Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Η δίκη της Χρυσής Αυγής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2015 :  02:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το αποκαλυπτικό βίντεο για τη Χρυσή Αυγή: «Ό,τι κινείται σφάζεται!»

Το αποκαλυπτικό βίντεο που δεν προβλήθηκε σήμερα στο δικαστήριο του Κορυδαλλού. Μέσα στα γραφεία της Τ.Ο. Νίκαιας της Χρυσής Αυγής, τα μέλη του τοπικού τάγματος εφόδου οργανώνουν με επικεφαλής τον Πυρηνάρχη Γ. Πατέλη εγκληματική επίθεση.

Όπως οι ίδιοι ξεκαθαρίζουν η επίθεση θα τελεστεί μόνο κατόπιν εντολής της ηγεσίας της Χρυσής Αυγής και συγκεκριμένα του Λαγού, γεγονός που επιβεβαιώνει ότι τα εγκλήματα των Ταγμάτων Εφόδου γίνονται με την εντολή της κεντρικής ηγεσίας της ναζιστικής οργάνωσης.

Το αποκαλυπτικό βίντεο!
https://youtu.be/90vDtts6QxA

Αναλυτικά οι διάλογοι των χρυσαυγιτών κατά τη συνεδρίαση στη Νίκαια:

► Πατέλης: Να πω λίγο κάτι; Θα έρθουν κάποια μηνύματα σε συγκεκριμένα άτομα για τις 15 του μηνός στην Παναγίτσα. Αν πάρω το O.K. από τον Λαγό. Αν δεν το πάρω, δεν το κάνουμε. Αν πάρω το Ο.Κ., θα έρθει σε όλους σας. Θα πάμε σαν πραγματικοί πολίτες... καθόλου Χρυσή Αυγή, ειδικά και τέτοια. Θα πάμε για να ψωνίσουμε. Δε θα γίνει αυτό σαν Χρυσή Αυγή. Δεν πρόκειται να το εκδώσουν από πάνω, από τα κεντρικά.

► Άγνωστος: Σαν τον Άγιο Παντελεήμονα;

► Πατέλης: Δεν έγινε τέτοιο θέμα. Στον Άγιο Παντελεήμονα έγινε άλλο παιδιά, ήταν άλλες οι περιστάσεις, ήταν άλλα τα...

► Άγνωστη: Δεν μπορούμε σαν χριστιανοί να πάμε;

► Πατέλης: Όχι.

► Άγνωστη: Να πάμε σαν ομάδα.

► Πατέλης: Αφήστε να σας πω πού θέλω να καταλήξω. Εγώ θα το θέσω το θέμα να πάμε σαν Χρυσή Αυγή, να καθαρίσουμε εκεί πέρα τον τόπο. Απλά σαν ασφάλεια ρε παιδί μου. Αν πάμε σαν Χρυσή Αυγή, υπάρχει περίπτωση να πέσουν νούμερα, τηλεφωνήματα και μες τον κόσμο να μην αφήσουν τα παιδάκια και τις κυρίες να κάνουν το...

► Άγνωστος: Θα πέσει φόβος.

► Πατέλης: Οχι παιδιά δεν είναι εκεί τόσο το θέμα μας. Έαν σκάσουν τίποτα με αμάξια, οτιδήποτε είναι αυτό, δεν με ενδιαφέρει τί είναι και γίνει συμπλοκή εκεί, ο κόσμος θα φύγει από την εκκλησία και θα πάει στο σπίτι του να κρυφτεί. Εμείς θέλουμε τους χρυσαυγίτες στο δρόμο όχι στο σπίτι τους.

► Άγνωστος: Εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο. Να φτιάξουμε μία ομάδα επιφυλακής, έτοιμη.

► Πατέλης: Αυτό ήθελα να πω. Να πάμε κάποια άτομα στην εκκλησία με πολιτικά, τα οποία θα περιφρουρούμε.
Να κάνουμε ότι ψάλλουμε, να αγοράσουμε και τέτοια. Και μόλις δούμε το Ο.Κ. κάτι έχει γίνει, θα φύγει από εδώ πέρα μία ομάδα, 20-30 ατόμων, η οποία θα είναι τούμπανο, από όλα και θα καθαρίσουμε την Παναγίτσα.
Δε θα μείνει τίποτα όρθιο. Τίποτα! Ό,τι κινείται, σφάζεται.

► Άγνωστος: Ό,τι δεν κινείται, είναι μια χαρά;

► Πατέλης: Και πάλι σας λέω, αυτά είναι η θέση μου, δεν είναι η γραμμή. Τη γραμμή περιμένω να την πάρουμε. Υπάρχει η περίπτωση να μας πούνε ότι «ξέρετε κάτι; όχι απλά μην κάνετε τίποτα, πηγαίνετε σπίτι σας». Και εσύ θα μου πεις «κάτσε ρε φίλε, εγώ σκεφτόμουν να πάω». Εγώ επειδή είμαι χρυσαυγίτης και εσύ και εσύ και εσύ και όλοι μας, έχουμε και κάποια πείρα.
Η Χρυσή Αυγή πλέον έχει μπει στη ζωή μας, οτιδήποτε μας λένε πρέπει να το κάνουμε.
Εμένα αν μου πούνε πρέπει να κάτσω σπίτι μου, θα κάτσω σπίτι μου. Δεν μπορώ να πάω ούτε σαν αυτόνομος. Δεν είμαι αυτόνομος! Είμαι στη Χρυσή Αυγή. Εντάξει;
Οπότε ό,τι γραμμή πέσει, αυτή θα ακολουθήσουμε. Μαθαίνω, ρωτάω, μου απαντάνε και σας έρχεται μήνυμα. Κάντε το σταυρό σας, να έρθει το μήνυμα «ΝΑΙ». [γέλια]

http://left.gr/news/apokalyptiko-vinteo-gia-ti-hrysi-aygi-oti-kineitai-sfazetai


Edited by - xipolitos on 07/10/2015 02:30:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2015 :  22:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ηχητικό ντοκουμέντο: Δύο Χρυσαυγίτες έντρομοι συνομιλούν μετά τη δολοφονία Φύσσα

Νέο ντοκουμέντο έρχεται στο φως της δημοσιότητας, που φέρεται να είναι ανάμεσα στον κατηγορούμενο Ν. Αποστόλου και μία φίλη του. Παραδέχονται τον μισθό του Γ. Ρουπακιά (600 ευρώ) από το κόμμα, σχεδιάζουν τον τρόπο που θα κρύψουν ντοκουμέντα, ενώ ακούγεται να λένε ότι "φοβούνται τη φυλακή"

Νέες αποκαλύψεις έρχονται στο φως της δημοσιότητας, μετά το αποκαλυπτικό βίντεο που εμφανίζεται ο Γιώργος Πατέλης να δίνει οδηγίες προς τα μέλη της Χ.Α. λέγοντας χαρακτηριστικά "ό,τι κινείται σφάζεται".

Όπως αναφέρει το news247.gr, σε ξεχωριστό ηχητικό ντοκουμέντο, ακούγεται ο κατηγορούμενος Νίκος Αποστόλου να συνομιλεί με μια φίλη του και να σχολιάζουν τις αποκαλύψεις για τα τάγματα εφόδου, την επιχειρησιακή οργάνωση της Χ.Α και την ιεραρχία της. Επίσης, αναφέρεται ότι, ο Ρουπακιάς μισθοδοτούταν τελικά (τη συγκεκριμένη περίοδο) από τη Χ.Α. με 600 ευρώ το μήνα, ενώ και οι δύο φέρεται ότι έντρομοι φοβούνται το ενδεχόμενο φυλάκισης, μετά τα τότε αποκαλυπτικά δημοσιεύματα στον Τύπο. "Σας βλέπω να πηγαίνετε φυλακή και να σάς φέρνω τσιγάρα".

Ακούστε τη συνομιλία
https://youtu.be/8nM1hmLaeRE

Ολόκληρος ο διάλογος:

Α (Αποστόλου): Ναι

Α (Αποστόλου): Ναι

Β (φίλη Αποστόλου): Έλα

Α: Έλα μου

Β: Καλά Έχει βγει ένα πρώην στέλεχος της Χρυσής Αυγής του Πειραιά

Α: Το μπαστάρδι αυτό διαβάζω τώρα, αν είναι αυτό που λες. Εν τω μεταξύ έχω πάρει δύο εφημερίδες

Β: Ρε

Α: Λέει τα πάντα ε;

Β: Έχω μείνει άφωνη. Βρήκες το Έθνος το πήρες;

Α: Ναι ναι ναι γράφει τα πάντα

Β: Οι φωτογραφία ποιανού είναι;

Α: Τις φωτογραφίες τις έχουν βάλει όλες. Και του Περικλή και της Νικόλ.

Β: Πωωω

Α: Μέχρι και τη μάνα του Πατέλη έχουν βάλει ρε.

Β: Κι έχει πει αυτός τώρα…

Α: Τα ξέρω τα διαβάζω

Β: Τα πάντα. Μέχρι και ότι προστατεύετε Πακιστανούς και παίρνετε λεφτά από αυτούς

Α: Ναι ναι

Β: Τα πάντα. Κανόνισε Νίκο να μου ρθουν εδώ.

Α: Τα χεις πετάξει τα πράγματα;

Β: Τώρα δεν ξέρω, πρέπει να υπάρχουν φωτογραφίες

Α: Τον Διβελέγκο έχουν βγάλει. Τον Σωτήρη. πρωτοπαλίκαρο του αρχηγού

Β: (ακατάληπτο) Και είπανε γι αυτό, είπε αυτό το μεγαλοστέλεχος του Πειραιά, εεε το στέλεχος αυτός ο χρυσαυγίτης ο πρώην χρυσαυγίτης του Πειραιά, ότι ενημερώσανε το μεγαλοστέλεχος της Νίκαιας, αυτός πήρε βουλευτή και ο βουλευτής πήρε τον Μιχαλολιάκο και πήγε και τον σκότωσε.

A: Ναι μωρέ εντάξει αυτό είναι η ιεραρχία πως πήγαινε. Για να κάνεις κάτι παίρνεις πρώτα τον Γιάννη, ο Γιάννης το λέει στον Μεγάλο και αν δώσει το Οκ ο Μεγάλος πας.

Β: “Τι αποκαλύπτει πρώην μέλος της οργάνωσης”

Α: Το ξέρεις ότι θα μπούμε όλοι φυλακή τώρα ε;

B: Καλά εντάξει. Δε σας ξεπλένει τίποτα. Ειδικά εσύ που είσαι μέλος και όχι υποστηρικτής. Αυτό το μου…πανο

Α: Άμα κάτσει και μιλήσει αυτός,

Β: Αυτό το μου…πανο όποιος και αν είναι, έχει πει ποιοί είναι μέλη, ποιοί είναι υποστηρικτές, ποιός είναι ο Πυρήνας, ο κλειστός Πυρήνας.

Α: Ποιός είναι όμως αυτός;

Β: Δεν ξέρω. Στέλεχος λέει, πρώην στέλεχος του Πειραιά. Είσαι στη φωτογραφία στο Έθνος;

Α: Δεν ξέρω. Που;

Β: Με τα Τάγματα Εφόδου;

A: Μπορεί δεν ξέρω.

Β:Δεν την έχεις πάρει αυτή την εφημερίδα;

A: Αυτή διαβάζω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που λες

Β: Μπροστά ρε στο εξώφυλλο.

Α: Όχι.

Β: Που είναι και ο Γιώργος ο Ρουπακιάς.

Α: Όχι, όχι

Β: Ο καραφλός δίπλα ποιός είναι;

A: Περίμενε. Κάτσε έχω δύο εδωπέρα.

Β: Το Έθνος ρε Νίκο το Έθνος.

Α: Έθνος είναι και τα δύο αλλά με διαφορετικό εξώφυλλο

Β: Αυτός πρέπει να είναι ο Καιάδας εδώ

Α: Όχι ρε όχι.

Β: Ο βάτραχος;

A: Που βλέπεις ρε κοριτσάκι μου;

Β:Την εφημερίδα, το εξώφυλλο βλέπω. Το έχει η Στεφανίδου.

Α: Αυτό που λέει για Τάγματα Εφόδου.

Β: Ναι. Έχει μια φωτογραφία απ’έξω.

Α: Η Νίκαια είναι μόνο. Δεν είναι ο Καιάδας αυτός.

Β: Καλά την έχει γαμήσει ο Πατέλης ε;

A: Ρε έβγαλαν τη μάνα του το πήρες χαμπάρι; Φωτογραφίες έχουν τη μάνα του. και λέει ότι και καλά η μάνα του Πατέλη κόβει τη βασιλόπιτα για τα μέλη, ενώ σπίτι της κρύβει τα ρόπαλα και τα γκλομπ λέει.

Β: Ότι δουλεύει ο Γιώργος και παίρνει λεφτά από τη Χρυσή Αυγή.

Α: Ε παίρνει 600 ευρώ.

Β: Ότι τα Τάγματα Εφόδου πως λειτουργούν, πώς μπαίνουν στον Πυρήνα, τι είναι ο Πυρήνας…

Α: Θα χουμε πρόβλημα τώρα.

Β: Η αντιτρομοκρατική στις έρεευνες για τη Χρυσή Αυγή. Ποιές υποθέσεις ανασύρονται από το αρχείο.

Α: Ναι. Κατ αρχήν στο τέτοιο, βγάλανε στο site το indymedia έχει 32 κακουργήματα.

Β: Δεν έχω ίντερνετ.

Α: Γράφει 32 κακουργήματα, που ήταν και καλά που αυτά μας συνδέουν. 32 επεισόδια που γίνανε που είναι με φωτογραφίες και τέτοια. Και έχει και τη δικιά μου από τον Πειραιά.

Β: Ρε τι λέει αυτός ρε; “Είσαι ένα μηδενικό για να μπεις στον Πειραιά”

Α: Α ναι το ξέρω αυτό ναι. Ε αυτά τα κάνανε οι Νικαιώτες. Τα κάνανε

Β: Σου βαράνε λέει τα πλευρά

Α: Ναι αυτά τα κάνανε οι Νικαιώτες. Στις αρχές

Β: Εντάξει. Βλέπω να ερχόμαστε να σας φέρνουμε τσιγάρα στον Κορυδαλλό. Εκεί θα καταλήξετε. Εκεί θα καταλήξετε δυστυχώς.

Α: Στο indymedia λέει φάτσα κάρτα με δείχνει. Τη φωτογραφία που είχα με τον Θόδωρα και αυτούς.

Β: Ρε λες να τα λέει ο Κάσπερ όλα αυτά;

Α: Όχι ρε τι να κάνει αυτός ο τρύπας; Θα τον γαμήσω άμα τα λέει αυτός. Εγώ ξέρεις ποιόν σκέφτομαι; Θυμάσαι τον χοντρό τον χαζό τον Χρήστο;

Β: Όχι.

Α: Ένα χαζό που ήταν στη Δεληγιάννη, που ερχόταν συνέχεια. Στη Δεληγιάννη λέω.. στη Μακρυγιάννη.

Β: Λέει για την Κόρινθο τότε στα επεισόδια που πήγατε…

Α: Που:

Β: Ότι φύγανε λέει από τον Πειραιά και πήγανε λέει στην Κόρινθο και παίξατε ξύλο.

Α: Α ναι τα ξέρω ρε όλα αυτά υπάρχουν φωτογραφίες.Με τα μπάσταρδα.

Β: Και ότι έχετε πάρει λέει και ανήλικο παιδί μαζί σας και σας κρίνουνε γι αυτό. Βγήκε ο γιατρός που εξέτασε τον Φύσσα και είπε ότι είναι επαγγελματικό το χτύπημα του Γιώργου.

Α: Το ξέρεις στην Κόρινθο έχω εμπορική φωτογραφία ε; Σε σύγκρουση με ένα Ματά. Μπορεί να εμφανιστεί και αυτή η φωτογραφία. Ναι όλες στο indymedia είναι. Έχουν το φωτογραφικό υλικό.

Β: Θα βγω μετά να πάω να πάρω κάτι καλλυντικά που θέλω και θα πάω να πάρω το Έθνος. Το έβλεπα γιατί το είχαν όλα τα κανάλια το Έθνος. Και έλεγε για τον Πατέλη και έλεγε και για άλλα άτομα μέσα.

Α: Έχουν δώσει στοιχεία τα πάντα. Κάνε τον σταυρό σου, εσύ δεν ξέρεις τίποτα.

Β: Αποκαλύψεις σοκ από πρώην χρυσαυγίτη, πώς λειτουργούν τα Τάγματα Εφόδου.

Α: Ακους; Αν τυχόν έρθουνε δεν ξέρεις τίποτα, δε σε έχω πάρει ποτέ στα γραφεία, ήξερες ότι ασχολιέμαι δεν ξέρεις τι και πώς. Δεν έχω πάρει ποτέ στα γραφεία.

(…)

Β: Πρέπει να έχουνε μείνει φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω που.

Α: Ποιές φωτογραφίες;

Β: Της Χρυσής Αυγής ρε Νίκο.

Α: Α στο άλμπουμ… Καλά οι φωτογραφίες αυτές δε δείχνουν τίποτα. Έχω κανα δύο από επεισόδια που είμαστε. Που με δείχνουν. Σκίσε τις αυτές πέτα τες.

Β: Μα δεν ξέρω που είναι…

Α: Είναι στο συρτάρι σε ένα άλμπουμ μέσα…

Β: Δεν το βρήκα αυτό το άλμπουμ.

Α: Το μικρό…

Β: Δεν το βρήκα αυτό το άλμπουμ. Μια φωτογραφία που βρήκα εκεί με σημαίες και πολύ κόσμο την έσκισα και την πέταξα.

Α: Ωραία να σου πω κάτι. Πάρε τη μάνα μου και πες της… Έχω αυτοκόλλητα με τον Χίτλερ και τέτοια μέσα. Και αφίσες και τέτοια. Πες της να τα πετάξει όλα αυτά.

Β: Ε μα με πήρε η μάνα σου το πρωί και μου είπε να καθαρίσω όλα μου τα συρτάρια γιατί τις προάλλες λέει που ήρθε ήταν πολύ λερωμένα λέει τα συρτάρια. Μιλάει και συνθηματικά η Ζωή στο τηλέφωνο.

Α: Ναι. Ωραία πες της αυτά και ότι πτυσσόμενα και τέτοιες μαλακίες που έχω και τα μαχαίρια και κάτι ναυτικές, δυναμίτες πες της να τα πετάξει όλα.

Β: Καλά θα την πάρω.

Α: Μην πάει και μου πετάξει τις μπλούζες.

Β: Εγώ τι να τις κρατήσω άμα έχω εδώ καμία;

Α: Ναι ρε τα ρούχα κράτα τα, δε σου λέει κανείς τίποτα για τα ρούχα. Τα πράγματα με ενδιαφέρει να μη βρούνε. Πες της ότι αυτοκόλλητα και αυτά έχω να τα πετάξει όλα. Γιατί έχω και τη μαλακία τα αυτοκόλλητα τα κόκκινα, θυμάσαι που είχαμε βγάλει με το μαχαίρι;

Β: Δεν το θυμάμαι.

Α: Άμα το δουν αυτό τελείωσε μετά. Θα πουν να αυτοί είναι.

Β: Ναι γιατί άμα θέλουν δε μπορούν να ανασύρουν το δικαστήριο που έχεις με τον (ακατάληπτο) και τον Θοδωρή..Και με τον Δεμέστιχα.

Α: Αυτό σου λέω. Το έχουν βάλει στο indymedia. Αυτό δε λέμε; Αυτό σου έλεγα. Το δικαστήριο. Το δικαστήριο πλησιάζει τώρα.

Β: Τέλος πάντων καλώς κλείσε να πάρω τη μάνα σου.

Α: Εντάξει; Έγινε.

http://left.gr/news/ihitiko-ntokoymento-dyo-hrysaygites-entromoi-synomiloyn-meta-ti-dolofonia-fyssa
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2015 :  13:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μητέρα φαίνεται ότι είναι από τους λίγους Χρυσαυγίτες με μυαλό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2015 :  14:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χίτλερ, σβάστιγκες, μαχαίρια, ρόπαλα, δολοφονίες, ξυλοδαρμοί,"προστασίες", τάγματα εφόδου, κ.λ.π. κ.λ.π... σημεία και τέρατα..!
Βίος και πολιτεία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2015 :  21:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιχαλολιάκος: «Θα θάψουμε Κανέλλη, Δούρου και Τσίπρα»

Το βίντεο περιλαμβάνει τις δηλώσεις του Μιχαλολιάκου αμέσως μετά την επίθεση του Κασιδιάρη στο στούντιο του ΑΝΤ1 εναντίον της Λιάνας Κανέλλη.
Ο Αρχηγός, απευθυνόμενος στο Τάγμα Εφόδου της Νίκαιας, είναι αποκαλυπτικός:
«Να καθησυχάσω όσους πιστεύουν ότι θα μας κοστίσει εκλογικά το επεισόδιο στον ΑΝΤ1. Λοιπόν, ακούστε τα νέα: η Χρυσή Αυγή ανέβηκε δύο ολόκληρες μονάδες στις κρυφές δημοσκοπήσεις μετά το επεισόδιο αυτό».
Ακούγονται θερμές επευφημίες: «Αίμα, τιμή, Χρυσή Αυγή».

Και ο Αρχηγός συνεχίζει:
«Ας το πάρουν απόφαση. Δεν τελειώνει ο αγώνας έτσι εύκολα. Κι αν νομίζουν τα ορφανά του Μαρξ και του Στάλιν, οι διάφορες Κανέλλη και οι διάφορες Δούρου και οι Τσίπρες ότι θα σταματήσουν το ποτάμι το εθνικιστικό, το κάναν κι άλλη φορά και τους θάψαμε στον Γράμμο και στο Βίτσι και νικήσαμε. Αυτό θα ξαναγίνει αν το θέλουν».
Ενθουσιασμένο το Τάγμα εκφωνεί την ύστατη απειλή που αποδίδεται στον Γκέμπελς: «Θα ξαναγυρίσουμε και θα τρέμει η γη».

https://youtu.be/6Q1J-7O02oU
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  23:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
«Ο Ρουπακιάς μού είπε "εγώ το έκανα, είμαι δικός σας"»

Αυτά ήταν, σύμφωνα με τον αστυνομικό της Άμεσης Δράσης Δημήτρη Κουρετζή, τα λόγια που τους είπε ο Γιώργος Ρουπακιάς όταν τον έβαλαν στο περιπολικό, αμέσως μετά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα.

Ο αστυνομικός, μάλιστα, τόνισε στην κατάθεσή του στο δικαστήριο πως αρχικά ο Ρουπακιάς τούς έλεγε «δεν ξέρω τι έγινε» και αφού ο κ. Κουρετζής τού είπε πως βρήκε το μαχαίρι στην πίσω αριστερή ρόδα και από εκεί θα εντοπιστεί ο δράστης, ο κατηγορούμενος προχώρησε σε αυτήν την «ομολογία».

Η «Εφ.Συν.» παρουσιάζει τη φωτογραφία του μαχαιριού που επιδείχθηκε σήμερα από την πολιτική αγωγή στον αστυνομικό κι εκείνος φυσικά το αναγνώρισε.

Πιο αναλυτικά, κατά τη σημερινή ακροαματική διαδικασία αστυνομικός κατέθεσε ότι το βράδυ της 17ης Σεπτεμβρίου 2013 έλαβε εντολή από το κέντρο της Άμεσης Δράσης να κινηθεί με το περιπολικό, στο οποίο ήταν συνοδηγός, στον ευρύτερο τομέα Κερατσινίου-Νίκαιας.

Όπως είπε, στις 00.03 τη νύχτα τους δόθηκε εντολή να μεταβούν στην Παναγή Τσαλδάρη στο Κερατσίνι, λόγω συμπλοκής. Ο μάρτυρας περιέγραψε ότι σε περίπου 1 λεπτό έφτασαν στο σημείο, καθώς κινούνταν στην παράλληλη οδό.

Εκεί, όπως είπε, είδε ένα αμάξι με αναμμένα φώτα, σταματημένο ανάποδα στην Παναγή Τσαλδάρη και συγκεντρωμένο κόσμο. Σύμφωνα με τον μάρτυρα, στο αμάξι υπήρχε οδηγός και η μηχανή ήταν αναμμένη.

«Παρκάραμε μπροστά του σε σχηματισμό Τ, ώστε να μην μπορεί να φύγει. Όταν κατεβήκαμε προσέγγισα μια παρέα τεσσάρων-πέντε παιδιών που ανάμεσά τους ήταν μία κοπέλα που κρατούσε έναν αιμόφυρτο άντρα. Προσπάθησα να δω τι τραύμα φέρει. Είχε τραύμα στην καρδιά και τη μασχάλη. Της είπα να μην τον κουνάει γιατί το χρώμα του ήταν μοβ. Φαινόταν σοβαρά και υπήρχε φόβος για εσωτερική αιμορραγία. Κάλεσα ασθενοφόρο, ούρλιαζα μάλιστα στον ασύρματο γιατί το παιδί φαινόταν, “έφευγε”. Ένας από την παρέα μου είπε “αυτός το έχει κάνει” και μου έδειξε προς το αυτοκίνητο».

Ο αστυνομικός κατέθεσε ότι όταν πήγε στο αμάξι είδε τον Ρουπακιά να καπνίζει. Φαινόταν ήρεμος. Του είπε να σβήσει το τσιγάρο και να του εξηγήσει τι έχει γίνει. Ο κατηγορούμενος, σύμφωνα με την κατάθεση του μάρτυρα, του απάντησε πως δεν ξέρει τι έχει συμβεί.

Ο μάρτυρας είπε ότι έκανε περιμετρικά έλεγχο στο αυτοκίνητο και ότι στην πίσω αριστερή ρόδα βρήκε το μαχαίρι, το οποίο το έβαλε στο ειδικό σακουλάκι και το άφησε στο περιπολικό.

Αμέσως μετά, όπως κατέθεσε, έβγαλε τον Ρουπακιά από το αμάξι και του έβαλε χειροπέδες.

Μέσα στο περιπολικό και ενώ κατευθύνονταν με τον συλληφθέντα στο τμήμα του Κερατσινίου ο κ. Κουρετζής κατέθεσε ότι ρώτησε και πάλι τον Ρουπακιά τι έχει γίνει και έλαβε και πάλι την απάντηση ότι δεν ξέρει.

Όπως είπε στο δικαστήριο ο αστυνομικός, αφού ενημέρωσε τον Ρουπακιά πως βρήκε το μαχαίρι και ότι από τα αποτυπώματα «θα βρεθεί αν έχεις κάνει κάτι», τότε μόνο ο κατηγορούμενος τους είπε ότι αυτός το έχει κάνει και να μην το πουν σε κανέναν γιατί «είναι δικός τους».

Σύμφωνα με τον αστυνομικό, όταν ρώτησε τον Ρουπακιά τι εννοεί, εκείνος του απάντησε: «Είμαι της Χρυσής Αυγής».

Σε ερωτήσεις της πολιτικής αγωγής, ο αστυνομικός απάντησε ότι έχει δεχτεί, μετά το περιστατικό, απειλές τόσο ο ίδιος όσο και ο αδελφός του, με ανώνυμα τηλεφωνήματα. Είπε, μάλιστα, ότι μετά τη δημοσιοποίηση των ονομάτων των μαρτύρων για την υπόθεση της Χρυσής Αυγής, του χάραξαν μια υβριστική λέξη στο αυτοκίνητο. συνέχεια...
http://www.efsyn.gr/arthro/katathetei-o-astynomikos-poy-synelave-ton-roypakia
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2015 :  20:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
#GDtrial: Επιτέθηκε σε 2 άτομα δικηγόρος των νεοναζί - Την Τρίτη, 8 Δεκεμβρίου, θα συνεχιστεί η δίκη

Σύμφωνα με την καταγγελία της πολιτικής αγωγής ο συνήγορος υπεράσπισης Στάθης Καρυδομάτης απώθησε βίαια και χαστούκισε έναν 28χρονο αλλοδαπό δημοσιογράφο καθώς και μια νεαρή γυναίκα που παρακολουθούν τη διαδικασία. - «Οργανωμένη» η ομάδα που επιτέθηκε στον Π. Φύσσα κατέθεσε η αυτόπτης μάρτυρας - Την Τρίτη, 8 Δεκεμβρίου, θα συνεχιστεί η δίκη της Χρυσής Αυγής καθώς με την επανάληψη της διαδικασίας, η μάρτυρας Παρασκευή Καραγιαννίδου, την οποία κάλεσε η πρόεδρος, δήλωσε ότι δεν αισθάνεται καλά και επιθυμεί τη διακοπή της κατάθεσής της.

Παρακολουθούμε όλες τις εξελίξεις για τη δίκη των νεοναζί από το Golden Dawn Watch https://www.facebook.com/Goldendawnwatch και από το #‎gdtrial‬ https://www.facebook.com/hashtag/gdtrial?source=feed_text&story_id=1053223491388690

Νεότερη ενημέρωση:

Η πολιτική αγωγή δεν βρισκόταν στο δικαστήριο, ενώ από την πλευρά της υπεράσπισης δηλώθηκε ότι θα είναι καλύτερα να διακοπεί η κατάθεση, για την επόμενη συνεδρίαση. Μάλιστα, η πρόεδρος σχολίασε τη δήλωση αυτή των συνηγόρων των κατηγορουμένων, λέγοντας: "αν δείχνατε τέτοιο πνεύμα και σε άλλα...".

____________

Σοβαρή καταγγελία για βία και ύβρεις από την πλευρά συνηγόρου κατηγορούμενου της δίκης της Χρυσής Αυγής, σε βάρος δύο ατόμων που παρακολουθούν τη διαδικασία, κάνει η πολιτική αγωγή. Σύμφωνα με την καταγγελία της πολιτικής αγωγής, που θα αναγνωσθεί σε λίγο στο δικαστήριο, ο συνήγορος υπεράσπισης Στάθης Καρυδομάτης απώθησε βίαια και χαστούκισε έναν 28χρονο αλλοδαπό δημοσιογράφο καθώς και μια νεαρή γυναίκα που παρακολουθούν τη διαδικασία.

Το περιστατικό έχει ήδη καταγγελθεί στους αστυνομικούς, οι οποίοι συνέστησαν και στους δύο να προχωρήσουν στην υποβολή μηνύσεων ώστε να κινηθεί σε βάρος του συνηγόρου η αυτόφωρη διαδικασία. Σύμφωνα με τον 28χρονο δημοσιογράφο, Alp Kayserilioglou, ο ίδιος καθώς και η νεαρή κοπέλα στο διάλειμμα της διαδικασίας, προσπαθώντας να περάσουν από τον χώρο που κάθονται οι συνήγοροι υπεράσπισης για να βγουν έξω, δέχτηκαν λεκτική επίθεση από τον κ. Καρυδομάτη, ο οποίος σύμφωνα με τους δύο καταγγέλλοντες απώθησε πιάνοντας από το πιγούνι τον 28χρονο και χαστούκισε την κοπέλα (πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ).

«Οργανωμένη» η ομάδα που επιτέθηκε στον Π. Φύσσα


Την αίσθηση ότι η ομάδα που επιτέθηκε στον Παύλο Φύσσα και την παρέα του το βράδυ της 17ης Σεπτεμβρίου 2013 ήταν οργανωμένη και συνεννοημένη, μετέφερε στο δικαστήριο η φοιτήτρια Παρασκευή Καραγιαννίδου, αυτόπτης της δολοφονίας. Η μάρτυρας, φίλη της Δήμητρας Ζώρζου που κατέθεσε τις προηγούμενες συνεδριάσεις, είπε στο δικαστήριο πως το επίμαχο βράδυ βρέθηκαν με τη φίλη της σε παγκάκι, επί της Παναγή Τσαλδάρη, τη στιγμή που έγινε το περιστατικό.

Όπως είπε η μάρτυρας άκουγαν φασαρία, φωνές χωρίς να βλέπουν από που. Ύστερα από λίγο είδαν την παρέα του Φύσσα, γύρω στα επτά άτομα, να βγαίνουν επί της Τσαλδάρη περπατώντας με ένταση και πίσω τους να ακολουθούν, σαν να τους κυνηγούν, 20 άτομα, μαυροντυμένα.

Όπως κατέθεσε η κ. Καραγιαννίδου, άκουσαν από την παρέα του Φύσσα κάποιος να φωνάζει «τρέξτε», οπότε «τα παιδιά σκορπίσανε».

Σύμφωνα με τη μάρτυρα από αυτήν την παρέα έμειναν πίσω δύο παιδιά και μετά από λίγο ήρθε και ένα τρίτο. «Εκείνη τη στιγμή οι 10-15 από την ομάδα που τους κυνηγούσε άρχισαν να επιτίθενται. Το κάθε παιδί είχε δυο-τρεις από αυτούς που το χτυπούσαν. Γύρω, οι υπόλοιποι έκαναν κάτι σαν κλοιό. Κάποιοι από την ομάδα που κυνηγούσε ήταν απέναντι και φωνάζαν, δεν θυμάμαι τι, αλλά φαινόταν να προσπαθούν να εμψυχώσουν αυτούς που χτυπούσαν τα παιδιά». Σύμφωνα με τη μάρτυρα, τα τρία παιδιά από την παρέα του Φύσσα δέχτηκαν δύο επιθέσεις καθώς κάποια στιγμή έφυγαν αυτοί που χτυπούσαν αρχικά και ήρθαν άλλοι εναντίον τους.

Όπως κατέθεσε, μετά από λίγο είδε να προσεγγίζει στο σημείο το αυτοκίνητο του Ρουπακιά και είδε που βγήκε ο οδηγός. «Έπιασε ένα από τα παιδιά που χτυπούσαν οι άλλοι, οι οποίοι του άνοιξαν χώρο. Ο οδηγός έπιασε αγκαλιά το παιδί με το αριστερό του χέρι και με το δεξί τον είδα να κάνει κάποιες κινήσεις. Μετά, τον άφησε και πήγε προς το αυτοκίνητό του».

Σε ερώτηση της προέδρου αν της δημιουργήθηκε η εντύπωση πως ο οδηγός γνωριζόταν με την ομάδα που χτυπούσε με τα παιδιά, η μάρτυρας απάντησε, «γνωρίζονταν σίγουρα. Του άνοιξαν χώρο. Δεν αιφνιδιάστηκαν όταν πλησίασε. Δεν τους φάνηκε περίεργο που πήγε αυτός. Υπήρχε κάποια συνεννόηση ίσως. Δεν έτρεξαν, δεν έφυγαν όταν πλησίασε».

Η μάρτυρας περιέγραψε τη στιγμή που ένας αστυνομικός της ΔΙΑΣ πήγε στο αυτοκίνητο και έβγαλε έξω τον Ρουπακιά. Τότε, όπως είπε, «είδα να βγαίνει κάποιος από τη θέση του συνοδηγού, ψηλός, αδύνατος, με κοντό μαλλί. Βγαίνει και μαζί με κάνα-δυο ακόμη έριχναν κλωτσιές στον αστυνομικό. Προσπάθησαν πιστεύω να ελευθερώσουν τον οδηγό».

Η πρόεδρος ζήτησε να σηκωθούν όρθιοι όλοι οι παρόντες κατηγορούμενοι, προκειμένου η μάρτυρας να αναγνωρίσει κάποιον από όλους αυτούς που είδε το επίμαχο βράδυ. Η κ. Καραγιαννίδου τότε είπε ότι εκτός του Ρουπακιά, που τον είχε δει και στο τμήμα, αναγνωρίζει πως «ο κύριος με το μαύρο σακάκι ταιριάζει με τα χαρακτηριστικά του συνοδηγού που είδα» υποδεικνύοντας τον κατηγορούμενο Ιωάννη Καζατζόγλου.

Η μάρτυρας τόνισε στην κατάθεσή της πως από όλα όσα είδε το βράδυ της δολοφονίας του Παύλου Φύσσα έχει σχηματίσει την εντύπωση ότι η ομάδα που επιτέθηκε ήταν οργανωμένη «δεν δρούσε ο καθένας αυτόνομα, ήταν μαυροντυμένοι, ο τρόπος που κινήθηκαν και ο τρόπος που έφυγαν έδειχνε σαν να ήταν συνεννοημένοι πώς θα κινηθούν».

Νωρίτερα, κατά τον σχολιασμό της κατάθεσης της κ. Ζώρζου, συνήγορος υπεράσπισης υποστήριξε ότι υπήρξαν κραυγαλέες αντιφάσεις της μάρτυρα και υπέδειξε στο δικαστήριο να αντιμετωπίζει «με τον δέοντα τρόπο» παρόμοιες περιπτώσεις εξηγώντας ότι «υπάρχει η διαδικασία της αυτόφωρης σύλληψης όταν έχουμε φαινόμενα παραπλάνησης του δικαστηρίου».

Η πρόεδρος, λίγο πριν ξεκινήσει η κατάθεση της κ. Καραγιαννίδου έκανε και πάλι σύσταση και στις δύο πλευρές να είναι σύντομες στους σχολιασμούς «γιατί ο χρόνος τρέχει, έχουμε πολλούς μάρτυρες και σε λίγο θα έχουμε πλήρεις αποφυλακίσεις» (πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ).

http://left.gr/news/gdtrial-synehizetai-i-diki-tis-hrysis-aygis-synehis-enimerosi
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000