Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ziria sky race
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2015 :  08:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://zccr.gr/oi-diadromes/kanones-symmetohis

Στο επίσημο site του αγώνα αναφέρονται τα κάτωθι

Θα υπάρχει ένας κεντρικός σταθμός που θα λειτουργήσει ως σημεία αποκλεισμού και θα βρίσκεται στο ΣΑΛΕ του χιονοδρομικού στο 17χλμ.και το χρονικό όριο αποκλεισμού θα είναι οι 4 ώρες από την εκκίνηση του .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  13:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να ακούσω εμπειρίες (και αναθέματα ) από όσους το δοκίμασαν πρώτη φορά...

Πολύς κόσμος εκτιμώ (για τέτοιου είδους αγώνα), αρκετή ζέστη που μας ταλαιπώρησε έξτρα (εκτός των κορυφών φυσικά), οι γνωστές σκληρές ανηφόρες της ζήρειας, πολύ καλή υποστήριξη (εκτός όμως του τερματισμού όπου και πάλι καμιά σαρανταριά+ άτομα δεν βρήκαν τίποτα να φάνε, εγώ ευτυχώς ήμουν στους τυχερούς) ...και προσωπικά κάποια στομαχικά για μένα που με παίδεψαν αρκετά με επιπλέον στάσεις για "τουαλέτες" κλπ

Μικρό φάουλ ότι όσοι ήρθαμε απο Αθήνα με τα δύο πούλμαν λόγω λάθος και χασίματος του οδηγού φτάσαμε στην εκκίνηση στις 9 παρά πέντε! και δεν δόθηκαν παρά δεκαπέντε λεπτά περιθώριο για να στηθούμε στην ουρά, να πάρουμε νούμερα, να φορέσουμε τα ρούχα μας, να βρούμε που να αφήσουμε τα πράγματα μας, να πάρουμε μαζί μας τα απαραίτητα προσπαθώντας να μην ξεχάσουμε τίποτα, να ανοίξουμε και να λοκάρουμε τα ρολόγια μας κλπ. Πανικός όπως μπορεί να φανταστεί κανείς με αποτέλεσμα να ξεκινήσουμε αγχωμένοι και ανέτοιμοι (ούτε τη τουαλέτα μου δεν πρόλαβα να πάω όπως έπρεπε και έτσι ξεκίνησα με στομαχόπονο και έπρεπε να βρώ τις λύσεις πάνω στον αγώνα ) ....Νομίζω έπρεπε να δοθεί λίγο παραπάνω χρόνος και δεν θα γινόταν και κάτι εάν περίμεναν όλοι άλλα δεκαπέντε/είκοσι λεπτά (τουλάχιστον)...

Συνοπτικά θα έλεγα τώρα που το ξαναέζησα, όχι ακριβώς ένας απολαυστικός αγώνας με την δόκιμη έννοια της λέξης όπως π.χ. το Ursa μια βδομάδα πριν ...αλλά μια πραγματικά σκληρή δυνατή προπόνηση που σε βγάζει "παληκάρι" (και "αμαζόνα" ) και μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη για επόμενους επίπονους αγώνες της σαιζόν όπως τους αγώνες του Ολύμπου ή το Ζαγόρι (...αρκεί να μην τραυματιστείς βέβαια γιατί τα στραμπουλήγματα και οι πτώσεις ήταν αρκετές)

Πάμε για τα επόμενα τώρα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  13:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ρωτήσω και εγώ τους συμμετέχοντες και τους γνωρίζοντες, τα 10Κ της Ζήρειας για κάποιον με ελάχιστη (έως καθόλου) βουνίσια εμπειρία, πως είναι;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  13:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ααα.... και επιβεβαίωσα ότι τα χιλιόμετρα πρέπει να είναι 31+. Ίσως και 32 καθώς στο βουνό τα ρολόγια χάνουν αρκετά λόγω ζιγκ ζιγκ μέσα στα δέντρα, υψομετρικών κλπ ...είναι χαρακτηριστικό ότι σχεδόν πάντα σε κάθε αγώνα ορεινό μαραθώνιο καταγράφουν λίγο έως και αρκετά λιγότερα χιλιόμετρα τελικά ...εκτός από τη ζήρεια όπου γράφουν 30,5 ...31 κλπ ). Και νομίζω ότι είδα και σημάδι για τα 24 χιλιομέτρα 2 φορές (ή έτσι νόμιζα τουλάχιστον)

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία απλά για να είστε έτοιμοι και για αυτό το κάτι παραπάνω που θα χρειαστείτε όσοι πάτε στο μέλλον (ειδικά στο από το σταθμό 21 στο σταθμό 23 και κάτι που γράφει η περιγραφή, όπου τα πραγματικά χιλιόμετρα της ανηφόρας είναι νομίζω περισσότερα)


Edited by - sam on 01/06/2015 13:51:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  15:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Να ρωτήσω και εγώ τους συμμετέχοντες και τους γνωρίζοντες, τα 10Κ της Ζήρειας για κάποιον με ελάχιστη (έως καθόλου) βουνίσια εμπειρία, πως είναι;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Μια χαρά είναι αν θες απλά να τερματίσεις σε έναν σεβαστό χρόνο. Περπατηματάκι στην αρχή λόγω έντονης κλίσης και δυσκολίας στις προσπεράσεις, ειδικά αν δεν έχεις πάρει θέση πριν το μονοπάτι. Κάπου στο 2ο χλμ πιάνεις κορυφή και μετά διατηρείσαι εκεί ως το 4 με περίπου ψιλοευθεία.
Μετά έχεις πολύ χρόνο να μαζέψεις (μετά το 4ο αρχίζει η κατηφόρα, πολύ βατή απ' ότι θυμάμαι). Για μένα η κατηφόρα είναι το πιο δύσκολο σε τέτοιες περιπτώσεις, θέλει προσοχή να μην ανοίξεις γρήγορα και πάρεις τα πόδια στις μασχάλες. Πέρσι τον έτρεξα, δεν ξέρω αν είναι ίδια η διαδρομή κ φέτος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  16:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ! Μέχρι του χρόνου έχουμε λίγο καιρό μπροστά μας!


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PEPE
Forum-Runner

Greece
98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  16:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Να ρωτήσω και εγώ τους συμμετέχοντες και τους γνωρίζοντες, τα 10Κ της Ζήρειας για κάποιον με ελάχιστη (έως καθόλου) βουνίσια εμπειρία, πως είναι;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Έτρεξα το 10αρι περσι. Φέτος δεν τα κατάφερα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Τα πρώτα 4,5 χλμ είναι συνεχόμενη ανηφόρα με 400 περίπου μέτρα υψομετρική!!! Τα 2 χλμ περίπου σε δρόμο αρχικά και στη συνέχεια σε χωματόδρομο, και τα υπόλοιπα 2 σε μονοπάτι στο βουνό. Τα υπόλοιπα 5,5 είναι κατηφορικα σε μεγάλο χωματόδρομο. Σίγουρα στο πρώτο μισό θα ζοριστεις αλλα ο αγώνας βγαίνει χωρις προετοιμασία σε βουνό. Περσι το έκανα 80' με χρόνο στο 10αρι 52'. Θέλω κάποια στιγμή να κατέβω στο 30αρι, αλλα θέλει ειδική προετοιμασία.

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  18:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Ευχαριστώ! Μέχρι του χρόνου έχουμε λίγο καιρό μπροστά μας!


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...


Έχει την Κυριακή το 12αρι του Ερύμανθου, στην Πάτρα (ασε το 27αρι:))
Ξεκίνα!
Να προυσκυνήσουμε τα αγία χώματα που πάλευε ο Ηρακλής με τα αγριογούρουνα;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  19:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγώνας αρκετά απαιτητικός, ίσως υπέρ το δέον.
Η διαδρομή τέτοια που δεν μπορείς να τρέξεις (για ανηφόρα δε το συζητώ) ούτε στην κατηφόρα αν δεν έχεις μόνιμα το μυαλό σου και τα μάτια σου καρφωμένα στο έδαφος, προκειμένου να εντοπίζεις πατήματα χωρίς κίνδυνο γλιστρήματος.
Οι τετρακέφαλοι δουλεύουν στο φουλ, τόσο στην ανηφόρα όσο και στην κατηφόρα καθόσον για να διατηρηθείς ανέπαφος και "ζωντανός" την κατεβαίνεις φρεναριστά.
Το καλλίτερο κομμάτι ασυζητητί η Φλαμπουρίτσα.
Τα χιλιόμετρα, όπως αναφέρει και ο Σταμάτης (sam) είναι 31,5 και η ύπαρξη της δίδυμης αδελφής της ταμπέλας του 24ου χιλιομέτρου εντοπίστηκε και από άλλον!

Εν κατακλείδι ζόρικος-δύσκολος αγώνας που δεν συγχωρεί λάθη ισορροπίας (αρκετές πτώσεις)
Ταπεινή μου γνώμη, οι διοργανωτές να συμπεριλάμβαναν και την υπόλοιπη Φλαμπουρίτσα (όπως παλιότερα) και ίσως να έκοβαν κάποια χιλιόμετρα "ορειβατικού" περιεχομένου, καθιστώντας τον αγώνα περισσότερο δρομικό παρά περιπατητικό-ορειβατικό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  23:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Για να ακούσω εμπειρίες (και αναθέματα ) από όσους το δοκίμασαν πρώτη φορά...

Πολύς κόσμος εκτιμώ (για τέτοιου είδους αγώνα), αρκετή ζέστη που μας ταλαιπώρησε έξτρα (εκτός των κορυφών φυσικά), οι γνωστές σκληρές ανηφόρες της ζήρειας, πολύ καλή υποστήριξη (εκτός όμως του τερματισμού όπου και πάλι καμιά σαρανταριά+ άτομα δεν βρήκαν τίποτα να φάνε, εγώ ευτυχώς ήμουν στους τυχερούς) ...και προσωπικά κάποια στομαχικά για μένα που με παίδεψαν αρκετά με επιπλέον στάσεις για "τουαλέτες" κλπ

Μικρό φάουλ ότι όσοι ήρθαμε απο Αθήνα με τα δύο πούλμαν λόγω λάθος και χασίματος του οδηγού φτάσαμε στην εκκίνηση στις 9 παρά πέντε! και δεν δόθηκαν παρά δεκαπέντε λεπτά περιθώριο για να στηθούμε στην ουρά, να πάρουμε νούμερα, να φορέσουμε τα ρούχα μας, να βρούμε που να αφήσουμε τα πράγματα μας, να πάρουμε μαζί μας τα απαραίτητα προσπαθώντας να μην ξεχάσουμε τίποτα, να ανοίξουμε και να λοκάρουμε τα ρολόγια μας κλπ. Πανικός όπως μπορεί να φανταστεί κανείς με αποτέλεσμα να ξεκινήσουμε αγχωμένοι και ανέτοιμοι (ούτε τη τουαλέτα μου δεν πρόλαβα να πάω όπως έπρεπε και έτσι ξεκίνησα με στομαχόπονο και έπρεπε να βρώ τις λύσεις πάνω στον αγώνα ) ....Νομίζω έπρεπε να δοθεί λίγο παραπάνω χρόνος και δεν θα γινόταν και κάτι εάν περίμεναν όλοι άλλα δεκαπέντε/είκοσι λεπτά (τουλάχιστον)...

Συνοπτικά θα έλεγα τώρα που το ξαναέζησα, όχι ακριβώς ένας απολαυστικός αγώνας με την δόκιμη έννοια της λέξης όπως π.χ. το Ursa μια βδομάδα πριν ...αλλά μια πραγματικά σκληρή δυνατή προπόνηση που σε βγάζει "παληκάρι" (και "αμαζόνα" ) και μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη για επόμενους επίπονους αγώνες της σαιζόν όπως τους αγώνες του Ολύμπου ή το Ζαγόρι (...αρκεί να μην τραυματιστείς βέβαια γιατί τα στραμπουλήγματα και οι πτώσεις ήταν αρκετές)

Πάμε για τα επόμενα τώρα...




Βρε σύ,μπάς και ήσουν λίγο πίσω απο εμένα στο πούλμαν??Ημουν κάπου μπροστά,3η -4η θέση....
Πράγματι,μέγα θέμα με την καθυστέρηση των πούλμαν...Φτάσαμε στο παρα 5 και είχαμε 15λεπτά να πάρουμε νούμερα,να ετοιμαστούμε κλπ.Απαράδεκτο.
Ακουσα και εγώ κάτι για 32 με 33 χλμ.Δέν ξέρω αλλά είναι πιθανό.
Στα δικά μου,μου βγήκε αρκετά καλά θάλεγα.Απο 6:51 πέρσυ 6:14 φέτος.
Καλά να είμαστε όλοι και καλή αποκατάσταση.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
.....Αααα, και είναι σίγουρα μια πολύ πολύ καλή δοκιμασία για αγώνες στύλ Ολυμπος κλπ.Δέν το συζητάμε.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.

Edited by - ANASTASIOS on 01/06/2015 23:51:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  09:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ pepe για τις πληροφορίες!

Big-blue, μάλλον το προσκύνημα θα πρέπει να περιμένει, μπορούμε όμως να τιμήσουμε στο μεταξύ τον Άη-Ηρακλή με κανα χοιρινό σουβλάκι!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  12:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα δικά μου,μου βγήκε αρκετά καλά θάλεγα.Απο 6:51 πέρσυ 6:14 φέτος.
Καλά να είμαστε όλοι και καλή αποκατάσταση.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
--------------------------------------------------
Αέρας ..... πάρα πάρα πολύ καλή επίδοση συγχαρητήρια άντε και του χρόνου κάτω από τις 6 ώρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  12:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Στα δικά μου,μου βγήκε αρκετά καλά θάλεγα.Απο 6:51 πέρσυ 6:14 φέτος.
Καλά να είμαστε όλοι και καλή αποκατάσταση.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
--------------------------------------------------
Αέρας ..... πάρα πάρα πολύ καλή επίδοση συγχαρητήρια άντε και του χρόνου κάτω από τις 6 ώρες.




Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργη.Καλό αγώνα και καλό και υγιή τερματισμό να έχεις και εσύ σε λίγες μέρες στον Όλυμπο.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.

Edited by - ANASTASIOS on 02/06/2015 12:10:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DION
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  13:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους. Πρώτη φορά Ζήρεια για μένα...
Είχαν δίκιο οι παλιοί, πραγματικά μεγάλη δοκιμασία για το σώμα και το πνεύμα. ΠΟΛΥ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ανηφόρα και μάλιστα καθετίλα!!! Στη δεύτερη ανάβαση μετά από το καταφυγιάκι μόλις τα έχω παίξει τελείως βλεπω ένα χωματόδρομο και νομίζω ότι το μαρτύριο τελείωσε. Εδώ γελάμε... σηκώνω κεφάλι και βλέπω ψηλά και μακρυά, φωσφωριζέ ανθρωπάκια να αγκομαχούν και καταλαβαίνω...όποιος το έζησε καταλαβαίνει!
Πριν δυο χρόνια τα έβλεπα στα περιοδικά και έλεγα τι κάνουν οι άνθρωποι και τώρα ξαφνικά έχω μετάλιο Ζήρειας!! Κουράστηκα, γαμ...θηκα(sorry) και τελικά το χάρηκα πολύ. Χρόνος 7.10 όπως μου είχε πει ο φίλος Sam.
Άντε έρχεται και ο Όλυμπος και μετά καλό καλοκαίρι...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Ασημίνα και σε όσους βοήθησαν για να ζήσουμε εμείς μια τέτοια εμπειρία!!

ΥΓ ρε φίλε Σαμ είμασταν στο ίδιο πούλμαν ρε παιδάκι μου και δεν γνωριστήκαμε?? Μήπως πρέπει να κρατάμε κανένα λουλούδι για να γνωριζόμαστε ρε παιδιά??χαχαχα


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000