Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Μεταναστευτικό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/04/2015 :  20:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανοίγω αυτό το thread για να παραθέσουμε τις απόψεις μας, με αφορμή και τη νέα τραγωδία στη Σικελία.

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  20:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα ακολουθήσουν και άλλες τραγωδίες έτσι που συμπεριφέρεται η "αλληλέγγυη" Ευρώπη. Εμ να τους προστατέψουμε, εμ να μην φεύγουν από τις χώρες υποδοχής εμ να τις κατηγορούν για φασισμό.
Εμ δεν γίνονται όλα μάτια μου!!!

Ο Θεός να τους λυπηθεί.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2015 :  20:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Απλά κρίμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  15:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μετά τις δηλώσεις "συμπάθειας" της "αλληλέγγυης" Ευρώπης για τους νεκρούς στην Ιταλία χωρίς όμως να μιλάνε για θέματα φιλοξενίας, είμαι σίγουρος ότι την κάτσαμε!!! Να βάλω από την άλλη και τις δηλώσεις της κυράς υπουργού(ακτιβίστρια γαρ, τρομάρα της!!!) που επιθυμεί όλη η χώρα να γίνει Αμυγδαλέζα και δηλώνει στο εσωτερικό (γιατί στο εξωτερικό θα τα ξύναν άμα την άκουγαν) ότι είναι και θέμα της Ευρώπης όχι μόνο της Ελλάδας το μεταναστευτικό..... μόνο για δάκρυα δεν είμαστε. Άξιοι της μοίρας μας είμαστε.
Εδώ που τα λέμε γιατί να ασχοληθούν περαιτέρω οι "σύμμαχοι" όταν η υπουργός έχει τις μαγικές ιδιότητες να εξαφανίζει μετανάστες; Άσε που για να πειστεί για την εξαφάνισή τους, τα στατιστικά στοιχεία την πείθουν επαρκώς!!!! Βέβαια όταν το ΔΝΤ στηριζόταν σε στατιστικά στοιχεία για να ζητάει μεταρυθμίσεις είμαι σίγουρος ότι δεν πειθόταν .....
Προσωπικά θα θεωρήσω μεγάλη εθνική ήττα να δεχτεί η κυβέρνηση ευρωπαϊκά κονδύλια για την συντήρησή τους και όχι τον δίκαιο επιμερισμό ως ισότιμα μέλη. Βέβαια αυτό αν δεν γίνει τώρα αλλά στο "διηνεκές"... μάλλον θα ζούμε σε άλλη χώρα!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  15:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν η νότια λεκάνη της ευρωπαϊκής τουαλέτας σου λειτουργεί καλά χωρίς ιδιαίτερες διαρροές, γιατί να αλλάξεις υδραυλικά? Χαβούζα ελληνική που δουλεύει, δεν αλλάζει!!! έλα όμως που έστω και η μικρή διαρροή, στο τέλος φουσκώνει τα πλακάκια και πας για ξύλωμα όλοθ του μπάνιου!!

Μεταφορικά πάντα μιλώ!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  16:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το λάθος που κάνουμε είναι ότι εστιάζουμε στο αποτέλεσμα του προβλήματος και όχι στην αιτία του :

Ποιος την έχει στήσει όλη αυτή την ανθρωπιστική κρίση ρε αλήτες;

http://kefaloniaupdate.blogspot.gr/2015/04/blog-post_20.html

Μην προσπεράσετε το παραπάνω άρθρο, για να κατανοήσετε καλύτερα τις παρακάτω εικόνες :



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  16:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρόνια σ' τα 'λεγα Κεμάλ
πως δεν ήσουνα νορμάλ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2015 :  17:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαμαντή
δίκιο έχει αλλά δεν είναι σε επίπεδο Ελλάδας να διαχειριστεί όλον αυτό τον οχετό!! Εμείς άντε να πείσουμε την Ευρώπη των "δικαιωμάτων να επιμεριστούμε το κόστος. Βέβαια για το χρέος ΠΡΟΕΧΕΙ να συμφωνήσουμε στις μεταρυθμίσεις αλλά για το μεταναστευτικό κρυβόμαστε πίσω από "ανθρωπιστικές" συμφωνίες διακίνησης ανθρωποειδών...Εκεί ο ανθρωπισμός έρχεται δεύτερος
Στο διάολο η Ευρώπη.......................



ΥΓ Στα ανθρωποειδή και εμείς ανήκουμε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2015 :  06:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Εργάζομαι σε αυτό τον ευρότερο χώρο εδώ και χρόνια.

Πιστέψτε με, είναι αφάνταστα πολύπλευρο το ζήτημα του μεταναστευτικού και δεν προσφέρεται για καφενειακές αναλύσεις. Πολύ περίπλοκο πρόβλημα.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2015 :  05:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διάβασα στις ειδήσεις οτι τα φέρετρα των μεταναστών που έχασαν τη ζωή τους στο πολύνεκρο ναυάγιο γράφουν σορό και αριθμό.. χωρίς να αναγράφονται τα ονόματα των άτυχων ανθρώπων, γιατί κανείς δεν τα γνωρίζει.. Θάφτηκαν ανώνυμοι σε μια ξένη γη χωρίς την παρουσία συγγενικών τους προσώπων.. Τραγωδία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2015 :  10:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.iefimerida.gr/news/203043/synodos-gia-metanasteytiko-i-apofasi-gia-triplasiasmo-tis-hrimatodotisis-kai-i-diafonia

Τέτοιες εξελίξεις μόνο επιτυχία δεν είναι. Ναι στη χρηματοδότηση και διάθεση μέσων για εντοπισμό και διάσωση, για φιλοξενία όμως και από τα άλλα κράτη "μέλη", ΚΟΥΒΕΝΤΑ!!!!
Εύγε στην αναπληρωτή υπουργό του μεταναστευτικού και τον επίτροπο...

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2015 :  11:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οτι και να πούμε είναι λίγο.Ανθρωποι να ψάχνουν μια καλύτερη ζωή,ίσως απλά για να "ζούν",να καταλήγουν να πνίνονται στον ωκεανό.....

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2015 :  12:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Οτι και να πούμε είναι λίγο.Ανθρωποι να ψάχνουν μια καλύτερη ζωή,ίσως απλά για να "ζούν",να καταλήγουν να πνίνονται στον ωκεανό.....

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.





Και να δινουν και οτι εχουν αποκτησει μεχρι σημερα, στους δουλεμπορους, για να τους περασουν απεναντι.
Δηλαδη αυτοι που δεν εχουν αναγκαστικα πεθαινουν χωρις να μπορουν να αποδρασουν!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2015 :  16:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και από την άλλη όμως να είσαι μετανάστης να δίνεις ότι έχεις και δεν έχεις και το πολύ να φτάνεις μέχρι Ελλάδα...δεν είναι και ότι το καλύτερο. Καλύτερο από πόλεμο σίγουρα αλλά όχι καλύτερο για εξέλιξη ή επιβίωση.
Αλήθεια, από δω για να φύγει πάλι κάποιος παράνομα για οπουδήποτε δεν θέλει πάλι χρήμα; Εεεε, πόσο χρήμα έχουν πια;


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2015 :  12:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι Βασίλη, η Ελλάδα παρά την κρίση είναι χώρα που αξίζει να ζεις, μην ξεχνάμε και μην πέφτουμε στην παγίδα της αριστερής προπαγάνδας.
Να θυμηθούμε λίγο: http://www.kathimerini.gr/811967/opinion/epikairothta/politikh/oi-leiyes-mnhmes-ths-draxmhs
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2015 :  20:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα
δε συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο. Είμαι 50 άρα έχω ζήσει και τα 2 νομίσματα, έχω πληρωθεί και με τα 2 νομίσματα έχω βγει στο εξωτερικό με συνάλλαγμα και βίζα, έχω ζήσει το δολάριο 50 και 150.
Προσωπικά είμαι φαν της δραχμής (και ας μην είμαι φαν κάποιας αριστερής ιδεολογίας). Δεν μ΄αρέσει να μου λένε ότι "αν έχω δραχμή τα ράφια θα είναι άδεια" γιατί θα τους πω ότι "με ευρώ μπορεί αν είναι γεμάτα τα ράφια ΑΛΛΑ δεν θα μπορώ να αγοράσω, ούτε και να ταξιδέψω βέβαια στον υποτιθέμενο ευρωπαϊκό παράδεισο". Το 2ο πάντα παραλείπεται.
Να σου θυμίσω επίσης ότι η διολίσθηση της δραχμής δεν οφείλεται απαραίτητα στη δραχμή αλλά και στους αποτυχημένους πολιτικούς που χρόνια τρέφουμε. Ούτε και αυτό αναφέρεται ποτέ παρά μόνο τα "καταστροφικά" αποτελέσματα της δραχμής. Όχι δεν είναι έτσι. Όχι δεν θέλω ευρώ και να χρωστάνε 10 γενιές μετά.
Και αν κάποιοι είναι φαν του φιλελεύθερου καπιταλισμού τι καλύτερο τεστ για τις αντοχές και τις γνώσεις τους από το να έχουν δραχμή σε 1 φιλελεύθερο περιβάλλον;
Δεν μπορεί να θεωρούμε παράδεισο ότι θα είμαστε τα πρόβατα προς σφαγή κάποιου δυνατού που μας λάνσαρε το ευρώ!!! Και ειδικότερα ότι θα μπορεί να μας οδηγήσει σε χρεωκοπία (βλέπε τώρα) ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στιγμή!!!! Πηδάς τον πληθυσμό σου; Εεε τότε είσαι καλό παιδί, πάρε ευρουλάκια, δεν πηδάς το κόσμο; Κλείνω τις στρόφιγγες....

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000