Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Running watch
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  16:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by xipolitos
...στο τρέξιμο αυτά που πραγματικά χρειαζόμαστε είναι απλά και φθηνά.. μια μπλούζα ενα σορτσάκι και ενα ζευγάρι παπούτσια.. (σε μερικούς απο μας ούτε αυτό χρειάζεται..) α.. και ενα ταγάρι..



Ωραία αυτά τα ρομαντικά ιδεώδη, όμως στην πραγματικότητα αλλιώς συμπεριφερόμαστε. Στους αγώνες μας ελάχιστοι φοράνε "απλά" μπλουζάκι, σορτσάκι, παπούτσια. Και τι δε βλέπουμε στις εκκινήσεις: Κανείς δε φορά τίποτα λιγότερο από Kayano, ζώνες με παγουράκια, ειδικά καπέλα, ειδικά γυαλιά ηλίου, τζελάκια, ισοτονικά, ειδικά παγούρια, κινησιοταινίες, κολάν συμπίεσης, σωστές ολόσωμες στολές, όλα όσα χρειάζονται για να γίνεις υπεράνθρωπος και να σπάσεις τις δύο ώρες στον ημιμαραθώνιο.



Υ.Γ.: Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το "απλό" μπλουζάκι είναι ακατάλληλο για τρέξιμο μεγάλων αποστάσεων. Όπως επίσης και ότι για αποστάσεις μεγαλύτερες των 5 χιλιομέτρων χρειάζονται καλά παπούτσια και μάλιστα τέτοια που να ταιριάζουν με το πέλμα μας. Γενικότερα όλο αυτό το δόγμα "το τρέξιμο είναι απλό" είναι μύθος. Αν εννοούμε το τρέξιμο ως αγωνιστική προετοιμασία, δεν είναι καθόλου απλό. Και όσον αφορά εκείνους (και εκείνες) που ξεκινούν το τρέξιμο "απλά" για βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης, κρατάν όλο το κόνσεπτ στο "απλά τρέχω", με αποτέλεσμα απλά να τα παρατάνε στον πρώτο καύσωνα, ή το πολύ στην πρώτη βροχή του Σεπτεμβρίου. Το τρέξιμο είναι πολύ σοβαρή υπόθεση.

Φίλε Bloom αν έγραψα για τα απλά ρούχα είναι για να τονίσω πως για να τρέξει κανείς αυτά που πραγματικά χρειάζεται είναι πρώτα απ΄όλα η απόφαση η θέληση και η ψυχή μας.
Οταν αποφασίσει κάποιος οτι θέλει να τρέξει, νάχει δηλαδή την διάθεση και την όρεξη, ακόμα κι΄αν δεν έχει τα "τεχνικά" ρούχα ή ακόμα κι΄αν δεν έχει σορτσάκι απλά κόβει ενα παντελόνι που δεν χρειάζεται κοντό και έφυγε..

Τα βαμβακερά μπλουζάκια μπορεί να μην στεγνώνουν γρήγορα, όμως δρν ματώνουν και δεν ερεθίζουν τις θηλές σε σχέση με τα συνθετικά.
Οσον αφορά τα παπούτσια εδω θέλει μεγάλη συζήτηση. Ακόμα και παπούτσια να μην έχει κάποιος μπορεί να τρέξει ξυπόλιτος, και για να μην πεις οτι δεν τα καταφέρνουν ολοι παρατήρησε πως τρέχουν τα παιδιά στην παραλία.
Μπορεί να τρέξει με σανδάλια με πάνινα παπούτσια με παπούτσια θαλάσσης ή οτιδήποτε νοιώθει οτι τον βολεύει.

Αν πραγματικά κάποιος θέλει απο την καρδιά του να τρέξει ακόμα και γυμνός μπορεί να το κάνει, ..αρκεί να βρίσκεται σε παραλία γυμνιστών..

Δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα των "βοηθημάτων" αλλά τον καταναλωτισμό και τον φετιχισμό των υλικών αντικειμένων.

Η άποψη μου είναι οτι για να τρέξει κάποιος θέτει το ενα πόδι του μπροστά απο το άλλο και ύπταται για να πατήσει τα τπόλοιπα έπονται..
Οταν υπάρχει πάνω απ΄όλα όρεξη διάθεση κίνητρο και ψυχή όλα γίνονται.

Τα πράγματα στο τρέξιμο όπως και στη ζωή είναι απλά, εμείς με τις "πλαστικές" ανάγκες μας τα κάνουμε δύσκολα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tolias
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2015 :  21:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Τελικά, ύστερα και από μια σχετική συζήτηση που έκανα κατέληξα πως δε θα αγοράσω ρολόι τρεξίματος.

Ο πρώτος λόγος είναι επειδή προτιμώ τη μη καταναλωτική και πιο "ρομαντική" προσέγγιση του τρεξίματος, καθώς πιστεύω πως τα περισσότερα (όχι όλα) από τα gadgets που πωλούνται στον τομέα προκύπτουν από τις πλασματικές ανάγκες που κατασκευάζει το marketing, εκτός εάν αναφερόμαστε σε πρωταθηλτισμό.

Επίσης, επειδή όντως δεν τρέχω για μεγάλο χρονικό διάστημα μάλλον είναι νωρίς για τέτοια οικονομικά ανοίγματα στο τρέξιμο! Για να καταλάβετε σήμερα έτρεξα 1η φορά σερί επί 35', με ρυθμό περί τα 6,5'/km (δεν ξέρω με ακρίβεια αφού δεν έχω ρολόι).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2015 :  23:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάζοντας τα παραπάνω θυμήθηκα στα πρώτα μου τρεξίματα, είχα ένα mp3 player για μουσική και το χρησιμοποιούσα για να μετράω τη διάρκεια προσθέτοντας τη διάρκεια των κομματιών που είχα ακούσει. Μάλιστα, έκανα και πρόγραμμα ποια κομμάτια θα ακούσω για να τρέξω αντίστοιχη ώρα. Μετά πήρα ένα χρονομετράκι με 10Ε και παλμογράφο παρακαλώ, ο οποίος δεν δούλεψε ποτέ. Το χρονόμετρο χάλασε γρήγορα, οπότε έβλεπα απλώς τι ώρα άρχισα και τέλειωσα το τρέξιμο. Τώρα με τα smartphone όμως υπάρχουν πολλές επιλογές τρεξιματικών, και όχι μόνο, εφαρμογών.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Infl3xibl3
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2015 :  23:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους,

Νέος και εγώ σχετικά στον χώρο του τρεξίματος -όχι τόσο όμως ως προς την ενασχόληση μου με αθλητικές δραστηριότητες- και τον τελευταίο καιρό ψάχνω και εγώ κάποιο ρολόι τρεξίματος για να αποφεύγω το κουβάλημα του κινητού το οποίο με έχει εξυπηρετήσει για την ώρα και να είμαι ακόμα ποιο άνετος στις διαδρομές μου...Έψαχνα λοιπόν για ένα ρολόι που να έχει τις βασικές ενδείξεις π.χ. gps,χρόνος,χλμ.,χρόνοι γύρων κ.α. και είχα καταλήξει μεταξύ των garmin forerunner 10 ή 15 αλλά και του garmin forerunner 210 μέχρι που πέτυχα το παρακάτω video στο youtube και με έβαλε σε πολλές σκέψεις-ανησυχίες...

https://www.youtube.com/watch?v=2yVQ-1o6DDg

Το λουράκι μετά από 11 μήνες χρήσης όπως αναφέρει ο χρηστής ήταν έτοιμο σχεδόν να κοπεί!Είναι όντως τόσο κακής ποιότητας χωρίς αντοχή στον χρόνο;;;Το να δίνεις τόσα λεφτά και να μένεις με το λουρί στο χέρι είναι αδιανόητο!Έχει κανείς παρόμοια θέματα;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  00:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει 2 χρόνια εγγύηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  11:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Του λουράκι του 210 είναι όντως χάλια. Εμένα κόπηκε μετά από 2χρόνια βέβαια, αλλά προσεγμένη χρήση.
Από την άλλη έχει λίγο καλύτερη ακρίβεια από το forerunner 10, που κάνει τα δικά του καμιά φορά.

Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση τώρα.

Για πισίνα, τι χρονόμετρο να πάρω?
Θέλω να μετράω ιδανικά χρόνο με λάπς (πχ 50ριά). χωρίς gps φυσικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  12:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Του λουράκι του 210 είναι όντως χάλια. Εμένα κόπηκε μετά από 2χρόνια βέβαια, αλλά προσεγμένη χρήση.
Από την άλλη έχει λίγο καλύτερη ακρίβεια από το forerunner 10, που κάνει τα δικά του καμιά φορά.

Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση τώρα.

Για πισίνα, τι χρονόμετρο να πάρω?
Θέλω να μετράω ιδανικά χρόνο με λάπς (πχ 50ριά). χωρίς gps φυσικά.



Garmin swim? αλλά φαντάζομαι και κάποιο casio με laps μια χαρά θα είναι. Μπορεί και η αδιαβροχοποίηση του 220 να είναι επαρκής για πισίνα.
http://www.dcrainmaker.com/2012/06/garmin-swim-watch-in-depth-review.html

Edited by - Aroulio on 09/06/2015 12:27:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  12:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θέλω να φθείρω το ηλεκτρονικό gps σε πισίνα, χλώρια, νερά κτλ.
Δεν με καίει κιόλας.
Κάτι απλό θα έλεγα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  14:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Garmin έχουν συνήθως δωρεάν σέρβις στην έκθεση του Κλασικού Μαραθωνίου - θυμηθείτε το. Τώρα πάμε για το 225 βέβαια που έχει και ενσωματωμένο παλμογράφο λέιζερ (επί τέλους) (αν και οι πιο φανατικοί σαν εμένα θα περιμένουν ένα 625/925).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  17:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το 220 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πισίνα; ή υπάρχει ρίσκο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  19:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

το 220 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πισίνα; ή υπάρχει ρίσκο;



Από στεγανότητα κανένα ρίσκο. Αλλά επειδή τα πλαστικά δεν πολυσυμπαθούν το χλώριο, καλό είναι να το ξεπλένεις καλά μετά.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  21:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω τρεχω μονο με αυτο ,το βαζω κ στη θαλασσα,πιστευω οτι κ για την πισινα ειναι καλο. 60 laps 10 μετρα WR.
http://www.e-oro.gr/markes/casio-rologia/casio-collection-black-rubber-w-734-1av.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  21:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
το 220 το έχω χρησιμοποιήσει 1-2 φορές στην θάλασσα. κανένα πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  21:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ πάντως χρησιμοποιώ ένα χρονόμετρο που πήρα 20€ από το LIDL.
δεν χρησιμοποιώ HR και steps που έχει αλλά μόνο το χρονόμετρο.
Έχει 99 laps και δείξει στην οθόνη ταυτόχρονα το current lap και το σύνολο.

για τα χρήματα του δεν υπάρχει άλλο (αρκεί να το βρεις)

Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Otiak
Forum-Runner

Greece


77 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  23:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum


Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση τώρα.

Για πισίνα, τι χρονόμετρο να πάρω?
Θέλω να μετράω ιδανικά χρόνο με λάπς (πχ 50ριά). χωρίς gps φυσικά.



Αν και δεν το έχω "κολυμπήσει" το δικό μου, έχω Timex και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητά του, ενώ από τις προδιαγραφές του υποθέτω ότι τουλάχιστον για πισίνα σε καλύπτει άνετα. Μειονέκτημά του για εμένα ο νυχτερινός του φωτισμός, που τον κρίνω ανεπαρκή.
Πάντως ενδεικτικά δες αυτά,
http://www.runningwarehouse.eu/Timex_Ironman_Classic_30_Lap/descpage-TI30MR.html

http://www.sportsshoes.com/product/tim115/timex-ironman-traditional-10-lap-full-size-watch/

αν και μπορείς να τα βρεις σε τόσες παραλλαγές που όρεξη να έχεις να ψάχνεις...

Προσωπικά πάντως, κατέληξα σε ένα πολύ παρόμοιο με αυτό
http://www.timecentershop.gr/elts/timex-t5k508.html
το οποίο έχει tap screen, δηλαδή κάνεις lap χτυπώντας ελαφρά την οθόνη με το δάχτυλο, που το έχω βρει εξαιρετικά βολικό στις διαλειμματικές και ενδεχομένως σε βολέψει και στο κολύμπι. Βέβαια, όχι από Ελλάδα, το είχα παετύχει στο sportsshoes γύρω στα 70 ευρώ.

--------------------------

Ό,τι ανεβαίνει, κατεβαίνει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000