Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρυθμίσεις suunto;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/03/2015 :  15:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρυθμίσω στο suunto ambit 2s lap ανά km και να βλέπω αυτή την ένδειξη...
Μήπως γνωρίζετε πως γίνεται;

papori1968
Advanced Forum-Runner

Greece


217 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  20:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit papori1968 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα χρόνια πολλά. Γίνεται μέσα από το movescount στις ρυθμίσεις συσκευών, επιλέγοντας ως δραστηριότητα τρέξιμο. Από εκεί μπορείς να εγκαταστήσεις και άλλες εφαρμογές.

H απασχόληση που θα «σαρώσει» τα επόμενα χρόνια την Ελλάδα.
http://wp.me/P4EaAJ-6
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  21:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρόνια πολλά.
Σε ευχαριστώ πολύ, μπήκα στο movescount και ρύθμισα αυτά που προς το παρόν σκέφτηκα. Το Backlight mode και η επιλογή Default μήπως ξέρεις τι είναι; Θέλεις να μου πεις επίσης τι άλλες εφαρμογές μπορω να εγκαταστήσω;

quote:
Originally posted by papori1968

Καλησπέρα χρόνια πολλά. Γίνεται μέσα από το movescount στις ρυθμίσεις συσκευών, επιλέγοντας ως δραστηριότητα τρέξιμο. Από εκεί μπορείς να εγκαταστήσεις και άλλες εφαρμογές.

H απασχόληση που θα «σαρώσει» τα επόμενα χρόνια την Ελλάδα.
http://wp.me/P4EaAJ-6

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2015 :  12:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το backlight mode εχει να κανει με τον φωτισμο του καντραν του ρολογιου.Στο normal, ανοιγει το φως για 5 δευτερολεπτα εφοσον πιέσεις το αντιστοιχο κουμπί κατω δεξια.Στο toggle μενει ανοιχτο μεχρι να ξαναπατησεις το κουμπι, και στο night mode ολα τα κουμπιά ενεργοποιουν το φως.
Γενικα σε αυτο το μενου,ρυθμιζεις οτι θελεις στο ρολοι και με τον πρωτο συγχρονισμο ενεργοποιουνται.
quote:
Originally posted by Vicky

Χρόνια πολλά.
Σε ευχαριστώ πολύ, μπήκα στο movescount και ρύθμισα αυτά που προς το παρόν σκέφτηκα. Το Backlight mode και η επιλογή Default μήπως ξέρεις τι είναι; Θέλεις να μου πεις επίσης τι άλλες εφαρμογές μπορω να εγκαταστήσω;

quote:
Originally posted by papori1968

Καλησπέρα χρόνια πολλά. Γίνεται μέσα από το movescount στις ρυθμίσεις συσκευών, επιλέγοντας ως δραστηριότητα τρέξιμο. Από εκεί μπορείς να εγκαταστήσεις και άλλες εφαρμογές.

H απασχόληση που θα «σαρώσει» τα επόμενα χρόνια την Ελλάδα.
http://wp.me/P4EaAJ-6




Edited by - mbair on 27/03/2015 14:09:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2015 :  13:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ Ιωσήφ.....θα επανέλθω...έχω αρκετές απορίες...
quote:
Originally posted by mbair

Το backlight mode εχει να κανει με τον φωτισμο του καντραν του ρολογιου.Στο normal, ανοιγει το φως για 5 δευτερολεπτα εφοσον πιεσεις, το αντιστοιχο κουμπι κατω δεξια.Στο toggle μενει ανοιχτο μεχρι να ξαναπατησεις το κουμπι, και στο night mode ολα τα κυμπαι ενεργοποιουν το φως.
Γενικα σε αυτο το μενου,ρυθμιζεις οτι θελεις στο ρολοι και με τον πρωτο συγχρονισμο ενεργοποιουνται.
quote:
Originally posted by Vicky

Χρόνια πολλά.
Σε ευχαριστώ πολύ, μπήκα στο movescount και ρύθμισα αυτά που προς το παρόν σκέφτηκα. Το Backlight mode και η επιλογή Default μήπως ξέρεις τι είναι; Θέλεις να μου πεις επίσης τι άλλες εφαρμογές μπορω να εγκαταστήσω;

quote:
Originally posted by papori1968

Καλησπέρα χρόνια πολλά. Γίνεται μέσα από το movescount στις ρυθμίσεις συσκευών, επιλέγοντας ως δραστηριότητα τρέξιμο. Από εκεί μπορείς να εγκαταστήσεις και άλλες εφαρμογές.

H απασχόληση που θα «σαρώσει» τα επόμενα χρόνια την Ελλάδα.
http://wp.me/P4EaAJ-6





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papori1968
Advanced Forum-Runner

Greece


217 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2015 :  21:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit papori1968 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα από εφαρμογές ακόμα δοκιμάζω. έχω βάλει τις παρακάτω:
τρέξιμο
Running Dynamics Cadence
GHOST RUNNER '00/KM, (έχει για διαφορετικά τέμπο)
Cadence Coach 90 RPM

για σκι
Downhills Counter, max Speed, Distance
Hiking Biking xcountry skiing manual lap

Γενικά οι εφαρμογές είναι προσωπικό θέμα και θέλει πολλές δοκιμές.


H απασχόληση που θα «σαρώσει» τα επόμενα χρόνια την Ελλάδα.
http://wp.me/P4EaAJ-6
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2015 :  23:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ ειμαστε..Το μενού δεν βγαζει πολυ ακρη στην αρχή..Βαλε σε καθε δραστηριοτητα 2-3 μονο οθονες που πραγματικα θα χρησιμοποιησεις.
Κατεβασε και δοκιμαστικα το firstbeat athlete.. Δουλευει αψογα με το movescount

[quote]Originally posted by Vicky

Σε ευχαριστώ Ιωσήφ.....θα επανέλθω...έχω αρκετές απορίες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2015 :  00:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Papori: Σε ευχαριστώ....κάτσε να βάλω πρώτα στη σειρά τα βασικά...

Ιωσήφ:Σε κάθε δραστηριότητα εννοείς πχ το τρέξιμο, κολύμπι, ποδήλατο;
Αν ναι,...προς το παρόν με ενδιαφέρει μόνο το τρέξιμο, ασχολούμαι λίγο και με το ποδήλατο αλλά εκεί μόνο τελείως για ψυχαγωγικό χαρακτήρα.
Μπήκα στο movescount και ρύθμισα το lap/ km, είναι αλήθεια ότι με μπέρδεψε ότι σε κάθε ένδειξη μπορούσα να τσεκάρω μόνο μια παράμετρο,
πχ στο πρώτο ρολόι που βγάζει και δείχνει το pace, μπορείς να τσεκάρεις ενα μόνο, ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει γιατί ένα μόνο...και πιο από αυτά θα μου ήταν πιο χρήσιμο....αν μπορείς να μου προτείνεις τι να τσεκάρω ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2015 :  03:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον δεν πρόσεξες τα βελάκια Βίκυ.

Λοιπόν, έστω ότι αλλάζεις το τρέξιμο. Πας στην πρώτη οθόνη


Βλέπεις ότι κάποιες οθόνες ειναι τριπλές, μερικές διπλές κλπ.
Η επιλογή για το ποσα μερη εχει μια οθονη γινεται με τα βελακια. Αφού έχουμε επιλέξει τον αριθμό των μερών στην οθονη,επιλέγουμε και τα στοιχεια που θελουμε να δειξει.

Εστω οτι χωριζεις την οθονη σε 3 μερη με τα βελη και πατάς το άνω μερος.Αμεσως έχεις διάφορες επιλογές το τι θα δείξει:



Εδώ επέλεξα ύψος.Μπορεις να επιλέξεις και κάτι άλλο απο τις διάφορες ομάδες επιλογών που υπάρχουν.
Έχε υποψιν οτι στο κάτω κομμάτι μπορείς να έχεις άνω της μιας επιλογής και να χρησιμοποιεις το view για να τις αλλάζεις, παραμένοντας στην ίδια οθόνη- για αυτό βλέπεις 2 και 4 στο παραδειγμα,τόσες ειναι οι επιλογες.
( Για να αλλαξεις τελείως οθονη πατάς στο next).

Μπορεί να έχουμε λοιπόν και διπλή οθονη (επιλέγουμε με τα βελάκια)





καθως και μονή.




Μεσα στις επιλογές του τι δείχνει καθε οθόνη υπάρχει και η πιθανότητα προβολής προγράμματος που μπορεί να φορτώσει το ρολόι, πχ υπολογισμό ρυθμού μαραθωνιου συμφωνα με την τωρινή σου ταχύτητα.
Για να γίνει αυτό, πρώτα πάς στο plan&create - app zone, ψαχνεις την εφαρμογή που θες, και πατάς save app.




Το πρόγραμμα αυτό μετά υπάρχει διαθέσιμο για να ενσωματωθεί σε κάποια απο τις οθόνες που έχεις φτιάξει.(άκρη δεξιά ,εκεί που γράφει my apps)

Σου προτείνω για αρχή να κάνεις τις 2 πρωτες οθόνες μου, οπου οι υποεπιλογες στο κάτω κομμάτι της πρώτης οθόνης είναι Heart rate και Chrono ,ενώ στην δεύτερη οθόνη είναι speed-distance-temperature-chrono. αλλαξε τα οπως θες αυτα, αλλά κράτα τα άνω και μέσα κομμάτια από τις 2 πρώτες οθόνες.


Αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται για κάθε δραστηριότητα,αφού επιλέξεις τα στοιχεία που ταιρίαζουν περισσότερο.Πχ σε τρέξιμο βουνού μπορεί να θέλεις latitude,vertical speed κλπ.

Ολόκληρο οδηγό έγραψα . Μάλλον θελει να το βάλουμε στο κεντρικό για να μην χαθεί μετά

Edited by - mbair on 27/03/2015 03:33:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2015 :  09:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.
Σε ευχαριστώ Ιωσήφ.Τα βελάκια είναι αλήθεια ότι τα πρόσεξα, αλλά δεν έβγαλα άκρη πως μπορώ να τα χρησιμοποιήσω..
Νομίζω ότι αρχίζω να τα βάζω στη σειρά.....

quote:
Originally posted by mbair

Μάλλον δεν πρόσεξες τα βελάκια Βίκυ.

Λοιπόν, έστω ότι αλλάζεις το τρέξιμο. Πας στην πρώτη οθόνη


Βλέπεις ότι κάποιες οθόνες ειναι τριπλές, μερικές διπλές κλπ.
Η επιλογή για το ποσα μερη εχει μια οθονη γινεται με τα βελακια. Αφού έχουμε επιλέξει τον αριθμό των μερών στην οθονη,επιλέγουμε και τα στοιχεια που θελουμε να δειξει.

Εστω οτι χωριζεις την οθονη σε 3 μερη με τα βελη και πατάς το άνω μερος.Αμεσως έχεις διάφορες επιλογές το τι θα δείξει:



Εδώ επέλεξα ύψος.Μπορεις να επιλέξεις και κάτι άλλο απο τις διάφορες ομάδες επιλογών που υπάρχουν.
Έχε υποψιν οτι στο κάτω κομμάτι μπορείς να έχεις άνω της μιας επιλογής και να χρησιμοποιεις το view για να τις αλλάζεις, παραμένοντας στην ίδια οθόνη- για αυτό βλέπεις 2 και 4 στο παραδειγμα,τόσες ειναι οι επιλογες.
( Για να αλλαξεις τελείως οθονη πατάς στο next).

Μπορεί να έχουμε λοιπόν και διπλή οθονη (επιλέγουμε με τα βελάκια)





καθως και μονή.




Μεσα στις επιλογές του τι δείχνει καθε οθόνη υπάρχει και η πιθανότητα προβολής προγράμματος που μπορεί να φορτώσει το ρολόι, πχ υπολογισμό ρυθμού μαραθωνιου συμφωνα με την τωρινή σου ταχύτητα.
Για να γίνει αυτό, πρώτα πάς στο plan&create - app zone, ψαχνεις την εφαρμογή που θες, και πατάς save app.




Το πρόγραμμα αυτό μετά υπάρχει διαθέσιμο για να ενσωματωθεί σε κάποια απο τις οθόνες που έχεις φτιάξει.(άκρη δεξιά ,εκεί που γράφει my apps)

Σου προτείνω για αρχή να κάνεις τις 2 πρωτες οθόνες μου, οπου οι υποεπιλογες στο κάτω κομμάτι της πρώτης οθόνης είναι Heart rate και Chrono ,ενώ στην δεύτερη οθόνη είναι speed-distance-temperature-chrono. αλλαξε τα οπως θες αυτα, αλλά κράτα τα άνω και μέσα κομμάτια από τις 2 πρώτες οθόνες.


Αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται για κάθε δραστηριότητα,αφού επιλέξεις τα στοιχεία που ταιρίαζουν περισσότερο.Πχ σε τρέξιμο βουνού μπορεί να θέλεις latitude,vertical speed κλπ.

Ολόκληρο οδηγό έγραψα . Μάλλον θελει να το βάλουμε στο κεντρικό για να μην χαθεί μετά

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2015 :  14:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγω ψαχνομουν με τα βελάκια στην αρχή. Εχει μια προγραμματιστικη λογικη να το ρυθμισεις.. Εμπειρικα, εγω δεν χρειαζομαι πανω απο 2-3 οθόνες. Πολλές οθόνες εξάλλου, συνιστουν και περισσότερα πατήματα για να επανέλθεις στην αρχική.. Επίσης,συγχρονίζουμε παντα μετά τις ρυθμίσεις (βαλε-γαλε το ρολόι απο την πιάστρα) .Ψαξε με ως josef_d στο movescount αν θες (community -members-search member by name)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2015 :  14:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αλήθεια είναι ότι πολλές οθόνες στο τέλος κουράζουν μέχρι να φτάσεις στη πληροφορία που θες. Επίσης για όσους έχουμε θέματα με την όραση μας, η κεντρική ένδειξη της κάθε οθόνης με τους μεγάλους χαρακτήρες, είναι αυτή που βλέπουμε καλύτερα. Άρα το βασικό μέγεθος που μας ενδιαφέρει κάθε φορά, να μπαίνει στο κέντρο και οι λοιπές πληροφορίες πάνω και κάτω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  00:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ πολύ.
Ιωσήφ θα σε αναζητήσω στο movescount..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  10:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα να κάνω και εγώ μία ερώτηση :

θέλοντας να δω με ακρίβεια το running cadence μου και να προσπαθήσω να το προσαρμόσω ανάλογα, δανείστηκα ένα foot pod Garmin από φίλο. Το ρολόϊ μου (ένα Ambit 1) έκανε αμέσως pair το foot pod, αν και αυτό ήταν παρατημένο για πολύ καιρό, με μάλλον αδυνατισμένη μπαταρία.

Στο πρώτο τρέξιμο που το χρησιμοποίησα, δεν το βρήκε καν στην αρχική αναζήτηση της προπόνησης, προφανώς από μπαταρία. Αλλάζοντας μπαταρία (όχι όμως ακριβώς ίδια με αυτή που είχε μέσα, θα επανέλθω σε αυτό), ξαναέκανα pair και το βρίσκει αμέσως μόλις ξεκινάει η προπόνηση (επίσης, την ώρα που κινούμαι, στο pod ανάβει ένα φωτάκι - το εκλαμβάνω σαν ένδειξη σωστής λειτουργίας, είναι σωστό?).

Δεν καταγράφει όμως τίποτα, ούτε ζωντανά, στην διάρκεια της προπόνησης, ούτε μετά στο movescount.

Τι ακριβώς δεν κάνω καλά? Μήπως το Ambit 1 δεν μπορεί να μετρήσει cadence? Με foot pod δεν μετριέται αυτό? Δοκίμασα σε διάφορα activities, σε κάποια με ενεργοποιημένο το gps και σε άλλα με μη ενεργοποιημένο το gps. Μπα!!!

Η μπαταρία που έβαλα στο foot pod, είναι και αυτή 3V, αλλά είχε διαφορετικό κωδικό (την βρήκα εύκαιρη στο σπίτι...). Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό για το γεγονός ότι δεν καταγράφει τίποτα, παρόλο που το βρίσκει αμέσως όταν ξεκινά το activity?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  12:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το footpod απο τη Garmin δεν κανει στο Ambit 1.Διαφορετικα πρωτοκολλα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  15:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Initiative

Το footpod απο τη Garmin δεν κανει στο Ambit 1.Διαφορετικα πρωτοκολλα



Να πω την αλήθεια, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό αυτό, γιατί έκανε pair αμέσως και γιατί χρησιμοποιώ μία ζώνη καρδιοσυχνόμετρου Garmin με το Ambit 1 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ξέρω ότι με τα πρωτόκολλα ΑΝΤ και ΑΝΤ+ συνεργάζεται κανονικότατα και ότι μόνο με το πρωτόκολλο της Polar δεν συνεργάζεται (ούτε κανένα άλλο μη Polar).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000