Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  12:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

1000άρια σήμερα, αν και βέβαιος πως δεν θα βγουν λόγω της ταλαιπωρίας και κυρίως, αυπνίας των τελευταίων τεσσάρων ημερών.
Τελικά έγραψε από 3:40 έως 3:36, χωρίς μάλιστα να είμαι και του θανατά μετά από κάθε κομμάτι. Περίεργα πράγματα...
4-5 εφηβικές ομάδες για προετοιμασία στον Πανιώνιο, κόντεψα να καώ από το ζέσταμα περιμένοντάς τους να τελειώσουν και να ελευθερώσουν τον 1. Ίσως αυτό τελικά να με βοήθησε...

"My sport is your sport's punishment"



!!!!!!!!!!πςςςς...τι να λέμε τώρα!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  12:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by echetlos

1000άρια σήμερα, αν και βέβαιος πως δεν θα βγουν λόγω της ταλαιπωρίας και κυρίως, αυπνίας των τελευταίων τεσσάρων ημερών.
Τελικά έγραψε από 3:40 έως 3:36, χωρίς μάλιστα να είμαι και του θανατά μετά από κάθε κομμάτι. Περίεργα πράγματα...
4-5 εφηβικές ομάδες για προετοιμασία στον Πανιώνιο, κόντεψα να καώ από το ζέσταμα περιμένοντάς τους να τελειώσουν και να ελευθερώσουν τον 1. Ίσως αυτό τελικά να με βοήθησε...

"My sport is your sport's punishment"



!!!!!!!!!!πςςςς...τι να λέμε τώρα!!!

Free your feet...free your senses!


Κάτι έλεγες για πλέξιμο πριν. Ψήνεσαι για αύριο; Θα έχω και γλυκό του κουταλιού
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  12:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by supergomar

Τελευταία διαλειμματική πριν το Νάιο την Κυριακή και τελείως λυμένος έβγαλα 6 800άρια στα 2΄52΄΄ με 200άρι ενδιάμεσα στο 1΄30΄΄.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .



!!!!!!!!!!!...τελικά όντως πρέπει να το γυρίσω στο πλέξιμο με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  12:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιος μιλάει...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by P.D.etl

Αυτό που πολλές φορές διαβάζω με τα 3'' και 5'' κτλ: Φαντάζομαι ότι κάνετε διαλειμματικές χωρίς ρολόι-gps, άρα με χρονόμετρο και χρόνο ανά γύρο. Άρα π.χ. Νίκο αυτό που λες ότι προσπαθείς να μη ξεφεύγεις πέρα από 3-5 δευτερόλεπτα, εννοείς σε σχέση με το χρόνο που κοιτάς ανά 400 μέτρα και μέχρι να ξανακοιτάξεις προσπαθείς με την αίσθησή σου να κρατάς σταθερό ρυθμό;


Οι σωστές διαλειμματικές γίνονται πάντα μόνο με χρονόμετροαρκεί να είσαι σε στίβο. Προσωπικά ορίζω timer ανά 200μ οπότε να ξέρω που βρίσκομαι και να έχω τη δυνατότητα να το διορθώσω τον ρυθμό αν έχω ξεφύγει.



Σε έχει μάθει ο Τρεχαντίρης φαντάζομαι.

Καλύτερα θες να πεις, ορίζεις timer ανά συγκεκριμένο χρόνο (γιατί ανά απόσταση δεν μπορείς να ορίσεις), που να "δείχνει" τον ρυθμό που θες.

Δλδ για να το κάνει λίγο πιο στρογγυλά.

Αν θες να πας χιλιάρι στο 3'45"
βάζεις να χτυπάει ανά 45"
Οπότε θεωρητικά, κάθε 45" που θα ακούς το μπίπ, θα πρέπει να περνάς 200μέτρα.
Αν είσαι λίγο πίσω ή λίγο μπροστά, διορθώνεις ανάλογα.





#1 O τρεχαντήρης ξεκίνησε το «κόλπο» πριν κάτι χρόνια στο γήπεδο Χαλανδρίου και τώρα αν πας στην πρωϊνή «βάρδια» ακούς κάμποσα ρολόγια να κτυπάνε με τους timers υποδεικνύοντας το σωστό ρυθμό ανά 200 μέτρα (καμιά φορά ακόμα και ανά 100 μέτρα!). Μένει να "διδαχθεί" και η απογευματινή βάρδια!

#2 …εεεεεεέτσιιιιιι!

Free your feet...free your senses!

Edited by - trexantiris on 03/09/2015 13:10:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στόχος 18αρι με διαλλειματικές

1)3αρι
2)5*800
3)8αρι
4)5*400
5)Σκαλάκια

Μετά μπάσκετ για ξεμούδιασμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ποιος μιλάει...

"My sport is your sport's punishment"



...δεν είμαι τόσο της ταχύτητας όσο του όγκου και της...υπομονής!

@Αργύρη: αυτονόητο ότι στο αυριανό 13άρι σου θα σε χορέψω στο "ταψί"...τέτοιες ερωτήσεις δεν πρέπει καν να γίνονται! (με την ευκαιρία είδες ότι το προηγούμενο 11άρι σου βγήκε ΑΚΡΙΒΩΣ στο ζητούμενο ρυθό;) Ίδια ώρα, ίδιο μέρος (το γλυκό κράτα το μυστικό)

Στα δικά μου:
Εχθές το απόγευμα ένα ίζυ 11άρι στο 5' κλειδωμένο στο γήπεδο με καλή παρέα (περιλάμβανε και τον Hermes που έχει τόσο καιρό να γράψει εδώ μέσα)...

Σήμερα αργά το πρωί ένα άλλο 11άρι που είχε και 8 εναλλασσόμενα χιλιάρια με τα αργά στο 4'25'' και τα γρήγορα στο 4'05''. Δε θυμάμαι να έχω αντιμετωπίσει χειρότερες συνθήκες όσο αφορά θερμοκρασία/υγρασία!!! ΤΕΣΠΑ, η προπόνηση βγήκε όμορφα και ρολαριστά. Όταν πάντως σταμάτησα έσταζαν μέχρι και τα αυτιά μου (κυριολεκτικά). Λυπάμαι τον έχετλο που θα πάει να κάνει καμιά απογευματινή προπόνηση στην παραλιακή!!!...θα μας γράψει εντυπώσεις μετά!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εν όψει 5αριού βετεράνων την Κυριακή στην Ν. Ιωνία, μόνο 6 Χ 200 στα 40" με 100μ χαλαρό τρέξιμο ενδιάμεσα + τα υπόλοιπα συνηθησμένα. Σήμερα χαλάρωμα, αύριο ρεπό....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  14:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  14:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Aroulio

Άρα Deorum,
αν θέλει κάποιος να χτυπήσει π.χ. ένα 5-10άρι σε 400άρι στίβο, πάει με τη λογική του timer ή του alert ανά 200 πχ μέτρα, ή υπολογίζει ότι το gps του χαρίζει π.χ. 10sec/km και ακολούθως χρησιμοποιεί το lap pace, φροντίζoντας να πηγαίνει 10-11sec πιο γρήγορα από το στόχο?


Άρη κάνεις το εξής απλό. Θες πχ να τρέξεις ένα δεκάρι στο 5:00/χλμ.
1000μ σε 5:00 σημαίνει
200μ σε 1:00
Οπότε βάζεις timer ανά 1 λεπτό. Ξεκινάς από πχ την αρχή της φουρκέτας και φροντίζεις στην επόμενη αρχή να συμπέσεις με το timer.
Τώρα σε περιπτώσεις που ο στίβος ή η περίμετρος είναι πχ 350μ, καθορίζεις ανάλογα και το χρονόμετρο.
Προσωπικά, έχω το timer και πατάω με το χέρι το LAP όταν χρειάζεται. Για παράδειγμα αν έχω interval το πατάω με το που αχρίζουν/τελειώνουν τα κομμάτια και αν έχω κάτι συνεχόμενο το πατάω ανά 1000μ (πάντα μετρόντας τα με γύρους)
Ελπίζω να βοήθησα



Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου Αργύρη. Να σετάρω το garmin να χτυπάει alert ανά 1 λεπτό, σε 400 στίβο για 10άρι σε 50min και αναλόγως να αυξομειώνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  20:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχουμε και λέμε..

-10ρι tempo στο στάδιο σήμερα στις 17:00..
-στόχος: 4.47/κμ ή αλλιώς 47:50..
-τελικό αποτέλεσμα: 4.44/κμ ή αλλιώς 47:21..
-1600μ ζέσταμα+ 4χ100 ανοίγματα+ διατάσεις πόδια+ 2κμ αποκατάσταση στο τέλος+ φουλ διατάσεις..
-δυσκολεύτηκα όχι λόγω κούρασης ή αναπνοών αλλά λόγω δυσφορίας από τη ζέστη κυρίως..
-στα θετικά πως δεν είχα θέμα με το στομάχι.. δείχνει να πέρασε επιτέλους!
-σταμάτησα στο 7,6κμ για 2 λεπτά να πάρω κάτι μπλουζάκια που χρειαζόμουν από έναν εκτός γηπέδου και συνέχισα από κει.. πιο πολύ κακό μου έκανε που έχασα το ρυθμό παρά καλό η παύση!
-οι σύλλογοι κλασικά να τρέχουν όπου να ναι και να χάνω το ρυθμό και...την ψυχραιμία μου!

-ένα χαλαρό 6ρι-8ρι αύριο και μετά ξεκούραση ενόψει...Σκοτούσσας!

όλα καλά..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  20:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και το απογευμα στον εσωτερικο διαδρομο του στιβου στο Ζηρινειο 11,6 χλμ ΑΝΥΠΟΔΗΤΟΣ σε 55'... ανεβαζοντας τα χλμ γι'αυτη την εβδομαδα σε 28, χωρις τα χοντροπαπουτσα!!!
...@trexantiris: Μανωληηη προοδος...!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  21:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και απο μένα!
-Τρίτη: Διαλειμματικό 4*4min(1o 4λεπτο-4'27"/χμ,2-4'06"/χμ,3-4'01"/χμ,4-4'11"/χμ), με 1'30"διαλειμμα και εκανα ταυτόχρονα και hill repeats μέσα στα 4λεπτα! Πολύ ευχάριστη προπόνηση κι βγήκε εν τέλει 8,25Κ με μέσο 4'44" σε 39λεπτά και μέσο 156bpm.(https://connect.garmin.com/modern/activity/885332721)
-Τετάρτη:Εasy 8k χωρίς να βλέπω καθόλου ρολόι και σφυγμούς. Πήγαινα όπως ένιωθα και έπαθα σοκ! Οταν στο τελος το κοιταξα οτι βγήκε με μεσο 5'06" και μέσους σφυγμούς 140. Ηθελα να βγει πιο αργό είναι η αλήθεια.(https://connect.garmin.com/modern/activity/886332562)
-Σήμερα: Τελευταία δυνατή προπόνηση πριν την Σκοτούσσα. Fartlek 1-1(3'45"/χμ),2-2(3'44"/χμ),3-3(3'50"/χμ),4-4(3'56"/χμ),3-3(4'03"/χμ),2-2(4'07"/χμ),1-1(3'57"/χμ). 10' ζέσταμα και 10' αποθεραπεία Βγήκε 10,5Κ σε 48λεπτά με μέσο 4'39"/χμ και μέσο 161bpm.(https://connect.garmin.com/modern/activity/886858999)
Απόμένει ενα 20λεπτο χαλάρωμα είτε αυριο είτε μεθαύριο πριν τον αγώνα!!Μεγάλη ανυπομονησία! Καλό σας βράδυ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  00:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8 αρι με 5:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  08:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

6x1600 χτες παιδια με ρυθμο στο 4,20-44,15 !! Ολα πηγαν μια χαρα !!

Ευχαριστω .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000