Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 προπονηση αεροβιας βασης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2015 :  21:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην δίνεις ιδιαίτερη βάση σε αναερόβιες προπονήσεις τόσο μικρές, ιδίως όταν μιλάμε για ερασιτέχνες και μάλιστα "χθεσινούς", όπως οι περισσότεροι από εμάς. Δείχνουν απλά ότι είσαι γρήγορος.
Δεν δείχνουν όμως για πόση ώρα μπορείς να είσαι γρήγορος. Κι η ουσία στους αντοχιτζήδες βρίσκεται ακριβώς εκεί, διάρκεια στην ταχύτητα.
Και στο λέει αυτό άνθρωπος που θα ήθελε, αν γινόταν, να κάνει μόνο 200άρια και 400άρια...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

blofas
Forum-Runner



82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2015 :  21:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κοιτα ακομα για ποιο μεγαλες διαλλειματικες 1000ρια στο 3,55 ειμαι στο 90-95%
http://www.runningnews.gr/item.php?id=8093
τωρα μολις ειδα αυτο,
θεωρω οτι το θεμελιο δεν το εχω χτισει ποτε,
η εχει χτιστει παραλληλα απο τα γρηγορα κομματια οχι ομως οτι εχω κανει την σωστη βαση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  17:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ξεξαθαρίσουμε κάτι γιατί βλέπω μια σύγχυση. Το τι αισθάνεται ο αθλητής κατά την διάρκεια της προπόνησης δεν δείχνει με σιγουριά αν τρέχει αερόβια ή αναερόβια.

α)Ο αθλητής μπορεί να αισθάνεται οτι τρέχει με ευκολία και όμως το σώμα του να παράγει ενέργεια με αναερόβιο τρόπο (συχνή περίπτωση).
β)Ο αθλητής μπορεί να αισθάνεται οτι καταβάλει μεγάλη προσπάθεια (λαχανιάζει κτλ) και το σώμα του να λειτουργεί με αερόβια παραγωγή ενέργειας (πιο σπάνιο στο τρέξιμο, συχνό στο ποδήλατο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GiAle
Forum-Runner

Greece
60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  20:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα μικρά, έχουν δίκαιο τα παιδιά, δεν προλαβαίνει η καρδιά να πιάσει την ένταση, το ζητούμενο δεν είναι οι παλμοί, είναι η ένταση (στη σωστή ταχύτητα μιας και μιλάμε για τρέξιμο). Πχ στο 3,55 είσαι για λιγότερο από 2λεπτά στα κόκκινα με αποτέλεσμα η ένταση να μην γίνετε εμφανής στους παλμούς. Το ίδιο και στο 400 ....(όπως και σε άλλες-κοντές διαλ.). Δώσε έμφαση στους χρόνους εκεί που πρέπει (πχ 400 στο 1,40 και όχι στο 1,30 - είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο- όπως επίσης και στα easy αλλά και στα hard σου!!!! ΚΑλή συνέχεια!

__________________
go home

Edited by - GiAle on 21/07/2015 20:55:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2015 :  13:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω εδώ ταιριάζει καλύτερα η απορία που έθεσα σε άλλο νήμα.

Έχω μπερδευτεί Από το Μάιο που τρέχω καθορίζοντας το τρέξιμο μου από τους καρδιακούς παλμούς, δε ξέρω τελικά αν όντως έτρεχα και τρέχω αερόβια. Στο garmin μέχρι σήμερα είχα βάλει ως ανώτερους παλμούς τους 188 σύμφωνα με την ηλικία μου και έτρεχα(;) εντός αερόβιας ζώνης και βάσει παλμών και βάσει αίσθησης (αυτό με την ανάσα και τη δυνατότητα για διάλογο που λέτε). Αυτούς τους μήνες κατά διαστήματα έχω κάνει και γρήγορες ταχύτητες είτε μετά από μικρή προθέρμανση, είτε χωρίς προθέμανση, είτε μετά από αργό τρέξιμο 40 λεπτών. Η μέγιστη καρδιακή συχνότητα που έχει καταγράψει το ρολόι είναι 172.

Το έβαλα λοιπόν το 172 σήμερα στο garmin connect ως ανώτατο παλμό, αντί του 188 που είχα τόσο καιρό. Συνειδητοποιώ λοιπόν ότι όλα τα τρεξίματα μου μέχρι σήμερα είναι λίγο εως αρκετά πάνω από την αερόβια ζώνη. Τί παίζει; Μήπως στην περίπτωσή μου το χτίσιμο αερόβιας βάσης πρέπει να γίνει με γρήγορο περπάτημα αντί για αργό τρέξιμο ή κάτι έχω κάνει-καταλάβει λάθος;

edit: Ακόμα και με ρυθμό 8 min/Km οι ζώνες (με μέγιστη καρδιακή συχνότητα το 172 που έβαλα) κυμαίνονται από 4 μέχρι 5,6.

Edited by - P.D.etl on 23/09/2015 13:58:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ztakis
Newbie Forum Runner

Greece
37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2015 :  22:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για ρίξτε και μιά ματιά σ'αυτό το excell:

http://s000.tinyupload.com/?file_id=08210953591136585820

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  12:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl

Νομίζω εδώ ταιριάζει καλύτερα η απορία που έθεσα σε άλλο νήμα.

Έχω μπερδευτεί Από το Μάιο που τρέχω καθορίζοντας το τρέξιμο μου από τους καρδιακούς παλμούς, δε ξέρω τελικά αν όντως έτρεχα και τρέχω αερόβια. Στο garmin μέχρι σήμερα είχα βάλει ως ανώτερους παλμούς τους 188 σύμφωνα με την ηλικία μου και έτρεχα(;) εντός αερόβιας ζώνης και βάσει παλμών και βάσει αίσθησης (αυτό με την ανάσα και τη δυνατότητα για διάλογο που λέτε). Αυτούς τους μήνες κατά διαστήματα έχω κάνει και γρήγορες ταχύτητες είτε μετά από μικρή προθέρμανση, είτε χωρίς προθέμανση, είτε μετά από αργό τρέξιμο 40 λεπτών. Η μέγιστη καρδιακή συχνότητα που έχει καταγράψει το ρολόι είναι 172.

Το έβαλα λοιπόν το 172 σήμερα στο garmin connect ως ανώτατο παλμό, αντί του 188 που είχα τόσο καιρό. Συνειδητοποιώ λοιπόν ότι όλα τα τρεξίματα μου μέχρι σήμερα είναι λίγο εως αρκετά πάνω από την αερόβια ζώνη. Τί παίζει; Μήπως στην περίπτωσή μου το χτίσιμο αερόβιας βάσης πρέπει να γίνει με γρήγορο περπάτημα αντί για αργό τρέξιμο ή κάτι έχω κάνει-καταλάβει λάθος;

edit: Ακόμα και με ρυθμό 8 min/Km οι ζώνες (με μέγιστη καρδιακή συχνότητα το 172 που έβαλα) κυμαίνονται από 4 μέχρι 5,6.



Μα τους μέγιστους καρδιακούς παλμούς δε θα τους μάθεις από το τι δείχνει στις προπονήσεις το Garmin! Σχεδόν ποτέ δε φτάνεις τους μέγιστους παλμούς στις προπονήσεις. Θέλει ειδικό τεστ για να αποκτήσεις μια ιδέα (να καταλάβεις και τι σημαίνει να δουλεύεις σε τέτοια ένταση, να δεις τη γλύκα). Ακόμα και με το τεστ, πιθανό είναι να γίνει λάθος. Είχα υπολογίσει μέγιστους καρδιακούς παλμούς (με τεστ) 188, όμως το χειμώνα που πέρασε, σε ημιμαραθώνιο, όταν επιτάχυνα μετά τα μισά, είδα το Garmin να γράφει για αρκετά λεπτά 191 παλμούς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  14:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ τους μέγιστους παλμούς τους έχω πιάσει μόνο όταν είμαι από μεγάλη αποχή και πρωτοξεκινάω. Σε ζέστη και σε ανηφόρα (πως βγήκε το αθήνα αντί για ανηφόρα, μόνο ο οτοκορέκτορας ξέρει)

Μετά από κάποιο διάστημα ό,τι και να κάνω, (ανηφόρες, φούλ πίεση, ζέστη κτλ) δεν ξαναφτάνω αυτούς τους παλμούς. Πρώτα θα σκάσω ή θα κάνω εμετό, αλλά τους ίδιους παλμούς δεν θα τους ξαναφτάσω.

Edited by - Deorum on 24/09/2015 14:38:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  14:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι και τοσο δύσκολο να βρείτε τους μέγιστούς σας.
Ελάτε στο Παλαμήδι, ξεκινήστε να τρέχετε τα κάπου 890σκαλιά κ όπου τα παίξετε δείτε τι γράφει.
Τωρα σχετικά με αεροβιο-αναερόβιο νομιζω πως κακώς σας απασχολεί τοσο.
Εμπειρικά το τρεξιμο στο μαραθώνιο μπορεί να είναι (και είναι στόχος των elite) στο όριο του αναερόβιου κατωφλιού (απ´ την κάτω πλευρά:))
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  04:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα γρήγορα που κάνω είτε χωρίς προθέρμανση είτε με προθέρμανση είτε από τρέξιμο 5 χιλιομέτρων, έχω φτάσει μέχρι και 25Km/h. Οπότε νόμιζα ότι το 172 από Μάιο μέχρι σήμερα, είναι όντως η ανώτατη τιμή. Σε ανηφόρα όντως δεν έχω τρέξει. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και ήδη από σήμερα άρχισα να τρέχω χωρίς τον παλμογράφο παρά μόνο με τις αισθήσεις μου και ότι ήθελε προκύψει. Αν σε κανά χρόνο από τώρα δε δω βελτίωση τότε θα επιστρέψω ξανά στους παλμούς Σήμερα πάντως το χάρηκα δεόντως χωρίς τη ζώνη στο σώμα μου και με το μυαλό ίσως περισσότερο απελευθερωμένο άρα και το σώμα μαζί του.

Καλό βράδυ

edit: η ανησυχία μου πάντως, έγκειται σε όσα έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα της καρδιάς (κοιλίες και περικάρδιο ή κάτι τέτοιο) όπου με το αερόβιο τρέξιμο συντελείται η σωστή ενδυνάμωση της καρδιάς για αθλήματα αντοχής (από μέσα προς τα έξω) και όχι από έξω προς τα μέσα. Αυτό θα ήθελα να αποφύγω αλλά απ' ότι καταλαβαίνω αυτό μια χαρά το αποφεύγεις αν ακολουθείς τις αισθήσεις σου (π.χ. αερόβιο=όχι λαχάνιασμα & δυνατότητα για τυπικό διάλογο). Ισχύει;

Edited by - P.D.etl on 25/09/2015 04:14:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  17:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

quote:
Originally posted by big-blue

Δεν είναι και τοσο δύσκολο να βρείτε τους μέγιστούς σας.
Ελάτε στο Παλαμήδι, ξεκινήστε να τρέχετε τα κάπου 890σκαλιά κ όπου τα παίξετε δείτε τι γράφει.
Τωρα σχετικά με αεροβιο-αναερόβιο νομιζω πως κακώς σας απασχολεί τοσο.
Εμπειρικά το τρεξιμο στο μαραθώνιο μπορεί να είναι (και είναι στόχος των elite) στο όριο του αναερόβιου κατωφλιού (απ´ την κάτω πλευρά:))


Δεν ειναι 999 τα σκαλια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  21:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl

Στα γρήγορα που κάνω είτε χωρίς προθέρμανση είτε με προθέρμανση είτε από τρέξιμο 5 χιλιομέτρων, έχω φτάσει μέχρι και 25Km/h. Οπότε νόμιζα ότι το 172 από Μάιο μέχρι σήμερα, είναι όντως η ανώτατη τιμή. Σε ανηφόρα όντως δεν έχω τρέξει. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και ήδη από σήμερα άρχισα να τρέχω χωρίς τον παλμογράφο παρά μόνο με τις αισθήσεις μου και ότι ήθελε προκύψει. Αν σε κανά χρόνο από τώρα δε δω βελτίωση τότε θα επιστρέψω ξανά στους παλμούς Σήμερα πάντως το χάρηκα δεόντως χωρίς τη ζώνη στο σώμα μου και με το μυαλό ίσως περισσότερο απελευθερωμένο άρα και το σώμα μαζί του.

Καλό βράδυ

edit: η ανησυχία μου πάντως, έγκειται σε όσα έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα της καρδιάς (κοιλίες και περικάρδιο ή κάτι τέτοιο) όπου με το αερόβιο τρέξιμο συντελείται η σωστή ενδυνάμωση της καρδιάς για αθλήματα αντοχής (από μέσα προς τα έξω) και όχι από έξω προς τα μέσα. Αυτό θα ήθελα να αποφύγω αλλά απ' ότι καταλαβαίνω αυτό μια χαρά το αποφεύγεις αν ακολουθείς τις αισθήσεις σου (π.χ. αερόβιο=όχι λαχάνιασμα & δυνατότητα για τυπικό διάλογο). Ισχύει;



Sorry κιόλας, αλλά το 25χλμ/ώρα = 2'25" / χλμ περίπου.

Είσαι σίγουρος για αυτό? Πως το μέτρησες?
Μόνο σε 100ρι ίσως πιάνουμε αυτήν την ταχύτητα και μάλιστα... όχι ένα οποιοδήποτε κατοστάρι για τα δεδομένα ενός μη αθλητή (δλδ 14" περίπου).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  21:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μάλλον 25ρι LR εννοεί ο άνθρωπος, αμέσως να τον φας :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  22:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by andrem


quote:
Originally posted by big-blue

Δεν είναι και τοσο δύσκολο να βρείτε τους μέγιστούς σας.
Ελάτε στο Παλαμήδι, ξεκινήστε να τρέχετε τα κάπου 890σκαλιά κ όπου τα παίξετε δείτε τι γράφει.
Τωρα σχετικά με αεροβιο-αναερόβιο νομιζω πως κακώς σας απασχολεί τοσο.
Εμπειρικά το τρεξιμο στο μαραθώνιο μπορεί να είναι (και είναι στόχος των elite) στο όριο του αναερόβιου κατωφλιού (απ´ την κάτω πλευρά:))


Δεν ειναι 999 τα σκαλια.


Μπα μύθος λένε:)
Μια φορά τα ανέβηκα αλλά δεν τα μέτρησα:) την επόμενη...
Α, στα πλαίσια του παλαμηδείου δρόμου 2015 θα έχουμε κ ανάβαση σκαλιών παλαμηδίου. Όσοι πιστοί, ελάτε:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2015 :  01:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Sorry κιόλας, αλλά το 25χλμ/ώρα = 2'25" / χλμ περίπου.

Είσαι σίγουρος για αυτό? Πως το μέτρησες?
Μόνο σε 100ρι ίσως πιάνουμε αυτήν την ταχύτητα και μάλιστα... όχι ένα οποιοδήποτε κατοστάρι για τα δεδομένα ενός μη αθλητή (δλδ 14" περίπου).



Το 'χω σε 200άρι!
Το 12ο μάλιστα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000