Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Running watch
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2015 :  11:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ποιά είναι αυτά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2015 :  14:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παλμοί
Ταχύτητα
Απόσταση
Γύροι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2015 :  15:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ουσιαστικά εαν δεν θέλεις παλμούς, σε στάδιο ένα απλό χρονόμετρο/lap με 10 € είναι ok
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  11:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πράγματι με το τρέξιμο δεν είναι απαραίτητο να ξοδέψει κανείς πολλά χρήματα.
Όσο τρέχεις όμως όλο και παρασύρεσαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  14:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

Πράγματι με το τρέξιμο δεν είναι απαραίτητο να ξοδέψει κανείς πολλά χρήματα.
Όσο τρέχεις όμως όλο και παρασύρεσαι...



Όλα τα χόμπυ το έχουν αυτό, ή όπως είχε μου είχε πει κάποιος μεγαλύτερος... " οι κ@ύλες, πληρώνονται"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2015 :  23:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φοράω το 220 και αύριο θα το εγκαινιάσω...
άντε με το καλό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vrondos
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2015 :  14:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωρίζει κανείς αν τα Garmin κάνουν sync με το NIKE+ ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  10:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι γίνεται μέσα από την εφαρμογή της ΝΙΚΕ. Κάνεις ταίριασμα με την εφαρμογή της Garmin και τα δεδομένα πάνε από την μια εφαρμογή στην άλλη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  11:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

καλημέρα σας

Το dream watch για μένα είναι το adidas micoach αλλά είναι στα 400 ευρώ που δεν θέλω να δώσω.
Με βλέπω στον ημιμαραθώνιο να το εγκαινιάζω

Rory καλή η τιμή που δίνεις το ρολόι αλλά θέλω να έχω και παλμογράφο. Αλήθεια γιατί δεν το χρησιμοποιείς πια;



Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση Δημήτρη. Τώρα είδα την απάντησή σου.

Κοίτα το 610 με footpod + 50 € για παλμογράφο extra (που είναι άλλη μια πενηντάρα) βγαίνει στα 170. Το FR220 με παλμογράφο μόνο κάνει 220. Δλδ είναι συνολικά μια ANyway σε βλέπω φτιαγμένο για το 220 οπότε δεν πουλάω . Όλα είναι θέμα γούστου σε τελική ανάλυση.

Το 610 το δίνω γιατί εχω πάρει και ένα Suunto AMbit 2s που κάνει και για κολύμπια κλπ οπότε αν και το χρησιμοποιώ ψιλοχοντροπερισεύει το Garmin.

Όσο για το micoach. Προσωπικά βγάζω όλα μου τα προγράμματα απο το micoach (λόγω Mcmillan κυρίως) αλλά νομίζω είναι νωρίς για να "παντρευτώ" το ρολόϊ. Αν και ο ενσωματωμένος παλμογράφος και το live coaching είναι τρομερά πλεονεκτήματα ας περάσει λίγο ο καιρός να βγάλουν τίποτα πιο advanced και βλέπουμε. Τώρα πάνω απο 200 € δεν έδινα για αυτό.
Ο DCrainmaker το είχε βγάλει και προβληματικό αλλά να σου πω την αλήθεια ο τύπος μάλλον συνεργάζεται (ή θέλει να συνεργαστεί) με την Garmin οπότε δεν τον θεωρώ πολύ αξιόπιστο στις απόψεις του.

Παντως ότι και να κάνεις μη δώσεις πολλά για αρχή για να μην εχεις πρόβλημα να πάρεις κάτι καινούριο αργότερα. Αμα λάχει να μπορέσεις να κρατήσεις back up το παλιό και να παίζεις με το καινούριο.


-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vrondos
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  13:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

Ναι γίνεται μέσα από την εφαρμογή της ΝΙΚΕ. Κάνεις ταίριασμα με την εφαρμογή της Garmin και τα δεδομένα πάνε από την μια εφαρμογή στην άλλη



Ευχαριστώ !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  00:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rory

quote:
Originally posted by dargyropoulos

καλημέρα σας

Το dream watch για μένα είναι το adidas micoach αλλά είναι στα 400 ευρώ που δεν θέλω να δώσω.
Με βλέπω στον ημιμαραθώνιο να το εγκαινιάζω

Rory καλή η τιμή που δίνεις το ρολόι αλλά θέλω να έχω και παλμογράφο. Αλήθεια γιατί δεν το χρησιμοποιείς πια;



Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση Δημήτρη. Τώρα είδα την απάντησή σου.

Κοίτα το 610 με footpod + 50 € για παλμογράφο extra (που είναι άλλη μια πενηντάρα) βγαίνει στα 170. Το FR220 με παλμογράφο μόνο κάνει 220. Δλδ είναι συνολικά μια ANyway σε βλέπω φτιαγμένο για το 220 οπότε δεν πουλάω . Όλα είναι θέμα γούστου σε τελική ανάλυση.

Το 610 το δίνω γιατί εχω πάρει και ένα Suunto AMbit 2s που κάνει και για κολύμπια κλπ οπότε αν και το χρησιμοποιώ ψιλοχοντροπερισεύει το Garmin.

Όσο για το micoach. Προσωπικά βγάζω όλα μου τα προγράμματα απο το micoach (λόγω Mcmillan κυρίως) αλλά νομίζω είναι νωρίς για να "παντρευτώ" το ρολόϊ. Αν και ο ενσωματωμένος παλμογράφος και το live coaching είναι τρομερά πλεονεκτήματα ας περάσει λίγο ο καιρός να βγάλουν τίποτα πιο advanced και βλέπουμε. Τώρα πάνω απο 200 € δεν έδινα για αυτό.
Ο DCrainmaker το είχε βγάλει και προβληματικό αλλά να σου πω την αλήθεια ο τύπος μάλλον συνεργάζεται (ή θέλει να συνεργαστεί) με την Garmin οπότε δεν τον θεωρώ πολύ αξιόπιστο στις απόψεις του.

Παντως ότι και να κάνεις μη δώσεις πολλά για αρχή για να μην εχεις πρόβλημα να πάρεις κάτι καινούριο αργότερα. Αμα λάχει να μπορέσεις να κρατήσεις back up το παλιό και να παίζεις με το καινούριο.


-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!




καλησπέρα φίλε

πράγματι ψηνόμουνα για το 220 και το πήρα από το περίπτερο της Garmin πριν τον αγώνα. Είναι όμορφο και λειτουργικό ρολόι και μάλιστα το φοράω και σαν casual ρολόι. Ίσως να το χρησιμοποιώ και σε πισίνα εφόσον είναι αδιάβοχο αν και δεν είναι κολυμβητικό.
Η εμφάνιση και η δυνατότητα καταγραφής σε κλειστό χώρο ήταν οι λόγοι που το επέλεξα, διαφορετικά θα έπαιρνα το 15 που είναι επίσης πολύ καλό. Το 610 δεν μου αρέσει τόσο στην εμφάνιση...

Το adidas είναι πολύ καλή περίπτωση γιατί τα έχει όλα μαζί με την δυνατότητα μουσικής που για μένα είναι πολύ σημαντικό θέμα. Βέβαια χρειάζονται και ασύρματα ακουστικά, άρα επιπλέον έξοδο. Τώρα χρειάζομαι να πάρω και ένα μικρό mp3 για τα τρεξίματα με το 220...

Ελπίζω να μην χρειαστεί να αλλάξω σύντομα ρολόι και να το κρατήσω για αρκετά χρόνια. Τα επιπλέον χρήματα μάλλον είναι καλύτερα να τα δώσω σε παπούτσια.

Άντε καλά τρεξίματα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  10:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

[quote]Originally posted by Rory

[quote]Originally posted by dargyropoulos


καλησπέρα φίλε

πράγματι ψηνόμουνα για το 220 και το πήρα από το περίπτερο της Garmin πριν τον αγώνα. Είναι όμορφο και λειτουργικό ρολόι και μάλιστα το φοράω και σαν casual ρολόι. Ίσως να το χρησιμοποιώ και σε πισίνα εφόσον είναι αδιάβοχο αν και δεν είναι κολυμβητικό.
Η εμφάνιση και η δυνατότητα καταγραφής σε κλειστό χώρο ήταν οι λόγοι που το επέλεξα, διαφορετικά θα έπαιρνα το 15 που είναι επίσης πολύ καλό. Το 610 δεν μου αρέσει τόσο στην εμφάνιση...

Το adidas είναι πολύ καλή περίπτωση γιατί τα έχει όλα μαζί με την δυνατότητα μουσικής που για μένα είναι πολύ σημαντικό θέμα. Βέβαια χρειάζονται και ασύρματα ακουστικά, άρα επιπλέον έξοδο. Τώρα χρειάζομαι να πάρω και ένα μικρό mp3 για τα τρεξίματα με το 220...

Ελπίζω να μην χρειαστεί να αλλάξω σύντομα ρολόι και να το κρατήσω για αρκετά χρόνια. Τα επιπλέον χρήματα μάλλον είναι καλύτερα να τα δώσω σε παπούτσια.

Άντε καλά τρεξίματα!!!



Καλοφόρετο και καλοτάξιδο.

Γούστα είναι αυτά φίλε μου. Εγώ ούτε το 620 ούτε το 220 πολυσυμπάθησα. Είμαι ροκ απο μικρός και αυτό με τα πολλά χρώματα δεεεεν.... Θέλω μαυρίλες!

Το fenix3 μου αρέσει εμένα τώρα αλλά η μόνη περίπτωση να το τσακίσω είναι να μοσχοπουλήσω suunto και garmin και να τσοντάρω κάτι (που με αγοραστές σαν εσένα δεν το βλέπω ) ή να αποφασίσουν οι δανειστές μας να μας χαρίσουν τα 300 δις και να ξαναπάρω το μισθό που έπαιρνα πρίν 5 χρόνια (νομίζω πιο πιθανό το πρώτο)

Αυτό με τα παπούτσια που είπες σηκώνει ΠΟΛΥ συζήτηση. Αν κάτσεις να μετρήσεις πόσο σου στοιχίζει ενα ρολόϊ/χλμ και πόσο τα παπούτσια.....άστο! Πολύ παραπάνω το παπούτσι. Ούτε καν σύγκριση σηκώνει. Δηλαδή με ένα ζευγάρι των 70€ κάνω 900 χλμ (εκεί τα καίω) αρα κοντά στο 0,07/χλμ. Το 610 που το πήρα 270 το έχω φορτώσει σε δύο χρόνια περίπου 7000 χλμ δλδ 0.03 (χωρίς να υπολογίζω ποδήλατο) φυσικά το γεγονός πως το ένα απο τα δύο χρόνια εχω και 2ο ρολόϊ. Στον πάτο του βαρελιού το ρολόϊ κάνει πολύ ευκολότερη απόσβεση. Σε αντιστοιχία δλδ με το παπούτσι παίρνεις και αυτό και το adidas και ένα bonus και πάλι είσαι στα ίδια λεφτά με τα παπούτσια μετά απο τρία χρόνια.
Απο την άλλη όμως λέω "στον πατο" γιατί τα ρολόγια και τα mp3 καλά είναι αλλά δεν προστατεύουν γόνατα και κλειδώσεις. Το παπούτσι είναι παπούτσι όπως και να το κάνεις. Να είσαι σίγουρος ότι θα σκάσεις πολλά για παπούτσια στη διάρκεια.

Την υγεία μας να έχουμε να τρέχουμε (κάνει και στίχο :) )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  10:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rory

quote:
Originally posted by dargyropoulos

[quote]Originally posted by Rory

[quote]Originally posted by dargyropoulos


καλησπέρα φίλε

πράγματι ψηνόμουνα για το 220 και το πήρα από το περίπτερο της Garmin πριν τον αγώνα. Είναι όμορφο και λειτουργικό ρολόι και μάλιστα το φοράω και σαν casual ρολόι. Ίσως να το χρησιμοποιώ και σε πισίνα εφόσον είναι αδιάβοχο αν και δεν είναι κολυμβητικό.
Η εμφάνιση και η δυνατότητα καταγραφής σε κλειστό χώρο ήταν οι λόγοι που το επέλεξα, διαφορετικά θα έπαιρνα το 15 που είναι επίσης πολύ καλό. Το 610 δεν μου αρέσει τόσο στην εμφάνιση...

Το adidas είναι πολύ καλή περίπτωση γιατί τα έχει όλα μαζί με την δυνατότητα μουσικής που για μένα είναι πολύ σημαντικό θέμα. Βέβαια χρειάζονται και ασύρματα ακουστικά, άρα επιπλέον έξοδο. Τώρα χρειάζομαι να πάρω και ένα μικρό mp3 για τα τρεξίματα με το 220...

Ελπίζω να μην χρειαστεί να αλλάξω σύντομα ρολόι και να το κρατήσω για αρκετά χρόνια. Τα επιπλέον χρήματα μάλλον είναι καλύτερα να τα δώσω σε παπούτσια.

Άντε καλά τρεξίματα!!!



Καλοφόρετο και καλοτάξιδο.

Γούστα είναι αυτά φίλε μου. Εγώ ούτε το 620 ούτε το 220 πολυσυμπάθησα. Είμαι ροκ απο μικρός και αυτό με τα πολλά χρώματα δεεεεν.... Θέλω μαυρίλες!

Το fenix3 μου αρέσει εμένα τώρα αλλά η μόνη περίπτωση να το τσακίσω είναι να μοσχοπουλήσω suunto και garmin και να τσοντάρω κάτι (που με αγοραστές σαν εσένα δεν το βλέπω ) ή να αποφασίσουν οι δανειστές μας να μας χαρίσουν τα 300 δις και να ξαναπάρω το μισθό που έπαιρνα πρίν 5 χρόνια (νομίζω πιο πιθανό το πρώτο)

Αυτό με τα παπούτσια που είπες σηκώνει ΠΟΛΥ συζήτηση. Αν κάτσεις να μετρήσεις πόσο σου στοιχίζει ενα ρολόϊ/χλμ και πόσο τα παπούτσια.....άστο! Πολύ παραπάνω το παπούτσι. Ούτε καν σύγκριση σηκώνει. Δηλαδή με ένα ζευγάρι των 70€ κάνω 900 χλμ (εκεί τα καίω) αρα κοντά στο 0,07/χλμ. Το 610 που το πήρα 270 το έχω φορτώσει σε δύο χρόνια περίπου 7000 χλμ δλδ 0.03 (χωρίς να υπολογίζω ποδήλατο) φυσικά το γεγονός πως το ένα απο τα δύο χρόνια εχω και 2ο ρολόϊ. Στον πάτο του βαρελιού το ρολόϊ κάνει πολύ ευκολότερη απόσβεση. Σε αντιστοιχία δλδ με το παπούτσι παίρνεις και αυτό και το adidas και ένα bonus και πάλι είσαι στα ίδια λεφτά με τα παπούτσια μετά απο τρία χρόνια.
Απο την άλλη όμως λέω "στον πατο" γιατί τα ρολόγια και τα mp3 καλά είναι αλλά δεν προστατεύουν γόνατα και κλειδώσεις. Το παπούτσι είναι παπούτσι όπως και να το κάνεις. Να είσαι σίγουρος ότι θα σκάσεις πολλά για παπούτσια στη διάρκεια.

Την υγεία μας να έχουμε να τρέχουμε (κάνει και στίχο :) )



Αυτό με τα εξόδα ρολογιού vs παπουτσιών είναι μεγάλη αλήθεια! Το πρώτο μου τρεξιματικό ρολόι, Garmin Forerunner 405 (αιωνία του η μνήμη!), με έβγαλε αξιόπιστα και απροβλημάτιστα για 5μιση χρόνια, από αρχές '09 έως τα μέσα του '14. Μου είχε στοιχίσει τότε γύρω στα 200 ευρά (μου το είχε φέρει φίλος από Αγγλία).
Και αυτός ήταν και ο λόγος που ξαναεπέλεξα Garmin. Ελπίζω και το τωρινό μου 620 να ανταποκριθεί το ίδιο!


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

moonrat
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  10:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit moonrat Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ παρήγγειλα χθες το fenix 3. Ελπίζω να μείνω ικανοποιημένος. Μέχρι τώρα είχα ένα 310ΧΤ αλλά έπεσε στο σπίτι (σε τόσα βουνά έχω πέσει και δεν έπαθε τίποτα) και ράγισε η οθόνη και η επισκευή ήταν ασύμφορη!

the art of being different...
http://www.gmarinopoulos.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  12:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε σεις δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ παπουτσιών και ρολογιού για να γίνονται αναγωγές ανά χλμ...
Το ένα έχει ελάχιστη φθορά και το άλλο τρελή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000