Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 πρεπει να μην τρεχουμε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/05/2015 :  12:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να μην τρεχουμε?να σταματαμε για καποιο, ποσο?διαστημα και μετα απο ποσο αποχη χανοντε οι προσαρμογες μας,για παραδειγμα αν καποιος εχει κανει προετοιμασια μαραθωνιου κ πετυχε 3:30,εχει κανει 900 χλμ.απο την αρχη του ετους πρεπει να κοψει1, 2 η 3 μηνες τωρα που καλοκαιριαζει ουτοσωστε να μπει ποιο φρεσκος στην επομενη προετοιμασια.μιλαω για εντελως να βγει το τρεξιμο απο την ζωη του αυτο ειναι κ δυσκολο το καθολου τρεξιμο κανει καλο?

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  13:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρις να ειμαι ειδικος θα ελεγα οχι. Ειδικα για τοσο μεγαλο διαστημα. Σιγουρα μετα απο μια μεγαλη επιβαρυνση, βλεπε μαραθωνιο, οι ρυθμοι απαιτειται να πεσουν και σε ογκο και σε ταχυτητα και σε συχνοτητα. Το διαστημα αυτο ποικιλλει απο δρομεα σε δρομεα και εξαρταται νομιζω αμεσα απο την ηλικια, τη προπονηση που εχει προυπαρξει και τη καταπονηση απο τον αγωνα. Παντως τοσο μεγαλο διασυημα πλξρους απραξιας ειναι υπερβολικο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  14:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά με 2 μαραθωνίους τον χρόνο τα τελευταία 6 χρόνια σταματάω εντελώς το τρέξιμο 2 φορές τον χρόνο απο 10 έως 15 ημέρες.
Θεωρώ ότι και παραπάνω εαν ξεκουραστω π.χ τώρα τον Ιούνιο 20 ημέρες η και ένα μήνα κάνοντας λίγα μπάνια καλό θα μου κάνει!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  15:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό σκεφτόμουν και εγω τον τελευταίο καιρό.
Αν δηλαδή τώρα που καλοκαιριάζει και μπαίνουν οι ζέστες πρέπει να ρίχνουμε τις προπονήσεις ή να σταματάμε για κάποιο διάστημα και αν ναι για πόσο..;

Στο παρελθόν που είχα αναγκαστεί λόγω διαβάσματος για ένα διάστημα να σταματήσω το τρέξιμο χρησιμοποιούσα σχεδόν σε κσθημερινή βάση το ποδήλατο για να κρατάω μια "σχετικά" καλή κατάσταση, παρ΄όλο που νομίζω οτι δεν είναι ακριβής "αντικατάσταση" γιατί άλλοι μυς και με διαφορετικό τρόπο γυμνάζονται στο τρέξιμο και άλλοι στο ποδήλατο.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις αναπμοές. Εχω παρατηρήσει πως διαφορετικά αναπνέω τρέχοντας και διαφορετικά κάνοντας ποδήλατο.
Πιθανές επισημάνσεις και εμπειρίες σας θα ήταν χρήσιμες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  18:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω απο αρχες Ιουνιου περιπου αρχιζω και μειωνω κ σε σε ενταση κ σε ογκο, σιγα σιγα κ απο περιπου τελη Ιουλιου μεχρι μεσα Σεπτεμβριου, κρεμαω τις ελβιελες μου,περισσοτερο γιατι δεν μου αρεσει να τρεχω με την ζεστη, αλλα και για αλλαγη,κολυμπι 30 με 40 λεπτα κ λιγο ποδηλατο μολις πεσει ο ηλιος,βεβαια ειμαι δυο βηματα απο τη θαλασσα.
Φετος σκεφτομαι να τρεξω εναν αγωνα τελη Ιουνιου οποτε μεχρι τοτε θα συνεχισω κανονικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  19:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3 μηνες χωρις χλμ ειναι τοση αποχη ωστε να δεσουν οι αρθρωσεις να βαλεις μυικο ιστο αν γινετε με πρωτεινη ενδυναμωση τετρακεφαλων κτλπ.ουτοσωστε μετα στην προετοιμασια να εισαι ποιο φρεσκος απο ποτε,ετσι πιστευω,αν ειναι να το κανει καποιος πιστευω πως τωρα που καλοκαιριαζει ειναι ευκαιρια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  22:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με 3 μήνες αποχή, αποχαιρέτα την την Αλεξάνδρεια...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  23:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα εγω συμφωνω με τον echetlos....Σε καποιο άλλο ποστ περι διαλειμματικών προπονησεων και αν μονο η ψυχή αρκει για να τερματιζεις αξιοπρεπως σε αγωνες είχε εκφρασει αποψη που τοτε μου φανηκε απο αυστηρη μέχρι και αλλαζονική.....ένα χρονο μετα τον ευχαριστω δημοσια διοτι εχω βελτιωσει το pace περιπου 45"/χλμ.....αρα με 3 μηνες αποχη αποχαιρετα την Αλεξανδρεια.........

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  23:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
giakos, θυμήθηκα την περίπτωση που αναφέρεσαι...
Βελτιώθηκες διότι προπονήθηκες.-
Σε εσένα ανήκουν τα εύσημα!
Αυτό ακριβώς εννοούσα τότε...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  09:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή και η Αλεξάνδρεια, όμως χωρίς ένα με δύο μήνες ξεκούραση γίνεσαι ο καλύτερος φίλος του ορθοπεδικού και του φυσιοθεραπευτή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  15:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω η ξεκουραση 1 με 2 μηνες σε αποτρεπουν απο τραυματισμους,αλλα οταν θα μπεις ξανα στις προπονησεις θελει παλι προσοχη,αρα μαραθωνιος =ξεκουραση(αποχη),προπονηση και διατροφη,3 πραγματα λοιπον,α και ψυχολογια πανω απολα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  16:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλα εξαρτωνται απο το ποιος εισαι και τι στοχους εχεις. Σαν ενα πολυ γενικο κανόνα παντως υπολογίστε μια αναλογία ενα προς τρια για να επανέλθετε στη φυσική κατάσταση που ειχατε πριν σταματησετε. Οσο το διαστημα αποχής αυξάνει η και η ηλικια, ο παρονομαστης του κλασματος αυξάνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  17:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο δίμηνο, έχεις χάσει πείπου το 20% της αερόβιας ικανότητας σου.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  17:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και ποση προπονηση θες για να το ξαναβρει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  19:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Καλή και η Αλεξάνδρεια, όμως χωρίς ένα με δύο μήνες ξεκούραση γίνεσαι ο καλύτερος φίλος του ορθοπεδικού και του φυσιοθεραπευτή.



Ενω αν ξεκινησεις ξανα απο το 0 βουρ προετοιμασια μαραθωνιου, δεν εχεις κινδυνο τραυματισμων? Μια συντηρηση 30-40χλμ/εβδομαδα με χαλαρα τρεξιματακια ειναι αυτη που εγκυμονει κινδυνους τραυματισμων και οχι η αποτομη αυξηση ογκου/εντασης χλμ ή μια προετοιμασια μαραθωνιου μετα απο διμηνη αποχη?

Για μενα πιο σημαντικος ειναι ο ψυχολογικος παραγοντας.
Εχεις διαθεση να τρεξεις το καλοκαιρι? Τρεξε. Θες να ξεκουραστεις? Ξεκουρασου, με επιγνωση βεβαια αυτου που ειπε ο Νικος πριν. Περισυ πχ τετοια εποχη, αλλα και ολο το καλοκαιρι ειχα αναγκη μετα την απαιτητικη ανοιξιατικη προετοιμασια να ξεκουραστω. Κυριως ψυχικη ηταν η αναγκη αυτη, αν και ουσιαστικα δεν απειχα ποτε απο προπονησεις για πανω απο μια εβδομαδα. Απλα ετρεχα λιγοτερα χλμ και πιο αραια. Φετος την ιδια περιοδο εχω διαθεση να τρεχω ακομα και 20αρια μια φορα την εβδομαδα. Οποτε οσο εχω διαθεση την εκμεταλλευομαι. Ενημερωτικα τον περσινο Μαιο ειχα κανει 72 χλμ κι αυτα με το ζορι, και φετος ειμαι ηδη στα 150 και με πολλη διαθεση. Θεωρω οτι αν δεν ειχα κανει αυτη τη σχετικη ξεκουραση περισυ δε θα ειχα τη διαθεση που εχω τωρα.

Οποτε ο καθενας πραττει αναλογα με το τι του υπαγορευει το σωμα του αλλα και η διαθεση του. Το χομπυ μας κανουμε και πρεπει να το ευχαριστιομαστε, αλλιως δεν εχει νοημα.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 25/05/2015 19:25:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  21:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυ σωστα, πολυ πολυ σωστα, το κεφι μας κανουμε αλλωστε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000