Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Γλυκοζαμίνη vs Κολλαγόνο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Orestis
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2015 :  14:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή κ έμενα με απασχολούσε το θέμα κ βλέποντας το άρθρο είπα να ρωτήσω ένα φιλαράκι που σπουδάζει στο αριστοτέλειο στο τμήμα βιολογίας κ μου είπε στα γρήγορα ότι "το κολλαγόνο είναι ινώδης πρωτεΐνη η οποία είναι μικρού μεγέθους κ μπορεί να περάσει από το πεπτικό σύστημα ανέπαφη" εγώ παρολαυτα το έψαξα λίγο ακόμα κ είδα ότι πράγματι είναι ινώδης πρωτεΐνη ( http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF ) μετά έψαξα κ βρήκα ότι οι ινώδης πρωτεΐνες είναι ανθεκτικές στην δράση τον πρωτεολυτικών ενζύμων δηλαδή στην χώνευση στο slide 52/80 ( http://slideplayer.gr/slide/2947678/ ) άρα φαίνεται με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο να φτάνει στο αίμα χωρίς να διασπάτε.. Τώρα τι να πω.. εγώ πείστηκα αρκετά από αυτά. Από προσωπική χρήση που περνώ τα CH-Alpha κ εγώ, έχω δει βελτίωση αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν ήταν σταθεροί οι παράγοντες (προπόνησης,ξεκούρασης,τερέν κτλπ). Τέλος θέλω να πω ότι ζούμε στην εποχή της παραπληροφορησης κ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρη για τίποτα.. όλα είναι στην κρίση μας.. το να διαβάζουμε κάτι ειδικά στα blog ή στο facebook δεν λέει τίποτα, εγώ δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα διαβάσω (ειδικά τα blog!!). Αν βρει κάποιος κάτι άλλο να μας πει! ααα κ γλυκοζαμινη επερνα της Lamberts αρκετό καιρό άλλα δεν είδα μεγάλη διαφορά και κάτι σκόνες donarot το ίδιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runnerwoman
Newbie Forum Runner



37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2015 :  15:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σου προτείνω να δοκιμασίες το arthridol της doctors formula.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

someone
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2015 :  18:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω πως ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης προβλημάτων στους χόνδρους του γονάτου, είναι η εξης:

1. Σωστή διατροφή με μπόλικα Ω3 λιπαρά
2. Μυική ενδυνάμωση ολων τον μυικών ομάδων απο το γόνατο μέχρι και το στηθος και πλάτη
3. Χάσιμο τυχών επιπλέον βάρους
4. Μετά απο τα παραπάνω ή σε συνδιασμό με τα παραπάνω, εγώ προσωπικά θα χρησιμοποιούσα κολλαγόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2015 :  16:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα που πήγα στο φαρμακείο είπα να συζητήσω το θέμα με τον φαρμακοποιό που τα πουλάει κιόλας. Ανέπτυξε τις γνωστές διαφημιστικές θεωρίες αλλά όταν τον πίεσα για την αξιοπιστία των μελετών και φαρμάκων αυτός μου είπε ότι οι έρευνες γίνονται σε 2 ομάδες ανθρώπων παρόμοιες όσο το δυνατόν και στη 1 δίνουν το κανονικό ενώ στην άλλη δίνουν σκεύασμα για να δουν αν είναι πραγματικό το αποτέλεσμα ή πλαστό. Αν και πουλάει το γνωστό κολλαγόνο τελικά παραδέχτηκε ότι περίπου το 1% φτάνει εκεί που πρέπει γιατί το υπόλοιπο διαλύεται στο στομάχι. Εφόσον (κατ' αυτόν) φτάνει έστω και 1 μικρή ποσότητα (που δεν έχει διευκρινιστεί η αποτελεσματικότητα) και δεν υπάρχουν αρνητικές "μελέτες" τότε δικαίως διαφημίζεται ότι έχει θετικά αποτελέσματα.
Από την άλλη για την γλυκοζαμίνη που το συζήτησα σε ορθοπεδικό (δεν εμπορεύεται κάτι από τα 2) θεωρεί (αφού πρώτα τάχθηκε υπέρ της καλής διατροφής) ότι είναι πιο αποτελεσματική από τα γνωστά κολλαγόνα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 05/05/2015 16:14:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  10:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σας πω κι εγώ που είμαι φαρμακοποιός:

1. Γλυκοζαμίνη.
Εδώ και μερικά χρόνια έχει αποδειχθεί πως δυστυχώς και παρά τις προσδοκίες, η γλυκοζαμίνη δεν παρέχει κανένα όφελος.

2. Κολλαγόνο.
Μία γερμανική έρευνα (και μόνο αυτή) είχε δείξει πως το πόσιμο κολλαγόνο ελαττώνει τον πόνο στην οστεοαρθρίτιδα, ύστερα από μακροχρόνια (τρεις μήνες) χορήγηση. Υπάρχουν άλλες έρευνες που απέτυχαν να αποδείξουν κάτι τέτοιο.

(Οι έρευνες αυτές είναι εύκολο να βρεθούν με λίγο googling).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  16:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι μου λέει Βασίλη ότι θέλεις με το ζόρι να βγάλεις κάτι τέλος πάντων θετικό για την γλυκοζαμίνη
Για δες καλύτερα αυτό: http://www.newsitamea.gr/i-sintagi-thavma-bori-na-therapefsi-tous-ponous-stis-arthrosis-sas-se-7-molis-meres/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2015 :  15:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι δεν θέλω να βγάλω την γλυκοζαμίνη λάδι ούτε να πειστώ για οφέλη ή μη. Απλά να δείξω ότι υπάρχει τέτοια διάσταση απόψεων με τελικά θύματα...εμάς!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000