Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Ορειβασία στον Όλυμπο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/05/2015 :  14:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Deorum.  Απάντηση σε αποστρόφους
...
δεν είναι ακριβώς άθλημα, αλλά ένιωσα ότι ταιριάζει.

Ποιος έχει πάει να μας κατατοπίσει σε 2-3 πραγματάκια που ψάχνω?

Σκέφτομαι να πάμε το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος ίσως μέχρι την κορυφή, και βρίσκω διάφορες πληροφορίες, αλλά κάπως σκόρπια και χωρίς τις διευκρινήσεις που θέλω, και άλλο να τα ακούς από κάποιον πιο δικό σου.

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  14:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει τύχει να πάω αντίστοιχο διάστημα, και μάλιστα ανεβοκατέβαινε πολύς κόσμος εκείνη την φορά. Σχετική κοσμοσυρροή, για δεδομένα βουνού
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  14:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ερώτηση ένα.
Πήγατε από Κακόσκαλα, που διαβάζω ότι είναι δυσκολο μεν, αλλά ασφαλές σε σχέση με το Λούκι που είναι επικίνδυνο?
Είναι ασφαλές, και επίσης ασφαλες να είναι, είναι μήπως λίγο... πως να το πω ευγενικά δεν ξέρω. Να τα κάνεις πάνω σου?
... γιατί την έχω πατήσει, στην Νορβηγία, έλεγαν όλοι δεν είναι τίποτα, και σε ένα σημείο είχαμε παγώσει από τον φόβο μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  14:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΝΑ πω την αλήθεια, από τη Σκάλα πήγα στην κορυφή Σκολιό (6 μέτρα λιγότερα από το Μύτικα), οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω. Πάντως έτσι όπως το είδα προς το μύτικα, το φοβήθηκα και για αυτό αλλάξαμε προς Σκολιό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antonis_
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  15:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πάνε 7 χρόνια που είχαμε ανέβει με παρεουλα από κακόσκαλα
του αγ. πνεύματος πάντως εγώ δεν θα το συνιστούσα λογω πολυκοσμίας, πάντως σε κάθε περίπτωση αν μείνετε στο καταφύγιο Σπ. Αγαπητού να ξεκινήσετε πολύ νωρίς, εμείς είχαμε φύγει απο τις 5.30 για να μην συναντήσετε κόσμο και να μείνετε κορυφή λίγο παραπάνω
για οποια πληροφορία θες να μιλήσεις με την Μαρία την Ζολώτα στο καταφύγιο θα σου δώσει ότι πληροφορίες θες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  15:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν εχει χιονουρα στα ζωναρια θεωρω πιο λογικο να πατε για διαμονη ,αν δεν σκοπευετε να το κανετε μονοημερο , στο οροπεδιο και απο εκει να ανεβειτε στην κορυφη απο το λουκι , να κατεβειτε απο κακοσκαλα και να γυρισετε στο αυτοκινητο , που θα εχετε αφησει λογικα στην διασταυρωση μεσω κατ.αγαπητου και απο τα πριονια. Ετσι θα δειτε μεγαλο μερος του βουνου κανωντας μια διασχιση. Απλα καλο ειναι για το λουκι να εχετε μαζι σας κρανος για πιθανες πτωσεις απο πετρες.


www.gaiorama.net
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  16:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να είσαι μόνο έτοιμος για όλα

Πρόσφατες φωτογραφίες:

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/p180x540/10154913_10152743714756207_2451526720127209361_n.jpg?oh=f416ddead891873af9cea8fc34b13300&oe=55FC625F

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/p180x540/11234863_10152743714746207_1076569766872541363_n.jpg?oh=8d4a428d094c2cca0f6a2a03c7b18642&oe=55C79AA2

(και ναι είναι αρκούδα ....ναι στον Όλυμπο )

Επίσης θα έλεγα καλύτερα να πας στο Σκολιό ...όχι στον Μύτικα. Και να περιμένεις μεγάλη και επίμονη ανηφορά με αρκετό κσόσμο ανάλογα και τον καιρό βέβαια

Edited by - sam on 21/05/2015 16:16:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  16:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχην ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

1) από λούκι δεν πάμε, γιατί έχω διαβάσει ότι έχουν σκοτωθεί μερικοί (έστω κ αν ήταν χειμώνας), οπότε θέλω να πάω για μια αναψυχή περισσότερο, να κουραστούμε μεν, αλλά όχι να καταντήσει περιπέτεια.

2) Ο κόσμος δεν με ενοχλεί, αντίθετα ίσως μου φαίνεται και θετικό με την έννοια ότι δεν θα φοβόμαστε μήπως κάπου παμε λάθος, ή έστω όσο νάναι κάπως νιώθεις καλύτερα. Ας αργήσουμε και 1-2 ώρες δεν χάλασε ο κόσμος

3) Λέμε για τριήμερο ολόκληρο, όχι μονοήμερο σε καμία περίπτωση. Άντε να είναι 2.5ήμερο, αν φτάσουμε πιο αργά το μεσημέρι της πρώτης μέρας ή θέλουμε να κατέβουμε λίγο πιο νωρίς την τελευταία να οδηγήσουμε προς Αθήνα.


Σκόλιο - Μύτικας δεν με καίει ιδιαίτερα πιο θα είναι, το πιο ασφαλές και λιγότερο "κλαστερό" το προτιμάμε με τα 1000. Ξαναλέω, έχω βρεθεί σε σημείο που όλοι μας έλεγαν, δεν είναι τίποτα, και κάπου τελικά όταν καταλάβαμε που έχουμε φτάσει παγώσαμε και δεν μπορούσαμε ούτε να ανέβουμε ούτε φυσικά να κατέβουμε, και δεν θέλω να ξανα-συμφιλιωθώ με την ιδέα του θανάτου.

Ξαναλέω, ναι να ταλαιπωρηθούμε φυσικά, όλοι είμαστε ψιλο-αθλούμενοι, της φύσης, της περιπέτειας, από βουνό εγώ προσωπικά, να πιαστούμε, να πεινάσουμε-κρύωσουμε, αλλά όχι να γίνει καμιά σοβαρή περιπέτεια.
Αλλιώς φτάνουμε μέχρι το μεγαλύτερο οροπέδιο εκεί κοντά, καθόμαστε, και επιστρέφουμε. Δεν χάλασε ο κόσμος.

Αφού καταλάβουμε τα βασικά για τα υψηλά σημεία, μετά συζητάμε και τα χαμηλότερα μονοπάτια που θα περάσουμε ή άλλες πιο απλές απορίες!
:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  17:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν θελετε να πατε στον Μυτικα ,και σκοπευετε να διανυκτερευσετε σε ενα απο τα δυο καταφυγια στο οροπεδιο , καλη και ευκολη επιλογη ειναι η αναβαση στον Προφ.Ηλια ,μια μικρη κορυφη πανω απο το καταφυγιο Αποστολιδης.(!

www.gaiorama.net
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  20:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
άμαξι μέχρι τα πριόνια 1100μ περίπου,
ευχάριστη 3ωρη πεζοπορία μέχρι του Ζολώτα (είναι το Σπήλιος Αγαπητός) 2000μ περίπου, διανυκτέρευση σε αυτό.

Την άλλη μέρα το πρωί άλλη μία 3ωρη πεζοπορία μέχρι την Σκάλα.

Εκεί κρίνεις αν θέλετε να πάτε
στον Μύτικα 2917μ (από την Κακόσκαλα, για άπειρο ή για κάποιον που φοβάται τους γκρεμούς και έχει κακή σχέση με την ισορροπία δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση αλλά αν υπάρχει καλή και συχνή σχέση με το βουνό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο απλά λόγω τριημέρου μάλλον θα γίνεται το έλα να δεις και το κράνος επιβάλλεται)
ή
αν θα πάτε άνετα και ωραία στο Σκολιό 2912μ νομίζω
ο Άγιος Αντώνιος 2817μ είναι αν δεν κάνω λάθος περίπου 1μιση ώρα από το Σκολιό

Edited by - runner1979 on 21/05/2015 20:27:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  20:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα χρειαστούν όπως και δήποτε μποτάκια ή/και μπατόν?

3-4-5 ώρες περπάτημα με αθλητικά δεν είναι τίποτα τραγικό, ακόμα και σε βουνό, έτσι πιστεύω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  21:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Θα χρειαστούν όπως και δήποτε μποτάκια ή/και μπατόν?

3-4-5 ώρες περπάτημα με αθλητικά δεν είναι τίποτα τραγικό, ακόμα και σε βουνό, έτσι πιστεύω.


μποτάκια θέλει όπωσδήποτε όπως και οι γκέτες χρειάζονται ακόμη αυτή την εποχή γιατί σίγουρα θα περάσετε από χιονούρες, τα μπατόν βοηθάνε απίστευτα αλλά δεν είναι απαραίτητα όσο οι γκέτες και τα μποτάκια. Οχι σαφώς και δεν είναι κάτι το τραγικό η πεζοπορία στο βουνό απλά αν είσαι άμαθος θα έχεις γερό μυικό πιάσιμο τις επόμενες ημέρες. Καλό είναι να υπάρχει και λίγο μαγνήσιο μαζί για καμιά κράμπα ή εναλλακτικά μπανάνες. και γενικότερα όλα τα γνωστά... ξέρεις όπως με το τρέξιμο για αναπλήρωση των χαμένων συστατικών
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  22:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by runner1979

άμαξι μέχρι τα πριόνια 1100μ περίπου,
ευχάριστη 3ωρη πεζοπορία μέχρι του Ζολώτα (είναι το Σπήλιος Αγαπητός) 2000μ περίπου, διανυκτέρευση σε αυτό.

Την άλλη μέρα το πρωί άλλη μία 3ωρη πεζοπορία μέχρι την Σκάλα.

Εκεί κρίνεις αν θέλετε να πάτε
στον Μύτικα 2917μ (από την Κακόσκαλα, για άπειρο ή για κάποιον που φοβάται τους γκρεμούς και έχει κακή σχέση με την ισορροπία δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση αλλά αν υπάρχει καλή και συχνή σχέση με το βουνό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο απλά λόγω τριημέρου μάλλον θα γίνεται το έλα να δεις και το κράνος επιβάλλεται)
ή
αν θα πάτε άνετα και ωραία στο Σκολιό 2912μ νομίζω
ο Άγιος Αντώνιος 2817μ είναι αν δεν κάνω λάθος περίπου 1μιση ώρα από το Σκολιό



Ή δηλώνετε στον faethon και το ανεβοκατεβαίνετε με τη ψυχη στο στόμα σε μισή μέρα "τρέχοντας" (και καλά) (μαζί με άλλες 9 κορυφές του Ολύμπου)

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10380909_305008063003821_264779195078622938_n.jpg?oh=be458a0078e9315c7d444eaaa087ef95&oe=55C74DE0


Σοβαρά όμως τώρα, όπως στα λέει ο ρανερ, "χαλαρα" (σχετικά πάντα) και ωραία (για Σκολιό)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2015 :  09:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι ημιμετρα, μυτικα απο το λουκι, εχω πολλα χρονια να παω, 30+, πηγαινα σψολειο δηλαδη τοτε και αεβηκαμε απο το λουκι δεμενοι, οχι κατι φοβερο αλλα ανα τρεις ημαστσν δενμενοι, βεβαια ηταν χειμωνας αλλα δε ξερω αν αυρο το κανει λογοτερο επικινδυνο, ουαν ξαναανεβηκα καλοκαιρι 25+ χρονθα τοτε παλι απο το λουκι, χωρις φεδιμο αλλα θυμαμαι οτι μου ριχε φανει ψιλοεπικινδυνο. Εκει που ισως χρειαζεταιβδκοινσλι ειναι αν θυμαμαι καλα για ενα κομματακι στη κορυφη, για το στεφανθ τα πραματα εινσι πολυ πιο βατα.
Καλα να περασεις, ειναι υπεροχα δκει πανω, τα παιδια με εχου φαει να παμε αλλα εγω εχω φαει κολλημα με το τρεξιμο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Otiak
Forum-Runner

Greece


77 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2015 :  09:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μπορώ δυστυχώς να σε κατατοπίσω σε θέματα "κορυφής" καθώς δεν έχω πατήσει κάποια, συμφωνώ όμως ότι αξίζει σίγουρα να κάνετε μια διάσχιση του βουνού, θα έχετε έτσι μια πολύ πιο ολοκληρωμένη και εικόνα και αίσθηση αυτού του κυρίαρχου ορεινού όγκου. Εμείς είχαμε ανέβει από Πετρόστρουγκα στο οροπέδιο - διανυκτέρευση στο καταφύγιο Χ.Κάκκαλος που διαχειρίζεται ο εξαίρετος Μιχάλης Στύλλας - και κατάβαση από το καταφύγιο του Ζολώτα στα Πριόνια. Επειδή έχεις και το μικρόβιο της φωτογραφίας, σε ένα μόνο να σου επιστήσω την προσοχή, καθώς ίσως σου προκύψει το ίδιο: περνώντας τα ζωνάρια κι ακριβώς κάτω από το λούκι του Μύτικα, έσκασαν καμιά 50αριά μέτρα ψηλότερα 2-3 αγριοκάτσικα και μας χάζευαν. Ο αρχηγός της ανάβασης μας είχε προειδοποιήσει, όμως κάποιοι από την ομάδα "τράβηξαν χειρόφρενο" στο μονοπάτι για να τα φωτογραφήσουν - κράνος δεν φορούσε κανείς μας καθώς δεν ήταν στο πρόγραμμα ανάβαση σε κορυφή - με αποτέλεσμα μόλις τα αγρίμια έδωσαν ένα σάλτο κι έκαναν μεταβολή, έστειλαν καταπάνω μας με τις οπλές τους μια βροχή κοτρώνια από τα σαθρά πετρώματα, θυμάμαι μία να ξύνει το χέρι μου και μετά το σακίδιο κι ειλικρινά ήταν θέμα τύχης που δεν έμεινε στον τόπο κανένας, ήταν σαν σκηνή από ταινία καταστροφής... Κατά τα λοιπά, ένα μαγικό βουνό, τόσο επιβλητικό που εκμηδενίζει την ύπαρξή σου... Όσο για εξοπλισμό, συμφωνώ κι εγώ, ναι στα μπατόν αν αγαπάς τα γόνατά σου, ναι και σε μποτάκια, γκέτες και αδιάβροχο γιατί ο Όλυμπος έχει το δικό του μικροκλίμα. Επίσης, αν δεν διανυκτερεύσετε έξω, τσεκάρετε με το καταφύγιο για θέσεις διότι μπορεί να είναι πλήρες. Ζήλεψα ρε γαμώτο!

--------------------------

Ό,τι ανεβαίνει, κατεβαίνει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2015 :  21:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλατε και εσείς να γίνουμε πολλοί ! (να έχω και κάποιον έμπειρο!) :P

Ερώτηση, ίσως χαζή.

Τι είναι οι γκέτες βρε παιδιά?
Αρβύλες ήξερα ότι είναι, τι άλλο είναι?

Παιδιά από το λούκι δεν πάω, φοβάμαι. Την έχω πατήσει σε άλλη περίπτωση, και δεν.

Φαντάζομαι, θα έχει κόκκινα σημαδάκια ετσι? (ξέρω θα έχει κόσμο αλλά ποτέ δεν ξέρεις)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000