Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Δημήτρης Θεοδωρακάκος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

Tasman
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  12:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως ο Tafese είχε περάσει τον Καμπουρόπουλο για την πρώτη θέση?
Λέω μήπως...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  13:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Sam

Φιλε Σαμ μιλαω για τους τοπ trail runners στον κοσμο. Αν ψαξεις τους πρωτους 30 δεν θα βρεις καποιον με τις δρομικες επιδοσεις του Θεοδωρακακου. Οταν εχεις χρονο ψαξε και θα το διαπιστωσεις. O Max King ισως αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ακομα στους πρωτους 30.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  13:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Τasman

Ρωτησα για τον Ταφεσε και εκεινον τον αγωνα του Αλπαμαγιο. Μου ειπαν πως δεν περασε απο το κεντρικο σταθμο στο Φλαμπουρι, οι απο πισω του εκανα ενσταση και βασει κανονισμων ακυρωθηκε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς....

O max king όπως λες και εσυ είναι 20άδα θεωρητικά στη γενική http://www.i-tra.org/page/278/Performance_index.html#tab / http://www.i-tra.org/page/278/Performance_index.html?id=4657&nom=KING) και έχει μαραθώνιο 2.14 (και 14.02 στο πεντάρι / 29.01 στο δεκάρι) ...οπότε όντως δεν είναι απόλυτο αυτό για τον τον μοναδικό δρομέα σε βουνό και δρόμο...

Απλά για να να μην υπερθεματίζουμε όπως είπαν και άλλοι φίλοι εδώ αλλά ούτε φυσικά και να μηδενίζουμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γι αυτο σου ειπα πως ισως μονο ο Max King ο οποιος προσφατα μπηκε στο trail running. Δεν υπαρχει αλλος με τετοιες επιδοσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης πέρα απο την ITRA υπάρχει και η κατάταξη top 100 της ISF για το 2014

http://www.skyrunning.com/images/stories/ranking/2014-ultra-ranking-men.pdf
τσ
όπου ο Θεοδωρακάκος νομίζω δεν είναι (ενώ είναι π.χ. ο max king) αλλα αυτό δεν σημαίνει και πολλά γιατί το 2015 και μετά και την επιτυχία του στο transvulvania το πιο πιθανό είναι να είναι.

http://www.skyrunning.com/images/stories/ranking/2015-ultra.pdf

Αυτά δεν τα παραθέτω για να πάρω θέση υπερ μιας ή άλλης άποψης αλλα για να αποδείξω ότι όσο ψύχραιμα και να το δεις όντως υπάρχουν στοιχεία και αξιολογήσεις και θεωρώ ότι ο Θ. όντως ανήκει στους elite αθλητές παγκοσμίως και έχει επίσης και αρκετά άλλα να δώσει (να είναι καλα πρώτα απο όλα το παληκάρι) εάν του δοθούν οι ίδιες δυνατότητες που έχουν και οι συναθλητές του.


Edited by - sam on 23/06/2015 14:20:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν το 2:19 το έκανε όταν ασχολείτο μόνο με δρόμους ή παράλληλα με το βουνό αλλά ως επίδοση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
Π.Χ. ο Ανδριόπουλος, κάτι αιώνες πριν, είχε τρέξει 16 φορές <2:17!
Όπως και να 'χει, κι εγώ τον θεωρώ έναν πολύ καλό αθλητή. Το ταβάνι του βέβαια, μόνο αυτός το γνωρίζει.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DION
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.skyrunning.com/images/stories/ranking/sky-ranking-men-14.pdf

εδώ τον έχει στην 21η θέση για 2014 σε αγώνες skyrunning
ε, δεν το λες και κακό πάντως έτσι???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
aaaa... είδες!

ΤΟ άλλο που παρέθεσα εγώ, όπως βλέπω ήταν για ultra που τώρα μπαίνει ...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  14:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και υπαρχει και κατι αλλο πολυ σημαντικο οσον αφορα το trail running το οποιο παιζει μεγαλο ρολο σε αυτο το επιπεδο αθλητων. Ολοι αυτοι οι elite εχουν μεγαλωσει και ζουν και προπονουνται τωρα στα βουνα, κυριολεκτικα στα βουνα!! Ο Θεοδωρακακος εκανε προπονηση στα ..σκαλακια της Καστελλας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  12:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3η θεση για τον Θεοδωρακακο στο 1ο εταπ του Salomon 4trails
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  15:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξανθέ είσαι χορηγός του;;;;;

(μεταξύ πλάκας και...σοβαρού τι βγήκε στον Όλυμπο;;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  16:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 : 15:32:08 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

Ξανθέ είσαι χορηγός του;;;;;

(μεταξύ πλάκας και...σοβαρού τι βγήκε στον Όλυμπο;;)

----------------------

xaxaxaxaxa.

3ος βγήκε με επίδοση αν δεν κάνω λάθος 4.50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  17:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 : 15:32:08 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

Ξανθέ είσαι χορηγός του;;;;;

(μεταξύ πλάκας και...σοβαρού τι βγήκε στον Όλυμπο;;)

----------------------

xaxaxaxaxa.

3ος βγήκε με επίδοση αν δεν κάνω λάθος 4.50




Ετσι ακριβώς...

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  18:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρακάτω το status του αθλητή στο facebook μετά το 1ο ετάπ:

4Trails 2015
4stages, 144.4χλμ +8660μ, 2 χώρες
1st stage Berchtesgaden > Bad Reichenhall
25km +1450 -1530m
Στην γραμμή της εκκίνησης για ακόμα ένα Salomon 4trails, έπειτα απο την περσινή μου νίκη στον εν λόγω αγώνα.Ανάμεικτα συναισθήματα απο το σημερινό ετάπ, μιας και δεν είμαι σε κατάσταση να κυνηγήσω μια καλή επίδοση, και ο λόγος είναι ότι εδώ και 20 ημέρες περίπου (10 ημέρες πριν τον Olympus Marathon και βέβαια και στον ίδιο τον αγώνα), αισθάνομαι άτονος και χωρίς ενέργεια στα πόδια…
Το τι φταίει δεν μπορώ να το ξέρω διότι προφανώς είναι πολλοί οι παράγοντες που συμβάλλουν σε αυτό ! Είναι ξεκάθαρο ότι χρειάζομαι ξεκούραση, αλλά μου αρέσει να αγωνίζομαι, να πιέζω τον εαυτό μου όσο μπορώ στην κάθε περίσταση και ευελπιστώ να ξεπεράσω αυτή την κατάσταση.
Στα του αγώνα τώρα:
Βρισκόμαστε στην περιοχή (Γερμανία νότια Βαυαρία -σύνορα με Αυστρία) απο την Δευτέρα, όπου επικρατούσαν θερμοκρασίες ανάλογες της Αθήνας, γεγονός το οποίο όπως με πληροφόρησαν οι ντόπιοι συμβαίνει κάθε 10 χρόνια…
Την παραμονή του αγώνα, εχθές, οι διοργανωτές μας ενημέρωσαν ότι ο καιρός θα αλλάξει δραματικά και θα έχουμε βροχή με πιθανότητα καταιγίδας και κεραυνών, γεγονός που τους οδήγησε να τροποποιήσουν την διαδρομή, αποφεύγοντας την 2η κορηφή η οποία ήταν εκτεθειμένη στα καιρικά φαινόμενα και απαγορευτικό να πάρουν το ρίσκο να περάσουν οι 500 και πλέον συμμετέχοντες.Έτσι τα 30 χλμ +2250 έγιναν 25,1 +1450…
Η εκκίνηση δόθηκε ακριβώς στις 08:00, και οι πρώτες ψιχάλες έκαναν την εμφάνισή τους, όπου κατα διαστήματα και μέχρι την ώρα που γράφω, γινόταν είτε εντονότερη είτε πιο ήπια.Ξεκινήσαμε σχετικά γρήγορα στα πρώτα 3 χλμ τα οποία ήταν σε δασικό φαρδύ μονοπάτι με ήπιες κλίσεις. Η αίσθησή μου ήταν κακή και με το ζόρι κρατιώμουν στο group των πρωτοπόρων, που αποτελούταν απο 4 αθλητές. Ο ρυθμός μπορώ να πω ήταν ελαφρώς πιο αργός απ’ ότι συνηθίζω να ξεκινάω… Σε εκείνο το σημείο είχαμε ανέβει μόλις 120μ και απο εκεί και μετά ακολουθούσε συνεχής έντονη ανηφόρα σε φαρδύ μονοπάτι, όπου κερδίζαμε ακόμα 900μ σε περίπου 5.5 χλμ, με μια μικρής διάρκειας κατάβαση -80 πριν τα τελευταία 200μ ανάβασης.
Σε όλη αυτήν την ανηφόρα δεν μπορούσα να πιέσω καθόλου και αθλητές με πλησίαζαν και με περνούσαν χωρίς να μπορώ να αντιδράσω. Σε εκείνο το σημείο ο τερματισμός φαινόταν ουτοπικός στόχος… Με τα πολλά και αρκετό περπάτημα (δεν το συνηθίζω), στην κορυφή στο 9.5-10 χλμ αγώνα ήμουν στην 5η θέση, αλλά κοντά στους 2 μπροστινούς, όπου με το που βρήκαμε ένα πλάτωμα πριν ξεκινήσει η κατάβαση, πέρασα στην 3η θέση απλά και μόνο επειδή δεν ήταν ανηφόρα όπου τα πόδια μου ήταν ασήκωτα…
Έπειτα ακολουθούσε μια πάρα πολύ τεχνική, βρεγμένη και απότομη κατηφόρα (φωτογραφία), με ρίζες δέντρων και πετρώδης επιφάνεια, η οποία ήταν 2.5 χλμ και 1000μ αρνητικής υψομετρικής διαφοράς! Το σημείο αυτό δυσκόλεψε ιδιαίτερα όλους τους συμμετέχοντες!
Στον πάτο ήμουν πλέον στην 3η θέση αλλά μακριά απο τους πρωπορευόμενους αθλητές.
Έμεναν ακόμα 12 χλμ με 400, συνολικά και αναλογικά χωρισμένα, μέτρα ανάβασης και κατάβασης αντίστοιχα, σε φαρδιά μονοπάτια και δασικούς χωματόδρομους. Σε άλλη περίπτωση θα μπορούσα να εκμεταλευτώ αυτό το προφίλ για να κερδίσω χρόνο αλλά τώρα με το ζόρι έτρεχα. Μέχρι τον τερματισμό δεν άλλαξε κάτι. Τελικά είχα 7’35’’ απο τον πρώτο αθλητή Miguel Caballero και 4’44’’ απο τον δεύτερο Ιταλό.
Θα προσπαθήσω όσο καλύτερα μπορώ για την συνέχεια, αλλά φαντάζει ιδιαίτερα δύσκολο να τερματίσω τις υπόλοιπες μέρες αν δεν αλλάξει κάτι στην αίσθηση που έχω.
Σαφώς και δεν θέλω ΠΟΤΈ να εγκαταλείπω μια προσπάθεια, και αυτό φαίνεται απο την πορεία μου, όμως δεδομένων των συνθηκών ίσως είναι αναγκαίο.
Βέβαια η επόμενη ημέρα είναι μια καινούργια με πολύ όρεξη και έμνευση για νέο στόχο !
Πολλά συγχαρητήρια σε όλους και βέβαια στους υπόλοιπους Έλληνες που αγωνίστηκαν.
Αυριανό ετάπ :
Bad Reichenhall > Ruhpolding
34,0 km +2000 m


Edited by - Ξανθό Άλογο on 08/07/2015 19:01:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000