Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ziria sky race
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  13:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να ρωτησω και εγώ, με 4 ωρες τον παρνασσό, τι ελπίδες έχω για το 30αρι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  14:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με σωστή διαχείριση δυνάμεων για κανένα 7ωρο να υπολογίζεις συν πλην ανάλογα με την εμπειρία σου σε μεγαλύτερες, πιο επίπονες διαδρομες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  14:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τον περασμενο σεπτ. στο ορειβατικο του ολυμπου, εκανα 6.30 ωρες μεχρι τα πριονια. αυτο ειναι το μεγαλυτερο που εχω κανει.

τι λες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2015 :  17:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
6.30 στον ορειβατικό μέχρι τα πριόνια σημαίνει άλλες 2.30 ώρες (ίσως και 3.00) για να κατέβεις Λιτόχωρο σε αυτό το επίπεδο. Άρα κάπου εκεί να κρίνεις ότι θα ήσουν τελικά... Και τα χιλιόμετρα από την εκκίνηση μέχρι τα Πριόνια στον ορειβατικό είναι αρκετά πιο εύκολα από τα 30 της Ζήρειας

Όποτε (χωρίς να ξέρω τι προπόνηση έχεις κάνει σε ανηφόρες από τότε, αλλά και απότομες σαθρές κατηφόρες ...τα οποία και είναι αυτά που θα σου χρειαστούν τώρα) θα σου έλεγα για τη Ζήρεια να πας με σύνεση για 7 με 8 ώρες...

(και χωρίς να θέλω να σε φοβίσω ...αλλά καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος να ξέρεις ότι θα βλασφημίσεις αρκετά. Το πιο επιπονο under marathon στην Ελλάδα με διαφορά)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  09:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για τη Ζήρεια έχω ακούσει από πολλούς.....

από προπονήσεις σίγουρα κάτι καλύτερο αλλά και πάλι μάλλον οχι αρκετά

οποτε αν παω θα φροντίσω να εχω νεύρα για να ριχνω καντήλια...

εσύ το έχεις κάνει να φανταστώ...πόσο το έβγαλες?

Edited by - dtziouvaras on 12/05/2015 09:46:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DION
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  09:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε φίλε Sam 7-8 ώρες λες ε?? υποτίθεται ότι το όριο είναι οι 7 ώρες ή λάθος έχω καταλάβει?
έκανα Παρνασσό 3.45 οπότε μάλλον...στην άκρη...ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩΩΩΩ!!!!! χαχαχα
δεν πειράζει, πάμε και ότι γίνει(το μπινελίκι θα πάει σύννεφο δηλαδη!!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  10:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα

Καταρχάς το 7 ώρες όριο καταρχάς όπως νομίζω δεν ισχύει (τουλάχιστον εάν δεν έχουν αλλάξει κάτι στη διαδρομή που δεν το νομίζω). Κάθε χρόνο ένα αρκετά σημαντικό ποσοστό δρομέων είναι πάνω από τις 7...

Πέρσι π.χ.
http://www.runningnews.gr/item.php?id=17992

απο τους 169 που τερμάτισαν μόνο οι 125 ήταν κάτω από τις 7 ώρες (με πολλούς εκεί κοντά στις 7) ... Δηλαδή 44 δρομείς ήταν πάνω απο τις 7 ώρες (μέχρι και τις 10) ενώ υπήρχαν και 13 που δεν τερμάτισαν καθόλου...

Οπότε κάντε σωστή διαχείριση εσείς που είναι πρώτο σας μεγάλο τέτοιας δυσκολίας (και θεωρώ ότι περίπου βράζουμε στο ίδιο επίπεδο)

Όσο για μένα και εγώ εκεί στις 7 ώρες ήμουν όταν πήγα. Η πλήρη περιγραφή μου είναι εδώ (http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=9048&whichpage=2)

Ωστόσο να σημειώσω ότι δεν είμαι και το πλέον αντιπροσωπευτικό δείγμα γιατί τα τελευταία χρόνια πηγαίνω στους πιο πολλούς αγώνες (τουλάχιστον στο πρώτο μισό της χρονιάς) χωρίς καθόλου προπονήσεις μεσοβδόμαδα και με επιπλέον κιλά και πάω όσο το δυνατόν πιο προσεκτικά για να αγκομαχάω όσο το δυνατόν λιγότερο (αρκετά πάντως ).... Το μόνο που με σώζει είναι τα χιλιόμετρα που χω στα πόδια μου όμως δεν νομίζω ότι κάποιος που κάνει σοβαρές προπονήσεις μπορεί να έχει ως παράδειγμα τους χρόνους μου...

Και φέτος εάν πάω (λέω να αποφασίσω μετά το τείχιο και μάλλον τη τελευταία κυριακή πριν τον αγώνα αφού έχω κάνει και το ursa trail εκείνη τη μέρα) για εκεί γύρω στις 7 θα το πάω (4 ώρες πάω και εγώ το παρνασσό για όποιους το βαλαν ως αναφορά, όμως στη ζήρεια δοκιμάζονται πολύ περισσότερο οι αντοχές σου σε πολύωρη προσπάθεια ενώ στο παρνασσό είναι "σπριντάκι" συγκριτικά)... Οπότε μπορεί να πηγαίνουμε και μαζί

Edited by - sam on 12/05/2015 10:32:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  10:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
7 ώρες όριο είχε πριν 2 χρόνια (έγραφε το επίσημο site) όπου κατά την διάρκεια του αγώνα έμαθα ότι το όριο είχε αλλάξει προς τα επάνω και θεωρήθηκαν έγκυροι και κάποιοι που είχαν τερματίσει πάνω από τις 7 ώρες

Σύμφωνα με το site του αγώνα:

ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ
Έγκυροι θα θεωρούνται οι αθλητές που θα περάσουν από τους 6 σταθμούς ελέγχου και θα τερματίσουν εντός του χρονικού ορίου των 7 ωρών.

Θα υπάρχει ένας κεντρικός σταθμός που θα λειτουργήσει ως σημεία αποκλεισμού και θα βρίσκεται στο ΣΑΛΕ του χιονοδρομικού στο 17χλμ.και το χρονικό όριο αποκλεισμού θα είναι οι 4 ώρες από την εκκίνηση του .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  10:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και δεν ξέρω εάν έχετε δει και αυτό για να δείτε κάποιες κλίσεις και να καταλάβετε και τις ακραίες μεταβολές στο καιρό που μπορεί να συναντήσετε εάν πέσετε στη μέρα...

quote:
Originally posted by sam

Μία πολύ μικρή γεύση

http://www.youtube.com/watch?v=wjFYwOKpgaQ&feature=youtu.be


Υ.Γ. 1 ...σε κάποιες ανηφόρες ΜΟΝΟ ο Θεοδωράκος τις "έτρεχε"! Πως να μη κάνει μετά 3 μιση ώρες!)


Υ.Γ. 2 ...στο 2.59 είμαι και εγώ στη κορυφή με το κοντομάνικο μάλιστα. Βέβαια τη δεύτερη φορά που ξανανεβήκαμε οι συνθήκες ήταν ακόμα πιο χειρότερες απο αυτό που φαίνεται εδώ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DION
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  11:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...επιτέλους βρήκα που θα μου είναι χρήσιμα τα 3-4 επιπλέον κιλάκια μου...δεν θα με παίρνει ο αέρας στην κορυφή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  11:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νομιζω πλεον οτι ενας κοφτης υπαρχει μονο σε ολο τον αγωνας και ειναι στο 17χλμ σε 5 ωρες. τιποτα αλλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

miltos70
Newbie Forum Runner

Greece


17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  17:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα κατέβω στο ziria scale 10k γιατί μόλις φέτος ξεκίνησα το βουνίσιο (έκανα την πανέμορφη Ανοπαία Ατραπό πριν μια βδομάδα και ενθουσιάστηκα - τι έχανα τόσα χρόνια!)

Τις ευχές μου σε όσους κάνουν το skyrace!

Μικρό σχόλιο: Η Ζήρια που την ξέρω από ορειβασία/ ορεινή πεζοπορία είναι πανέμορφο βουνό. Θεωρείται ορειβατικά σχετικώς "εύκολη" για το υψόμετρό της (2374m) - σε σχέση δηλαδή με άλλα βουνά αντίστοιχου υψομέτρου.

Αλλά δρομικά φαντάζομαι ότι είναι απαιτητικός αγώνας γιατί έχει μπόλικη πέτρα (ασβεστόλιθο, κροκαλοπαγές κλπ) και μεγάλη υψομετρική. Το λένε και οι παλιότεροι, άλλωστε.

Όπως ειπώθηκε και προηγούμενα, η χαράδρα της Φλαμπουρίτσας πανέμορφη.

Ελπίζω του χρόνου να κάνω κι εγώ το skyrace...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2015 :  21:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
7 ώρες λένε αλλά πέρσυ εγώ έφυγα 1 ώρα μετά (το υποτιθέμενο κλείσιμο)και τερματίζαν ακόμα(και το χρονόμετρο δέν είχε κλείσει).Εντάξει,μήν τρελαθούμε.Δέν είναι αγώνας για κλείσιμο στις 7 ώρες.Τους το είχαμε πεί άλλωστε.Να δούμε φέτος μήπως το αλλάξουν.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2015 :  10:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μίλησα χτες με την Συλαίου για το θέμα και μου ειπε οτι θα αλλαξει το site την παραγραφο "ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ" στην σελίδα ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ. Ο μόνος κόφτης είναι 5 ώρες στο 17χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2015 :  20:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dtziouvaras

Μίλησα χτες με την Συλαίου για το θέμα και μου ειπε οτι θα αλλαξει το site την παραγραφο "ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ" στην σελίδα ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ. Ο μόνος κόφτης είναι 5 ώρες στο 17χλμ.





Ετσι έπρεπε

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000