Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 mizuno wave rider 18
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/07/2015 :  12:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα,το mizuno wave rider 18 ειναι ιδανικο για μεγαλες αποστασες για αγωνα μαραθωνιού?και επισης εαν γνωριζει καποιος ποσα χιλιομετρα περιπου πρεπει να εχει κανει ενα παπουτσι για να ειναι οκ για τον αγωνα μαραθωνιού?ευχαριστω πολυ

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2015 :  12:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με αυτό έτρεξα πέρσι τον κλασσικό, έχει αρκετή προστασία χωρίς να θεωρείται αργό. Αν έχει καμμιά 40-50αριά χμ. έχει "στρώσει" για αγωνιστική χρήση.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2015 :  10:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συγνωμη μπορω να ρωτησω και κατι αλλο?θεωρείται βαρυ παπουτσι?μηπως χρειαζομαι κατι πιο ελαφρύ?γιατι τρεχω για πρωτη φορα μαραθωνιο και εχω πολλα αγχη!!!!!μηπως εχεις να προτεινεις καποιο αλλο?ζυγιζω 53 κιλα εαν αυτο εχει σημασια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikDim
Forum-Runner

Greece
110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2015 :  13:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητή Jenny.
Είμαι και εγώ ερασιτέχνης δρομέας (ξεκίνησα πριν 4 χρόνια 117,5 κιλά) και έχω τρέξει ήδη δύο μαραθώνιους αφού πρώτα έχασα 35 κιλά.
Θεωρώ και εγώ όπως και ο Nestoras1980 ότι το Rider 18, έχει πολύ καλή προστασία και αντίστοιχα θεωρείται γρήγορο παπούτσι.
Δεν γνωρίζω τι υποδομή έχεις, αλλά τα 53 κιλά όντως θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ στον Μαραθώνιο.
Για να σε αναθαρρήσω ακόμη παραπάνω και εγώ φέτος με τα rider 18 θα τρέξω, αλλά πιο πολύ ρόλο παίζει η προετοιμασία που θα κάνεις σε σχέση με τον στόχο που βάζεις!
Εγώ πάντως σου εύχομαι καλή επιτυχία, καθώς ο τερματισμός στο Καλλιμάρμαρο είναι μία από τις στιγμές που θα θυμάσαι για όλη σου τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2015 :  14:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το παπουτσι δε το ξερω, ξερω ομως το Νεστορα και τις επιδοσεις του. Με σιγουρια λοιπον σου λεω πως δε χρειαζεσαι ελαφρυτερο παπουτσι. Οπως αλλωστε πολυ σωστα ειπε και ο nikdim, στο τερματισμο ενος μαραθωνιου θα σε φερει η προπονηση σου και οχι ενα διαφορετικο πσπουτσι απο αυτο που θα φορεσεις. Καλα χιλιομετρα λοιπον χωρις αγχη και περιττους περισπασμους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2015 :  15:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Jenny, έχω λιώσει 4 ζευγάρια Rider σε 3 χρόνια, μεταξύ πολλών άλλων παπουτσιών. Από τα cushioned trainers νομίζω ότι ξεχωρίζουν τόσο ως προς το χαμηλό βάρος όσο και ως προς την αναδραστικότητά τους (βλ. γρηγοράδα). Επίσης, είναι σκυλιά σε αντοχή. Εφόσον πρόκειται για τον πρώτο σου μαραθώνιο, μάλλον δεν είναι σκόπιμο να πας σε πιο αγωνιστικό παπούτσι, εκτός αν είσαι περίπτωση με 10-άρι, κάτω από 40min! Αν σου κάθονται καλά στο καθημερινό σου τρέξιμο, σου τα προτείνω ανεπιφύλακτα για μαραθώνιο.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2015 :  16:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

J εκτός αν είσαι περίπτωση με 10-άρι, κάτω από 40min!
A little less conversation, a little more action please...



Να σημειώσω οτι ο Νεστορας εγραψε το χειμώνα 20-αρι κατω απο 120min
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2015 :  10:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω πολυ ολους σας!!! καλες διαδρομες να εχετε και καλο τερματισμο στον μαραθωνιο.οσον αφορα την καλη προπονηση προς το παρον κανω γυρω στα 40χλμ την εβδομαδα και εχω φτασει long run μεχρι 20χλμ. εαν ξερει καποιος να με βοηθησει ποσα χλμ εβδομαδιαιως πρεπει να εχω φτασει μεχρι τον μαραθωνιο και η μεγαλυτερη αποσταση long run που πρεπει να τρεξω ποια ειναι.

οσον αφορα τον Νεστορα εβελπιστω καποτε να μπορεσω να τρεξω το 20αρι εστω σε 120λεπτα.εγω τον ημιμαραθωνιο τον εκανα με πολυ κοπο 2.12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikDim
Forum-Runner

Greece
110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2015 :  12:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άποψή μου πάντα, από την στιγμή που έχεις 2.12 στον ημί με πολύ κόπο, να περιμένεις κλασική ένα χρόνο κοντά στις 5 ώρες.
Άρα θα πρέπει να προετοιμάσεις το σώμα σου αλλά και το μυαλό σε έναν τέτοιο χρόνο.
Τα long run δεν έχουν σημασία πόσα χλμ θα κάνεις, αλλά επί πόση ώρα αντέχεις να τρέχεις!
Οπωσδήποτε θα σου έλεγα να κάνεις δύο - τρία LR πριν τον μαραθώνιο μεταξύ 4-5 ωρών, για να ξέρεις τί σε περιμένει!
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά καλό είναι να είσαι προετοιμασμένη, έστω και περπατώντας, να τερματίσεις τον πρώτο σου Μαραθώνιο.
Έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου να προετοιμασθείς και εάν υπάρχει και η δυνατότητα, δύο καλοί αγώνες προετοιμασίας είναι το 30άρι στα Γιάννινα 20/9 και το 26άρι στο Ακραίφνιο 11/10 ιδανικές ημ/νίες για την προετοιμασία του Αυθεντικού.
Καλή υπομονή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2015 :  13:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω πολυ,εμενα στοχος μου ειναι να τερματισω δεν με νοιαζει να περπατησω κιολας,αλλωστε αυτο ειναι και αναμενωμενο.αυτο που με φοβιζει ειναι ψυχολογικα μηπως τα παρατησω.δηλαδη προτεινεις να κανω 2 lr το καθε ενα να εχει διαρκεια 4 με ωρες?
θα προσπαθησω να ακολουθησω την συμβουλη σου να τρεξω σε αυτους τους αγωνες.
στις σπετσες δεν ειναι καλος αγωνας να παω να κανω 25αρι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  10:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
2-3 LR Διάρκειας 4 με 5 ώρων?????
?????????????????????????????????????????????????????????

Που το έχει δει κανείς? Μάλλον πουθενά. Πάνω που νόμιζα ότι τα έχω ακούσει σχεδόν όλα.

Και τέλος το ερώτημα είναι τα παπούτσια, όχι ένα ακόμα θέμα για συμβουλές LR μαραθωνίου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  14:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ακους εκει 2 LR των 4-5 ωρών...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  14:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NikDim

Άποψή μου πάντα, από την στιγμή που έχεις 2.12 στον ημί με πολύ κόπο, να περιμένεις κλασική ένα χρόνο κοντά στις 5 ώρες.
Άρα θα πρέπει να προετοιμάσεις το σώμα σου αλλά και το μυαλό σε έναν τέτοιο χρόνο.
Τα long run δεν έχουν σημασία πόσα χλμ θα κάνεις, αλλά επί πόση ώρα αντέχεις να τρέχεις!
Οπωσδήποτε θα σου έλεγα να κάνεις δύο - τρία LR πριν τον μαραθώνιο μεταξύ 4-5 ωρών, για να ξέρεις τί σε περιμένει!
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά καλό είναι να είσαι προετοιμασμένη, έστω και περπατώντας, να τερματίσεις τον πρώτο σου Μαραθώνιο.
Έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου να προετοιμασθείς και εάν υπάρχει και η δυνατότητα, δύο καλοί αγώνες προετοιμασίας είναι το 30άρι στα Γιάννινα 20/9 και το 26άρι στο Ακραίφνιο 11/10 ιδανικές ημ/νίες για την προετοιμασία του Αυθεντικού.
Καλή υπομονή...


Αν κάνει LR τόσων ορών πιο πιθανό είναι να τραυματιστεί και μετά στον αγώνα υποχρεωτικά να περπατήσει. Μη γράφουμε ότι μας έρχεται... Το οτι έκανε 2:12 ημί λέει κάποια πράγματα (πως πχ δεν κατεβαίνει εύκολα τις 4 ώρες) αλλά δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν περιθώρια βλετίωσης για να το πλησιάσει αρκετά (ανάλογα με την προπόνηση που έκανε κτλ.).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikDim
Forum-Runner

Greece
110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2015 :  15:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητή Jenny, όπως καταλαβαίνεις το να ψάχνεις πληροφορίες μέσα από ένα φόρουμ, περισσότερο θα σε μπερδέψει παρά βοηθήσει...
Εγώ πάντως εξακολουθώ να σου εύχομαι καλή επιτυχία στους στόχους σου και βήμα - βήμα θα καταφέρεις αυτό που επιθυμείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2015 :  11:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1 ώρα και 19΄ συντρεχτη, όχι 119΄ με χρέωσες 40min
φέτος έχω δίλημμα (λέμε τώρα) μήπως τρέξω με τα adios boost (παπουτσάρα, όλα τα pb μέχρι ημί τα έχω κάνει με αυτό το παπούτσι, αλλά και σε μία απλή προπόνηση tempo είμαι 2-3'' κάτω σε pace).
quote:
Originally posted by tazi

quote:
Originally posted by oldman

J εκτός αν είσαι περίπτωση με 10-άρι, κάτω από 40min!
A little less conversation, a little more action please...



Να σημειώσω οτι ο Νεστορας εγραψε το χειμώνα 20-αρι κατω απο 120min



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2015 :  12:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κανεις πλακα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1 ωρα και 19??????? εγω εννοουσα να κανω κατω απο 2 ωρες...χαχαχα
μπραβο και καλους αγωνες να εχεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000