Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Κολύμπι!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/06/2015 :  21:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο αλλά δε βρήκα κι έτσι ανοίγω εδώ.

ερωτήσεις προς τα δελφίνια της παρέας!

διεξάγεται αρχές Αυγούστου αγώνας με τρέξιμο και 800 μέτρα κολύμπι ενδιάμεσα και θα ήθελα να το δοκιμάσω ως εμπειρία. πήγαινα κολυμβητήριο χρόνια επομένως ξέρω τεχνική και απ΄όλα. το θέμα μου είναι πως πλέον παρότι έχω δυνατά πόδια από το τρέξιμο, δεν έχω τις ανάσες για να βγάλω τόσο μεγάλη απόσταση συνεχόμενη. τώρα βγάζω το πολύ 100 μέτρα σερί κι αυτά με το ζόρι.

υπάρχει κάποιο μυστικό πέραν της κολυμβητικής προπόνησης που θα με βοηθήσει να βγάλω την απόσταση?

φαντάζομαι 3 χεριές και ανάσα είναι καλύτερο από 1-1?

κολυμπάω με φακούς επαφής. θα χρειαστούν γυαλάκια για διευκόλυνση?

τέλος, είναι φυσιολογικό αν κουραστώ πχ να αλλάξω στυλ (πρόσθιο που είναι ξεκούραστο πχ) μέχρι να συνέλθω? το κάνουν κι άλλοι ή θα με κοιτούν περίεργα!?

οποιαδήποτε συμβουλή για να τα καταφέρω ευπρόσδεκτη!

σημειωτέον: δεν πάω για χρόνο εννοείται. βέβαια μην τερματίσω και καμιά ώρα πίσω από τον τελευταίο

Τάσος

know your limits. then destroy them.

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  22:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
800 μέτρα ελεύθερο δε βγάζεις εύκολα.
Καλύτερα πρόσθιο από την αρχή, ώστε να είσαι ξεκούραστος και για το τρέξιμο που θα ακολουθήσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ptrspar
Forum-Runner

Afghanistan


140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  22:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν είσαι δρομέας αποκλείεται να μην μπορείς να το βγάλεις.
Έχεις το καρδιοναναπνευστικό κ ξέρεις και τεχνική.
Ενα πράγμα μόνο σου μένει:
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 3 φορές την εβδομάδα.
(1 αερόβιο, 1 τεχνική, & 1 λίγα σπριντάκια).
Βάλε κ πρόσθιο όπως λέει κ ο φίλος παραπάνω
Κ μπορείς να δουλέψεις pull buoy κ βατραχοπέδιλα .
Δεν ξέρω που μένεις, αλλά ιδανικά γράψου σε πισίνα για
Τον Ιούλιο ( στην Καλλιθέα οι trainers είναι πολύ καλοί κ
Θα σε βοηθήσουν).
Οπότε3+ 1 θάλασσα κ αρχές Αυγούστου θα πετάς!
Καλή επιτυχία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ptrspar
Forum-Runner

Afghanistan


140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  22:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης οπωσδήποτε γυαλάκια (joggs ιδανικά -μιας κ φοράς φακούς)
Κ οι ανάσες 3/1 προτιμότερο απο 1/1...
Αλλά μην πιεστείς...όπως σου βγαίνει η χεριά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  22:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

άρα απ ότι κατάλαβα δεν έχω και επιλογές.. θα επιστρατευτεί το πρόσθιο για όσο χρειαστεί! στην αρχή λοιπόν, το κρατάω..

φίλε ptrspar καταρχάς δεν υπάρχει η δυνατότητα για επίσκεψη πισίνας αφού είναι επί πληρωμή και δεν.. θάλασσα επομένως! τώρα για τις προπονήσεις που λες, για πόση ώρα περίπου μιλάμε? και σπριντάκια εννοείς τύπου 20-30 μέτρα δυνατά? θα βοηθήσει πιστεύεις σε τόσο μεγάλη απόσταση? πόσα τέτοια στην προπόνηση?

pull buoy κ βατραχοπέδιλα αν δεν κάνω λάθος απαγορεύονται στον αγώνα.

Καβάλα μένω!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  23:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από την στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει τόσο ο χρόνος και έχεις κάποιο υπόβαθρο στην κολύμβηση, η συμβουλή η δικιά μου είναι μέχρι τον Αύγουστο όποτε πας για μπάνιο στην θαλασσα να κάνεις κανα 30λεπτο κολύμπι ελέυθερο.Αν κουραστείς γύρνα το σε πρόσθιο, αλλά προσπάθησε να φτάσεις την μισή ώρα.

8οο μέτρα δεν είναι πολλά,σε 20-25 λεπτά με αργό ρυθμό το κάνεις. Όσο πιο πολλές αναπνοές παίρνεις τόσο πιο έυκολο είναι αλλά χάνειες σε υρολίσθηση και χρόνο, αλλά όχι τόσο ώστε να σε επηρεάσει.Παίρνε καλύτερα κάθε 2 χεριές ανάσα.

Καρδιοαναπνευστικά είσαι μια χαρά,μην το φοβηθείς.Φόρα γυαλάκια.Φοράω φακούς επαφής κι εγώ και αρκετές φορές μου έχουν φύγει στην θάλασσα.Βάλε και βαζελίνη στις μασχάλες γιατί από το αλάτι θα ερεθιστούν.

Καλή επιτυχία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charlie_Brown
Forum-Runner

79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  23:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Charlie_Brown Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Τάσο,

Μερικά tips αν και δεν είμαι σχετικός και χωρίς σωστή τεχνική (κολυμπάω πάντως τα 2 τελευταία χρόνια σχεδόν καθημερινά και βγάζω 2 χιλιόμετρα σε 40 λεπτά περίπου χωρίς κούραση)

Το πρόσθιο.
Ξεκίνα τελευταίος γιατί με την κίνηση των ποδιών του προσθίου θα πάρεις κεφάλια μαζί σου. Κανείς δεν θα σου πει τίποτα για το στυλ, προτεραιότητα έχει να μπορέσεις να βγάλεις την απόσταση σώος και να μην σου βγει η γλώσσα.
Σε ένα σπριντ τριαθλου και σε έναν άλλον αγώνα εχω κανει προσθιο οχι γιατι κουράστηκα αλλά για να βλεπω την σημαδούρα.

Η απόσταση.
Αυτό που προέχει όπως είπες είναι να βγάλεις την απόσταση. Οπότε σπάσε την απόσταση σε μικρότερα τμήματα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω από προπονιτική αν και θυμάμαι πώς τα πρώτα μου 1500 τα έκανα ακούγοντας έναν από τους πολλούς δεινούς κολυμβητές της πισίνας που πάω. Μου είπε να κάνω πυραμίδα την απόσταση δηλ. 100μ ξεκουράζεσαι (30δευτ-1λεπτο) 200μ το ιδιο, 300μ το ιδιο, 400, 300, 200, 100. Αφου εκανε αυτην την προπόνηση 3-4 φορές κολυμπησα σχετικά άνετα την αποσταση για πρωτη φορα. (στην ουσια σιγα σιγα θα αρχισεις να ξεψαρώνεις οπως με το τρεξιμο. Στην αρχη ακουγες 10χλμ και σου φαινοντουσαν βουνο, τωρα..)

Η τεχνική.
Αυτή η ρημάδα η τεχνική. ¨Εχω να το λέω. Αν δεν μάθεις από πιτσιρικάς να κολυμπάς, το έχασες το παιχνίδι. Εγώ κολύμπησα πρώτη φορά τρίτη γυμνασίου φαντάσου. Εχω δει στην πισινα 14χρονα μέχρι και εξιντάριδες να με περνάνε λες και είμαι σταματημένος (το ίδιο συμβαίνει και με το τρέξιμο..χαχα)..και η πλάκα είναι πώς το κάνουν αβίαστα. Λες και γλυστράνε μέσα στο νερό, ενώ εγω κολυμπάω σε κάτι πιο παχύρευστο που με κρατάει.
Έγω όταν κολυμπάω δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου τα πόδια. Τα κλωτσάω ελαφρά για να κρατώ τον κορμό μου σε ευθεία. ¨ολη την δουλειά την κάνω με τα χέρια και τους ώμους. Σωστά ή λάθος, αυτό κάνω.
Άμα λες πώς έχεις τεχνική (είσαι τυχερός να ξέρεις), μου κάνει εντύπωση που ζορίζεσαι για τα 100μ. ίσως δεν κάνεις σωστά τις αναπνοές σου, ειδάλλως δεν εξηγείται να κουράζεσαι. Η συμβουλή μου πάντως είναι να μην λαχανιάζεις (δηλ μην το παλεύεις το νερό, κολύμπα όπως κάνεις τα λονγκ ραν σου, και στην προκειμένη περίπτωση με πολλά διαλλείματα) τώρα στην αρχή εύκολα οπότε ανέπνεε όπως σε βολεύει και στην πορεία (όταν αποκτήσεις μια βάση) το βλέπεις τι σου ταιριάζει.

Α! Τρέξιμο και κολύμπι δεν έχουν καμία σχέση να ξέρεις. Ένας φίλος στην πισίνα που έχει τα 1000μ σε 13 κάτι δεν μπορεί να τρέξει 500μ.
Επαναλαμβάνω πώς και εγώ είμαι άπειρος, δεν εχώ κάνει ποτέ με προπονητή οπότε ότι είπα take with a grain of salt.



"You can't wake a person who is pretending to be asleep"

Edited by - Charlie_Brown on 18/06/2015 23:47:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ptrspar
Forum-Runner

Afghanistan


140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2015 :  23:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σωστά κ τα 2 σχόλια των φίλων που προηγήθηκαν.
Νομίζω πρέπει να κάνεις ενα απαύγασμα απο τα 2.
Οι δικές μου συμβουλές αφορούσαν προπόνηση σε πισίνα κ μόνο
(Pool buoy & βατραχοπέδιλα ).
Το SOS είναι το tip που σου λέει ο φίλος να ξεκινήσεις με πρόσθιο τελευταίος
Κ μετά αν μπορείς πλασάρεσαι.(στην εκκίνηση γίνεται μακελειό συνήθως).
Το πρόσθιο θα σε βοηθήσει κ να προσανατολίζεσαι καθώς ακόμη
Κ έμπειροι κολυμβητές έχουν συνηθίσει πισίνα κ κάνουν μεγαλύτερη απόσταση .
Αυτά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2015 :  01:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πως μπορεί να μάθει κανείς σωστή τεχνική;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2015 :  08:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dargyropoulos

πως μπορεί να μάθει κανείς σωστή τεχνική;



Δυστυχώς,μόνο αν του δείξει κάποιος που ξέρει και με πολύ προπόνηση.

Στην κολύμβηση το παν είναι η τεχνική,να γλυστράς στο νερό, να μην παλεύεις με το νερό.Αν δεν έχεις σωστή τεχνική το νερό σου φέρνει αντίσταση και δεν πας μπροστά. Γι'αυτό βλέπεις ορισμένους να χτυπιούνται και να είναι συνέχεια στο ίδιο σημείο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charlie_Brown
Forum-Runner

79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2015 :  08:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Charlie_Brown Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
@dargyropoulos

Με μια μηχανή του χρόνου :P

Σίγουρα με κάποιον προπονητή, σωστές ασκήσεις μέσα στο νερό και πολύ υπομονή, επιμονή και χρόνο μαθαίνεις τα πάντα. Απλά όσο μεγαλύτερος είναι κάποιος, τόσο πιο δύσκολο θα είναι.

Άμα θελείς μπορείς να βρεις στο YouTube πολλά βίντεος που σου δείχνουν τεχνικές και ασκήσεις μέσα στο νερό. Εγώ έτσι ξεκίνησα πάντως.

Εδώ για παράδειγμα ο κύριος αυτός εξηγεί πολύ καλά το πιάσιμο του χεριού (κουπιά?) στο ελεύθερο (τσέκαρε και άλλα βιντεάκια από το κανάλι αυτό)

https://www.youtube.com/watch?v=XvAMq9rSzyU αξίζει δες το όλο.

"You can't wake a person who is pretending to be asleep"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2015 :  00:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σας ευχαριστώ παιδιά!

καταρχάς να πω πως ξεκινάμε με 1κ τρέξιμο και μετά είναι το κολύμπι. βέβαια θα μου πείτε στα 1000 μέτρα και ο πιο αργός πάνω κάτω την ίδια ώρα μ εμένα θα μπει στο νερό οπότε δεν παίζει μεγάλο ρόλο. θα κοιτάξω να πιάσω μια ακρούλα για να μη φύγει καμιά καρατερίστικη ποδιά σε συντρέχτη..

σήμερα πάντως που πήγα θάλασσα δοκίμασα λίγο να φτάσω μια σημαδούρα για αρχή να δω τι παίζει. 2 χεριές κι ανάσα όπως είπατε και χαλαρό ελεύθερο. η αλήθεια είναι πως την έβγαλα την απόσταση και μετά είχα δυνάμεις και για το γυρισμό (100-150 μέτρα κι άλλα τόσα για πίσω). βέβαια κάποια στιγμή που σήκωσα κεφάλι να δω τη σημαδούρα μπροστά μου, αυτή βρισκόταν τουλάχιστον 90 μοίρες δεξία! κοινώς χάθηκα για τα καλά! ελπίζω να βελτιώσω αυτή την αίσθηση του χώρου γιατί βλέπω να με βρίσκουν ναυαγό σαν τον Τομ Χάνκς σε κανένα απόμερο νησάκι!

επιπλέον διαπίστωσα πως ενώ τελικά με τις ανάσες δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα, κουράστηκαν κάποια στιγμή τα χέρια μου σε φάση να δυσκολεύομαι να τα σηκώσω για χεριά. ίσως τελικά να μην ακολουθώ την ιδανική τεχνική ή απλά να θέλω ενδυνάμωση στα χέρια!? ίσως και τα δύο!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ptrspar
Forum-Runner

Afghanistan


140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2015 :  07:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρά είσαι.
Όσον αφορά τον προσανατολισμό...
Βάλε σημάδι μακρυά (μεγάλο κτίριο, σκάφος , κορυφογραμμή. Κλπ).
Έτσι...θα ξέρεις πάντα που πηγαίνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lithovatis
Forum-Runner

73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2015 :  21:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά αφού βρήκα το θέμα ας γράψω και εγώ.
Έχω ξεκινήσει εντατικά κολύμπι απο το 0 .....
Είμαι στα 28 και ποτέ μου δεν ήξερα να
κολυμπάω σε φάση αναπνοές χεριές και διάρκεια .
Είμαι σε χωριό και απο θάλασσα άλλο τπτ
αλλά για κολυμβητήριο λίγο δύσκολο.
Απο κούραση δεν έχω πολύ θέμα δλδ ....
Τρέξιμο ,ποδήλατο κάργα άρα κάτι κάνουνε τα πνευμόνια.....
Η πλάτη και τα χέρια έχουνε δύναμη απο μονόζυγο και δίζυγο.
Τώρα μετά απο μερικά βίντεο πήγα για δοκιμή.....
Πρώτη απόσταση 800-900 μ χωρίς μεγάλη κόπωση ΑΛΛΑ !!!!!
έκανα και 40 λεπτά να πάω .....
Ακόμα κοιτάω βίντεο για την τεχνική και προσπαθώ όσο γίνεται
να την βελτιώσω βάση το βίντεο ......
Τώρα το 1000 το κάνω σε 26 λεπτά μετά απο ένα + μήνα συστηματικό κολύμπι.
Άσε που άμα έχει και θάλασσα στην χαλάει πάρα πολύ.
Χεριές αναπνοές .....
Κάθε δεύτερη αναπνοή. Δλδ αναπνέω πάντα απο την ίδια πάντα
και δεν ξέρω αμα είναι σωστό αυτό .
Τα πόδια τα μπερδεύω και άλλοτε τα ΨΙΛΟκουνάω και άλλοτε
τα ξεχνάω τελείως ....
Υπομονή και επιμονή ???
HEEEEEEEEEEELP.

Υ.Γ. Τρομερό πράγμα το κολύμπι . Δεν το είχα και τόσο
σε εκτίμηση .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2015 :  10:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lithovatis


Κάθε δεύτερη αναπνοή. Δλδ αναπνέω πάντα απο την ίδια πάντα
και δεν ξέρω αμα είναι σωστό αυτό .
Τα πόδια τα μπερδεύω και άλλοτε τα ΨΙΛΟκουνάω και άλλοτε
τα ξεχνάω τελείως ....




Το πιο σωστό είναι οι αναπνοές να γίνονται κάθε μονή χεριά (να αναπνέεις δηλ. και από τις δυο μεριές,γιατί έτσι κολυμπάς πιο σωστά),αλλά στην θάλασσα είναι ένα θέμα το κύμα,οπότε για να μην πιείς νερό παίρνεις από την μεριά της ξηράς αναπνοές.(πρέπει δηλ. να μάθεις να αναπνέεις και από τις δυο πλευρές)

Για τα πόδια, προσπάθησε να κάνεις κάποια μέτρα μόνο πόδια,χωρίς χεριές, πάρε αν θες κάτι να κρατάς για να επιπλέεις πιο εύκολα και κούνα μόνο τα πόδια, να συνηθίσεις να τα δουλεύεις.

Το σημαντικότερο υπομονή και επιμονή...για να κολυμπήσεις σωστά και να αρχίσεις να γλυστράς στο νερό θέλει δουλειά. Η κολύμβηση είναι πολύ τεχνικό άθλημα.

Καλά μπάνια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lithovatis
Forum-Runner

73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2015 :  18:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mε έχει πεθάνει .....
Στην αριστερή μασχάλη πάντα σύγκαμα.
Και να είχα και περιττό βάρος ......
Βαζελίνη >????????
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000