Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Γλυκοζαμίνη vs Κολλαγόνο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/04/2015 :  11:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιλούσα με 1 ορθοπεδικό σχετικά με συμπληρώματα για τις καταπονεμένες αρθρώσεις και μου σύστησε γλυκοζαμίνη αντί για κολλαγόνο.
Κατά την άποψη του είναι επίσης καλό (και φτηνό βέβαια).
Κάποια άποψη;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2015 :  11:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Bασικά νομίζω ότι ο μεγάλος ντόρος της γλυκοζαμίνης & χονδροϊτίνης έχει καταλαγιάσει γιατί είχε γίνει λίγο "δια πάσα νόσο και πάσα...". Εν ολίγοις της απέδιδαν πολλά οφέλη που εκ των υστέρων διαπίστωσαν ότι δεν έδινε.
Το κολλαγόνο εξακουλουθεί να είναι της μοδός, τα καλά είναι αρκετά ακριβά αλλά πραγματικά δε ξέρω τί γίνεται. Ο άντρας μου που το παίρνει εδώ και περίπου 3μήνες λέει ότι έχει δει βελτίωση σε κάτι κρατς-κρουτς που είχε και πλέον δεν έχει. Μη φανταστείς όμως ότι έγινε 20χρονών ξανά!
Σαν συμπληρωμάτα νομίζω ότι τα συγκεκριμένα κακό δεν κάνουν αλλά δεν ξέρω αν θα είναι εμφανής η όποια διαφορά πάνω σου. Το να τα δίνουν για συγκεκριμένες παθήσεις βλέπε χονδροπάθεια νομίζω ότι έχει πλήρως καταρριφθεί ο μύθος.
Επίσης ένα πολύ μικρό διάστημα που είχα πάρει γλυκοζαμίνη είχα φοβερά μεγάλο εντερικό πρόβλημα σε σημείο που δεν άντεξα πάνω από 1 εβδομάδα να το πάρω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2015 :  14:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.facebook.com/permalink.php?id=540633742618125&story_fbid=725463314135166


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2015 :  16:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως και μένα ο ορθοπεδικός δεν ήταν καθόλου θετικός, μάλλον θεωρούσε τα σκευάσματα κολλαγόνου "αποτελεσματικά" όσο τα γνωστά βραχιολάκια. Ακόμα και για την γλυκοζαμίνη δεν ήταν ιδιαίτερα σίγουρος.

Εννοείται, σαν τη σωστή διατροφή ΤΙΠΟΤΑ

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2015 :  16:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω χονδροπάθεια και στα δύο γόνατα και έχω ψάξει αρκετά για τη χρησιμότητα σκευασμάτων, μιλώντας και με γιατρούς. Δε νομίζω ότι θα βρεις μελέτες που να αποδεικνύουν ότι γλυκοζαμίνη/χονδροϊτίνη έχουν θετικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, ούτε αρνητικό φαίνεται να έχουν (ούτε καν οικονομικά)!

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2015 :  18:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρόνια τα λέει ο γιατρός, ο Νίκος Τ...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2015 :  22:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή έχω χονδροπάθεια ελαφριάς μορφής στο αριστερό γόνατο, αρχικά έπαιρνα γλυκοζαμίνη. Μετά έπαιρνα γνωστό κολλαγόνο και έψαχνα και τις τιμές στο skroutz γιατί είναι και ακριβό. Μετά από 2 μήνες θεώρησα ότι με βοήθησε αλλά από την άλλη δε ξέρω μήπως ήταν κάνα placebo effect και με βοήθησε μόνο η ενδυνάμωση. Τώρα επειδή έκανα ένα νέο γύρο γιατρών και φυσικοθεραπευτών λόγω μέσης, το μόνο για το το οποίο με διαβεβαίωσαν είναι ότι κακό δεν κάνει. Από την άλλη θεωρούν ως γιατροί λιγάκι δύσκολο ότι το κολλαγόνο που παίρνουμε από το στομάχι φεύγει από το στομάχι και πάει στο χόνδρο που έχει το πρόβλημα. Δε νομίζω να ξαναπάρω. Προσωπικα προτιμάω να δίνω τα λεφτά σ ένα καλό γυμναστήριο για ένα σωστό πρόγραμμα ενδυνάμωσης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2015 :  02:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 2009 επισκεπτόμενος αθλητίατρο στην Θεσσαλονίκη για χονδροπάθεια στα γόνατα όταν του ζήτησα την γνώμη του μου είπε γελώντας ότι η γλυκοζαμίνη και η χονδροιτίνη είναι απάτη.
Λίγο αργότερα διάβασα και αυτό το άρθρο:
http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2010/11/anoikth-l.html

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2015 :  12:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

Το 2009 επισκεπτόμενος αθλητίατρο στην Θεσσαλονίκη για χονδροπάθεια στα γόνατα όταν του ζήτησα την γνώμη του μου είπε γελώντας ότι η γλυκοζαμίνη και η χονδροιτίνη είναι απάτη.
Λίγο αργότερα διάβασα και αυτό το άρθρο:
http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2010/11/anoikth-l.html





(Ευτυχώς που στο παρελθόν την είχα "πατήσει" μόνο για ένα μήνα και είχα δώσει λιγότερα από 30 ευρά!)

...όπως το ανέφερε και ο echetlos πιο πάνω (που το είχε επισημάνει ο Nikos_T)...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2015 :  12:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by vasilis dr

Το 2009 επισκεπτόμενος αθλητίατρο στην Θεσσαλονίκη για χονδροπάθεια στα γόνατα όταν του ζήτησα την γνώμη του μου είπε γελώντας ότι η γλυκοζαμίνη και η χονδροιτίνη είναι απάτη.
Λίγο αργότερα διάβασα και αυτό το άρθρο:
http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2010/11/anoikth-l.html





(Ευτυχώς που στο παρελθόν την είχα "πατήσει" μόνο για ένα μήνα και είχα δώσει λιγότερα από 30 ευρά!)

...όπως το ανέφερε και ο echetlos πιο πάνω (που το είχε επισημάνει ο Nikos_T)...

Free your feet...free your senses!


Και εγώ για κάπου τόσο την είχα πατήσει. Μετά άλλαξα το πάτημα (κυριολεκτικά) και είδα το φως το αληθινό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2015 :  16:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ εξακολουθώ (επειδή δεν είμαι γιατρός) να είμαι (ας πούμε) προβληματισμένος.

Σε σκεύασμα θειϊκής γλυκοζαμίνης των 10 € γράφει ότι
"ανήκει στην κατηγορία φαρμάκων μη στεροειδών αντιφλεγμονώδων και αντιρευματικών. Η θειϊκή γλυκοζαμίνη είναι φυσιολογικό συστατικό του οργανισμού δεδομένου ότι υπεισέρχεται στη φυσιολογική σύνθεση των πολυσακχαριδικών αλυσίδων των βασικών γλυκοσαμινογλυκανών του αρθρικού θυλάκου και υγρού. Μελέτες(χα!) έχουν δείξει ότι η εξωγενής χορηγούμενη είναι προτιμώμενο και αναγκαίο υπόστρωμα για την σύνθεση γλυκοσαμινογλυκανών από τα χονδροκύτταρα και συνεπώς των πρωτεογλυκανών και ότι αυτή μπορεί να βελτιώσει βιοσυνθετικές διεργασίες. Το σκεύασμα χρησιμοποιείται για την ανακούφιση(ο ποιητής δεν γράφει θεραπεία!!!) των συμπτωμάτων οστεοαθρίτιδας (δηλαδή πόνος, τριξίματα, δυσκαμψία διόγκωση και παραμόρφωση της άρθρωσης)".

Δεν αμφισβητώ κάτι από τον σύνδεσμο του Βασίλη παραπάνω αλλά, αν το σκεύασμα είναι άχρηστο (όχι επικίνδυνο για την υγεία) γιατί ο Ιατρικός Σύλλογος ή έστω ομάδα γιατρών, δεν προβαίνει σε κάποια νομική κίνηση ή έστω ... αποκατάσταση της αλήθειας; Γιατί ο συγκεκριμένος γιατρός στον σύνδεσμο αρκείται μόνο στο αν αρθρογραφεί; Είναι ο 1 κούκος της άνοιξης;

Υπάρχει περίπτωση να γράφει κάποιος κάτι προς χάρην εντυπωσιασμού ειδικά στο διαδίκτυο που τίποτα δεν ελέγχεται;

Αν η χ εταιρία σκευασμάτων έχει δίκιο, γιατί δεν μηνύει (ή έστω να διαψεύσει) τον κάθε χ γιατρό ή "ειδικό" που γράφει ανακρίβειες;

Επιχειρήματα του στυλ "αν δεν πιστεύεις τότε ξόδευε τα λεφτά σου" ή "αν δεν πιστεύεις μη το παίρνεις" δεν είναι επιχειρήματα, σωστά;

Μήπως ούτε οι μη συμφωνούντες ούτε και οι εταιρείες έχουν επιχειρήματα;

Δεν είμαι υπέρ των σκευασμάτων αλλά θα πρέπει να κάνουμε και τον συνήγορο του διαβόλου για να καταλάβουμε τι πραγματικά γίνεται!!!! Εντάξει με το κολλαγόνο αλλά και η γλυκοζαμίνη γιατί ακριβώς;


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 13/04/2015 16:02:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2015 :  21:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η πρώτη και μοναδική φορά που είχα επαφή με το συγκεκριμένο σκεύασμα ήταν για τον 4ο μαραθώνιο μου, τον οποίο έκανα το 2012. Επειδή είχα μια μικρή εμπειρία από τις τρεις προηγούμενες προετοιμασίες για μαραθώνιο, ήξερα ότι τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο, που ανέβαζα αρκετά τα χιλιόμετρα και έβαζα μέσα εβδομαδιαία long run, χρειάζεται να βάζω πάγο στα γόνατά μου γιατί αλλιώς αν δεν το κάνω με πιάνουν διάφοροι πόνοι, οι οποίοι για να καταλαγιάσουν χρειάζονται αρκετό πάγο.

Το καλοκαίρι του 2012 επισκέφτηκα για δύο εβδομάδες συγγενείς μου στην Αμερική και μαζί με άλλες αγορές που έκανα στο αμερικάνικο amazon μου καρφώθηκε η ιδέα να δοκιμάσω το συγκεκριμένο σκεύασμα το οποίο είχε και καλές κριτικές:

http://www.amazon.com/gp/product/B000EGMDR8/ref=oh_aui_detailpage_o04_s00?ie=UTF8&psc=1

Πείτε το επίδραση πλασίμπο πείτε το ότι θέλετε, όταν τελείωσα το κουτί (2 μήνες κράτησε) και μπήκα στον Οκτώβριο με τα περισσότερα χιλιόμετρα ήταν η πρώτη φορά που δεν με έπιασαν πόνοι στα γόνατα παρόλο που παραμέλησα να βάλω πάγο τις περισσότερες φορές.


Από τότε δεν το έχω ξαναδομιμάσει. Το συνέστησα όμως σε ένα φίλο μου που έχει διαγνωστεί με χονδροπάθεια. Μετά από εκτεταμένη έρευνα στο διαδίκτυο καταλήξαμε σε αυτό εδώ, το οποίο είναι ένα από τα τρία με τις καλύτερες και περισσότερες κριτικές στο αμερικάνικο άμαζον και το βρήκαμε μέσω ebay:

http://www.ebay.co.uk/itm/Doctors-Best-Glucosamine-Chondroitin-MSM-240-Capsules-Joints-Hair-Skin-Nails-/261584039367?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3ce79fadc7

Έχει περίπου 4 μήνες που το παίρνει και οι πόνοι στα γόνατά του έχουν μειωθεί δραματικά. Βέβαια επειδή αυτούς τους 4 μήνες λόγω καιρού δεν έχει βγει πολλές φορές για τρέξιμο δεν μπορούν να βγουν πολύ ασφαλή συμπεράσματα. Όμως δεν είχε πρόβλημα μόνο με το τρέξιμο. Και στις σκάλες τον έπιαναν πόνοι, οι οποίοι τώρα έχουν εξαφανιστεί. Και με κόστος μόλις 10 ευρώ τον μήνα αξίζει τον "κόπο".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patsio
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  03:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To CH-Alpha το έχει δοκιμάσει κανείς? Μου το είχε συστήσει φυσικοθεραπευτής μετά την αρθροσκόπηση γονάτου για μηνίσκο πριν από 6-7 χρόνια. Τώρα που άρχισα το τρέξιμο σιγά-σιγα σκέφτομαι να το πάρω για 6 μήνες. http://www.vivapharm.gr/index.php/el/proionta/ch-alpha/------ch-alpha
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  07:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το CH Alpha έπαιρνα εγώ και έψαχνα μέσω skroutz.gr να βρω το φαρμακείο με την καλύτερη τιμή. Γενικά μα ξέρετε ότι πλέον πάρα πολλά φαρμακεία έχουν site για να βρίσκεις τις τιμές στους στο skroutz και αυτό είναι χρήσιμο και για άλλα σκευάσματα όπως τζελάκια, μαγνήσιο, βιταμίνες κτλ. Τα συμπεράσματά μου για το CH Alpha τα αναφέρω παραπάνω στην απάντηση μου στις 8/4. Μου το είχε συστήσει δρομέας έμπειρος που είναι και μασέρ. Ο γιατρός είπε λέξη προς λέξη. "Κακό δεν κάνουν αλλά δε ξέρουμε αν κάνουν και καλό γιατί δεν υπάρχει κάποια ανεξάρτητη έρευνα που να το έχει αποδείξει με ασφαλή συμπεράσματα. Όλες οι έρευνες που το δείχνουν είναι τον παρασκευάστριων εταιρειών".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  16:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θυμαμαι τον ντορο με τα μηχανηματα με τις μπουρπουληθες ...οζονοθεραπεια .ο γειτονας μου εσκιζε τα ρουχα του για το ποσο ελαφρωσαν τα γονατα του .βουτουσε τα παντα σε νερο με οζονομπουρπουληθρες για αρκετους μηνες.

στο παρελθον εχω παρει και εγω γλυκοζαμ. μετα απο αγωνες για να προστατεψω και καλα τις καταπονημες αρθρωσεις.

παντως μεγαλη μπιζνα τα συμπλυρωματα,γνωμη μου ειναι οτι δεν κανουν τιποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  22:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by patsio

To CH-Alpha το έχει δοκιμάσει κανείς? Μου το είχε συστήσει φυσικοθεραπευτής μετά την αρθροσκόπηση γονάτου για μηνίσκο πριν από 6-7 χρόνια. Τώρα που άρχισα το τρέξιμο σιγά-σιγα σκέφτομαι να το πάρω για 6 μήνες. http://www.vivapharm.gr/index.php/el/proionta/ch-alpha/------ch-alpha



Το 2009 όταν και έμεινα 5-6 μήνες έξω από την δράση λόγω χονδροπάθειας ανάμεσα σε όλα όσα έκανα έπειτα από οδηγίες του Ορθοπεδικού μου (ασκήσεις, πάγο,δέστρες κτλ) ήταν να πάρω και για 6 μήνες συνεχώς το παραπάνω υδρολυμένο κολλαγόνο, το ''θαύμα'' στο τέλος έγινε αφήνοντας όλα πίσω μου....... απλά να ξεκαθαρίσω ότι δεν υποστηρίζω ότι έγινα καλά από αυτό η εκείνο η το άλλο, ίσως μάλλον να ήταν ο συνδυασμός όλων, όπως επίσης και να τονίσω το ότι ταιριάζει, βολεύει,γιατρεύει τον έναν δεν πάει να πει ότι θα κάνει το ίδιο και σε κάποιον άλλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000