Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αρχαρια-προτασεις?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Happy cloud
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/04/2015 :  16:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα!Ειμαι αρχαρια στο τρεξιμο και με μικρη αντοχη. Χρονια καπνιστρια ετων 30 (το εκοψα 2 χρονια πριν)και ελαφρως υπερβαρη. Δεν εχω καθολου αντοχες-λαχανιαζω με το παραμικρο- και γι αυτο θελω να ξεκινησω το τρεξιμο. Προς το παρον περπαταω 50-60 λεπτα την ημερα και τρεχω χαλαρα μισο χιλιομετρο. Δεν μπορω παραπανω. Ποσο να αυξανω την αποσταση ανα εβδομαδα?Τρεχω περιπου 3 φορες την εβδομαδα

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  17:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς όρισες.
Αφού πρώτα κάνεις το απαραίτητο ιατρικό check up,μπορείς να γυμνάζεσαι 3 φορές την εβδομάδα,εναλλάσοντας 1 λεπτό τρέξιμο-1 λεπτό περπάτημα,για 30 λεπτά(δηλ.15 τρέξιμο-15 περπάτημα).
Τη δεύτερη εβδομάδα 2 λεπτά τρέξιμο-1 λεπτό περπάτημα,για 30 λεπτά(δηλ.20 τρέξιμο-10 περπάτημα).
Με την ίδια λογική ανεβάζεις τα λεπτά τρεξίματος στις εναλλαγές σου,κρατώντας σταθερό το 1 λεπτό περπάτημα,πάντα 30 λεπτά συνολικής άσκησης,μέχρι που σε 8-10 περίπου εβδομάδες,θα φτάσεις στα 30 λεπτά συνεχόμενο τρέξιμο.
Προσοχή,να τρέχεις ΑΡΓΑ,κι αν βλέπεις ότι πάει καλά μη βιαστείς και μην υπερεκτιμήσεις τις δυνάμεις σου,γιατί παραμονεύει ο τραυματισμός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Happy cloud
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  17:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αληθεια ειναι οτι με βολευει το συνεχομενο περπατημα και μετα τρεξιμο. Πιστευεις οτι δεν καταφερνω κατι ετσι και μονο με το εναλασσομενο θα αυξηθει η αντοχη μου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  17:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θέλω να σου πω περισσότερα,γιατί δεν είναι σωστό να παρέχω γενικευμένα συμβουλές.Και μόνο το ότι σηκώθηκες από τον καναπέ,κέρδος είναι.Απλά,η προοδευτική εναλλαγή αργού τρεξίματος με περπάτημα,θα σε φέρει στο επίπεδο να μπορείς να τρέξεις συνεχόμενα μισή ώρα,κάτι που είναι ένας πολύ ωραίος αρχικός στόχος.
Περίμενε,να ακούσεις και τις συμβουλές άλλων φίλων,ή ανάτρεξε σε αντίστοιχα θέματα του forum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Happy cloud
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  17:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε ευχαριστω πολυ :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2015 :  08:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Happy cloud

Καλησπερα!Ειμαι αρχαρια στο τρεξιμο και με μικρη αντοχη. Χρονια καπνιστρια ετων 30 (το εκοψα 2 χρονια πριν)και ελαφρως υπερβαρη. Δεν εχω καθολου αντοχες-λαχανιαζω με το παραμικρο- και γι αυτο θελω να ξεκινησω το τρεξιμο. Προς το παρον περπαταω 50-60 λεπτα την ημερα και τρεχω χαλαρα μισο χιλιομετρο. Δεν μπορω παραπανω. Ποσο να αυξανω την αποσταση ανα εβδομαδα?Τρεχω περιπου 3 φορες την εβδομαδα


http://www.jennyhadfield.com/training-plans/zero-to-running/
Καλημέρα, κατέβασε αυτό το pdf. Είναι δωρεάν. Καλή συνέχεια!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikosgalan
Forum-Runner

51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2015 :  10:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
arxika prospathise to perpatima na to metatrepseis se argoooo treksimo...isa pou na ligizeis ta gonata sou, isa pou na min perpatas. Kai kratise to oso niwtheis aneta...einai poly nwris gia na kaneis megales enallages rythmou
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2015 :  16:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλως ηρθες στην παρεα μας
Το 2009 εκοψα το τσιγαρο πριν μου το κοψουν οι γιατροι . Εχοντας καποια παραπανισια κιλα , ειχα φτασει τα 112 , αλλα και από κατι εξετασεις που εδειξαν τριγλυκεριδια , χοληστερινες και τα συναφη στο ΘΕΟ αποφασισα να κανω διαιτα και για τα κιλα αλλα και για τα υπολοιπα . Το υψος μου ( 1,95 ) θα μπορουσε να πει κανεις ότι μου «δικαιολογούσε» τετοια κιλα , δεν ενοιωθα καλα όμως εγω με τον εαυτο μου . Ετσι αποφασισα ξεκινησα με την επιβλεψη διαιτολογου αυστηρη διατροφη και αλλαγη ποιοτητας φαγητου .
Ένα από τα βασικα που μου ειπε να κανω και καποιου ειδους γυμναστικη , καταληξαμε στο περπατημα .
Ξεκινησα λοιπον τετοιες μερες του 2010 περπατημα περιπου 1 ωρα 3-4 φορες τη βδομαδα .
Μετα από 5 μηνες και αφου ειχα χασει αρκετα κιλα ξεκινησα να κανω τη μιση διαδρομη σε πολύ γρηγορο περπατημα που σιγα σιγα εφερε στους 8 μηνες το δειλο τρεξιμο ……..
Εχω σταθεροποιηθει στα 96 – 97 κιλα και οι μαραθωνιοι είναι πια στο ετησιο πλανο μου .
Καλο θα ηταν πριν ξεκινησεις το ελαφρυ τρεξιμο και χωρις να ξερω τα «παραπανισια» σου κιλα , να προετοιμασεις το σωμα σου και τους μυς σου για το τρεξιμο, μην βιαστεις να τρεξεις γιατι καποιος τραυματισμος μπορει να σε επηρεάσει , να σε απογοητευσει και να σε παει πισω .
ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ


AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2015 :  20:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλωσήλθες Happy cloud, κατ΄αρχήν συγχαρητήρια που κατάφερες και έκοψες την βλαβερή συνήθεια του τσιγάρου, μπορείς να νοιώθεις χαρούμενη γιατί απο τους καπνιστές λίγοι έχουν αυτή την δύναμη για να τα καταφέρουν. Το πρώτο θετικό βήμα ήδη το έχεις κάνει! Τα περιττά κιλά χάνονται και αυτά με το που αλλάζει κανείς τις διατροφικές του συνήθειες, ακολουθώντας έναν πιο υγιεινό τρόπο. Το οτι δεν έχεις αποκτήσει ακόμα αντοχές και λαχανιάζεις είναι γιατί το σώμα σου είναι ακόμα απροπόνητο. Οταν σιγά-σιγά αρχίσεις να γυμνάζεαι θα αρχίσεις σταδιακά να αποκτάς αντοχή. Ολα γίνονται και είναι θέμα προπόνησης οπότε μην ανησυχείς. Οτι κάνεις να το κάνεις σιγά-σιγά σταδιακά και με μέτρο, και με τον καιρό θα δεις να συντελούνται "θαύματα" στον εαυτό σου. Απο το ένα χιλιόμετρο, στα πέντε. μετά στα δέκα, μετά είκοσι ένα και μισό, και μετά στον Μαραθώνιο..! Ετσι αρχίζουν όλα..!

"Running tips for beginners"
http://www.nhs.uk/Livewell/getting-started-guides/Pages/getting-started-running.aspx


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Happy cloud
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  00:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
wow!!!μαραθωνιος....απιαστο, προς το παρον ονειρευομαι να καταφερω το πρωτο χιλιομετρο!!!!Ευχαριστω για την ενθαρρυνση...75 κιλα με υψος 1.72, δηλαδη 13 κιλα πανω απο αυτο που θα ηθελα να ειμαι...θελω λοιπον να χασω 13 κιλα και να αποκτησω αντοχες, σε περιπτωση δηλαδη που με κυνηγησει σκυλος να μη με φαει να μπορω να τρεξω...:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  00:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Happy cloud

wow!!!μαραθωνιος....απιαστο, προς το παρον ονειρευομαι να καταφερω το πρωτο χιλιομετρο!!!!Ευχαριστω για την ενθαρρυνση...75 κιλα με υψος 1.72, δηλαδη 13 κιλα πανω απο αυτο που θα ηθελα να ειμαι...θελω λοιπον να χασω 13 κιλα και να αποκτησω αντοχες, σε περιπτωση δηλαδη που με κυνηγησει σκυλος να μη με φαει να μπορω να τρεξω...:)



πάντως αν θέλεις να ξεκινήσεις το τρέξιμο γι αυτό το λόγο, καλύτερα να μην το κάνεις αφού όσα κιλά και να γίνεις ο σκύλος θα σε πιάσει. Εκτός κι αν είναι κανένας υπερτροφικός 15χρονος που βαριέται να κουνηθεί

καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  10:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχάς συγχαρητήρια για τις αποφάσεις σου.

Το μεγαλύτερο εμπόδιο νομίζω είναι να κάνει κανείς το βήμα αυτό που χρειάζεται για να δώσει την αλλαγή στη ζωή του. Η απόφαση είναι το δύσκολο. Τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους.

Μιλώντας από προσωπική πείρα, μιας και δεν έχω συμπληρώσει καν ούτε ένα χρόνο τρεξιματικο θα έλεγα τα εξής.

-- Ο οργανισμός θέλει πάντα κάποιο λίγο χρόνο για να προσαρμόζεται σε νέες συνήθειες. Άρα και μυικά μπορεί να ζοριστείς λίγο στην αρχή και διατροφικά. (Γιατί κακά τα ψέμματα, χρειάζεται και προσοχή λίγο στην διατροφή.). Άρα μην αθλείσαι στη παρούσα φάση τόσο ώστε μετά να είσαι κομμάτια και να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου.
Δεν είναι απαραίτητο να αυξάνεις απόσταση την κάθε βδομάδα, μπορείς απλά να τρέχεις κάθε βδομάδα έστω και 5 λεπτά παραπάνω από την προηγούμενη, ακόμα και σε πιο αργό ρυθμό, ώστε να νιώθεις άνετα.

Προσοχή όμως, το σημαντικό είναι να έχεις ΑΝΕΤΟ ρυθμό, να μην νιώθεις δυσφορία και λες πότε θα τελειώσεις.
Λόγω αρχικού ενθουσιασμού ίσως παρασυρθείς και ανεβάσεις ταχύτητες, αλλά μην το κάνεις.

-- Εφόσον ο οργανισμός πάρει τον χρόνο του και προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα, μετά μπαίνει σε αυτόματο πιλότο. Φτιάχνει ο μεταβολισμός, δυναμώνουν οι μύες, η καρδιά συγχρονίζεται και γενικά όλα λειτουργούν καλύτερα. Εκεί είναι που αρχίζουν και οι μεγάλες αλλαγές, η πρόοδος και η ικανοποίηση.

-- Η χρήση ενός προγράμματος καταγραφής των προπονήσεων σου(είτε με κάποιο smartphone ή κάποιο δρομικό ρολόι) θα σου δίνει πλήρη εικόνα της προόδου σου και των επιτευγμάτων, η χρήση προπονητικών προγραμμάτων που υπάρχουν απεριόριστα και δωρεάν θα σε βάλλει σε μια ασφαλή οδό(για αρχή όμως δεν χρειάζεται παρά τρέχε όσο θες όπως θες όποτε θες), η αγορά 1-2 εξειδικευμένων ρούχων θα σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα στις προπονήσεις σου δίνοντας και αυτοπεποίθηση δείχνοντας πως είσαι πλέον ένας δρομέας , ο στόχος ενός μικρού αγώνα τον Οκτώβρη θα θέσει το στόχο και θα προσφέρει το κίνητρο για να συνεχίσεις.

Αυτή είναι η συνταγή που προτείνω, δοκιμασμένη από πάρα πάρα πολύ κόσμο.

Και ένα τελευταίο, σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να είσαι σίγουρη ότι θα μείνεις έκπληκτη από αυτά που θα μπορείς να κάνεις. Όπως μείναμε και εμείς, ο καθένας με τον εαυτό του.
Και μετά είπαμε.. μπαίνεις στον αυτόματο και πάει μόνο του...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Happy cloud
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  17:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
roberto4carlos καλησπερα!!!απο ρουχα τι προτεινεις?επισης την προηγουμενη εβδομαδα επαθα ψυξη στον αυχενα, πως μπορω να το αποφυγω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  19:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Happy cloud προφανώς εννοεί "τεχνικά" ρούχα αυτά δηλαδή που έχουν σχεδιαστεί για όσους αθλούνται δεν κρατάνε τον ιδρώτα και στεγνώνουν γρήγορα μπλουζάκια κολάν σορτάκια κάλτσες κ.λ.π. Θα τα βρείς σε καταστήματα που ειδικεύονται σε αθλητικά είδη. Υπάρχουν σε διάφορα χρώματα ποιότητα και τιμές.

Για τον αυχένα φαντάζομαι οτι αν βάλεις μια πετσέτα γύρω απο το λαιμό σου ισως σε προστατέψει. Εγώ δεν την έχω χρησιμοποιήσει σε προπόνηση αλλά έχω δει αρκετούς να τρέχουν με μια πετσέτα γύρω απο τον λαιμό που προφανώς τους προστατεύει απο τα ρεύματα του αέρα αλλά και βοηθά να σκουπίζουν τον ιδρώτα απο τον αυχένα και το πρόσωπο. Χωρίς να είμαι "ειδικός" στο θέμα σου μεταφέρω απλά οτι έχω δει.

Edited by - xipolitos on 21/04/2015 19:13:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Happy cloud
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  23:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλ ιδεα η πετσετα-καλυτερη απο τα φουλαρια που σκεφτομουν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2015 :  12:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρούχα εννοώ τα λεγόμενα "τεχνικά" όπως αναφέρθει.

Μεγάλη ποικιλία σε κόστος στυλ και χρώματα. Εκτός της τεχνικής δουλειάς που κάνουν, σε κάνουν να νιώθεις και ξεχωριστός σαν μέλος αυτής της κάστας που λέγεται ..."Δρομείς". Μαγαζιά μπορείς να δεις τα φυσικά, καθώς και διαδικτυακά (αν ασχολείσαι με Internet και διαδικτυακές αγορές).

Μιας και καλοκαιριάζει λοιπόν, καπέλο μπλουζάκι, σορτς κάλτσες παπούτσια. Νομίζω τουλάχιστον 2 σετάκια τέτοιων ρούχων χρειάζονται. (παπούτσια, και ένα ζευγάρι καλό είναι για αρχή)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000