Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 New Balance 790V3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2015 :  23:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω πώς εννοείς ότι πρέπει να είναι ένα παπούτσι για μαραθώνιο αλλά ναι, είναι σαν κι αυτά που αναφέρεις.
Το premium ουδέτερο μοντέλο της ΝΒ είναι το 1080 (αντίστοιχο των Nimbus, Triumph, Glycerin, κτλ). Έχω φορέσει το V2, ενώ τώρα είμαστε στο V4. Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ, δε νομίζω ότι ήταν πιο μαλακό από το 790, αν αυτό είναι το κριτήριό σου.
Ίσως είναι ένα κλικ πιο soft από το Peg 30, ιδίως μπροστά. Και μου άρεσε και περισσότερο η εφαρμογή του.
Δεν μπορώ να σου πω για ποιότητα υλικών και ανθεκτικότητα, μιας και αυτό απαιτεί κάμποσα χλμ (τα οποία δεν πρόκειται να κάνω) αλλά μιλάμε για έως και το 1/3 της τιμής όλων των παραπάνω...


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2015 :  11:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στις τελευταίες της εκδόσεις η ΝΒ στα premium μοντέλα 1080 και 1260 ακολουθεί ένα δρόμο στους αντίποδες ας πούμε του Triumph Iso. Προσανατολίζεται στο target group των δρομέων που έχουν επιτύχει έναν ικανοποιητικό βαθμό μυοσκελετικών προσαρμογών και δεν τους νοιάζει τόσο η απορρόφηση κραδασμών όσο η γρήγορη απόκριση. Απ 'αυτήν την άποψη δεν είναι καθόλου τυχαίο που το 790 είναι μαλακό σε σχέση με τις τελευταίες ανανεώσεις των μοντέλων με πιο "βαριά" νούμερα!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2015 :  11:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστό αυτό, Αλέξανδρε.
Γι' αυτό και διατηρεί συγχρόνως και πιο παραδοσιακά μοντέλα, όπως τα 860 και 790.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2015 :  12:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για έναν αρχάριο και μέτριο δρομέα όπως εγώ, που κάνει μεγάλο μέρος των προπονήσεων σε πλακάκι πεζοδρομίου και άσφαλτο, το παπούτσι θέλω να παρέχει μεγάλο βαθμό προστασίας από τους κραδασμούς, να μη σε απασχολεί με φουσκάλες ή άλλου είδους τραυματισμούς και να στα παρέχει όλα αυτά και στα μεγάλα long runs ή στο μαραθώνιο. Μπορεί ένα παπούτσι να το νιώθεις ωραίο όταν τρέξεις 5 χιλιόμετρα αλλά τι γίνεται όταν τρέξεις 25 ή 30;
Στην κριτική για το ΝΒ 1080 εδώ (http://www.runningshoesguru.com/2015/02/new-balance-1080v5-review/) γράφει ότι το cushioning είναι μέτριο. Για το ΝΒ 790 δεν κυκλοφορούν και πολλά πράγματα στο διαδίκτυο. Πολύ χρήσιμη η κριτική του echethlos ιδίως σε εποχές που μετράμε και το τελευταίο ευρώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2015 :  15:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα παπούτσι που δεν είναι πολύ μαλακό, δεν σημαίνει ότι δεν παρέχει προστασία από τους κραδασμούς. Μην τα μπερδεύεις αυτά τα δύο.
Π.χ. ένα Mizuno που έχει σκληρό και σφιχτό πάτημα, ούτε θα σε τραυματίσει ούτε θα σου δημιουργήσει δυσφορία. Απλά είναι θέμα γούστου τι tuning προτιμάς στον αφρό.
Προσωπικά είμαι της άποψης ότι ένα παπούτσι που βουλιάζεις μέσα στην σόλα, ίσως είναι πιο επικίνδυνο γιατί το πόδι σου δουλεύει πάνω σε μια ασταθή πλατφόρμα και αυτό μεταφέρεται στις αρθρώσεις.
Όσον αφορά τις φουσκάλες και τα σημεία τριβής, είναι θέμα χημείας μεταξύ ποδιού και παπουτσιού και μόνο. Όχι μόνο τι γραμμή έχει το παπούτσι αλλά και πώς είναι το πόδι σου. Απόδειξη αυτού είναι το γεγονός ότι πολλές φορές έχουμε θέματα μόνο στο ένα πόδι και όχι και στα δύο. Πόσω μάλλον όταν μιλάς για δύο διαφορετικούς ανθρώπους...



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2015 :  21:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.sportsdirect.com/new-balance-780v3-mens-running-shoes-211176?colcode=21117638

Νίκο να υποθέσω ότι αυτά είναι πιο προστατευτικά από τα 790;
Άρθρωση, τένοντες και πελματιαία τα έχω μαμήσει όλα μαζί!!!!!
Από αυτούς ξέρεις τι χρεώνουν για μεταφορικά;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 27/04/2015 21:57:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  00:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, βάσει αρίθμησης της ΝΒ, το Χ80 υποδηλώνει μεγαλύτερη απορροφητικότητα, οπότε θεωρητικά το 780 θα έπρεπε να είναι πιο μαλακό από το 790.
ΑΛΛΑ... απ' ό,τι βλέπω, έχει τον παμπάλαιο αφρό (abzorb) που χρησιμοποιούσε η ΝΒ ενώ το 790 τον καινούργιο Revlite, που είναι πιο cushioned.
Όπως και να 'χει, το 790 έχει πολύ μαλακό πάτημα, πίσω και μπροστά.
7 λίρες χρεώνουν.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  08:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ παλιά είχα τα 1063 και είχα μείνει ευχαριστημένος. Μαλακά και αρκετά προστατευτικά. Αυτά που προτείνεις τα έχει για υπτιασμό (high arch) όχι υπερπρηνισμό, έτσι είναι;
Δηλαδή τα 2 τελευταία ψηφία έχουν σχέση με την απορροφητικότητα; Δεν το ήξερα!!!



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 28/04/2015 08:35:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  09:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, ουδέτερα είναι Βασίλη.
Μην προσπαθήσεις να κατανοήσεις την αρίθμηση στα ΝΒ, θα μπερδευτείς...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  11:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο
διαφορετικά πράγματα δεν είναι; Άλλο το ουδέτερο άλλο του υπτιασμού. Η καμάρα είναι αρκετά ψηλή; Αν είναι ψηλή η καμάρα πολύ πιθανό να δημιουργεί άλλα προβλήματα στην πελματιαία. Σωστό ή λάθος;
Μήπως έχεις ψηλότερες καμάρες;
Eδώ τα γυναικεία τα έχει ως cushion()
http://www.newbalance.co.uk/pd/new-balance-790v3/W790-V3.html#color=Silver_with_Plenty Pink_and_Yellow&width=B

Ταρατατζουμ ταρατατζουμ ταρατατζουμ!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 28/04/2015 11:33:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickdim
Newbie Forum Runner

31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  12:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή έχω τα adidas glide 7 και σκέφτομαι να αγοράσω και αυτά, υπάρχει διαφορά στο νούμερο μεταξύ τους (adidas και ΝΒ);
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  13:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Νίκο
διαφορετικά πράγματα δεν είναι; Άλλο το ουδέτερο άλλο του υπτιασμού. Η καμάρα είναι αρκετά ψηλή; Αν είναι ψηλή η καμάρα πολύ πιθανό να δημιουργεί άλλα προβλήματα στην πελματιαία. Σωστό ή λάθος;
Μήπως έχεις ψηλότερες καμάρες;
Eδώ τα γυναικεία τα έχει ως cushion()
http://www.newbalance.co.uk/pd/new-balance-790v3/W790-V3.html#color=Silver_with_Plenty Pink_and_Yellow&width=B

Ταρατατζουμ ταρατατζουμ ταρατατζουμ!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



Κατ' αρχάς, όπως ίσως διεπίστωσες, το site είναι λίγο "πρόχειρο".
Θεωρητικά, ο υπτιασμός θέλει cushioned παπούτσι, το οποίο είναι και ουδέτερο ούτως ή άλλως. Αλλά μην μπλέκεις με αυτά...
Προφανώς το σάιτ (κακώς) χρησιμοποιεί την κατηγοριοποίηση βάσει ύψους καμάρας, μιας και παλαιότερα θεωρείτο πως η καμάρα καθόριζε και το είδος του πρηνισμού. Μαλακίες...

Για να σου κάνω μια σούμα και να μην μπερδεύεσαι άλλο, το 790 είναι ένα ουδέτερο παπούτσι, με κανονική καμάρα, κανένα χαρακτηριστικό ελέγχου του πρηνισμού, λίγο πολύ universal γραμμή και πολύ μαλακό.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  13:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nickdim

Επειδή έχω τα adidas glide 7 και σκέφτομαι να αγοράσω και αυτά, υπάρχει διαφορά στο νούμερο μεταξύ τους (adidas και ΝΒ);



Δεν έχω δοκιμάσει G7, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω.
Μπορώ μόνο να σου πώ το εξής: το ιδανικό μου νούμερο θα ήταν (αν υπήρχε) 44 και 2/3 αλλά πάντα παίρνω 45. Στο 790 πήρα 44.5 και μου είναι τέλειο. Άρα είναι μια ιδέα μακρύτερο από τα υπόλοιπα.
Όπως και να 'χει, αν δεν τα δοκιμάσεις δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  13:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει Νικόλα, προχωρώ στην αγορά. Τώρα με το νούμερο....ελπίζω να το πετύχω.
UK 12 στα adidas, UK 12 και στα nb.
Αν θυμάμαι καλά το uk 11 1/2 μου ήταν οριακό στο 1063.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2015 :  14:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Adidas γενικά έχει πολύ πιο εφαρμοστή γραμμή από ΝΒ. Μη δοκιμάσεις να πάρεις ΝΒ από internet αν πρώτα δεν έχεις δοκιμάσει τη φόρμα τους!
quote:
Originally posted by nickdim

Επειδή έχω τα adidas glide 7 και σκέφτομαι να αγοράσω και αυτά, υπάρχει διαφορά στο νούμερο μεταξύ τους (adidas και ΝΒ);



ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Edited by - ALEXANDROSG on 28/04/2015 14:08:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000