτο στόχο τα κέντρα της διαπλοκής που τρέμουν για το μέλλον τους. Δικαίως τρέμουν. Η κυβέρνηση θα εφαρμόσει το πρόγραμμα της και θα διαλύσει τα κυκλώματα συμφερόντων και την ανομία που τα προστατεύει. Και εγώ δεν θα συνεχίσω τον διάλογο με τους συκοφάντες μου. Προχωρώ άμεσα στην άσκηση αγωγής κατά του συκοφάντη δημοσιογράφου, του Βήματος και της Bild. Δεν θα τους περάσει!».

> Διαψεύδει ο δημόσιος υπάλληλος το δημοσίευμα του «Βήματος» για τον Κατρούγκαλο (βίντεο) https://youtu.be/dS9pTLqvBOs

> Οι σχολικοί φύλακες δικαιώνουν τον Κατρούγκαλο - Τι αποκάλυψε ο πρόεδρος του Σωματείου


"Δεν έχω πλέον το δικαίωμα να σας εκπροσωπώ. Δεν μπορώ να σας αναλάβω, λόγω της ιδιότητάς μου ως Ευρωβουλευτής": Έτσι απάντησε ο νυν υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης Γιώργος Κατρούγκαλος στον πρόεδρο του Σωματείου Σχολικών Φυλάκων Αχαΐας, Ηλία Τσούνα, όταν του ζήτησε να συνεχιστεί η συνεργασία τους και να τους εκπροσωπήσει στο δικαστήριο σχετικά με το θέμα της επαναπρόσληψής τους.
Αυτό αποκάλυψε ο κ. Τσούνας μιλώντας σήμερα το πρωί στον Αντέννα Πάτρας 103,5 και τον δημοσιογράφο Νίκο Σύφαντο.

Εν μέσω θύελλας που έχει ξεσπάσει σχετικά με τις πληροφορίες για «σκάνδαλο» που αφορούσε δικηγορική προμήθεια 12% του κ. Κατρούγκαλου, προκειμένου να επαναπροσλάβει στο Δημόσιο απολυμένους υπαλλήλους, ο πρόεδρος του σωματείου, δικαιώνει τα όσα μέχρι σήμερα υποστηρίζει ο νυν υπουργός... http://left.gr/news/oi-sholikoi-fylakes-dikaionoyn-ton-katroygkalo-ti-apokalypse-o-proedros-toy-somateioy

> Παρέμβαση εκπαιδευτικών στην υπόθεση Κατρούγκαλου: «Μάθημα ζωής» η συναναστροφή μαζί του.

Τέσσερις εκπαιδευτικοί, από τα Ιωάννινα, που βρίσκονται σε διαθεσιμότητα εδώ και έναν χρόνο, με ανοικτή επιστολή παρεμβαίνουν στην υπόθεση Κατρούγκαλου και αναφέρονται στη σχέση που είχαν με το δικηγορικό του γραφείο, επισημαίνοντας πως ποτέ δεν προέκυψε ζήτημα ανάλογο με αυτό που του καταλογίζεται.

Οι διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί Ιωαννίνων, Β. Κακαϊδή, Σ. Τσαγκογιάννη, Γ. Τσορώνη, Β. Τσούρη, που υπογράφουν την επιστολή αναφέρουν ότι όταν συνέβη το γεγονός της διαθεσιμότητας, έπρεπε να βρουν δικηγόρο προκειμένου να προσφύγουν σε αίτηση ακύρωσης της πράξης της διαθεσιμότητας. Μέσα σε αυτή την αναζήτηση, επισημαίνουν, βρήκαν τη δικηγορική εταιρεία του κ. Κατρούγκαλου και τονίζουν: «Ήταν από τα λίγα δικηγορικά γραφεία που μας ζήτησε για τα δικαστικά έξοδα και μόνο 250 ευρώ, ενώ άλλα γραφεία μας ζητούσαν γύρω στα 1500 ευρώ και κάποια μέχρι και 3000-4000 ευρώ. Η συνεργασία και η ηθική υποστήριξη του ίδιου όσο και του επιτελείου του είναι κάτι που δεν περιγράφεται. Συνεπής στα λόγια του από την πρώτη έως και την τελευταία στιγμή. Μέχρι που ανέλαβε τον θεσμικό ρόλο, οπότε και δεν υπήρξε εκ νέου επικοινωνία μαζί του»... http://left.gr/news/paremvasi-ekpaideytikon-stin-ypothesi-katroygkaloy-mathima-zois-i-synanastrofi-mazi-toy

> Ανακοίνωση της ΟΙΕΛΕ για προκλητική δήλωση Χιώτη στο Βήμα FM

Η ΟΙΕΛΕ σε ανακοίνωση της καταγγέλλει διαπλοκή επιχειρηματιών με δημοσιογράφους, με αφορμή την επίθεση του διευθυντή του σταθμού «ΒΗΜΑ FM», Β. Χιώτη, στον Αναπληρωτή Υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης, Γ. Κατρούγκαλο, επειδή υπερασπίστηκε τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς στο ΣτΕ σχετικά με τη μεταφορά από την προηγούμενη κυβέρνηση των ιδιωτικών εκπαιδευτικών από το υπ. Παιδείας στο Εργασίας

ΝΑ ΠΟΙΟΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Με κατάπληξη ενημερωθήκαμε για δήλωση στην οποία προέβη προ ολίγου σε ραδιοφωνική εκπομπή του σταθμού «ΒΗΜΑ FM» ο Διευθυντής του κ. Χιώτης. Στη δήλωση αυτή επιτίθεται εναντίον του Αναπληρωτή Υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης κ. Κατρούγκαλου, διότι υπερασπίστηκε τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς στο ΣτΕ ζητώντας την ακύρωση εφαρμογής της εφαρμογής της εγκυκλίου Φ.18/93893/Δ5/12-07-2013 του Υ.ΠΑΙ.Θ. (γνωστής κι ως εγκυκλίου Αρβανιτόπουλου). Θυμίζουμε ότι η εν λόγω εγκύκλιος προέβλεπε τη μεταφορά της εποπτείας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών στο Υπουργείο Εργασίας και την πλήρη ισοπέδωση των εργασιακών τους σχέσεων κατά παράβαση του Συντάγματος (γι’ αυτό άλλωστε και η εφαρμογή της εγκυκλίου ανεστάλη από το Τμήμα Αναστολών του ΣτΕ)...http://left.gr/news/anakoinosi-tis-oiele-gia-proklitiki-dilosi-hioti-sto-vima-fm

Λίγα λόγια την εφημερίδα ΒΗΜΑ
Η κατά τα άλλα "έγκριτη" εφημερίδα κατά της διαπλοκής πέντε χρόνια "εβαζε πλάτη" στην μαφιοκρατία που λυμαίνονταν τον Ελληνξκό λαό, ξέχασε να μας ενημερώσει για την χρεωκοπία που διαδραματίζοταν απο τους "εκλεκτούς" της διαπλεκόμενους που βαρύνονται με σωρεία σκανδάλων. Ούτε άκουσε ούτε έμαθε για τα σκάνδαλα της κατά τα άλλα "πετυχημένης" ολυμπιάδας, του χρηματιστήριου, της περιβόητης siemens, επίσης δεν γνωρίζει για τις ατασθαλείες της "Ελληνικός Χρυσός" και την κατασστροφή του περιβάλλοντος στις Σκουριές. Το σκάνδαλο με το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας του Ελληνικού βαφτίζεται "επένδυση"..





Edited by - xipolitos on 23/03/2015 21:46:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  13:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξυπόλητε δεν συζητάμε για το νόμιμο των χειρισμών αλλά για το ηθικό αυτών. Όπως και με τον Χαρδούβελη άλλωστε...
Αυτό που γράφεις για την ήττα της προηγούμενης σκοτεινής κυβέρνησης κι ότι παρ'όλα αυτά σπιλώνουμε την τωρινή δε βγάζει και πολύ νόημα, για πάρ'το πάλι από την αρχή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  13:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βέβαια, είναι πολύ ανήθικο να υπάρχει τέτοια σκανδαλάρα και ο κατηγορούμενος να εισέπραξε το ολοστρόγγυλο ποσό των μηδέν ευρώ. Χαλάει τη πιάτσα. Χάθηκε να φάει μερικά εκατομμυριάκια, για να θάψουν το θέμα (!?) μερικές φυλάδες που τώρα είδαν και αυτές το φως το αληθινό?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  13:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα καλά?

Το διαπλεκόμενο με τον Σύριζα και καθαρά συστημικό Βήμα όπως μας έχουν φαει οι εξυπνάκηδες που θελουν να μας ανοίξουν τα μάτια σε μας τους αφελείς πως ειναι όργανο του κυβέρνησης έβγαλε το "μέγα" σκάνδαλο?

Πως εγκινεν αυτο που θα λεγε και ο πατρικ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  09:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Βέβαια, είναι πολύ ανήθικο να υπάρχει τέτοια σκανδαλάρα και ο κατηγορούμενος να εισέπραξε το ολοστρόγγυλο ποσό των μηδέν ευρώ. Χαλάει τη πιάτσα. Χάθηκε να φάει μερικά εκατομμυριάκια, για να θάψουν το θέμα (!?) μερικές φυλάδες που τώρα είδαν και αυτές το φως το αληθινό?



Και πού ξέρεις εσύ αν εισέπραξε ή ότι δεν θα εισπράξει; Επειδή έτσι λέει ο ίδιος; Ποτέ δεν θα το μάθεις, το θέμα είναι πως δε μπορεί να εκπροσωπείς τη μια πλευρά και μετά και την άλλη. Ειδικά για τους δικηγόρους υπάρχει διάταξη στον κώδικα δεοντολογίας. Γι'αυτό γράφει ότι δεν είναι πια δικηγόρος, αλλά ως αρμόδιος Υπουργός είναι ακόμα περισσότερο κατακριτέος κι ας μην υπάρχει ειδική διάπραξη. Γιατί τώρα έχει την εξουσία να διαθέσει το αντικείμενο της δίκης, να δώσει λύση στην αντιδικία ανάλογα με τα συμφέροντα των πρώην πελατών του, των συνεργατών του και ενδεχομένως και των δικών του. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Τόση προσωπολατρεία και φανατισμός που κάθεστε και ανεβάζετε την απάντηση του Κατρούγκαλου; Όποιος μπορεί ας γράψει κάτι πάνω σε αυτά που αναφέρω, γραφείο τύπου έχουν τα κόμματα, δεν χρειάζονται και άλλα.
Ο Χιώτης που έβγαλε το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου αξιόλογος δημοσιογράφος. Το Βήμα προφανώς όπως όλα τα μέσα ενημέρωσης πάει όπου φυσάει το ρεύμα και οι ψηφοφόροι-αναγνώστες. Δε σημαίνει αυτό ότι έχει απαγορευτεί το ρεπορτάζ. Και επί προηγούμενης κυβέρνησης υπήρχαν θέματα αντιπολιτευτικά και βγαίναν σκάνδαλα, δεν έχει αλλάξει τίποτα. Όποιος μπορεί, το βλέπει... Και ο Κατρούγκαλος δεν είναι ο Σύριζα, είναι υπουργός του Σύριζα, έχει διαφορά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  09:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντως Βοριδης και Αδωνης ηξεραν για την υπαρξη του αρθρου, πριν ακομα δημοσιευτει!!!
Και το ανεφερε ο πρωτος στην Βουλη σαν προειδοποιηση, σε φαση περιμενετε να δειτε τι ερχεται.
Εντωμεταξυ ο Αδωνης δεν κρατιοτανε και ηθελε να τα πει ολα πριν την ωρα τους και ο Βοριδης του εσφιγγε το λουρι.ΧΑΧΑΧΑ
Δεν εχω σε καμμια εκτιμηση τον Κατρουγκαλο, αλλα να μιλαει και ο Βοριδης, εχει πολυ πλακα!!
Εντωμεταξυ ο Παπακωσταντινου θα την σκαπουλαρει τελειως απο τι φαινεται, ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει στην Δικη της ΧΑ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000