Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω παιδευτεί αρκετά να κάνω το 180. Είναι λίγο δύσκολο, θέλει τον χρόνο του. Στα γρήγορα κομμάτια, ας επιδιώξει το 170 για το πρώτο διάστημα (μην πω 165...) και σταδιακά βλέπει. Εγώ πχ είμαι στα 172-174 στα γρήγορα κομμάτια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενα 5 αρι αυξανομενο 5:06 4:37,4:14,4:03 4:00 βιαστικα γιατι θα εκαιγα το φαγητο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
α οκ μόλις είδα απ το γκάρμιν για τα βήματα γιατί σκεφτόμουν.. "καλά πως το κατάλαβε!?" χαχα! συνεχίστε..!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς να θέλω να ανοίξω την κλασική κουβέντα περί σωστού πατήματος, αν υπάρχει τέτοιο και δεν ορίζεται απλά από τον εκάστοτε δρομέα, έχω καταλάβει πως ο ρυθμός έχει να κάνει με το πάτημα.

Φτέρνα και 180 μου φαίνεται αρκετά κουραστικό και δε ξέρω αν έχει και νόημα. Πάτημα πρώτα με το μπροστινό μέρος του πέλματος σε πάει κατευθείαν σε ρυθμό 175 και πάνω, σχεδόν σε ότι ταχύτητα κι αν έχεις. Εμένα που πατάω με το μπροστά μέρος είναι 180 με ρυθμό 7:30 min/Km και 170+ με 8:00 min/Km και σε ανοίγματα έχω φτάσει μέχρι και 240.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl

Χωρίς να θέλω να ανοίξω την κλασική κουβέντα περί σωστού πατήματος, αν υπάρχει τέτοιο και δεν ορίζεται απλά από τον εκάστοτε δρομέα, έχω καταλάβει πως ο ρυθμός έχει να κάνει με το πάτημα.

Φτέρνα και 180 μου φαίνεται αρκετά κουραστικό και δε ξέρω αν έχει και νόημα. Πάτημα πρώτα με το μπροστινό μέρος του πέλματος σε πάει κατευθείαν σε ρυθμό 175 και πάνω, σχεδόν σε ότι ταχύτητα κι αν έχεις. Εμένα που πατάω με το μπροστά μέρος είναι 180 με ρυθμό 7:30 min/Km και 170+ με 8:00 min/Km και σε ανοίγματα έχω φτάσει μέχρι και 240.


Για να έχεις τόσα πατήματα σε αυτό το ρυθμό θα πρέπει να έχεις και μικρό διασκελισμό. Σωστά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι αναγκαστικά. 1.70 είμαι και στις αργές ταχύτητες έχω περίπου 70-80 εκατοστά και στις γρήγορες 120-140. Κατά προσέγγιση φυσικά όλα αυτά μιας και είναι μετρήσεις από ρολόι.

Γι αυτό κιόλας τουλάχιστον σε μένα που το δοκίμασα για πειραματισμό, κρατώντας διασκελισμό/ρυθμό βημάτων και πατώντας φτέρνα μου φάνηκε πολύ κουραστικό. Νομίζω πως το κάθε πάτημα (πέρα από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του δρομέα) έχει και τον αντίστοιχο διασκελισμό/βηματισμό του.

Edited by - P.D.etl on 10/09/2015 15:59:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  16:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3x3km σήμερα στο 4:35 με 4 λεπτά διάλειμμα στο 5:45. Κάπως δύσκολα με τα 4bf βοριά. Τα 2χμ με τον αέρα στην πλάτη έβγαιναν στο 4:25, με τον αέρα κόντρα στο 4:55 με μεγάλη δυσκολία. Συνολικά με προθέρμανση και απόθεραπεία 15.3χμ. Έτρεξα με τα Inov8 138 και οι εσωτερικοί πάτοι μετακινούνταν προς τα πίσω. Το είχα δει και σε κάποια προηγούμενα τρεξίματα αλλά σήμερα παραέγινε, ειδικά στο δεξί πόδι. Λίγο ακόμη και θα τους έχανα. Μάλλον θα πέσει κόλλα.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  17:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

α οκ μόλις είδα απ το γκάρμιν για τα βήματα γιατί σκεφτόμουν.. "καλά πως το κατάλαβε!?" χαχα! συνεχίστε..!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



...έβγαλα πάνω στο τραπέζι τη γυάλινη μαγική σφαίρα μου!

@Deorum: αν ερχόσουν συχνά στο γήπεδό μας τότε θα είχες προ πολλού αυξήσει το cadence σου σε πάνω από 180 (+θα είχες απωλέσει πιθανόν τα παπούτσια σου αλλά και την μπλούζα σου!)

...όσο αφορά εμένα: με ύψος 1.90 έχω συχνότητα διασκελισμού στο 190-200, ακόμα και όταν πηγαίνω στο 5' ρυθμό. Μόνο όταν πηγαίνω στο 5'+ και έχω πιάσει την ψιλή κουβέντα τότε πέφτει στο 180+ (τόσο χαμηλή συχνότητα δηλαδή)

@jeremyalfisti: εμφατικά ΝΑΙ (!) θα σε συμβούλευα πιο κοντό δρασκελισμό (και άρα υψηλότερης συχνότητας). Η ταχύτητα θα παραμείνει ίδια. Όσο αυξάνεται το cadence τόσο βασικά βελτιώνεται το πάτημα, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τίποτα για "forefoot, midfoot, heelstrike" κλπ! Ο μετρονόμος αποτελεί πολύτιμο εργαλείο για την επίτευξη αυτού του σκοπού!

@P.D.etl: προσοχή! Επειδή αναφέρθηκες στο γεγονός ότι φτάνεις ακόμα και στους 240 βηματισμούς/λεπτό όταν κάνεις ανοίγματα...

...ανοίγματα δε σημαίνουν "σπριντς"! Δεν προσπαθούμε δηλαδή να τα δώσουμε όλα και να κινηθούμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε (αυξάνοντας προφανώς και τη συχνότητα δρασκελισμού). Αντί αυτού κρατάμε το cadence σταθερό (=το συνηθισμένο εκείνης της στιγμής) και αυξάνουμε το άνοιγμα του δρασκελισμού για να κινηθούμε πιο γρήγορα. Κατά αυτόν τον τρόπο βελτιώνουμε το εύρος κίνησης του ποδιού, ενδυναμώνοντας τους μυς και βελτιώνοντας τη δρομική μας οικονομια (αλλά και την τεχνική μας).
Τη πιο σωστή έκφραση χρησιμοποιούν οι Αγγλοσάξωνες λέγοντας "strides" = "δρασκελισμοί" και όχι "ανοίγματα" όπως τα αποκαλούμε εμείς! Πρόκειται δηλαδή για "ανοίγματα στο δρασκελισμό" και όχι για σπριντς!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  18:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'σαι καλά Μανώλη, το είχα πάρει τελείως λάθος. Σπριντ εννοούσα, οπότε από σήμερα θα δοκιμάσω αυτό που λες. Εντάξει, λόγω ύψους μέχρι ενός σημείου θα φτάσει και ύστερα λογικά θα πρέπει να αυξήσω και συχνότητα βημάτων ε; Τώρα είναι 70-80 με 180, άρα θα προσπαθήσω να αυξήσω ταχύτητα με το να το κάνω 1 μέτρο με 180. Από εκεί και πάνω (σε ταχύτητα εννοώ) κρατάω το 1 μέτρο αυξάνοντας τη συχνότητα βημάτων; Δεν τα κάνω «σοβαρά» τα σπριντς. Είμαι στην αρχή οπότε τρέχω αρκετά αργά για να δημιουργήσω τη βάση για αργότερα. Αλλά μερικές φορές στο τέλος του τρεξίματος ξεδίνω λίγο για να δω πόσο γρήγορα μπορώ να πάω για 200-250 μέτρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  20:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
... σημερα το απογευμα στο χορτο του Ζηρινειου 10170 μετρα σε 50'!
... o ευκολοτερος τροπος για να βελτιωσει καποιος το cadence (αριθμο βηματων ανα λεπτο), αλλα και γενικοτερα την τεχνικη του στο τρεξιμο, ειναι μεσω του ΑΝΥΠΟΔΗΤΟΥ τρεξιματος!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  20:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί να υπολογιστεί με κάποια εξίσωση το running stride;
Στα γρήγορα το γοογλε έβγαλε έναν γενικό τύπο ύψος χ 1.14-1.17 με
διάφορες θεωρίες και πολλαπλασιαστές.Με βλέπω να δανείζομαι ρολόι για υπολογισμό cadence μήπως υπάρξει συσχέτιση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  20:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by tzatzikis90

α οκ μόλις είδα απ το γκάρμιν για τα βήματα γιατί σκεφτόμουν.. "καλά πως το κατάλαβε!?" χαχα! συνεχίστε..!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



...έβγαλα πάνω στο τραπέζι τη γυάλινη μαγική σφαίρα μου!

@Deorum: αν ερχόσουν συχνά στο γήπεδό μας τότε θα είχες προ πολλού αυξήσει το cadence σου σε πάνω από 180 (+θα είχες απωλέσει πιθανόν τα παπούτσια σου αλλά και την μπλούζα σου!)

...όσο αφορά εμένα: με ύψος 1.90 έχω συχνότητα διασκελισμού στο 190-200, ακόμα και όταν πηγαίνω στο 5' ρυθμό. Μόνο όταν πηγαίνω στο 5'+ και έχω πιάσει την ψιλή κουβέντα τότε πέφτει στο 180+ (τόσο χαμηλή συχνότητα δηλαδή)

@jeremyalfisti: εμφατικά ΝΑΙ (!) θα σε συμβούλευα πιο κοντό δρασκελισμό (και άρα υψηλότερης συχνότητας). Η ταχύτητα θα παραμείνει ίδια. Όσο αυξάνεται το cadence τόσο βασικά βελτιώνεται το πάτημα, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τίποτα για "forefoot, midfoot, heelstrike" κλπ! Ο μετρονόμος αποτελεί πολύτιμο εργαλείο για την επίτευξη αυτού του σκοπού!

@P.D.etl: προσοχή! Επειδή αναφέρθηκες στο γεγονός ότι φτάνεις ακόμα και στους 240 βηματισμούς/λεπτό όταν κάνεις ανοίγματα...

...ανοίγματα δε σημαίνουν "σπριντς"! Δεν προσπαθούμε δηλαδή να τα δώσουμε όλα και να κινηθούμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε (αυξάνοντας προφανώς και τη συχνότητα δρασκελισμού). Αντί αυτού κρατάμε το cadence σταθερό (=το συνηθισμένο εκείνης της στιγμής) και αυξάνουμε το άνοιγμα του δρασκελισμού για να κινηθούμε πιο γρήγορα. Κατά αυτόν τον τρόπο βελτιώνουμε το εύρος κίνησης του ποδιού, ενδυναμώνοντας τους μυς και βελτιώνοντας τη δρομική μας οικονομια (αλλά και την τεχνική μας).
Τη πιο σωστή έκφραση χρησιμοποιούν οι Αγγλοσάξωνες λέγοντας "strides" = "δρασκελισμοί" και όχι "ανοίγματα" όπως τα αποκαλούμε εμείς! Πρόκειται δηλαδή για "ανοίγματα στο δρασκελισμό" και όχι για σπριντς!

Free your feet...free your senses!



Καλομελέτα και θα σας έρθω..

Πέρα από την πλάκα, και ήθελα να το γράψω, ο άνθρωπος είναι μιμητικό ον.
Έχω παρατηρήσει πως το βήμα μου, συγχρονίζεται στης παρέας ή στου λαγού μου!

Σήμερα, έκανα μερικά γρήγορα 500ρια (με τον aroulio) ήμουν σχεδόν στα 180. Σε πιο παρατεταμένα tempo όμως, είναι λίγο πιο χαμηλά, 174-176.
Σταδιακά πάντως, με τα δρομικά χρόνια, αυξάνεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  21:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mashine ένα mp3 player αν έχεις βάζεις μέσα ένα ηχογραφημένο τέμπο στους 180 χτύπους το λεπτό (αν θες στείλε μου mail να στο στείλω) και δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

Σήμερα Μανώλη μετά το 5αρι μου προσπάθησα να ακολουθήσω αυτό που είπες χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Έκανα 1 χιλιόμετρο σε 5'15" με μήκος βηματισμού 1 μέτρο και ρυθμό 192-206 ενώ στο 5αρι είχα μήκος 80 εκατοστά και ρυθμό 175-191.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  21:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απογευματάκι Φλοίσβος και 10ρακι @510.
Γυρνάω πίσω στην φωλιά μου γιατί δεν σκαμπάζω γρι από αυτά που λέτε
αν και μου αρέσουν να τα διαβάζω....
Τωρα τι να πω... μετρνόμος στο τρέξιμο...δεν το καταλαβαίνω αλλά δεν πειράζει.. συνεχίστε εσείς!!



too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  21:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τεμπάκι Πέμπτης σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο.. με ξεγέλασε ο καιρός αφού με σύννεφα πήγα κι εκεί που ξεκινάω βγάζει έναν καυτό ήλιο και...σφίξαμε! έφαγα και 2 ψωμάκια σουβλάκια light αυτή τη φορά(μόνο ντοματούλα-πατατούλες και 3 ώρες πριν!) αλλά ένιωθα βαρύς στην προπόνηση, μάλλον δεν πρόλαβαν να χωνευτούν.. με το συνδυασμό αυτών των 2 λοιπόν..

σύμφωνα με το πρόγραμμα είχα 11.5χλμ σύνολο κομμένα σε εναλλαγές 1,5χλμ με ρυθμό 5:28/χλμ και 3,5χλμ με ρυθμό 4:38/χλμ.. έκανα λοιπόν:

1,4χλμ στο αργό (γύρω στο 5:15 βγήκε)
3,6χλμ στο γρήγορο (κάπου στο 4:35)
1,6χλμ στο αργό (περίπου 5:20)
3,4χλμ στο γρήγορο ( 4:45 πάνω κάτω) και
1,6χλμ στο αργό (5:20-5:25)

συνολικά 11,6χλμ σε 55:36 (αντί για 11,5χλμ σε 57:02).. τι παίχτηκε τώρα, να σας πω.. μέχρι και το 3ο κομμάτι (2ο αργό) όλα καλά! δυσκολεύτηκα στο γρήγορο αλλά το έβγαλα όπως έπρεπε και στα αργά απλά δεν πήγαινε πιο αργά όσο κι αν προσπαθούσα.. στο 2ο γρήγορο όμως τα είδα όλα! λίγο το βάρος απ τα σουβλάκια (υποθέτω), λίγο η ζέστη, λίγο μια υποτονικότητα που ένιωθα από πριν, ε βάλε και κάτι ζαβόπαιδα που δεν έλεγαν να βγουν απ το διάδρομο και είτε έκανα ελιγμούς κάθε τόσο είτε σταματούσα (1-2 φορές τελείως για να μη σκοτωθούμε).. ε με όλα αυτά η ψυχολογία μου ήταν υπό το μηδέν (χωρίς ψυχολογία δεν πας πουθενά!) και με το ζόρι έβγαλα 1-2 κύκλους στον προβλεπόμενο χρόνο, όλοι οι άλλοι βγήκαν λίγο πιο αργοί, ευτυχώς λίγο μόνο.. στο τέλος ξενέρωσα τόσο με όλα αυτά (όχι για το χρόνο αλήθεια!) που ούτε κοιτούσα τα περάσματά μου..και βγήκαν καλύτερα τα τελευταία χαχα! άβυσσος το τρέξιμο τελικά..

αυτά τα νέα από το μέτωπο σήμερα, συνεχίζουμε!

ΥΓ. επίσης ξέχασα να αναφέρω τα κλασικά.. ζέσταμα 1500μ +4χ100 ανοίγματα + 2χλμ αποκατάσταση.. + πολλές διατάσεις κι ας μην τις εγκρίνετε

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 10/09/2015 21:56:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000