Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  08:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tazi

Τη ξερετε τη γνωστη παροιμια, μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μη πεις. Ετσι λοιπον και εγώ, εδω και τρεις μερες με ελαφρυ πονοδοντο, χτες μετα τα 3χιλιαρα με πιο εντονο και το βραδυ με πρησμενο μαγουλο, να μη τα πολυλογω μεχρι και τη Δευτερα διπλή αντιβιωση ανα οκταωρο και μετα βλεπουμε!. Προβλημα σε επισκευασμενο οριστικα δοντι με εμφυτευμα κλπ. Γαμω τη τυχη μου. Βγηκα σημερα για το δεκαεξαρι το βραδακι με μιση καρδια και ψυχολογια σκατα. Βγηκε βεβαια αλλα μου φανηκε μεγαλο!! Αν δω οτι το προγραμμα δε βγαινει θα αναγκαστω να το αναπροσαρμοσω. Παλι καλα να μου πεις που η ιστορια εσκασε τωρα και οχι σε ενα μηνα!! Αυριο λοιπον ενω υπολογιζα σε ξεκουραση θα κανω διαλειματική για να εχω την επομενη εβδομαδα που ξαναφορτωνω μεγαλύτερη ανεση για ξεκουραση μια και ειναι πολύ πιθανο να μπω σε διαδικασια μικρου χειρουργειου.



...Νικο, πολλα περαστικα! Υπαρχεις μπολικος χρονος ... και μην αγχωνεσαι!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  09:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

το πατήσαμε το θηρίο αδέρφια! από αύριο ξεκινάω προπονήσεις κανονικότατα και επιπλέον ενδυνάμωση και όλα τα σχετικά! αρχίστε να τρέμετε με λίγα λόγια :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.



ΆΞΙΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  09:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ΤΑΖΙ μην αγχώνεσαι, μέσα σε πρόγραμμα 3-4-5 μηνών, είναι βέβαιο ότι θα χαθούν για 1-2 στραβές 4-5-6 μέρες.
Μην τρελένεσαι για 2-3 μέρες, και μάλιστα όπου θα προπονείσαι, απλά κάπως λιγότερο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  09:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι στη Κηφισια 7,9 χλμ σε 40', τρεχοντας επιθετικα καθε ανηφορα που εβρισκα ... και στη συνεχεια στο στιβο του Ζηρινειου αλλα 5,8 χλμ ανυποδητος αυτη τη φορα σε 30'!Αυριο και μεθαυριο αποχη απο το τρεξιμο, αφου ηταν η 6η συνεχομενη ημερα που ετρεχα ... και την Κυριακη μαλλον θα τρεξω τα 32 χλμ στον αγωνα της Κεφαλλονιας!Μεχρι στιγμης εχω ηδη συμπληρωσει 55 χλμ, οποτε κι αυτη η εβδομαδα αναμενεται να ολοκληρωθει με 90 χλμ πανω-κατω σε ογκο! Η επομενη εβδομαδα θα ειναι ελαφρυτερη σε χλμ , αλλα η μεθεπομενη περιλαμβανει το τελευταιο τριωρο μεγαλο τρεξιμο ... και θελω να ελπιζω οτι δεν θα μου εχει συμβει κατι αρνητικο μεχρι εκεινη τη στιγμη με τον ογκο χλμ που εχω βαλει στα ποδια μου!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  11:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βρε φάε τη γλώσσα σου, όλα καλά θα πάνε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  12:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VaSeaLis

Σημερα εκανα 6.6km με 6:30/km :) Συνεχιζω σταθερα με αεροβιο τρεξιμο.



Keep up the good work!

@tazi: όπως στα είπε ο Γιώργος...έχεις και άπλετο χρόνο μπροστά σου!

...μπήκα και εγώ στα πιτς λόγω κτυπήματος στο αριστερό πλευρό από πτώση σε νυκτερινή trail προπόνηση στον Υμηττό (έχω κάνει τάμα να τσακίζω συνεχώς τα πλευρά μου)! Οπότε πάγος και norgesic και βλέπουμε...

hint: οι βρεγμένες και λείες πέτρες γλιστράνε σα σαπούνι...τελεία και παύλα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  12:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

το πατήσαμε το θηρίο αδέρφια! από αύριο ξεκινάω προπονήσεις κανονικότατα και επιπλέον ενδυνάμωση και όλα τα σχετικά! αρχίστε να τρέμετε με λίγα λόγια :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.


Μπράβο ρε Τάσο!!!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  13:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10αρακι χαλαρο σε 51'.30''.

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  16:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρη και Γιώργο σας ευχαριστώ!

σήμερα πρωί κατά τις 12 και μετά από τρεις μέρες αποχής έκανα τη διαλειμματική μου. πήγα πρωί καθώς ίσως λόγω του γάμου φύγουμε σχετικά νωρίς αύριο για Θεσσαλονίκη και θέλω να κάνω και το τεμπάκι αύριο (πρωί πάλι λογικά) , να χάσω όσο λιγότερα μπορώ γι αυτή την εβδομάδα.

- 4χ800 μόνο έλεγε το πρόγραμμα και μου φάνηκε κάπως μικρό αλλά το έκανα χωρίς να προσθέσω άλλα δύο όπως σκέφτηκα προς στιγμήν. βγήκαν σε 3:04, 3:08, 3:06 και 3:04 σχετικά εύκολα (3:12 είχε το πρόγραμμα) και αίσθησή μου είναι πως έχω αρχίσει να συνηθίζω σε αυτό το ρυθμό!
- διάλειμμα το πρόγραμμα έγραφε 2 λεπτά αλλά ξέχασα να το δω πριν φύγω για προπόνηση και έκανα 1:30 χαλαρό τρέξιμο μόνο όπως υπέθεσα πως θα έγραφε.
- ζέσταμα 1600m και 4χ100 ανοίγματα, αποκατάσταση 2000m και διατάσεις πριν-μετά.
- συνολικά βγήκαν 8000m.

αποφάσισα από δω και πέρα να κρατάω ημερολόγιο με τα συνολικά χιλιόμετρα κάθε μήνα αλλά και αυτά που κάνω με το κάθε παπουτσάκι να ξέρω τι μου γίνεται. ξέρω πως οι περισσότεροι από εσάς το κάνετε ήδη αλλά εγώ βαριόμουν τόσο καιρό! τώρα όμως θα σοβαρέψω κι εγώ χαχα!

επίσης με βαριά καρδιά ανακοινώνω πως δεν θα κατέβω κλασική φέτος και θα κάθομαι να σας κοιτάω από την ΕΡΤ, καθώς αν εξαιρέσεις το γεγονός πως θα ζούσα την απόλυτη μαγεία για 2-3 μέρες, ουσιαστικά θα κατέστρεφα το παρόν πρόγραμμα και θα ταλαιπωρούμουν άδικα. :'( συνεχίζω λοιπόν ότι ξεκίνησα μέχρι τέλη Nοεμβρίου και από μέσα Δεκέμβρη ξεκινάμε ΔΥNΑΤΑ για συντριβή του περσινού χρόνου!

καλό μήνα να έχουμε και καλές προπονήσεις χωρίς τραυματισμούς για όλους!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VaSeaLis
Forum-Runner

United Kingdom
50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  19:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by VaSeaLis

Σημερα εκανα 6.6km με 6:30/km :) Συνεχιζω σταθερα με αεροβιο τρεξιμο.



Keep up the good work!

@tazi: όπως στα είπε ο Γιώργος...έχεις και άπλετο χρόνο μπροστά σου!

...μπήκα και εγώ στα πιτς λόγω κτυπήματος στο αριστερό πλευρό από πτώση σε νυκτερινή trail προπόνηση στον Υμηττό (έχω κάνει τάμα να τσακίζω συνεχώς τα πλευρά μου)! Οπότε πάγος και norgesic και βλέπουμε...

hint: οι βρεγμένες και λείες πέτρες γλιστράνε σα σαπούνι...τελεία και παύλα!

Free your feet...free your senses!



Σε ευχαριστω!

Να σας ρωτησω και κατι ακομα. Με το που εριξα την ταχυτητα στο τρεξιμο, μετα την προπονση νοιωθω τα ποδια μου πιο κουρασμενα απο οταν πηγαινα πιο γρηγορα. Σημερα πχ τα νοιωθω λιγο πιασμενα και κουρασμενα.

Κανει να ξανα τρεξω σημερα? Σκεφτομαι αν κανει να τρεξω σημερα, να τρεξω 5 χιλιομετρα αντι για για 6.5 κανονικα που εχω σαν στοχο στις επομενες 4 προπονησεις.

Δεν ξερω απο την μια φοβαμαι μην το παρακανω και βγαλω καποιο προβημα αλλα απο την αλλη θελω να τρεξω!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  21:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το απογευμα 1000 μετρα κολυμβηση σε 25'40"

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  22:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2 5αρια σημερα το ενα στο 5:10 κ τ αλλο στο 4:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  22:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Ταπεινο απογευματινο 10αρακι σημερα , στο 4,45 !! Ολα καλα !!

Ευχαριστω .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2015 :  23:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VaSeaLis

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by VaSeaLis

Σημερα εκανα 6.6km με 6:30/km :) Συνεχιζω σταθερα με αεροβιο τρεξιμο.



Keep up the good work!

@tazi: όπως στα είπε ο Γιώργος...έχεις και άπλετο χρόνο μπροστά σου!

...μπήκα και εγώ στα πιτς λόγω κτυπήματος στο αριστερό πλευρό από πτώση σε νυκτερινή trail προπόνηση στον Υμηττό (έχω κάνει τάμα να τσακίζω συνεχώς τα πλευρά μου)! Οπότε πάγος και norgesic και βλέπουμε...

hint: οι βρεγμένες και λείες πέτρες γλιστράνε σα σαπούνι...τελεία και παύλα!

Free your feet...free your senses!



Σε ευχαριστω!

Να σας ρωτησω και κατι ακομα. Με το που εριξα την ταχυτητα στο τρεξιμο, μετα την προπονση νοιωθω τα ποδια μου πιο κουρασμενα απο οταν πηγαινα πιο γρηγορα. Σημερα πχ τα νοιωθω λιγο πιασμενα και κουρασμενα.

Κανει να ξανα τρεξω σημερα? Σκεφτομαι αν κανει να τρεξω σημερα, να τρεξω 5 χιλιομετρα αντι για για 6.5 κανονικα που εχω σαν στοχο στις επομενες 4 προπονησεις.

Δεν ξερω απο την μια φοβαμαι μην το παρακανω και βγαλω καποιο προβημα αλλα απο την αλλη θελω να τρεξω!!!!



Αυτά που ρωτάς με τόση λεπτομέρεια δεν είναι εύκολο να απαντηθούν.
Μετά από λίγο καιρό, και αφού έχεις στρεσσάρει το σώμα σου, θα ξέρεις πόσο χρόνο χρειάζεσαι αν αποκατασταθείς ανάλογα το event, τι σε χρεώνει, τι σε χαλάει, τι σε βολεύει. Είναι περίεργα καμιά φορά, και οι συνδυασμοί μπορεί να είναι και πολύπλοκοι.
(άλλος ρυθμός/απόσταση/υψομετρικές/ζέστη-υγρασία, συσσώρευση προηγούμενης εβδομάδας κτλ).
Πραγματικα δεν είναι εύκολο.

Κάθε φορά που κάπου κλατάρουμε (εννοώ σε προπόνηση που δεν βγει), θεωρώ πως είναι μεγάλη ευκαιρία για μελέτη.
Αν δεν υπάρχει τραυματισμός συνήθως 1-2 μέρες ξεκούραση είναι υπερ-αρκετές.

Τώρα μια παρακινδυνεύμενη γνώμη είναι πως είναι λιγότερο σωματικό και περισσότερο κούραση ταλαιπωρίας. Το αργό τρέξιμο κουράζει καμιά φορα. Υπάρχει ένα γλυκο σημείο αργού τρεξιμάτος, από εκεί και πάνω γίνεται πιο κουραστικό. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Δοκίμασε και βλέπεις. Δεν θα πάθεις τίποτα. Ή θα ταλαιπωρηθείς παραπάνω, ή θα σου βγει πολύ καλά.

Πολλές φορές έχουμε ξεκινήσει μέτρια και έχει βγει πολύ καλή προπόνηση, και το αντίθετο. Με λίγες σφαλιάρες που έχουμε, φάει σταδιακά προβλέπουμε όλο κ σωστότερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2015 :  09:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι 70' ασκησεις ενδυναμωσης κορμου και χεριων!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000