Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 PRP Έκχυση αιμοπεταλίων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/05/2015 :  15:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έβαλα σαν ξεχωριστό θέμα για να επικεντρωθούμε λίγο στη συγκεκριμένη θεραπεία.
Εκτός από δω: http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=11252
θα ήθελα να ρωτήσω για εμπειρίες ή κάποια σχόλια ή κάτι που πιθανόν να πρέπει να ξέρει όποιος θέλει να περάσει σε αυτή τη μέθοδο θεραπείας(;).

Από πέρυσι με ταλαιπωρεί (εκτός από τις άστοχες ιατρικές διαγνώσεις) μια τενοντίτιδα στην ποδοκνημική, πιο συγκεκριμένα έχω φλεγμονή στον ταρσιαίο σωλήνα και στον οπίσθιο κνημιαίο ενώ υπάρχει και υγρό στην άρθρωση.Αυτά κατόπιν μαγνητικής με σκιαγραφικό.
Τώρα παίρνω αντιφλεγμονώδη (arcoxia) και αν δεν περάσει μου συστήθηκε να κάνω έως 3 εκχύσεις αιμοπεταλίων(κόστος 50 € ανά επίσκεψη). Εννοείται πλην κολύμβησης όλα τα υπόλοιπα απαγορευτήκαν ενώ μου συστήθηκε πλήρη ακινησία και νάρθηκας ή ακόμα και πατερίτσες για να αποφορτιστεί τελείως η περιοχή. Με μπέμπη στο σπίτι όλα τα παραπάνω δεν ήταν εφικτά οπότε έμεινε η ξεκούραση όσο το δυνατόν σε περισσότερο χρόνο. Συντηρητικά βάζω παγωμένα και κάνω μαλάξεις τοπικές. Στο παρελθόν είχα κάνει και φυσικοθεραπείες αλλά δεν υπήρχε καμία βελτίωση. Περιττό να γράψω ότι γνώμες "ειδικών" του στυλ "βγες και τρέξε ή κάνε ποδήλατο δεν πειράζει που πονάει" δεν βελτίωσαν την κατάσταση.
Επειδή το ίντερνετ είναι πηγή παραπληροφόρησης(εκτός και αν είσαι γιατρός για να καταλαβαίνεις τις φόλες) υπάρχει εμπειρία σε τέτοιες θεραπείες από άλλον;
Είναι έτσι ή είναι άλλη μια μόδα;
Η αστοχία πιθανόν να οφείλεται στην "τέχνη" του γιατρού ή απλά δεν έχει τόσο ευρύ φάσμα θεραπείας;
Η ηλικία παίζει τόσο μεγάλο ρόλο;
Ρωτώντας έμαθα ότι στη πόλη μου οι γιατροί ασχολήθηκαν με αυτή τη μέθοδο πριν 7-8 χρόνια αλλά δεν ξανακούστηκε. Υπάρχει άραγε κάποιος λόγος;
Γνώμες;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2015 :  15:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α ρε Βασίλη, λες κι είσαι καταραμένος...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2015 :  20:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι καταραμένος, μαλακισμένος είμαι......

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

STEVE SALONIKA
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  10:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να μπω κι εγω στη συζητηση μηπως και βρω κι εγω καποια λυση παιδια....
εδώ και μηνες ταλαιπωρουμαι με οξυ πονο στο δεξι ποδι μετα από προπονηση η αγωνα και γενικοτερα εντονη καταπονηση.Οπως χαρακτηριστικα αναφερετε τα πρωτα πρωινα βηματα γινονται με απίστευτο πονο.Αποφυσιτιδα περνας διαγνωστηκε.
Ειναι το ιδιο με την οπισθοπτερνια θυλακιτιδα?και το ιδιο με την ορογονοθυλακιτιδα αχιλειου?
Δοκιμασα κι εγω αποχη,λιγοτερες προπονήσεις,αποφυγη διαδρομων με ανηφορικες κλησεις,πατους για ανυψωση της φτερνας,μεχρι και ενεσιμη εκχυση μιας ουσιας δοκιμασα η οποια μαλιστα ηταν πολύ επωδυνη,αλλα δυστυχως δεν εχω δει τιποτε καλυτερο.
Ηδη ψάχνομαι κι εγω για αυτή τη θεραπεια PRP και θα με ενδιεφερε να μαθω περισσοτερα εάν καποιος την εχει δοκιμασει.




επιτερεπεται να πεσεις,επιβαλλεται να σηκωθείς.


STEFANOS
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2015 :  12:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είπα για καιρό να μην γράψω μέχι να έβλεπα κάποιο αρνητικό ή θετικό αποτέλεσμα.
Τα παρακάτω τα γράφω ως χρήστης και όχι ως γιατρός.
Αποφάσισα να προχωρήσω στην συγκεκριμένη θεραπεία γιατί από όλα τα υπόλοιπα κλασικά (ξεκούραση, πάγος, διατάσεις, φυσικοθεραπείες, ασκήσεις ενδυνάμωσης τενόντων) είχα κουραστεί, βαρεθεί και δεν έβλεπα σοβαρή βελτίωση. Διαβάζοντας επίσης ότι η συγκεκριμένη μέθοδος δεν έχει κινδύνους και ρισκάροντας απλά να χάσω τα λεφτά μου προχώρησα σε αυτήν(ο απελπισμένος από τα μαλλιά του πιάνεται).
Η διαδικασία απλή, σου παίρνουν αίμα, το φυγοκεντρούν για να πάρουν τα αιμοπετάλια και αφού υποδειχτεί το ακριβές σημείο του πόνου γίνεται η ένεση. Στο ίντερνετ μιλάει για χρήση υπερηχου, δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο ή όχι. Με την 1η ένεση είδα διαφορά στην αίσθηση της ενόχλησης. 4 μέρες μετά έκανα ποδήλατο αλλά επειδή με ενόχλησε λίγο σταμάτησα. 10 μέρες μετά επανάληψη της ένεσης και μπορώ να πω ότι νοιώθω αρκετά καλά. Δεν θέλω να τρέξω προς το παρόν παρά μόνο αφού νιώσω εντελώς καλά. Στην ίδια απόσταση με ποδήλατο δεν με ενόχλησε καθόλου. Λόγω της ηλικίας(50), φαντάζομαι ότι σε νεώτερο θα έχει πιο γρήγορη ανταπόκριση, μάλλον θα πρέπει να περιμένω λιγάκι για τα οριστικά αποτελέσματα.
Το κόστος όπως έγραψα με προβλημάτισε γιατί βρήκα τιμές μέχρι και 250 €/ένεση. Προσωπικά εμπιστεύτηκα την γιατρό που με εξέτασε γιατί ήταν αρκετά σχολαστική με την αρχική εξέταση του όλου προβλήματος. Φυσικά με κόστος 50 €/ένεση ήταν άλλος 1 σημαντικός λόγος για να την προτιμήσω. Σε άλλους γιατρούς ανά την Ελλάδα, η μεθοδολογία ήταν ίδια με διαφορά στους πολύ ακριβούς υπήρχε χρήση υπέρηχου (όχι πάντα). Σε 2-3 μάλιστα έπρεπε να πάω εγώ το αίμα σε μικροβιολόγο για φυγοκέντρηση.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι για τενοντίτιδες πελματιαίες κλπ, εφόσον βρεθεί ο κατάλληλος γιατρός, αυτή η μέθοδος θα μπορούσε να είναι 1 καλή λύση.
Αν κάποιος με΄ρωτήσει "μήπως όλα τα προηγούμενα βοηθήσαν και απλά οι ενέσεις ήταν το κερασάκι στη τούρτα" δεν μπορώ να το απαντήσω.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2015 :  12:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραια νεα εχεις, μπραβο. Και εμενα ο ορθοπαιδικος μου μου εχει μιλησει για αυτη τη μεθοδο. Οπως φαινεται εχει αποτελεσματα, στα υποψη λοιπον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2015 :  12:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αμα μπορείς, μας λες περίπου το κόστος;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2015 :  12:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέχασα να γράψω ότι όταν σηκωνόμουνα το πρωί είχα ενοχλήσεις αρχικά για 30-60' όμως τώρα έχουν μειωθεί στο 15'. Την υπόλοιπη μέρα δεν νοιώθω ότι κάτι υπάρχει.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2015 :  13:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακάρι να είναι αυτή η λύση, Βασίλη...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2015 :  15:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικόλα
η λύση είναι πάντα εκεί που βρίσκεις την γιατρειά σου!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2015 :  16:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τωρα ειδα το θεμα. Να πω δυο λόγια.
Τυγχάνει να εχω ασχοληθεί πολύ με το PRP (ή στα ελληνικά αυτόλογο συμπυκνωμένο πλάσμα ή πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια) και την επίδραση του στα χρόνια έλκη και την επούλωση τους, επεξεργάζοντας δεδομένα συζευγμένου δείγματος 74 περιπτώσεων σε καλά οργανωμένη κλινική μελέτη που βραβεύτηκε πέρυσι σε μεγάλο ιατρικό συνέδριο και τώρα είναι υπό δημοσίευση (δεν τα λεω για να ευλογήσω τα γένια μου, απλώς για να δείξω ότι η μελέτη ηταν σοβαρή).
Η δική μου αξιολόγηση της αποτελεσματικότητάς του έγινε με αυστηρά αντικειμενικά κριτήρια και βασίστηκε σε digital image processing. Να πω σε αυτό το σημείο ότι με βάση τη μεχρι τότε κλινική μου εμπειρία ποτέ δεν πίστεψα το PRP και αυτός ήταν και ο λόγος που δέχτηκα να κάνω τη μελέτη, για να αποδείξω δηλαδή ότι η μέθοδος δε δουλεύει. Τα αποτελέσματα με διέψευσαν και έδειξαν στατιστικά σημαντική επιτάχυνση της επούλωσης με τη χρήση του PRP σε σχέση με τις συμβατικές μεθόδους.

Στον τομέα όμως της τραυματολογίας/ορθοπεδικής τα πράγματα δε φαίνεται να είναι τόσο ξεκάθαρα.
Η ιατρική βιβλιογραφία με βάση τη βαρύτητα της χωρίζεται σε επίπεδα τεκμηρίωσης (level of evidence) που αποτελούν τη γνωστή πυραμίδα τεκμηριωσης της οξφόρδης. Στην κορυφή της πυραμίδας, δηλ. ως "αυθεντίες" (strong evidence) υπάρχουν οι λεγόμενες μετααναλύσεις όπου με μια πολύπλοκη στατιστική διαδικασία αναλύονται όλες οι ήδη υπάρχουσες στη βιβλιογραφία μελέτες και τελικά βγαίνει το συμπέρασμα.
Στην περίπτωση του PRP για τις κακώσεις του μυοσκελετικού με μια πρόχειρη αναζήτηση προκύπτει ότι δεν είναι αποτελεσματικό σε κακώσεις μαλακών μορίων. Πρέπει όμως να γίνει παραπάνω έρευνα στο θέμα. Ισως να δουλεύει απλώς η υπάρχουσα μεχρι τωρα γνώση δε μπορεί να το υποστηρίξει.
Πχ εδω: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=24782334
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2015 :  22:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κλείνοντας 1 μήνα από την θεραπεία (2 εκχύσεις) θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος. Μπορώ να τρέχω ενώ ο πόνος έχει υποχωρήσει. Υπάρχει βέβαια μερικές φορές 1 αίσθηση ότι κάτι υπάρχει εκεί κάτω και γι' αυτό πηγαίνω συντηρητικά και με τις προπονήσεις μου.Τα πρωινά το πόδι παρουσιάζει 1 μικρή αστάθεια λόγω του ότι το νοιώθω σα να ζορίζεται όμως μετά από 5-10' είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Νομίζω ότι αν οικονομικά συμφέρει το πακέτο αξίζει να δοκιμαστεί κατά προτίμηση στην αρχή της τενοντίτιδας και όχι μετά από καιρό. Εκεί νομίζω θα είναι και τα πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Otiak
Forum-Runner

Greece


77 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  11:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού έχεις την εμπειρία, να ρωτήσω δύο πράγματα: Πρώτον, είναι επώδυνη η διαδικασία; Και δεύτερο, ο τρόπος που γίνεται η έγχυση εγκυμονεί κινδύνους εσωτερικής βλάβης από λάθος χειρισμό του γιατρού; Η δεύτερη απορία μου ίσως συνδέεται με αυτό που ανέφερες για ταυτόχρονη χρήση υπέρηχων από κάποιους γιατρούς... Περαστικά σου εύχομαι!

--------------------------

Ό,τι ανεβαίνει, κατεβαίνει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2015 :  16:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Πονάει όσο το τσίμπημα 1 ένεσης.

Ο μοναδικός "φόβος" είναι η μόλυνση από εξωγενείς παράγοντες, κοινώς πρέπει να αποστειρωθεί πολύ καλά η περιοχή της έκχυσης, όχι κάτι φοβερό. Σε μένα επειδή η 1 έκχυση έγινε ανάμεσα στους 2 αστραγάλους, στο πάνω μέρος, προσοχή δόθηκε από την γιατρό για να μην βρει αρτηρία. Αυτά για την δική μου περίπτωση.

Απ' όσο το έψαξα δεν υπάρχουν φόβοι για βλάβες γιατί δεν είναι φάρμακο αλλά τα δικά σου αιμοπετάλια.

Όπως ξαναέγραψα δεν ξέρω αν αυτό με θεράπευσε ή απλά ήταν το κερασάκι στη τούρτα. Όπου βρίσκει γιατρειά ο καθένας!!! Όταν είσαι τραυματισμένος κάνεις ότι μπορείς.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

STEVE SALONIKA
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  09:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μιας και τωρα διαβασα μετα από καιρο τη κουβεντα θα μπορουσα πια να σε ρωτησω Νικο για τα τελευταια νεα σου αφου σιγουρα θα εχεις κανει και την τελευταια εγχυση και σιγουρα θα εχεις αρχισει να τρεχεις πια κανονικα.
Εχω επανελθει κι εγω στις προπονήσεις πολύ συντηρητικα μονο ευθειες ακομη βεβαια και διχως καμμια σκεψη ακομη για βουνο και ανηφοροκατηφορες και συνεχιζω ποδηλατο και ελλειπτικο εχοντας κανει ολο το καλοκαιρι θεραπεια με leizer και shock waves.
Το μονο σιγουρο είναι πως δεν εχω αποθεραπευτεί μιας και ακουω το ποδι μου και ξερω ότι απλα κανω υπομονη κανω ομοιοπαθητητικη κανω ψυχοθεραπεια και εν τελει κανω προσευχη ώστε να γινω καλα!!!
Θα με ενδιεφερε να μαθω τα νεα σου καθως δεν μου εχει βγει από το μυαλο η ιδεα να δοκιμασω την μεθοδο αυτή PRP ισως γα καλυτερα αποτελέσματα .
χαιρομαι για την πορεια της ανρρωσης σου και ευχομαι να εισαι πια καλα και να εχεις βγει παλι στις προπονήσεις.
αποτι εχω καταλαβει ειμαστε και ιδιας ηλικιας (στα 50 πια κι εγω) και μαλλον βιωνουμε παραλληλες δυσκολιες.
θα περιμενω νεα σου.


επιτρεπεται να πεσεις επιβάλλεται να σηκωθείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  07:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν εχεις νωτερα για τα αποτελεσματα της θεραπειας παρακαλω μοιρασου τα μαζι μας.

Edited by - geoks on 11/09/2015 07:51:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000