Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  17:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπράβο Σπύρο, δύναμη!

συγχαρητήρια και στους πρωινούς LRάδες!

επίσης δεν κρατιέμαι και θα βγάλω spoil alert για πολύ καλή επίδοση του Ιερεμία (κατά κόσμον jeremyalfisti) στην Κερκίνη! περισσότερες πληροφορίες από τον ίδιο, μην του κλέψω και τη δόξα.

τέλος εγώ μπορεί να μη συμμετέχω πολύ τελευταία λόγω διαβάσματος αλλά έκανα την Παρασκευή το τέμπο μου κι ας ξέχασα να το γράψω! 11.6χλμ χωρισμένα σε 1.6-3.6-1.6-3.4-1.4χλμ! τα μικρά κομμάτια με προβλεπόμενο ρυθμό 5:28 και τα 2 μεγάλα σε 4:39. 57:35 έλεγε συνολικά, 58:08 το έβγαλα κι αυτό γιατί στο 2ο γρήγορο με έπιασε σφάχτης πάλι όπως και την προηγούμενη Πέμπτη. και το φιλοσόφησα λίγο το θέμα επειδή μόνο στην προπόνηση του τέμπο παρουσιάζω θέματα με σφάχτη. μήπως φταίει το γεγονός πως κατά τη διάρκεια της προπόνησης δεν πίνω καθόλου νερό για να μη χάνω χρόνο? γιατί αν είναι αυτό μπορώ να το αλλάξω κρατώντας μπουκαλάκι ή απλά βάζοντας το κάπου κοντά για να σταματάω και να πίνω. αν όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, ίσως κάτι παίζει με τους χρόνους της προπόνησης και είναι too much για μένα. να έχω θέμα με το φαγητό δεν νομίζω αφού ψιλοπροσέχω τελευταία.

τέλος πάντων αυτά για Παρασκευή, έκανα και τα γνωστά μου ζεστάματα, κρυώματα, ανοίγματα, διατάσεις κλπ και σηκώθηκα έφυγα απ το δημοτικό στάδιο. 13ρι γρήγορο LR σήμερα και θα βγω αργά λογικά για να χωνέψω αυτά που έφαγα! νεώτερα από το μέτωπο αργότερα.

Καλή Κυριακή να έχετε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  22:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
24K LR @ 545
Διαδρομή ΣΕΦ - Αγ. Κοσμάς - ΣΕΦ.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!!

too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  22:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι, ο πρωτος μου ΑΝΥΠΟΔΗΤΟΣ αγωνας στο κεντρο της Αθηνας με την ονομασια "Αλμα Ζωης"! Αρχικα σχεδιαζα να τον τρεξω προπονητικα, αφου μεχρι χθες ειχα ηδη συμπληρωσει 83 χλμ εβδομαδιαια, με δυο μαλιστα διαλειμματικες προπονησεις, αλλα για αλλη μια φορα δεν μπορεσα να πειθαρχησω κι ετσι, αν και ξεκινησα απο πολυ πισω, για να μην ενοχλω, αφου θα ετρεχα ξυπολητος, ακολουθησα αγωνιστικους ρυθμους συμπληρωνοντας αποσταση 4910 μετρων βασει του garmin σε 21'19" ... που αποτελει ατομικο ρεκορ για μενα!Μετα τον αγωνα συνειδητοποιησα το ποσο δυσκολο ειναι να τρεχει κανεις ανυποδητος σε γρηγορους ρυθμους, αφου για να ειμαι ειλικρινης τα πελματα λιγο υπεφεραν ... αλλα απο την αλλη η αισθηση ειναι εκπληκτικη, μοναδικη θα ελεγα ... οποτε αξιζουν οι οποιες θυσιες απαιτουνται για την εκπληρωση του σκοπου ...και το αποτελεσμα με αφησε πολυ ευχαριστημενο!!!Το εντυπωσιακοτερο δε ηταν οτι εισεπραξα τα περισσοτερα χειροκροτηματα...οντας ανυποδητος!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



Αλλος ενας, με βουλα πια, παλαβος προστιθεται στη παρεα. Συγχαρητηρια Σπύρο!!! Μας εχεις βαλει τα γυαλιά!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  22:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
190' (31,2χλμ.)σήμερα το πρωί από Μαρίνα Αθηνών-Βούλα και πίσω,με ενάμιση λίτρο νερό και μία μπάρα



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  22:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα συντρέχτες! Μόλις γυρισα από την λίμνη Κερκίνη αφου συμμετείχα στον αγώνα kerkini lake run. Στα χαρτιά ο αγώνας ηταν ημί αλλα λόγω της βροχής το προηγούμενο βραδυ και προκειμένου να μην διασχίσουμε λάσπουριά αυξήθηκε η αποσταση στα 23χμ. Τελικά τα 23χμ τα έβγαλα σε 1:45:23 και στην δεύτερη θέση!!!!!! Οι συνθήκες άψογες το πρωί και έτσι ο αγώνας μου βγήκε οπως ηθελα και περασμα στο 21χμ(ημί) 1:36:37 με αρχικό στόχο το <1:40. Πολύ καλή αίσθηση σε όλα τα σημεία του αγώνα και τα συναισθηματα μου δεν περιγράφονται!! Το μόνο αρνητικό ηταν πως παρολο που στην αρχη έγινε η εξηγηση για μικρή αλλαγή στην διαδρομή για να αποφυγουμε λασπη δεν μας ειπε κανείς πως αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αύξηση της απόστασης και έτσι σε κάποιο σημείο έριξα ρυθμό καθώς αν ήταν παραπάνω και από τα 23 ισως δεν μου έβγαινε ο αγώνας, καθώς σχεδιασμός ήταν 15χμ στο 4:30-4:40 οπως και έγινε και μετά δίχως αυριο αλλά μετά με φόβο το αγνωστο έριξα λίγο!!!Τελειώνοντας η διαδρομή ήταν άπαιχτη. Μέσοι σφυγμοί 167 και μέσος ρυθμός 4:37!
https://connect.garmin.com/modern/activity/911847117
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  22:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια Σπύρο!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  01:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαράς στο κουράγιο όποιου έκανε σήμερα long run. Αφόρητη υγρασία όλη μέρα, και απόψε το τερμάτισε. Βγήκα για νυχτερινό 10+ και στέγνωσα, ο σταθμός του Ψυχικού δίνει 85% υγρασία από τις 22,00 και μετά. Τα ίδια και χτες στα Λιοφίλια, με αποτέλεσμα να γράψω ένα μεγαλοπρεπέστατο fail στο στόχο μου για pb, αφού εγκατέλειψα στο 8οχμ όχι γιατί δεν το έβγαζα, αλλά γιατί δεν έβγαινε η επιθυμητή επίδοση.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  08:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...@tzatzikis90 :Τασο ευχαριστω!Επιμενω οτι το ανυποδητο τρεξιμο βοηθα σημαντικα στη βελτιωση της τεχνικης στο τρεξιμο και στη δρομικη οικονομια!
...@tazi: Νικο επισης ευχαριστω!Υπαρχει βελτιωση μεγαλη στο τομεα της ταχυτητας (τωρα βεβαια τι σου λεω εσενα!!!) κι αυτο με ευχαριστει ιδιαιτερα...διοτι φαινεται οτι εκεινη η τριμηνη πρετοιμασια για το περιβοητο 10ρι που τρεξαμε μαζι, και με τον Μανωλη, απεδωσε καρπους!
...@jeremyalfisti: Ιερεμια συγχαρητηρια για τη δευτερη θεση!Εξαιρετικη επιδοση ... κι οπως τα ειπαμε κι απο αλλου τα περιθωρια βελτιωσης ειναι πολυ μεγαλα!

...σημερα το πρωι γυρω απο την Κηφισια και στο στιβο του Ζηρινειου 13,82 χλμ σε 70'!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  09:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@spy: Υποκλίνομαι! Πολλά πολλά μπράβο για την επίδοσή σου!
Στα δικά μου. Το ΣΚ κύλισε ομαλά με 2 16άρια σε χαλαρούς ρυθμούς (~5:15) και σήμερα πρωί πρωί 3χ3200 με 800μ διάλειμμα σε λίγο πιο ζωηρούς ρυθμούς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  11:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπραβο Σπυρο συγχαρητηρια!
Μετα το χθεσινο ρεπο λογω του Σαββατιατικου αγωνα στα Λιοφιλια σημερα το πρωι 14κμ easy με ρυθμο 5.12''/κμ..

''Run Smart..Run For Life''

Edited by - sotos-marathon on 28/09/2015 11:01:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  11:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας,

Παρασκ: 12αρι χωρισμένο,
1) 8αρι avg 4:55/χλμ
2) 10*400 avg 1:40
3) Σκαλάκια
Σάββατο 16 τεμπο στο 5:28 (αφόρητη υγράσια στις 5:30 το πρωί)

Κυριακή 7χλμ τέμπο avg 5:04/χλμ & σκαλάκια

Γνωρίχει κάποιος εάν στον στίβο του Τροκαντέρου χρειάζεσαι κάρτα εισόδου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  11:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα σας!

Σπύρο ότι και να λες, την αίσθηση του αφρού να με προστατεύει από τα πάντ στο δρόμο δεν την αλλάω με τίποτα! μετά και από κάτι βιντεάκια που είδα, καλό το ανυπόδητο αλλά για καμιά παραλία, άντε και κανένα χορταράκι! δεν είναι για μένα αυτά χαχα!

στα της προπόνησης τώρα. βγήκα χτες βράδυ κατά τις 22.00 και ο συνδυασμός σχετικά χαμηλής θερμοκρασίας με το μπόλικο αεράκι μου έβγαλαν μια προπόνηση λούκουμο! παρότι με έπιασε σφαχτάκος από το ζέσταμα παρακαλώ (!!!), του αγρίεψα και μετά από λίγο εξαφανίστηκε. έτσι έβγαλα 1χλμ χαλαρό γι αρχή, 3 ανοίγματα και διατάσεις πόδια και μετά ξεκίνησα για το 13ρι LR μου.

στο 4:54 προβλεπόμενο κι επειδή στη διαδρομή που πάω συνήθως δεν έβγαινε τέτοιος χρόνος με 2-3 αρκετά δύσκολα κομμάτια, την άλλαξα με δύο μικρότερα κομματάκια 6 αρκετά πιο βατών χιλιομέτρων. λόγω καιρού είχε και λίγο κόσμο στα πεζοδρόμια να με ενοχλεί με αλλαγές στο ρυθμό και μανούβρες και συνολικά βγήκαν 13.15χλμ σε 1:03:40 ή αλλιώς μέσος ρυθμός 4:50! ακόμα πιο θετικό το γεγονός πως με εξαίρεση το τελευταίο χιλιόμετρο που είχα ακόμα δυνάμεις και πιέσα για "δυνατό τερματισμό", κατά τα άλλα βγήκε αρκετά αβίαστα τόσο μυικά όσο και καρδιοαναπνευστικά. ένιωθα πως είχα πολλά να δώσω και αυτό με χαροποίησε ιδιαίτερα! στο τέλος έκανα μια παρασπονδία και πέραν 500 μέτρων περπάτημα αμέλησα τις κλασικές μου διατασούλες καθώς είχε ήδη περάσει η ώρα κι είχα να γυρίσω και σπίτι!

ΥΓ1. ανακάλυψα πως το ρολόι μου (nike+) βρίσκει την απόσταση με τεράστια ακρίβεια καθώς χτες που το τσέκαρα με google earth ήταν ολόιδια η μέτρηση! ωστόσο στο ρυθμό που πηγαίνω κι ενώ την ώρα που τρέχω πχ μου βγάζει μέτρηση 4:45/χλμ, με την ολοκλήρωση του χιλιομέτρου συνήθως ο υπολογισμός του ρυθμού είναι γύρω στα 10 δεύτερα υψηλότερος. αποτέλεσμα? ακολουθώ άλλο ρυθμό από αυτόν που θέλω! ξέρει κανείς για ποιο λόγο μπορεί να γίνεται αυτό? μιλάω για φλατ χιλιόμετρα μετρημένα που δεν υπάρχει περίπτωση να έριξα ρυθμό και να μην το κατάλαβα.

ΥΓ2. έτρεξα πρώτη φορά με τα καινούρια μου μπαλανσάκια, ευγενική χορηγία του Nίκου (echetlos ντε!), τα 890v5. χτες λοιπόν κατάλαβα τι θα πει μαλακό παπούτσι! ελπίζω να μην κάνω λάθος αλλά νομίζω πως μου έκατσαν απίστευτα! τρομερά μαλακό πάτημα κι ενώ έχω ήδη 2 ελαφριά παπούτσι στο "στόλο" μου, το συγκεκριμένο έκατσε τόσο καλά στο πόδι που το ένιωθα σαν να μην υπάρχει καν! τέλος, δεν ξέρω αν φταίει το παπούτσι ή απλά η δική μου διάθεση χτες αλλά είχα τόσες δυνάμεις στα πόδια κατά τη διάρκεια της προπόνησης που δεν το πίστευα. για το τελευταίο θα το τεστάρω σε επόμενη προπόνηση και θα μάθουμε. το παπούτσι τα σπάει πάντως! Nίκος "the man" echetlos κύριοι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 28/09/2015 13:01:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  12:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10αρακι σημερα το πρωί στο πάρκο,χαλαρο στο 5.55.Αυτή η υγρασία όμως, τις τελευταίες μέρες δεν παλεύεται..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  15:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by krevith

24K LR @ 545
Διαδρομή ΣΕΦ - Αγ. Κοσμάς - ΣΕΦ.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!!

too old to rock'n roll too young to die



Σα να το τσίμπησες λιγάκι... εκτός κι αν ο στόχος σου είναι ένας ρυθμός περί το 5:00-5:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  18:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα
ακολουθώ ενα προγραμμα προπόνησης και στην τελευταία εβδομαδα αντι για διαλειμματική προπόνηση γραφει 8χλμ. T.R.

τι σημαίνει το TR ????
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000