Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  15:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τάσο
Και το γεγονός ότι πας για Ημί στο 4'45" (sic) και πήγες μέχρι το 17ο στο 4'55" (ξανάsic), δείχνει είτε ότι πιθανότατα μπορείς να πας για καλύτερο ΗΜΙ, είτε ότι προφανώς έκανες αυτό που ειπώθηκε δηλαδή την προπόνηση αγώνα, γεγονός που θα σε χρεώσει για ένα 10ήμερο.

ΥΓ βαράτε τώρα που τον στρίμωξα :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  15:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχαχαχα βαράτε ρε, αντέχω! :P

Άρη μην ξεχνάς πως αυτό έγινε χωρίς την απαραίτητη υδατανθράκωση-ενυδάτωση που επιβάλλεται πριν από αγώνες στόχους όπως αυτός που έχω θέσει.. κι επίσης θεωρώ πως η χτεσινή ζέστη (έπιασε 35+ σίγουρα μέσα στον κάμπο κάποια στιγμή) ήταν ανασταλτικός παράγοντας στην οποιαδήποτε απόδοση.. να προσθέσω πως χτες πήρα και ένα gelάκι (ξεκίνησα για 2, άλλαξα γνώμη πριν την εκκίνηση..) και 3 salt..

πιστεύω λοιπόν, αν με ρωτάς, βάσει των προπονήσεων μου ως τώρα και μόνο (αν βγαίνουν άνετα ή όχι κλπ) πως πράγματι αν δε γίνει κάτι που θα με αφήσει πίσω (τραυματισμός ή μικρή αποχή για άλλο λόγο) θα είμαι για κάτω από 4:45/χλμ ως το τέλος του προγράμματος..βέβαια όλα αυτά είναι υποθέσεις κι αν δεν το δούμε στην πράξη μόνο λόγια θα είμαι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  15:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με το καλό λοιπόν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  15:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σ ευχαριστώ!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  15:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

σ ευχαριστώ!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



τα Long Run εννοούσα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  15:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by tzatzikis90

σ ευχαριστώ!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



τα Long Run εννοούσα



στην πίεση εε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  17:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από μένα. Την Κυριακή και γω με τον Τάσο πήγα στην έρημο των Σερρών!! Η ζέστη αφόρητη ειδικά μετά από κάποιο σημείο και η διαδρομή οχι τίποτα το ιδιαίτερο! Επαθα αυτό που παθαίνω συνήθως σε παρόμοιους αγώνες με οχι τόσο ομορφο περιβάλλον, βαρέθηκα! Ο αγώνας βγηκε αρκετά καλά πιστεύω λαμβάνοντας υπόψιν και τις συνθήκες. Μια καλύτερη διαχείρηση βεβαια νομίζω θα μου επέτρεπε να πετύχω και τον αρχικό στόχο, να είμαι κάτω από τη 1ω30λ. Τελικώς βγήκε σε 1ω31λ51δ με μέσο ρυθμό 4'35" και 16η θέση. Λέγοντας καλύτερη διαχείριση εννοώ λιγο πιο αργό ξεκίνημα και αυξηση στο τέλος αλλα λίγο ο ενθουσιασμός και η κατηφόρα στην αρχή, λίγο ο καυσωνας και ο κάμπος πιο μετά με οδηγησε στο να πεφτει ο ρυθμός σταδιακά!
Χαρηκα που γνώρισα τα παιδιά και θα τα ξαναπούμε στους επόμενους αγώνες!! Συνεχίζουμε λοιπόν!
https://connect.garmin.com/modern/activity/889760862
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  22:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα 8αρακι αποκατάστασης μέ 5.10'' ρυθμό...
αύριο πρωί πρωί κάτι ποιοτικό!

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  22:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από τριήμερο ρεπό λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών θερμοκρασίας / υγρασίας, και "χάνοντας" συνειδητά το LR της Κυριακής, σήμερα
Tempo 10Κ @ 530 αρκετά εύκολα....

too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  22:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιστροφη στην βαση και 14αρι σε διαφορους ρυθμους με μ.ο. στο 4'50.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  23:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Κυριακή βγήκε μια δύσκολη προπόνηση και παρόλο την υπερβολική ζέστη τα πράγματα κύλησαν καλύτερα από ότι περίμενα…
- Για αρχή Χ3 ανεβοκατεβάσματα στα σκαλάκια Πάρνηθας και στο καπάκι ένα ανεβοκατέβασμα Χούνης (μέχρι Μπάφι) για να δέσει το γλυκό!

Highlights:
- Κοντά στα 23 χιλιόμετρα κοπανήματος σε ιδιαίτερα τεχνικό έδαφος.
- 2250 μέτρα θετικής υψομετρικής (πολύ χειρότερος δείκτης ανάβασης/κατάβασης ακόμα και από Ζήρεια).
- Συνολικά για 5 ώρες ήμουν «εκτεθειμένος» σε έντονη ζέστη/υγρασία (ολοκλήρωση προπόνησης στους 37 βαθμούς και σε πολλά σημεία της Χούνης ο ήλιος κυριολεκτικά έψηνε).
- Κατανάλωση 5 λίτρα νερού, απώλεια 8,3 λίτρα υγρών. Πρόσληψη 5 saltsticks + 400 θερμίδες σε υδατάνθρακες. Ποσοστό αφυδάτωσης με την ολοκλήρωση της προπόνησης στο 4.1% του βάρους μου που σημαίνει σημαντική πτώση επιδόσεων, κάτι που αισθάνθηκα στο κατέβασμα της Χούνης. Αυτό το κατέβασμα έγινε στα 41 λεπτά και το αίσθημα της δίψας ήταν έντονο παρόλο που το στομάχι ήταν – σχεδόν – γεμάτο στα υγρά.
- Ήρεμα ανεβάσματα στα σκαλάκια μεταξύ 28-30 λεπτών, λόγω ζέστης αλλά και αυτοσυγκράτησης γνωρίζοντας το τι με περίμενε μετά! Παραδόξως τα κατεβάσματα κλείνανε στα 17-18 λεπτά, παρόλο που δεν το πίεζα καθόλου και δεν έμπαινα σε κανένα «κόψιμο» για λόγους ασφάλειας. Νωχελικό και το ανέβασμα της Χούνης στα 55 λεπτά (εκεί η ζέστη πλέον είχε αρχίσει να γίνεται αφόρητη).

https://connect.garmin.com/modern/activity/890711521

Πλέον μπαίνουμε σε περίοδο ταπεριάσματος για Μαραθώνιο «Ηρακλή»…

Free your feet...free your senses!




1.Δεν παίζεσαι!!!
2.Μήπως το ταπέριασμα περιλαμβάνει ένα 20αρι την Κυριακή σε σβέλτο ρυθμό;;;Θέλω παρέα και "λαγούδιασμα" (θα έχω και haribo)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  09:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι στο στιβο του Ζηρινειου 11,53 χλμ ανυποδητο τρεξιμο σε 55'!Καποια στιγμη εμφανιστηκε κι ο Χρηστος (@xolitakos), με τον οποιο ομως δεν συντρεξαμε σημερα, αφου ειχε "πυραμιδα" να κανει, αλλα παρ'ολα αυτα μας δοθηκε η ευκαιρια και τα ειπαμε λιγακι προς το τελος!Θεμα συζητησης φυσικα ... το ανυποδητο τρεξιμο!Ετσι νοιωθω πολυ προνομιουχος, διοτι οποτε τρεχω στο Χαλανδρι υπαρχει προσβαση στη τεχνογνωσια του Μανωλη ( ενας ειναι ο Μανωλης) στο συγκεκριμενο θεμα ... ενω οποτε τρεχω στη Κηφισια ο Χρηστος προθυμοποιειται να μου λυσει ολες τις αποριες!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  10:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2κμ ζεσταμα..
4χ100μ ανοιγματα..
10κμ σε 46' ρυθμο 4.36''/κμ
2κμ αποθ..

Αγαπητε Spy τα long σου σε τι ρυθμο ειναι?

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  10:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι στο στιβο του Ζηρινειου 11,53 χλμ ανυποδητο τρεξιμο σε 55'!Καποια στιγμη εμφανιστηκε κι ο Χρηστος (@xolitakos), με τον οποιο ομως δεν συντρεξαμε σημερα, αφου ειχε "πυραμιδα" να κανει, αλλα παρ'ολα αυτα μας δοθηκε η ευκαιρια και τα ειπαμε λιγακι προς το τελος!Θεμα συζητησης φυσικα ... το ανυποδητο τρεξιμο!Ετσι νοιωθω πολυ προνομιουχος, διοτι οποτε τρεχω στο Χαλανδρι υπαρχει προσβαση στη τεχνογνωσια του Μανωλη ( ενας ειναι ο Μανωλης) στο συγκεκριμενο θεμα ... ενω οποτε τρεχω στη Κηφισια ο Χρηστος προθυμοποιειται να μου λυσει ολες τις αποριες!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Σπύρο σε περιμέναμε στο γήπεδο αλλά...
Τουλάχιστον είχες πολύ καλή παρέα!
Στα δικά μου. Ζέσταμα περίπου 20 λεπτά, 6χ100 ανοίγματα και στη συνέχεια 3χ1600 στο 3:55/χλμ με 400μέτρα διάλειμμα. Μετά άλλα 30 λεπτά μπλα-μπλαδιασμα. Όλα αυτά με τον Τρεχαντίρη και με ζέστη σε επικά επίπεδα. Έσταζα ολόκληρος και ήμουν λες και είχα κάνει μπάνιο . Τουλάχιστον βγήκε άνετα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  10:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου αρέσετε όλοι εσείς, που τα κάνετε νωρίς νωρίς το πρωί και ξεμπερδεύεται με την μέρα σας.

Πολύ ζέστη σήμερα, δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε φυσιολογικά.

Πω πω, προχτές τρέξαμε με 41 βαθμούς υπο σκιάν, ... μέσα στον ήλιο. (ευτυχώς δεν είχε υγρασία).

Άντε να κρυώσει λίγο να ανασάνουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000