Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Χονδροπάθεια...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/07/2015 :  11:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του DaDi.  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας και χαρά σας.
Πάλι εδώ μετά απο πολύ καιρό...
Η ιστορία μου είναι η εξής

Μια εβδομάδα πριν τον ΚΜΑ (αρχές Νοεμβρίου δηλαδή) σε ένα Long Run που είχα βγεί με την καλή μου (nimi) άρχισα να έχω ενόχληση στο δεξί γόνατο...
Δεν έδωσα σημασία, και κατέβηκα στο 5αρι, του ΚΜΑ, χαλαρός με φιλαράκια, όλα πήγαν καλά και το κέφι ήταν στα ύψη...

Μια μέρα μετά η ενόχληση έγινε πόνος, αλλά δεν πολυέδωσα σημασία και συνέχισα τις προπονήσεις μου (6χλμ x 4 φορές την εβδομάδα)...
Θεώρησα ότι ήταν ένα άσχημο πιάσιμο, δεν το έβαλα κάτω, αλλά το γόνατο χειροτέρεψε, με μουδιάσματα στα πλάγια και στο πίσω μέρος της άρθρωσης...

Οι προπονήσεις και η ταχύτητα μειώθηκαν κατά πολύ, αλλά βελτίωση δεν έβλεπα...

Έτσι πήγα σε ορθοπαιδικό ο οποίος διέγνωσε χονδροπάθεια, θλάσεις, τενοντίτιδες και δεν ξέρω τι άλλο στο δεξί γόνατο, και με πλάκωσε στα συμπληρώματα και σε κάτι ήπιες ασκήσεις για τον τετρακέφαλο (τις οποίες δεν έκανα ποτέ)...
Ο καιρός περνούσε με τα χάπια και με ήπια προπόνηση αλλά η βελτίωση δεν έλεγε να έρθει...

Έκανα ένα μήνα αποχή, μπας και στρώσει το πράμα αλλά δεν...
Έκανα ΜΣΚ υπέρηχο, και μου έδωσε χοντροπάθεια + κύστη baker στο δεξί, και λίγο υγρό στο αριστερό...

Πήγα σε έναν καλό φυσίατρο, ο οποίος με εξέτασε και μου είπε, ότι τα συμπτώματα είναι σύνηθη για δρομείς και ότι δεν έχω τίποτα...

100% μπερδεμένος, μην ξέροντας τι να κάνω, πάω σε γνωστό φυσιοθεραπευτή... Είδε το υπέρηχο, είδε το λάθος πάτημα μου λόγω πρυνησμου (δεν ξέρω αν το λέω καλά) με μέτρησε και βρήκε και 6χιλ ανισοσκελία...
500 ευρώπουλα σε ασκήσεις / ρεύματα / βελονισμούς / μασάζ / σόλες κτλ κτλ...
Με το που τελείωσα, το μόνο που είχε βελτιωθεί ήταν ο προσαγωγός μου (ο οποίος ήταν χάλια και αυτός).
Αγόρασα λάστιχα, βαράκια κτλ κτλ για να συνεχίσω στο σπίτι, αλλά ο πόνος ερχόταν πάντα με τις ισομετρικές... και έτσι σταμάτησα τις ασκήσεις...

Ξεκίνησα πάλι το τρέξιμο, σιγά σιγά... όλα καλά
- Έκανα 10' προθέρμανση / 10 τρέξιμο / 10 περπάτημα / 10 τρέξιμο / 10 αποθεραπεία...
- Στην συνέχεια έγινε 5' πρ / 10' τρ / 5' π / 10' τρ / 5' π / 10' τρ / 5' απ
- και 5' πρ / 15' τρ / 3' π / 15' τρ / 5' απ

Με το ανέβαζα την διάρκεια του τρεξίματος, ερχόταν και ο πόνος που με ανάγκαζε σε ρεπό τουλάχιστον 3ων ημερών...

Έκανα τελικά μαγνητική, η οποία έκανε τους φόβους μου πραγματικότητα: ΧΠ 1ου βαθμού στο αριστερό / ΧΠ 2ου βαθμού στο δεξί + baker σε αρχικό στάδιο...

Πριν απο 2 μέρες κατάφερα να τρέξω 33 λεπτά συνεχόμενα και τα γόνατα μου τώρα είναι σκουπίδια (πονάνε ακόμα και όταν κάθομαι).

Να πλακωθώ στις ενέσεις δεν το αντέχω οικονομικά, και έτσι σκέφτομαι να ξαναρχίσω τις ασκήσεις για τον τετρακέφαλο και να μειώσω την διάρκεια της προπόνησης (πόσο πια; )

Διάβαζα ότι κάποια παιδιά εδώ μέσα τα βοήθησε το Pennsaid και σκέφτομαι να το ξεκινήσω...

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, αυτό που ξέρω είναι ότι δεν θέλω να σταματήσω το τρέξιμο!

Till I Collapse...

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  14:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην απογοητεύεσαι, δεν είσαι και τόσο άσχημα, εγώ έχω 4ου βαθμού στο δεξί γόνατο. Εγώ έβαζα πάγο μετά τα τρεξίματα, αυτό βοηθάει να μη γίνεται οίδημα. Η ενδυνάμωση των τετρακεφάλων είναι επίσης πολύ σημαντική, πρέπει να κάνεις όλες τις ασκήσεις που σου έδειξαν με σταθερότητα και υπομονή. Τρέξιμο κάνε ως εκεί που δεν πονάς ιδιαίτερα, αλλά να αποφεύγεις τις κατηφόρες και τις σκάλες.

Θα σου συνιστούσα να κάνεις, αν μπορείς, ενέσεις υαλουρονικού οξέως, προσφέρει αρκετή ανακούφιση για ένα διάστημα. Εγώ έκανα ταυτόχρονα και έγχυση αυξητικών παραγόντων. Αυτά πριν τρία χρόνια βέβαια, από τότε δεν έχει ξαναχρειαστεί να κάνω κάτι.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  14:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν πρώην παθώς (το πρόβλημά σου μου θυμίζει αρκετά το δικό μου) και σαν φαρμακοποιός, έχω να σου πω το εξής: κάνε τις ενέσεις να βρεις την υγειά σου... Το Pennsaid είναι παρηγοριά στον άρρωστο για αυτά τα προβλήματα. Οι ενέσεις υαλουρονικού δεν έχουν παρενέργειες και αν αφήσεις τη χονδροπάθεια δε θεραπεύεται, παρά μόνο χειροτερεύει με τα χρόνια. Οι ενέσεις είναι σωτήριες για τα γόνατα.

Ακόμα κι έτσι, σκέφτομαι κάτι πιο σοβαρό και δυσοίωνο. Θα σε στεναχωρήσω, όμως οι ορθοπεδικοί τελευταία, ιδίως όσοι δεν ξέρουν πολλά από αθλητιατρική, όλα τα βαφτίζουν "χονδροπάθεια". Όσον αφορά την κύστη Baker, εμένα μου συνέβη το εξής: ο ακτινολόγος είδε κύστη που κανείς ορθοπεδικός και φυσίατρος (από τους 4 που πήγα) δεν είδε. Φυσικά, δεν είχα κύστη Baker ( δεν υπήρχε εξάλλου κανένας λόγος να έχω - και το να έχεις κύστη Baker λόγω χονδροπάθειας δεν έχει πολλή λογική). Δυστυχώς οι ακτινολόγοι δεν ξέρουν να "διαβάζουν" τις ακτινογραφίες και ακόμα πιο δυστυχώς πολλοί γιατροί δέχονται ότι γράψουν οι ακτινολόγοι. Με λίγα λόγια, πιθανόν να έχεις πέσει θύμα κακής, ή λανθασμένης διάγνωσης...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  14:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κακώς που δεν έκανες τις ασκήσεις!!! Εμένα έτσι μου πέρασε πριν από σχεδόν 4 χρόνια και φτου φτου δε με έχει ενοχλήσει ξανά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  17:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκούραση + ενδυνάμωση και όλα θα πάνε καλά!
Κάνε πρώτα αυτά σωστά και άσε τα "μαντζούνια" για αργότερα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2015 :  09:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδυνάμωση το Α και το Ω. Για τα διάφορα συμπληρώματα (κολλαγόνο, γλυκοζαμίνη, υαλουρονικό κ.α.) που λαμβάνονται από το στόμα και λένε ότι συμβάλουν στην αναγέννηση του χόνδρου έρευνα ανεξάρτητη που να το αποδεικνύει δεν υπάρχει. Όπως μου είπε και ορθοπεδικός που ασχολείται με αθλητές "κακό δε κάνουν, αλλά δε ξέρουμε αν κάνουν και καλό".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2015 :  21:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Την κύστη την είδαν και στον υπέρηχο και στην μαγνητική...
Σίγουρα θα πάω σε ένα καλό ορθοπαιδικό να πάρω γνώμη, αλλά και για να κάνω τις ενέσεις στο μέλλον, όταν θα είμαι πιο άνετος οικονομικά (αν θα είμαι...)
Το μήνυμα το πήρα... Τετρακέφαλοι και πάλι τετρακέφαλοι...
Και πολύς πάγος :)))
Άντε να δούμε...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!

Edited by - DaDi on 22/07/2015 21:13:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2015 :  09:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχουμε κανένα καλό γιατρούλη στην Αθήνα (κατά προτίμηση ΒΠ) για τις ενέσεις;

Till I Collapse...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000