Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2015 :  13:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθές απόγευμα τέμπο 5χιλ. σε 23'.41" + 2χιλ. ζέσταμα και 1 αποθεραπεία.Σήμερα 10χιλ. στο Άλσος Ν. Σμύρνης με 6'/χιλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2015 :  19:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καταρχάς πολλά συγχαρητήρια σε Σπύρο (spy) και Nίκο (tazi) για τις πολύ καλές επιδόσεις τους χτες και σήμερα αντίστοιχα! ρε συ Σπύρο απορία το χω, παλεύεις για sub45 10ρι και βγάζεις 20.6 σε sub1:35? θα μας τρελάνεις τελείως εσύ! κι εγώ που έχω ίδιο χρόνο περίπου 10ρι παλεύω να κατέβω το 1:45 στον ημί!? ορέ που πάμε ορέ!

στα δικά μου τώρα.. την έκανα κι εγώ την "προπόνησή" μου σήμερα! τι προπόνηση δηλαδή, καλύτερα να βγαινα για 30ρι LR στο 5/χλμ χαχα! τελικός χρόνος στο xanthi mountain run 3:41:52 σε 25 βουνίσια χιλιόμετρα τα οποία βγήκαν πολύ καλά αναπνευστικά και σωματικά (δεν το περίμενα ομολογώ) αλλά κάποιοι αστάθμητοι (και καλά!) παράγοντες μου στέρησαν έναν πολύ καλύτερο χρόνο.. μικρό το κακό ωστόσο, προπονητικά θα το πήγαινα έτσι κι αλλιώς.. περισσότερα σύντομα στο σχετικό νήμα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2015 :  19:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά οι λίγο πιο μεγάλοι, έχουν λιγότερη απόκλιση στους χρόνους τους μεταξύ μικρότερων κομματιών και μεγαλύτερων.
(ή αν το πάρουμε από την ανάποδη, οι πιο μικροί έχουν πλεονέκτημα στις μικρότερες αποστάσεις από ότι πιο μεγάλες).

Δλδ όπως το γράφεις ίσως είσαι (ένας 25χρονος πχ) στα 42λεπτά στο 10άρι και δεν μπορείς να κάνεις 1.40 ημιμαραθώνιο, ενώ ένας 45ρης μπορεί να έχει 43λεπτά δεκάρι και να κάνει 1.38 ημιμαραθώνιο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2015 :  20:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

καταρχάς πολλά συγχαρητήρια σε Σπύρο (spy) και Nίκο (tazi) για τις πολύ καλές επιδόσεις τους χτες και σήμερα αντίστοιχα! ρε συ Σπύρο απορία το χω, παλεύεις για sub45 10ρι και βγάζεις 20.6 σε sub1:35? θα μας τρελάνεις τελείως εσύ! κι εγώ που έχω ίδιο χρόνο περίπου 10ρι παλεύω να κατέβω το 1:45 στον ημί!? ορέ που πάμε ορέ!

στα δικά μου τώρα.. την έκανα κι εγώ την "προπόνησή" μου σήμερα! τι προπόνηση δηλαδή, καλύτερα να βγαινα για 30ρι LR στο 5/χλμ χαχα! τελικός χρόνος στο xanthi mountain run 3:41:52 σε 25 βουνίσια χιλιόμετρα τα οποία βγήκαν πολύ καλά αναπνευστικά και σωματικά (δεν το περίμενα ομολογώ) αλλά κάποιοι αστάθμητοι (και καλά!) παράγοντες μου στέρησαν έναν πολύ καλύτερο χρόνο.. μικρό το κακό ωστόσο, προπονητικά θα το πήγαινα έτσι κι αλλιώς.. περισσότερα σύντομα στο σχετικό νήμα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Τασο ευχαριστω πολυ!Προφανως η απαντηση του Γιωργου (@Deorum) πρεπει να ισχυει και να ειναι σωστη!Εχω παρατηρησει σε πολλους αγωνες οτι δρομεις, πολυ ταχυτεροι απο μενα...στη διαρκεια μενουν απο δυναμεις ... κι ετσι, ακολουθωντας ενα σταθερα σχετικα γρηγορο ρυθμο, μπορω και τους προσπερνω ... προς το τελος του αγωνα, γεγονος που επιβεβαιωνει τον κανονα οτι οσο μεγαλυτερος εισαι, τοσο καλυτερος, ως προς την αντοχη...και δυστυχως χειροτερος στη ταχυτητα!Το εχω παρει πια αποφαση στα 52 μου: αν ποτε κανω μαραθωνιο κατω απο 3:30 θα ειμαι πολυ ευτυχης...αν δε δεησω και κανω 10 χλμ κατω απο 43' ...θα το καυχιεμαι στα παιδια μου!!! Φυσικα υπαρχουν και πολλες εξαιρεσεις ικανων δρομεων ... που βλεπουν τους στοχους αυτους ως ευτελεις...αλλα αυτοι ειναι εκεινοι οι οποιοι εχουν χαρισμα ... και το καλλιεργουν, δουλευοντας σκληρα!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2015 :  20:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

καταρχάς πολλά συγχαρητήρια σε Σπύρο (spy) και Nίκο (tazi) για τις πολύ καλές επιδόσεις τους χτες και σήμερα αντίστοιχα! ρε συ Σπύρο απορία το χω, παλεύεις για sub45 10ρι και βγάζεις 20.6 σε sub1:35? θα μας τρελάνεις τελείως εσύ! κι εγώ που έχω ίδιο χρόνο περίπου 10ρι παλεύω να κατέβω το 1:45 στον ημί!? ορέ που πάμε ορέ!

στα δικά μου τώρα.. την έκανα κι εγώ την "προπόνησή" μου σήμερα! τι προπόνηση δηλαδή, καλύτερα να βγαινα για 30ρι LR στο 5/χλμ χαχα! τελικός χρόνος στο xanthi mountain run 3:41:52 σε 25 βουνίσια χιλιόμετρα τα οποία βγήκαν πολύ καλά αναπνευστικά και σωματικά (δεν το περίμενα ομολογώ) αλλά κάποιοι αστάθμητοι (και καλά!) παράγοντες μου στέρησαν έναν πολύ καλύτερο χρόνο.. μικρό το κακό ωστόσο, προπονητικά θα το πήγαινα έτσι κι αλλιώς.. περισσότερα σύντομα στο σχετικό νήμα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Ευχαριστω πολύ Τάσσο, οσο γοα το Σπυρο νομίζω οτι νομιζει πως δε το εχει ανετα το 45, οταν το καναμε το καλοκαιρι μου εδωσε την αισθηση οτι εκανε γρηγορο τεμπο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2015 :  23:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας,

Τετάρτη-Πέμπτη, ασκήσεις ενδυνάμωση
Παρασκευή-Σάββατο 16 & 10χλμ (μεταξύ 3 & 6 το πρωί).

Κυριολεκτικά δεν προλαβαίνω

Σημερινός στοχος 18χλμ. Αφύπνιση 3:30 το πρωί.

Τρέχω για να κοιμηθώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  08:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι στο στιβο του Ζηρινειου 9250 μετρα ανυποδητο τρεξιμο σε 50', παρεα με τον Χρηστο (@xipolitakos) ... και στη συνεχεια αλλα 2700 μετρα σε 15'... με χοντροπαπουτσα αυτη τη φορα, τρεχοντας επιθετικα απο 3 φορες ανηφορες των 250 μετρων στο δασος Συγγρου!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  09:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by tzatzikis90

καταρχάς πολλά συγχαρητήρια σε Σπύρο (spy) και Nίκο (tazi) για τις πολύ καλές επιδόσεις τους χτες και σήμερα αντίστοιχα! ρε συ Σπύρο απορία το χω, παλεύεις για sub45 10ρι και βγάζεις 20.6 σε sub1:35? θα μας τρελάνεις τελείως εσύ! κι εγώ που έχω ίδιο χρόνο περίπου 10ρι παλεύω να κατέβω το 1:45 στον ημί!? ορέ που πάμε ορέ!

στα δικά μου τώρα.. την έκανα κι εγώ την "προπόνησή" μου σήμερα! τι προπόνηση δηλαδή, καλύτερα να βγαινα για 30ρι LR στο 5/χλμ χαχα! τελικός χρόνος στο xanthi mountain run 3:41:52 σε 25 βουνίσια χιλιόμετρα τα οποία βγήκαν πολύ καλά αναπνευστικά και σωματικά (δεν το περίμενα ομολογώ) αλλά κάποιοι αστάθμητοι (και καλά!) παράγοντες μου στέρησαν έναν πολύ καλύτερο χρόνο.. μικρό το κακό ωστόσο, προπονητικά θα το πήγαινα έτσι κι αλλιώς.. περισσότερα σύντομα στο σχετικό νήμα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Τασο ευχαριστω πολυ!Προφανως η απαντηση του Γιωργου (@Deorum) πρεπει να ισχυει και να ειναι σωστη!Εχω παρατηρησει σε πολλους αγωνες οτι δρομεις, πολυ ταχυτεροι απο μενα...στη διαρκεια μενουν απο δυναμεις ... κι ετσι, ακολουθωντας ενα σταθερα σχετικα γρηγορο ρυθμο, μπορω και τους προσπερνω ... προς το τελος του αγωνα, γεγονος που επιβεβαιωνει τον κανονα οτι οσο μεγαλυτερος εισαι, τοσο καλυτερος, ως προς την αντοχη...και δυστυχως χειροτερος στη ταχυτητα!Το εχω παρει πια αποφαση στα 52 μου: αν ποτε κανω μαραθωνιο κατω απο 3:30 θα ειμαι πολυ ευτυχης...αν δε δεησω και κανω 10 χλμ κατω απο 43' ...θα το καυχιεμαι στα παιδια μου!!! Φυσικα υπαρχουν και πολλες εξαιρεσεις ικανων δρομεων ... που βλεπουν τους στοχους αυτους ως ευτελεις...αλλα αυτοι ειναι εκεινοι οι οποιοι εχουν χαρισμα ... και το καλλιεργουν, δουλευοντας σκληρα!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Σπύρο και εσύ δουλεύεις σκληρά. Πολύ σκληρά και τα αποτελέσματα αρχίζουν να φαίνονται .
Όποτε θες πάντως sub 43 δεκάρι, ευχαρίστως να το κανονίσουμε
Ραντεβού αύριο στο γήπεδο για δυνατά πράγματα!!! (λεπτομέριες από κοντά)
Στα δικά μου.
Πολύ υποτονικό ΣΚ. Σαββάτο είχα 16άρι και μετά όλη τη μέρα ήμουν στο πόδι από τις 10 το πρωί μέχρι τις 2 το βράδυ με αποτέλεσμα να γειώσω το Κυριακάτικο 16άρι.
Είπα να το αναπληρώσω σήμερα το πρωί αλλά τελικά έτρεξα ένα 8.5άρι περίπου.
Τουλάχιστον δεν έχω κάποιο τραυματισμό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  14:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hiroshima

Καλησπέρα σας,

Τετάρτη-Πέμπτη, ασκήσεις ενδυνάμωση
Παρασκευή-Σάββατο 16 & 10χλμ (μεταξύ 3 & 6 το πρωί).

Κυριολεκτικά δεν προλαβαίνω

Σημερινός στοχος 18χλμ. Αφύπνιση 3:30 το πρωί.

Τρέχω για να κοιμηθώ.



...πάρε και το μαξιλάρι μαζί σου!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  14:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι στο στιβο του Ζηρινειου 9250 μετρα ανυποδητο τρεξιμο σε 50', παρεα με τον Χρηστο (@xipolitakos) ... και στη συνεχεια αλλα 2700 μετρα σε 15'... με χοντροπαπουτσα αυτη τη φορα, τρεχοντας επιθετικα απο 3 φορες ανηφορες των 250 μετρων στο δασος Συγγρου!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



...Σπύρο απογειώθηκες κανονικότατα στον Ημί!!! Καλή αποκατάσταση εύχομαι! (κάτι άσχετο: χάνουμε το Χρηστο από το γήπεδό μας αλλά τον "κέρδισες" εσύ!)

Στα δικά μου: υποτονικό το ΣΚ αφού σε λίγες μέρες θα "σκαρφαλώνω" στις βουνοκορφές της Οίτης. 24Κ σύνολο με τα 12Κ να βγαίνουν το Σάββατο στο γήπεδο (που είχαν μέσα και 4 αναζωογονητικά χιλιόμετρα στο 4') και άλλα 12Κ την Κυριακή στο λόφο Φιλοππάπου. Πάντα υπέροχος ο λόφος, κάνοντας εκεί ένα φαρτλέκι σε εναλλασσόμενες κλίσεις (καλές) και ποικιλόμορφο τεραίν! Όλη η εβδομάδα τώρα χαλαρά μέχρι και Τετάρτη...μετά 2 μέρες ρεπό και "Ηρακλή" σου έρχομαι!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  15:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10χλμ στο 5:00 στη ζεστη του μεσημεριου 2χλμ αποθ.διατασεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  15:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mε reflector

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hiroshima

Καλησπέρα σας,

Τετάρτη-Πέμπτη, ασκήσεις ενδυνάμωση
Παρασκευή-Σάββατο 16 & 10χλμ (μεταξύ 3 & 6 το πρωί).

Κυριολεκτικά δεν προλαβαίνω

Σημερινός στοχος 18χλμ. Αφύπνιση 3:30 το πρωί.

Τρέχω για να κοιμηθώ.



...πάρε και το μαξιλάρι μαζί σου!!!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  15:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
11χμ το Σάββατο στο 5:00, με μεγάλη παρέα από την οικογένεια των οσπρίων στο έντερο. Χθες απόγευμα (για να μπορέσει να μεταβολιστεί το Σαββατιάτικο αλκοόλ) το πρώτο LR που βγήκε κανονικά και χωρίς προβλήματα. 20χλμ στο 5:18 με κάμποσες ανηφορίτσες και άλλα 6χλμ στο τέλος στο 5:05. Βγήκαν με 500ml νερό μόλις, καθώς η βρυσούλα που βοηθάει συνήθως χθες είχε χαλάσει. Πάνω από 1,5 κιλό ελαφρύτερος επέστρεψα.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  20:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από μια ευχάριστη και επιτυχημένη αγωνιστική σεζόν, ακολουθεί η δουλειά σε θέματα υποδομής. Έτσι, αρχής γενομένης από σήμερα και μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου, ακολουθεί περίοδος ενδυνάμωσης και εγκεφαλικού τρεξίματος. Από κει και μετά βλέπουμε. Τα λέμε...

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  21:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νωρις σημερα το απογευμα,λονγκ ραν 27χλμ.Τα 12 πρωτα σε ρυθμο 20''πιο αργα απο τον ρυθμο μαραθωνιου(που τον ψαχνω ακομα)και τα υπολοιπα 15χλμ σε ρυθμο μαραθωνιου.Βγηκε ανετα,αυτη την φορα ειχα τον νου μου και στους παλμους,που κρατηθηκαν εκει που ηθελα.Μετρησα και τα βηματα μου στο λεπτο,172-173.Απο τροφοδοσια,ενα μπουκαλακι νερο,μισο ισοτονικο και μιση μπανανα.Τροφοδοσια που εγινε εν κινησει.Ετρεξα με τα zante,πολυ ανετα παπουτσια,ξεχασα οτι τα φορουσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000