Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έλεος ρε μάγκες πια....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  11:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα.

Το "έλειπε το νερό", που ήταν στην λίστα με τις παρεχόμενες υπηρεσίες ή το μετάλλιο, δεν είναι "απλά δεν μου άρεσε" και άρα στην σφαίρα του υποκειμενικού που κινδυνεύει να γίνει κατάχρηση. Δεν είναι μια ταινία μούφα στο σινεμά. Είναι μια αντικειμενική υπηρεσία που πλήρωσες και δεν πήρες. (με επιφύλαξη αυτό, δείτε πιο κάτω)

Από την άλλη το έλλειπαν 200 μέτρα ή διάφορες άλλες μικρολεπτομέρειες είναι θεωρώ στην σφαίρα του υποκειμενικού, έστω και αν είναι κάτι απολύτως μετρήσιμο. (πχ αγόρασα κάτι που γράφει 500γραμμάρια καθαρό βάρος και το μέτρησα και είναι 490γρ ή 505γρ).

Ίσως ένα συμφωνητικό αποδοχής όρων, όπου διασαφηνίζονται τέτοιες μικρές αποκλίσεις (πχ η απόσταση είναι ονομαστικά 10χλμ, και στην πράξη μπορεί να είναι λίγο παραπάνω ή παρακάτω κτλ κτλ) λύσει το πρόβλημα αυτό ακόμα και για τον πιο ψύρα.

Όμως είναι η παρεχόμενη υπηρεσία το νερό ή είναι ο αγώνας? Να συμμετάσχεις σε αγώνα πλήρωσες, όχι να πιείς νερό. Όπως σε ένα μπαράκι με μπύρα, η μπύρα είναι η παρεχόμενη υπηρεσία όχι τα ξηροκάρπια αν δεν στα φέρει.
Τώρα πόσο αλληλένδετα είναι αυτά τα δύο, σηκώνει κουβέντα.

Πάντως για πρακτικούς λόγους, είναι απολύτως αποδεκτό στα συναλλακτικά ήθη να το πω έτσι, κάποια πράγματα να τα πληρώνεις από πριν ολόκληρα. Όπως πχ το εισιτήριο του αεροπλάνου, ειδικά σε θέματα με συγκεκριμένες θέσεις, και κυρίως συγκεκριμένη ημερομηνία.

Edited by - Deorum on 21/05/2015 11:56:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  11:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχει να κάνει με το αν μου άρεσε ή όχι ο αγώνας αλλά αν μου πρόσφεραν αυτά που μου πούλησαν.
Στο σινεμά αν ξεχάσουν να βάλουν υπότιτλους ή αν κόψουν 10 λεπτά από την ταινία δεν θα ζητήσεις τα χρήματα σου; Εγώ θα το κάνω. Και στα σουβλάκια αν μου τα φέρουν καμμένα το ίδιο θα κάνω ή θα ζητήσω να μου φέρουν άλλα.
Οι αγώνες δεν γίνονται κάθε μέρα οι ίδιοι για να πεις ότι αν δεν είναι καλός δεν θα βγάλει χρήματα. Μία φορά το χρόνο γίνονται, οποτε τον άλλο χρονο και να μην πας εσύ θα πανε κάποιος άλλος. Το δεν ξαναγοραζω δεν μπορείς να το κάνεις στους αγώνες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό λέω.
Αγώνα σου πούλησαν , όχι νερό.
Τώρα το πόσο αλληλένδετα είναι αυτά τα δύο σηκώνει κουβέντα.
Επίσης συμφωνώ πως δεν είναι εύκολο να τιμωρήσεις την ανευθυνότητα εδώ.
Και ναι, τα σουβλάκια αν είναι κακοφτιαγμένα δεν ξανα-παραγγέλνεις, αν όμως είναι λάθος η παραγγελία ζητάς την σωστή.
Αν ο αγώνας στο τέλος δεν είχε νερό ή μπανάνα μάλλον ταιριάζει πιο πολύ με το "τα σουβλάκια ήταν χάλια" οπότε δεν ξανα-παραγγέλνω από αυτόν κ τον κράζω, παρά με το "παρήγγειλα 3 σουβλάκια κ μου έφερε τα 2".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum συμφωνώ σε όλα. Στο προηγούμενο δεν απαντούσα σε εσένα. Kαι για την αόσταση γι' αυτό έγραψα 10500 και όχι 10200. Και στα αεροπορικά εισιτήρια δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων σε πολλές περιπτώσεις.
Και τα νερά τα έχεις πληρώσει, και το μετάλλιο, και το μπλουζάκι εφόσον αναγράφονται στην προκύρηξη. Δεν πληρώνεις μόνο τον αγώνα. Τα ξηροκάρπια είναι δώρο από το μαγαζί. Εκεί μπορείς αν πεις δεν μου έφερε - δεν ξαναπάω. Αν σου φέρουν μπύρα ζεστή θα την πιεις και θα την πληρώσεις;



Edited by - Nek2000 on 21/05/2015 12:19:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Δεν έχει να κάνει με το αν μου άρεσε ή όχι ο αγώνας αλλά αν μου πρόσφεραν αυτά που μου πούλησαν.
Στο σινεμά αν ξεχάσουν να βάλουν υπότιτλους ή αν κόψουν 10 λεπτά από την ταινία δεν θα ζητήσεις τα χρήματα σου; Εγώ θα το κάνω. Και στα σουβλάκια αν μου τα φέρουν καμμένα το ίδιο θα κάνω ή θα ζητήσω να μου φέρουν άλλα.
Οι αγώνες δεν γίνονται κάθε μέρα οι ίδιοι για να πεις ότι αν δεν είναι καλός δεν θα βγάλει χρήματα. Μία φορά το χρόνο γίνονται, οποτε τον άλλο χρονο και να μην πας εσύ θα πανε κάποιος άλλος. Το δεν ξαναγοραζω δεν μπορείς να το κάνεις στους αγώνες



Μου έχει συμβεί πριν από χρόνια, όπου έκοψαν το τελευταίο 10λεπτο από την ταινία Seraphim Falls, στον κινηματογράφο Starcity στον Ν. Κόσμο! Τους το επισήμανα και χωρίς γκρίνια από την πλευρά τους μας έδωσαν δωρεάν 2 άλλα εισιτήρια (για μένα και την γυναίκα μου) για όποια άλλη ταινία θέλαμε. Υποπτεύομαι ότι το πρόβλημα ήταν από τον διανομέα της ταινίας και όχι το ίδιο το σινεμά, ωστόσο, σαν σωστοί επαγγελματίες δεν άρχισαν τις δικαιολογίες. Γι'αυτό και ξαναπήγα στο εν λόγω σινεμά πολλές φορές ακόμα.

Σε αγώνα για να ζητήσεις επιστροφή, θα πρέπει να συμβεί κάτι πολύ ακραίο, πχ να διακοπεί ο αγώνας. Ή να μην μπορεί να διεξαχθεί πχ λόγω καιρικών συνθηκών. Για τους λόγους που περιγράφει ο Deorum.
Προσωπικά δεν θα ζητούσα τα χρήματά μου πίσω αν το 10άρι βγει 9.5άρι. Και δεν νομίζω ότι είναι λόγω ατολμίας από την πλευρά μου. Εσύ θα ζητούσες επιστροφή γι'αυτόν τον λόγο; Ξέρεις κανέναν που να ζήτησε; Αν όχι, δεν αναρωτιέσαι γιατί δεν συμβαίνει;

Η ανευθυνότητα τιμωρείται... Πιό σιγά από άλλα αγαθά, αλλά εν τέλει τιμωρείται, καθώς οι δρομείς συζητάμε μεταξύ μας. Μπορεί ο κακός επαγγελματίας να αντέξει 2-3 κακές διοργανώσεις, αλλά μέχρι εκεί...


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν χρόνια είχα παραγγείλει και μου έφεραν κάτι που έμοιαζε με χάμπουργκερ και ήταν και εντελώς κρύο. Ξαναήρθε και το πήρε πίσω και μου επέστρεψε τα χρήματα. Εννοείται ότι δεν ξαναπαρήγγειλα. Δεν έχει να κάνει με το αν μου άρεσε ή όχι. Και στο ντελίβερι το σωστό είναι να κάνεις ότι θα έκανες και αν ήσουν στο μαγαζί και έτρωγες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Προσωπικά δεν θα ζητούσα τα χρήματά μου πίσω αν το 10άρι βγει 9.5άρι. Και δεν νομίζω ότι είναι λόγω ατολμίας από την πλευρά μου. Εσύ θα ζητούσες επιστροφή γι'αυτόν τον λόγο; Ξέρεις κανέναν που να ζήτησε; Αν όχι, δεν αναρωτιέσαι γιατί δεν συμβαίνει;



Και όμως θα έπρεπε. Αυτό είναι το λάθος μας. Γιατι αν δεν το κάνει κανείς τον επόμενο χρονο πάλι 10χλμ θα λέει ότι είναι ο αγώνας.
Έχεις δει εσύ πολλούς να ζητάνε απόδειξη σε μαγαζιά; Και αν το κάνει 1 στους 100 οι υπόλοιποι 99 τον κοιτάνε περίεργα. Δεν αναρωτιέσαι γιατί συμβαίνει αυτό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:

Προσωπικά δεν θα ζητούσα τα χρήματά μου πίσω αν το 10άρι βγει 9.5άρι. Και δεν νομίζω ότι είναι λόγω ατολμίας από την πλευρά μου. Εσύ θα ζητούσες επιστροφή γι'αυτόν τον λόγο; Ξέρεις κανέναν που να ζήτησε; Αν όχι, δεν αναρωτιέσαι γιατί δεν συμβαίνει;



Και όμως θα έπρεπε. Αυτό είναι το λάθος μας. Γιατι αν δεν το κάνει κανείς τον επόμενο χρονο πάλι 10χλμ θα λέει ότι είναι ο αγώνας.
Έχεις δει εσύ πολλούς να ζητάνε απόδειξη σε μαγαζιά; Και αν το κάνει 1 στους 100 οι υπόλοιποι 99 τον κοιτάνε περίεργα. Δεν αναρωτιέσαι γιατί συμβαίνει αυτό;



Δεν το κάνω γιατί δεν θεωρώ ότι δικαιούμαι τα χρήματά μου πίσω γι'αυτόν τον λόγο, όχι γιατί ντρέπομαι, ή επειδή δεν το κάνουν άλλοι. Όπως και την απόδειξη... Θα την ζητήσω και ας σκεφτεί ο άλλος ότι θέλει... Το ότι δεν το κάνουν άλλοι στην περίπτωση της απόστασης του αγώνα, το θεωρώ ως ένδειξη ότι και η πλειοψηφία συμμερίζεται την άποψή μου.
Όπου θεωρώ ότι το δικαιούμαι, διεκδικώ το δίκιο μου... Και την απόδειξη και το άθλιο ντιλίβερι.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέλοσπάντων.
Αυτό που θέλω να πωείναι ότι όπως είναι λάθος να μην πάμε σε αγώνες ενώ έχουμε δηλωθεί γιατί χάνει χρήματα ο διοργανωτής, έτσι και οι διοργανωτές πρέπει να είναι σωστοί σεόλα γιατί χάνει χρήματα αυτός που τρέχει. Και αφού δεν έχω δει κανέναν διοργανωτή να επιστρέφει χρήματα όταν υπήρξαν προβλήματα, έτσι δεν περιμένω και ο κάθε δρομέας να σκέφτεται τη ζημιά του διοργανωτή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει όλα λοιπόν λύνονται όταν στις παροχές με νερά ή μπανάνες μπεί ένα αστεράκι που γράφει *μέχρι εξαντλήσεως των προμηθειών.
Και τέρμα η ιστορία και τυπικά.

Ξαναλέω, δεν αγόρασες το νερό του αγώνα, τον αγώνα αγόρασες, έστω και αν τα άλλα είναι στις παροχές. Όπως δεν ξέρω κάποιον να έχει πάρει χρήματα από αεροπορική... ακόμα και αν άργησε 1-2 ώρες το αεροπλάνο (ενώ τελικά έγινε η πτήση) ή αν το φαγητό ήταν μάπα ή ανύπαρκτο στην πτήση (και ας το έγραφε στις παροχές) . Μόνο αν δεν γίνει η πτήση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι το θέμα να πάρεις τα χρήματα πίσω, αλλα για να τους πιέσεις ωστε την επομενη φορα να ειναι πιο σωστοί. Γιατί αν 10 άτομα τους πουν απλά ότι ήταν λάθος η απόσταση θα σε γράψουν κανονικά. Αν όμως τους ζητήσουν 10 άτομα τα χρήματα πίσω να δεις πώς θα το σκεφουν την επόμενη φορά. Όπως το ίδιο ισχυει για τους δωρεάν αγώνες. Αυτό δεν λέμε; Βάλε 5€ συμμετοχή και θα δεις ότι οι περισσότεροι θα έρθουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  12:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φαντάσου να διαφωνούσαμε κιόλας!!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  13:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο πολλοί έχουν πάρει αρκεί να ξέρεις τα δικαιώματά σου. Εγώ έχω πάρει και από τον ΟΣΕ επειδή είχε καθυστέρηση 30+ λεπτά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  13:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σημειώσω το εξής

Όταν ένας αγώνας διαφημίζει στις παροχές νερό και μπανάνα, και στο τέλος κάποιος από τους συμμετέχοντες δεν πάρει γιατί τελειώσαν, μπορεί να μην θεωρείται και κάτι σημαντικό ή μπορεί και αποφύγει κανείς τη βαβούρα αν υπάρχει ακριβώς όπως αναφέρθει, ένα αστεράκι που να λέει *μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων.

ΑΛΛΑ έχουμε σκεφτεί ότι κάποιος μπορεί να ποντάρει στις παροχές αυτές για να μπορέσει να αποκαταστήσει τον οργανισμό του μετά το τρέξιμο? Για λόγους οικονομικούς ή λόγους κουβαλήματος μπορεί να μην έφερε νερό και μπανάνα από το σπίτι μιας και σκέφτηκε ότι αυτά θα τα βρει στα πλαίσια της διοργάνωσης όπως διαφημίζεται.
Αν δεν τα βρει, δεν είναι μια "ζημιά" για αυτόν και το σώμα του?
Ή θα ψάχνει να βρει καμιά βρύση ή κάποιον συναθλητή να του προσφέρει νερό ή κάνα gel.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι μεν δεν ήρθε και η καταστροφή αν τελικά δεν έφτασαν τα νερά και τα υπόλοιπα, αλλά αυτές οι παροχές είναι σημαντικές για κάποιους συν-δρομείς μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  13:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού λύνονται όλα με ένα αστεράκι, τότε γιατί συζητάμε; Και αυτοί οι 500 που δεν ήρθαν δεν είχαν καμία υποχρέωση να έρθουν. Δεν υπέγραψαν καμία υπεύθυνη δήλωση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000