Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Running watch
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  12:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

Ρε σεις δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ παπουτσιών και ρολογιού για να γίνονται αναγωγές ανά χλμ...
Το ένα έχει ελάχιστη φθορά και το άλλο τρελή.




Δεν συμφωνώ Δημήτρη. Εχουν και τα δύο και κόστος κτήσης και οριακή χρησιμόητα. Δλδ δίνεις ένα ποσό για να καλύψεις μια ανάγκη και ανάλογα με τη χρήση υπολογίζεις την απόσβεση και το τελικό κόστος κτήσης.

Τα παπούτσια που λες, η NIKE λέει ότι πρέπει να τα αλλάζουμε σε κάθε 6 μήνες Η' 600 χλμ (και μια τυρόπιτα απο πάνω θέλουν; ). Αλλος το ακολουθεί και άλλος τα φοράει απροβλημάτιστα τρία χρόνια και 4000 χλμ μέχρι να λιώσουν. Ποιά φθορά ισχύει σε κάθε περίπτωση και ποιού τα χρήματα επιασαν τόπο;


moonrat καλοφόρετο το fenix3(αν δεν σου αρέσει το ανταλλάσσω με τα άλλα δύο )

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  14:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βρε συ, χωρίς ρολόι τρέχεις μια χαρά χωρίς παπούτσια δεν τρέχεις... αυτό και μόνο κάνει την σύγκριση άστοχη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  15:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα *20 (920/620/220) της Garmin είναι κλάσεις ανώτερα από τα προηγούμενα (610,410,405 κ.λπ.) Σαφώς ελαφρύτερα, με WiFi, Bluetooth κ.ά. καλούδια (χώρια την οθόνη αφής)...

Αλλά θα ήθελα να βγάλη η Garmin χρονόμετρο με ενσωματωμένο παλμογράφο laser...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  16:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

βρε συ, χωρίς ρολόι τρέχεις μια χαρά χωρίς παπούτσια δεν τρέχεις... αυτό και μόνο κάνει την σύγκριση άστοχη




Εγώ πάντως έχω δει ορισμένους από το forum να τρέχουν χωρίς παπούτσια,αλλά με ρολοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  23:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

βρε συ, χωρίς ρολόι τρέχεις μια χαρά χωρίς παπούτσια δεν τρέχεις... αυτό και μόνο κάνει την σύγκριση άστοχη




Μα βρε άθρωπε του Θεού Δεν είναι θέμα σύγκρισης χρησιμότητας. Σύγκριση τιμής και συνολικού κόστους κτήσης είναι.

Δλδ και τα οχτώ ζευγάρια παπούτσια που έχω είναι όλα χρήσιμα; Η μήπως επειδή είναι πολύ χρήσιμα μόλις "κάψω" κάποιο απο αυτά θα τρέξω να πάρω άλλο μην τυχόν και γίνουν 7;
Αν το πάμε έτσι ακόμα πιο χρήσιμο και απ τα παπούτσια είναι το νερό που πίνουμε στα long runs. Και χωρίς νερό δεν τρέχεις;

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2015 :  12:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rory

quote:
Originally posted by dargyropoulos

βρε συ, χωρίς ρολόι τρέχεις μια χαρά χωρίς παπούτσια δεν τρέχεις... αυτό και μόνο κάνει την σύγκριση άστοχη




Μα βρε άθρωπε του Θεού Δεν είναι θέμα σύγκρισης χρησιμότητας. Σύγκριση τιμής και συνολικού κόστους κτήσης είναι.

Δλδ και τα οχτώ ζευγάρια παπούτσια που έχω είναι όλα χρήσιμα; Η μήπως επειδή είναι πολύ χρήσιμα μόλις "κάψω" κάποιο απο αυτά θα τρέξω να πάρω άλλο μην τυχόν και γίνουν 7;
Αν το πάμε έτσι ακόμα πιο χρήσιμο και απ τα παπούτσια είναι το νερό που πίνουμε στα long runs. Και χωρίς νερό δεν τρέχεις;

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!




Δεν νομίζω πως είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος...
Το να συγκρίνεις ρολόι με παπούτσια και μάλιστα σε ευρώ ανά χλμ ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα. Πόσο μάλλον με το νερό που ανέφερες, ενισχύεις την σκέψη μου πως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση

Το να συγκρίνεις παπούτσια μεταξύ τους και πόσο αντέχουν και πόσο αναπαυτικά παραμένουν ανάλογα με τα χλμ και την γενικότερη χρήση τους σαφώς και έχει νόημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2015 :  17:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

[quote]Originally posted by Rory

[quote]Originally posted by dargyropoulos


Δεν νομίζω πως είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος...
Το να συγκρίνεις ρολόι με παπούτσια και μάλιστα σε ευρώ ανά χλμ ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα. Πόσο μάλλον με το νερό που ανέφερες, ενισχύεις την σκέψη μου πως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση

Το να συγκρίνεις παπούτσια μεταξύ τους και πόσο αντέχουν και πόσο αναπαυτικά παραμένουν ανάλογα με τα χλμ και την γενικότερη χρήση τους σαφώς και έχει νόημα.



Το θέμα είναι που διαθέτεις τα χρήματά σου και πόσο αποδίδουν εκεί που το διαθέτεις. ΟΛΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ φίλε μου. Γι αυτό και ακούς ατάκες τύπου: "Φέτος αγόρασα αυτοκίνητο και δεν θα πάω διακοπές" και άπειρες άλλες τέτοιες καθημερινά

Το όλο οικοδόμημα με τις χρηματικές αξίες στηρίζεται σε αυτό (γι αυτό υπάρχουν και τα χρήματα για τις ανταλλαγές μας σαν κοινός παρανομαστής και δεν κάνουμε ακόμα ανταλλαγές σε είδος όπως πρίν 200 χρόνια)

Ο άλλος παράγοντας είναι η οριακή χρησιμότητα. Να το πω απλά. Αν είσαι στην έρημο πληρώνεις και 20 χιλιάδες για ένα ποτήρι νερό. Για το 2ο ποτήρι ίσως 10 και πάει λέγοντας. Μέχρι που φτάνεις στο 20ο ποτήρι και δεν δίνεις πάνω απο 10 σέντς. Και ξαναρωτάω τώρα πόσα ζευγάρια παπούτσια έχεις για να δούμε πόση πραγματική χρησιμότητα έχει το τελευταίο και αν περισσεύει ένα τρεξιματικό κατόμπαλο προτιμάς να το δώσεις για να πάρεις κι άλλα παπούτσια ή ρολόϊ.

Απ τη μεριά μου το σταματάω κι εγω εδώ γιατί από ότι βλέπω καταλαβαίνεις αλλά το πας συνέχεια εκεί που θες να το πας .
Ειδικά όταν παραβλέπεις τεχνηέντως το κόστος κτήσης και τη σχεση του με τη χρησιμότητα που όλα τα αγαθά έχουν (που ανέφερα και στα δύο προηγούμενα μυνήματα και δεν το συζητάς) και προσπαθείς να το παρουσιάσεις σαν να συγκρίνουμε τριανταφυλιές και περιστέρια...

Αν βρεθούμε σε κάνα αγώνα το αναλύουμε "φέρδερ"





-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2015 :  18:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά είπα πως είμαστε σε άλλο μήκος κύματος και πως τα παραδείγματά σου ενισχύουν τον ισχυρισμό μου...
Ας μην γίνουμε γραφικοί και off topic...

Άνοιξε ένα σχετικό θέμα και το αναλύουμε όσο θέλεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vrondos
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2015 :  15:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.dcrainmaker.com/2015/05/garmin-fr225-gps-optical-hr.html

Αναμενόμενο να βάλει το optical HR Και η Garmin.
Γίνεται πιο ελκυστικό πλέον,λογικά θα ακολυθήσει και η προσθήκη στο fr620
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2015 :  10:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλό δείχνει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tolias
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  16:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ! Είμαι σχετικά νέος στην ενασχόληση με το τρέξιμο, τρέχοντας περί τις 3 φορές την εβδομάδα, εδώ και κάνα τρίμηνο.

Για να ξεκινήσω αγόρασα ένα καλό ζευγάρι παπούτσια τρεξίματος, που θεωρείται ουσιαστικά ο μόνος απαραίτητος εξοπλισμός. Τρέχω με ένα ρολόι που είχα με χρονόμετρο, καθώς τα τρεξίματά μου βασίζονται στον χρόνο και όχι στην απόσταση. Οι διαδρομές μου είναι σε μονοπάτια, δρόμο, στίβο, κ.λπ. και δεν έχω συμμετάσχει ακόμη σε κάποιον αγώνα.

Βλέποντας τις δυνατότητες που προσφέρουν τα ρολόγια τρεξίματος, όπως οι παλμοί, ο ρυθμός, η μέτρηση απόστασης με GPS, η διατήρηση ιστορικού, κ.ά. έχω μπει σε σκέψεις για αγορά ενός ρολογιού τρεξίματος που θα έχει αρκετές δυνατότητες (π.χ. Gramin 220).

Από τη μια σκέφτηκα πως θα έχω πολύ καλύτερη εικόνα για τα τρεξίματά μου, θα με βοηθήσει να ελέγχω τον ρυθμό μου και θα κρατήσει πολύ καιρό, δρώντας ίσως και ως κίνητρο για να συνεχίσω τη συστηματική ενασχόληση, σε αντίθεση με τα παπούτσια, που ίσως είναι πιο αναλώσιμα (ανάλογα με το πόσο τρέχεις βέβαια!).

Από την άλλη, το τρέξιμο το έχω στο μυαλό μου ως μια μορφή άθλησης λιγότερο εμπορευματοποιημένη, στην οποία δεν απαιτείται να σπαταλάς σημαντικά ποσά για να ευχαριστηθείς!

Μερικοί είστε χρόνια στο "κουρμπέτι" και μάλλον σας έχουν απασχολήσει τέτοια ζητήματα. Ποιά είναι η άποψή σας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  00:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνα να τρέχεις για να δεις αν και πόσο σου αρέσει και μετά παίρνεις και γκατζετάκια...
Αν έχεις κινητό με gps μπορείς να μετράς χρόνο, ρυθμό κλπ με αυτό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  02:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Tolias

Από την άλλη, το τρέξιμο το έχω στο μυαλό μου ως μια μορφή άθλησης λιγότερο εμπορευματοποιημένη, στην οποία δεν απαιτείται να σπαταλάς σημαντικά ποσά για να ευχαριστηθείς!
Tolias καλωσήλθες στο "ανυπότακτο δρομικό χωριό μας" (κατά το Αστερίξ..)
Πολύ καλά τα λες, στο τρέξιμο αυτά που πραγματικά χρειαζόμαστε είναι απλά και φθηνά.. μια μπλούζα ενα σορτσάκι και ενα ζευγάρι παπούτσια.. (σε μερικούς απο μας ούτε αυτό χρειάζεται..) α.. και ενα ταγάρι..

Τα "παρελκόμενα" διευκολύνουν την προσπάθεια μας, αλλά αυτά που πραγματικά μας βοηθούν και μας φθάνουν ως τον τερματισμό είναι η θέληση και η ψυχή μας.

Θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο φίλο που είπε "Ξεκίνα να τρέχεις για να δεις αν και πόσο σου αρέσει και μετά παίρνεις και γκατζετάκια"...

"Η φύση ευχαριστιέται με την απλότητα και δεν αγαπάει τη μεγαλοπρέπεια των περιττών αιτίων" Ισαάκ Νεύτων (1642-1727)
Καλά τρεξίματα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  10:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos
...στο τρέξιμο αυτά που πραγματικά χρειαζόμαστε είναι απλά και φθηνά.. μια μπλούζα ενα σορτσάκι και ενα ζευγάρι παπούτσια.. (σε μερικούς απο μας ούτε αυτό χρειάζεται..) α.. και ενα ταγάρι..



Ωραία αυτά τα ρομαντικά ιδεώδη, όμως στην πραγματικότητα αλλιώς συμπεριφερόμαστε. Στους αγώνες μας ελάχιστοι φοράνε "απλά" μπλουζάκι, σορτσάκι, παπούτσια. Και τι δε βλέπουμε στις εκκινήσεις: Κανείς δε φορά τίποτα λιγότερο από Kayano, ζώνες με παγουράκια, ειδικά καπέλα, ειδικά γυαλιά ηλίου, τζελάκια, ισοτονικά, ειδικά παγούρια, κινησιοταινίες, κολάν συμπίεσης, σωστές ολόσωμες στολές, όλα όσα χρειάζονται για να γίνεις υπεράνθρωπος και να σπάσεις τις δύο ώρες στον ημιμαραθώνιο.



Υ.Γ.: Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το "απλό" μπλουζάκι είναι ακατάλληλο για τρέξιμο μεγάλων αποστάσεων. Όπως επίσης και ότι για αποστάσεις μεγαλύτερες των 5 χιλιομέτρων χρειάζονται καλά παπούτσια και μάλιστα τέτοια που να ταιριάζουν με το πέλμα μας. Γενικότερα όλο αυτό το δόγμα "το τρέξιμο είναι απλό" είναι μύθος. Αν εννοούμε το τρέξιμο ως αγωνιστική προετοιμασία, δεν είναι καθόλου απλό. Και όσον αφορά εκείνους (και εκείνες) που ξεκινούν το τρέξιμο "απλά" για βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης, κρατάν όλο το κόνσεπτ στο "απλά τρέχω", με αποτέλεσμα απλά να τα παρατάνε στον πρώτο καύσωνα, ή το πολύ στην πρώτη βροχή του Σεπτεμβρίου. Το τρέξιμο είναι πολύ σοβαρή υπόθεση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  14:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πάντως επειδή συζητάμε για ρολόγια και αφού όντως είμαι αναποφάσιστος αγοραστής, έχοντας "αποφασίσει" κατά καιρούς να αγοράσω το FR220 και το ambit3 RUN, τώρα διαβάζοντας και τα πιο πάνω "αποφάσισα" να πάρω το polar M400.
Θα μου μείνουν και χρήματα για κάτι άλλο

Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000