Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  11:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VaSeaLis

Καλημερα σας! Με λενε Βασιλη και απο το περασμενο Ιανουαριο αρχισα το τρεξιμο με μια διακοπη το καλοκαιρι (ελαχιστες προπονησεις και λαθος μου...). Τον Ιουνιο που σταματησα ετρεχα 6.5 χιλιομετρα με 5'28''/km. Τωρα εδω και 3 βδομαδες προσπαθω να επανελθω.

Χθες το βραδυ ετρεξα σχεδον 5.5km με 5'46''/km. Παλια ασχολιομουν και με αλλα αθληματα οπως την κολυμβηση. Στο κολυμπι στη περιοδο χτισιματος αεροβιας βασης στο τελος καθε σετ (500μ) μετραγαμε τους σφυγμους μας (μετρημα για 6sec και μετα πολλαπλασιαμος με το 10) και αν ειμασταν πανω απο 160 δεν καναμε αεροβια προπονηση και επρεπε να ριχναμε ρυθμο.

Στα τωρινα οταν τρεχω, για παραδειγμα χθες, στο τελος μετρησα 180 σφυγμους. Δλδ δεν εκανα αεροβια προπονηση, επρεπε με το που σταματησα να ειχα μαξ 160. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να παω πιο αργα. Ετσι δεν ειναι και στο τρεξιμο για να δω βελτιωση? Τρεχω 4 φορες την εβδομαδα και αυξανω καθε βδομαδα το πολυ 10% παραπανω αποσταση. Επισης ειμαι 33 χρονων.

Στοχος μου ειναι να κανω μια αθλητικη δραστηριοτητα να ξεφευγω, και το τρεξιμο αυτη τη στιγμη ειναι το μονο που με διευκολυνει, ανοιγω την πορτα του σπιτιου μου και αρχιζω να τρεχω, ετσι δεν μου παιρνει πολυ χρονο. Αλλα θελω να το κανω οσο το δυνατον πιο σωστα. Και αν φτασω να καλυπτω πανω απο 10km μπορει να κατεβω σε καποιο event. :)




Καλημέρα, καλή επάνοδο!
Το πιο χρήσιμο (κομπογιαννίτικο, αλλά χρήσιμο) για το ελεύθερο αερόβιο τρέξιμο είναι να μπορείς να κρατάς έναν απλό διάλογο καθώς τρέχεις.
Επίσης, καλό είναι όταν τελειώνεις την προπόνηση να νιώθεις άνετος, χαλαρός, ατσαλάκωτος. Να νιώθεις ότι θα μπορούσες άνετα να κάνεις κι άλλο στο ρυθμό που έτρεχες. Η βελτίωση θα έρθει αργά και σταδιακά, οι προπονήσεις δεν είναι αγώνες.
Ψάξε στο ίντερνετ για κάνα άρθρο σχετικά με το αερόβιο τρέξιμο, κι εμείς αυτά διαβάζουμε και σου λέμε τι μας έμεινε. Προσπάθησε να διαβάσεις εσύ και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.
Καλή συνέχεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  11:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το ξέρω, αλλά στο τρέξιμο έξω οι παλμοί για διάφορους και πολλούς λόγους είναι πολύ αυξημένοι σε σχέση με το κολύμπι.
Πάντως έχεις δίκιο, για να φτιάξεις βάση, καλό είναι το πρώτο διάστημα (1-2 μήνες...?) να πηγαίνεις αργά.
Οι τραυματισμοι παραμονεύουν (πολύ περισσότερο από το κολύμπι).
Σταδιακά θα βάζεις και εντάσεις.
Όπως το λες έχεις πιάσει το νόημα. 10% αύξηση (αν και αυτό είναι λίγο αόριστο), αργά, αερόβια, και χαλαρά. Για αρχή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  12:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας

Στόχος ημέρας (εαν προλάβω) 15αρι με διαλλειματική & σκαλάκια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VaSeaLis
Forum-Runner

United Kingdom
50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  13:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστω!

Αρα προς το παρον, δλδ μεχρι μεσα Νοεμβρη ναμαστε καλα!, θα πηγαινω αργα και προοδευτικα θα αυξανω και την αποσταση. Στοχος να τρεχω 10km μεχρι τοτε με σφυγμους ~160. Υστερα βλεπουμε, προς το παρον λεω μετα τα μεσα Νοεμβρη 2 απο τις 4 προπονησεις να ειναι 8km αλλα 1km γρηγορα και 1km αργα εναλλαξ. 1 προπονηση αεροβια ~10km και 1προπονηση πιο αργο τρεξιμο >10km.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  13:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορει και το 160 να είναι και πολύ. Θα στόχευα τις μισές προπονήσεις πιο χαμηλά. 140-150.
Έχεις καρδιοσυχνόμετρο? Πως το μετράς, αφού τερματίσεις?
Αν θες, βάλε 1-2 προπονήσεις λίγο πιο έντονα, στο 160.
Μετά από 1 μήνα περίπου, τέλος ΟΚΤ, ξεκίνα όπως το λες. Ίσως 1-1 χιλιόμετρο είναι αρκετό για αρχή, ξεκίνα 400-400 μέτρα (αν είσαι σε στίβο). Και σε 15 μέρες, φτάστο στο 1-1 χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VaSeaLis
Forum-Runner

United Kingdom
50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  14:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Μπορει και το 160 να είναι και πολύ. Θα στόχευα τις μισές προπονήσεις πιο χαμηλά. 140-150.
Έχεις καρδιοσυχνόμετρο? Πως το μετράς, αφού τερματίσεις?
Αν θες, βάλε 1-2 προπονήσεις λίγο πιο έντονα, στο 160.
Μετά από 1 μήνα περίπου, τέλος ΟΚΤ, ξεκίνα όπως το λες. Ίσως 1-1 χιλιόμετρο είναι αρκετό για αρχή, ξεκίνα 400-400 μέτρα (αν είσαι σε στίβο). Και σε 15 μέρες, φτάστο στο 1-1 χλμ.



Σε ευχαριστω! Ναι τους μετραω με το που τερματισω, δεν εχω καρδιοσυχνομετρο. Τους σφυγμους τους μετραω πιανοντας την καρωτιδα, μετραω ποσους σφυγμους εχω σε 6 δευτερολεπτα. Και μετα τους πολλαπλασιαζω με το 10 για δω ποσους εχω ανα λεπτο. Χθες ειχα 18 σφυγμους στα 6 δευτερα, αρα 180 σφυγμους το λεπτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  14:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ούτε το με πόσους σφυγμούς τελειώνεις είναι ενδεικτικό, ούτε και αυτοί καθ' εαυτοί αν δεν ξέρεις τους μέγιστούς σου.
Στο επίπεδο που βρίσκεσαι χρειάζεσαι μόνο αργά, αερόβια χλμ.
Προσδιόρισέ τα με την αίσθηση και μόνο, μην μπλέκεις με παλμούς ακόμη. Η μόνη σου ένδειξη να είναι η απουσία λαχανιάσματος.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VaSeaLis
Forum-Runner

United Kingdom
50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  14:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aπο εργαλεια χρησιμοποιω την εφαρμογη Nike+ και παραλληλα το strava. Ετσι βλεπω το Pace μου και σε ποσο χρονο κανω το καθε χιλιομετρο.

Edited by - VaSeaLis on 22/09/2015 14:19:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν βολεύει ιδιαίτερα όταν τερματίζεις... ΟΚ είναι μια ένδειξη, αλλά ως εκεί.
Πάρτο πιο χαλαρά.
65%-70% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας.
Αυτό αν υποθέσουμε εντελώς χοντρικά πως παίζεις στα 190. Θα πρέπει ανετότατα (όση απόκλιση και να έχουν οι εκτιμήσεις μας, γιατί είναι μπακάλικο το 190 που σου έγραψα) να είσαι κάτω από τα 150.
Σαν ένα μεγάλο ζέσταμα. Να μπορείς να μιλάς.

Μην ανησυχείς θα έρθει και η ώρα που δεν θα μπορείς να πάρεις ανάσα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VaSeaLis
Forum-Runner

United Kingdom
50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  16:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Δεν βολεύει ιδιαίτερα όταν τερματίζεις... ΟΚ είναι μια ένδειξη, αλλά ως εκεί.
Πάρτο πιο χαλαρά.
65%-70% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας.
Αυτό αν υποθέσουμε εντελώς χοντρικά πως παίζεις στα 190. Θα πρέπει ανετότατα (όση απόκλιση και να έχουν οι εκτιμήσεις μας, γιατί είναι μπακάλικο το 190 που σου έγραψα) να είσαι κάτω από τα 150.
Σαν ένα μεγάλο ζέσταμα. Να μπορείς να μιλάς.

Μην ανησυχείς θα έρθει και η ώρα που δεν θα μπορείς να πάρεις ανάσα...



Ωραια! Αρα ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ ωστε να πηγαινω αργα! :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  16:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

2κμ ζεσταμα..

14κμ σε mp..

4x100μ ανοιγματα..

''Run Smart..Run For Life''



...αρχίσαν τα όργανα!

@winarg: σας σκεφτόμουνα σήμερα το πρωί που μπορεί να έβρεχε (όντας χωμένος στα σκεπάσματα)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  17:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνέχεια με κράζετε και τώρα που περιμένω καμιά απάντηση να δω τι θα κάνω, κάνετε τις πάπιες!

ναι κύριοι.. Μανώλη(trexantiris) και Nίκο(echetlos) σε εσάς αναφέρομαι! άντε κάντε έναν κόπο αν μπορείτε και πείτε μου τη γνώμη σας, μήπως με πείσετε χαχα! για την αλλαγή προπονήσεων που ανέβασα εδώ χτες λέω!

ΥΓ. Nίκο(echetlos) δεν πιστεύω να με ξέχασες με τα παπούτσια εε! περιμένω να κάνω κανένα ρεκόρ, καταλαβαίνεις! :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  18:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Συνέχεια με κράζετε και τώρα που περιμένω καμιά απάντηση να δω τι θα κάνω, κάνετε τις πάπιες!

ναι κύριοι.. Μανώλη(trexantiris) και Nίκο(echetlos) σε εσάς αναφέρομαι! άντε κάντε έναν κόπο αν μπορείτε και πείτε μου τη γνώμη σας, μήπως με πείσετε χαχα! για την αλλαγή προπονήσεων που ανέβασα εδώ χτες λέω!

ΥΓ. Nίκο(echetlos) δεν πιστεύω να με ξέχασες με τα παπούτσια εε! περιμένω να κάνω κανένα ρεκόρ, καταλαβαίνεις! :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.


Αφού οι επαΐοντες κωφεύουν, ας αναλάβουν δράση οι αναπληρωματικοί:
Το πρόγραμμα σου έχει αύξουσα δομή σε διαλειματικές (400, 800 ,1600) και τέμπο (7,8,10 χλμ). Επομένως δεν είναι φρόνιμο να τους αλλάξεις σειρά. Νομίζω πως πρέπει να ξεχάσεις το LR μετά το γάμο και την 3η βδομάδα να κάνεις τις ειδικές προπονήσεις Δευτέρα και Τετάρτη για να είσαι πιο φρέσκος στο Νυχτερινό.

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  19:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το απογευμα ξεκινησα να παω να κολυμπησω, αλλα λογω εργασιων στην πισινα, κατεληξα να κανω κατι που ηθελα απο παρα πολυ καιρο :
για πρωτη φορα...5 χλμ ανυποδητο τρεξιμο στους ημι-βρεγμενους δρομους της Κηφισιας σε 25'49" σαν μια προβα εν οψει του Κυριακατικου αγωνα 5 χλμ στο κεντρο της Αθηνας...τον οποιο σκοπευω να τρεξω σε προπονητικους ρυθμους χωρις παπουτσια!

...@tzatzikis90: Τασο ...αν και οπως ξερεις δεν ειμαι ειδικος, αλλα θα συμφωνησω με τον Γιωργο (@el Cid) οτι δεν πρεπει να αλλαξεις τη σειρα των εβδομαδων, αλλα να κανεις το Κυριακατικο LR το Σαββατο το πρωι!Να βρεις μια μικρουλα για παρεα...κι ολα θα ειναι ωραια!Παρεπιπτοντως...και στα δικα σου!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  19:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να σαι καλά Σπύρο αν και θα αργήσω πολύ εγώ μάλλον!

και..που να βρω μικρούλα να τρέξει 21χλμ με ρυθμό 5λεπτά/χλμ ρε σεις αχαχαχαχα! θα περιμένω μήπως έχω κάποια άλλη απάντηση ως αύριο κι αν όχι ίσως προσπαθήσω να βολέψω το 2ο LR κάπου μέσα στο Σάββατο σε Θεσσαλονίκη (αν πάω από Παρασκευή) ή Καβάλα πριν φύγω αφού και στο δικό μου το μυαλό δε μ αρέσει πολύ να αλλάξω το πρόγραμμα. δεν ξέρω αν βγαίνει βέβαια αλλά θα το παλέψω μάλλον.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000