Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  09:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα το πρωί είχε έναν σχετικά ευχάριστο αέρα. Ξεκίνισα με περίπου 2χλμ ζέσταμα, στη συνέχεια 4χ100 ανοίγματα και μετά 10χλμ σε ρυθμό sub4:30. Όλα καλά μέχρι εδώ.
Κατά την αποθεραπεία όμως, και ενώ έτρεχα με τον Μανώλη και τον Μάριο, ένα έντομο με τσίμπισε στο βλέφαρο!!! Τρελός πόνος. Τι μαραθώνιος και DOMS μου λέτε. Τα είδα όλα.
Και μάλιστα με τσίμπησε 2 φορές. Έριξα μπόλικο νερό, και ευτυχώς τώρα είναι οκ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  10:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Σήμερα το πρωί είχε έναν σχετικά ευχάριστο αέρα. Ξεκίνισα με περίπου 2χλμ ζέσταμα, στη συνέχεια 4χ100 ανοίγματα και μετά 10χλμ σε ρυθμό sub4:30. Όλα καλά μέχρι εδώ.
Κατά την αποθεραπεία όμως, και ενώ έτρεχα με τον Μανώλη και τον Μάριο, ένα έντομο με τσίμπισε στο βλέφαρο!!! Τρελός πόνος. Τι μαραθώνιος και DOMS μου λέτε. Τα είδα όλα.
Και μάλιστα με τσίμπησε 2 φορές. Έριξα μπόλικο νερό, και ευτυχώς τώρα είναι οκ!

...εμενα μαλλον με τσιμπησαν την Κυριακη στους τετρακεφαλους..ακομα να ξεπριστουν
Στα δικα μου τα πρωινα:2κμ ζεσταμα.. 10κμ σε ρυθμο 4.54''/κμ+ 4x100μ ανοιγματα...

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  10:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αχ τα νιάτα! θυμάμαι κι εγώ ως παίδας και έφηβος αθλητής στίβου, αν και 400αρης, όποτε δοκίμαζα αγωνίσματα ημιαντοχής, με μόλις 2 χρόνια προπόνησης έκανα επιδόσεις που τώρα μου φαίνονται εξωπραγματικές (800μ κάτω από 2', 1000αρι 2,42''). Αλλά τότε που είχαμε πόδια και πνευμόνια δεν είχαμε μυαλό και όρεξη που έχουμε σήμερα, και κάπως έτσι τα παράτησα νωρίς για να ξεκινήσω το τρέξιμο ξανά μετά από 13 χρόνια και με κάποια κιλά παραπάνω με θυμάμαι στις πρώτες προπονήσεις να σέρνομαι, σκιά του εαυτού μου

quote:
Originally posted by tazi

quote:
Originally posted by KostasPVol

400αρης είναι Νίκο. Σε αυτό το γήπεδο τις "χρυσές εποχές" της Ελλάδας γίνονταν τα "Πετράλεια" για 3-4 συνεχή έτη. Καταλαβαίνεις από το όνομα ποιος έκανε τους αγώνες, με δωρεάν μετάβαση, φιλοξενία, φαγητό.

Ήταν αγώνες στίβου (είχε κάνει και πανελλήνιο ρεκόρ νέων ο Δουβαλίδης), ενώ για εμάς τους δρομείς υπήρχε ο "Αγνώντειος Δρόμος" που τερμάτιζε στο στάδιο. Είχε πριμ στους πρώτους-πρώτες και έρχονταν κορυφαία ονόματα.

Τη χρονιά που έγιναν πάντως τα εγκαίνια, καθυστέρησαν την έναρξη του Αγνώντειου Δρόμου κατά μία ώρα και ενώ είχαμε κάνει ζέσταμα.

-Σου συνιστώ να κάνεις τρέξιμο ως Αγνώντα, και πίσω στη Σκόπελο.



Πραγματι! Τετρακοσαρης ειναι! Μολις γυρισα απο εκει και δε το πιστευα. Ακομα σε ψιλοκαλη κατασταση γθα τα ελληνικα δεδομενα!
Η αλλη εκπληξη ειναι οτι μετα το χαλαρωμα ειπαμε με το γιο μου να τρεξουμε και κανενα αγωνιστικο οκτακοσαρι, ετσι για να δουμε τι γινεται. Το αποτελεσμα ηταν να δω τη πλατη του για πρωτη φορα στη ζωη μου! Το χαρηκα θα μου πειτε? Και βεβαια αλλα και οχι βεβαια..... Οτι προσπαθω να καταφερω σε 5 χρονια αυτος το κανει σε ουτε ενα με πολυ λιγοτερες και επιπονες προπονησεις! Τι να πω......



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  10:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

αχ τα νιάτα! θυμάμαι κι εγώ ως παίδας και έφηβος αθλητής στίβου, αν και 400αρης, όποτε δοκίμαζα αγωνίσματα ημιαντοχής, με μόλις 2 χρόνια προπόνησης έκανα επιδόσεις που τώρα μου φαίνονται εξωπραγματικές (800μ κάτω από 2', 1000αρι 2,42''). Αλλά τότε που είχαμε πόδια και πνευμόνια δεν είχαμε μυαλό και όρεξη που έχουμε σήμερα, και κάπως έτσι τα παράτησα νωρίς για να ξεκινήσω το τρέξιμο ξανά μετά από 13 χρόνια και με κάποια κιλά παραπάνω με θυμάμαι στις πρώτες προπονήσεις να σέρνομαι, σκιά του εαυτού μου

quote:
Originally posted by tazi

quote:
Originally posted by KostasPVol

400αρης είναι Νίκο. Σε αυτό το γήπεδο τις "χρυσές εποχές" της Ελλάδας γίνονταν τα "Πετράλεια" για 3-4 συνεχή έτη. Καταλαβαίνεις από το όνομα ποιος έκανε τους αγώνες, με δωρεάν μετάβαση, φιλοξενία, φαγητό.

Ήταν αγώνες στίβου (είχε κάνει και πανελλήνιο ρεκόρ νέων ο Δουβαλίδης), ενώ για εμάς τους δρομείς υπήρχε ο "Αγνώντειος Δρόμος" που τερμάτιζε στο στάδιο. Είχε πριμ στους πρώτους-πρώτες και έρχονταν κορυφαία ονόματα.

Τη χρονιά που έγιναν πάντως τα εγκαίνια, καθυστέρησαν την έναρξη του Αγνώντειου Δρόμου κατά μία ώρα και ενώ είχαμε κάνει ζέσταμα.

-Σου συνιστώ να κάνεις τρέξιμο ως Αγνώντα, και πίσω στη Σκόπελο.



Πραγματι! Τετρακοσαρης ειναι! Μολις γυρισα απο εκει και δε το πιστευα. Ακομα σε ψιλοκαλη κατασταση γθα τα ελληνικα δεδομενα!
Η αλλη εκπληξη ειναι οτι μετα το χαλαρωμα ειπαμε με το γιο μου να τρεξουμε και κανενα αγωνιστικο οκτακοσαρι, ετσι για να δουμε τι γινεται. Το αποτελεσμα ηταν να δω τη πλατη του για πρωτη φορα στη ζωη μου! Το χαρηκα θα μου πειτε? Και βεβαια αλλα και οχι βεβαια..... Οτι προσπαθω να καταφερω σε 5 χρονια αυτος το κανει σε ουτε ενα με πολυ λιγοτερες και επιπονες προπονησεις! Τι να πω......



SWIM BIKE RUN





Εγω που επαιζα μπασκετ με μποι 1,65 τι να πω.
Και μου το λεγανε τοτε οι συμπαικτες μου, οτι ειμαι κοντος, αλλα 2 επιπεδα γρηγοροτερος απο τους αλλους, εσυ εισαι για στιβο μου ελεγαν.
Βεβαια οταν αργοτερα ασχοληθηκα με το τρεξιμο, αυτο που καταλαβα οτι το προσον μου ηταν η αντοχη και οχι η ταχυτητα.
Παντως την περιοδο που επαιζα μπασκετ δεν ειχα καθολου τραυματισμους και ειδικα μυικους, μονο τα κλασικα διαστρεμματα που αποκομιζεις με το μπασκετ και φυσικα ημουνα πιο ανεπτυγμενος μυικα, λογω της φυσης του αθληματος.
Μετα στο τρεξιμο βγηκαν ολοι οι τραυματισμοι μαζεμενοι.
Καλα τωρα αν κανω κατι γρηγορο, νιωθω διαλυμενος αμεσως μετα και δεν με λες και μεγαλο στα 33 μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  11:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα. Εμενα μου ειχανε βεβαια πει στο σχολειο οτι θα επρεπε να κανω αντοχη αλλα ντρεπομουνα. Θυμαμαι ειχα προκριθει σε κατι διασχολικους, ετσι χωρις να τρεχω καθολου, μονο στη γυμναστικη του σχολειου. Θυμαμαι λοιπον μας εξετασε γιατρος και μου ειπε οτι εχω καλη καρδουλα, με το που το σκουσα δεν ηξερα που να κρυφτω, ακου καρδουλα, χαθηκε να πει καρδια! Ετσι δε κατεβηκα στους αγωνες και το αστρο μου εσβησε πριν καν αναψει.... Επισης ο κολλητος μου ητανε κατοσταρης. Αυτος ψιλοπροπονιοτανε και μου ελεγε πως οι δρομοι αντοχης ειναι για τους βλακες! Το σκεπτικο του ητανε πως αυτος ετρεχε για λιγο και δε κουραζοτανε ενω εγω για πολυ και μου εβγαινε η γλωσσα. Ωραια μυαλα ειχαμε τοτε! Παντως κσι τωρα καλα ειναι, ο επομενις λοιπον στοχος ειναι να περναω τον συνονοματο μου! Ε ρε κολλημα....., παντως οποιος και να κερδιζει εγω θα χαιρομαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  11:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και εγώ θυμάμαι πως σνομπάραμε τους αντοχιτζήδες τότε, ειδικά τους μαραθωνοδρόμους (δεν ήταν και πολλοί τότε) αφού οι προπονήσεις τους μας φάνταζαν jogging (άσχετα αν έτρεχαν με τις ώρες) και περνούσαμε στα διαλειμματικά κομμάτια μας σα σίφουνες από δίπλα τους. Έτσι είναι, όταν είσαι πιτσιρικάς σε εντυπωσιάζει η ταχύτητα, και όχι η αντοχή. Θυμάμαι που κάθε χειμώνα μας έβαζε ο σύλλογος μας να τρέχουμε στο διασυλλογικό ανωμάλου δρόμου (6-8χμ στους παίδες-έφήβους) όλο το δυναμικό, από 400αρηδες μέχρι αντοχιτζήδες για να μαζέψουμε βαθμούς, και εγώ που δεν είχα εξοικείωση με τις αποστάσεις, και την έννοια του ρυθμού, πλακωνόμουν στην αρχή και έμπαινα μπροστά, και στις πρώτες ανηφόρες εκεί στα ανάβρυτα με περνούσαν σα σταματημένο με τη γλώσσα έξω. Πολύ ρετρό σήμερα :)

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  11:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν εισαι πιτσιρικας βαριεσαι και ευκολα, θυμαμαι που μας εβαζαν στο μπασκετ να κανουμε ενα τυπικο ζεσταμα πριν την προπονηση, γυρω στις 5 στροφες του γηπεδου του μπασκετ και παραπονιομασταν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  12:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tazi

Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα. Εμενα μου ειχανε βεβαια πει στο σχολειο οτι θα επρεπε να κανω αντοχη αλλα ντρεπομουνα. Θυμαμαι ειχα προκριθει σε κατι διασχολικους, ετσι χωρις να τρεχω καθολου, μονο στη γυμναστικη του σχολειου. Θυμαμαι λοιπον μας εξετασε γιατρος και μου ειπε οτι εχω καλη καρδουλα, με το που το σκουσα δεν ηξερα που να κρυφτω, ακου καρδουλα, χαθηκε να πει καρδια! Ετσι δε κατεβηκα στους αγωνες και το αστρο μου εσβησε πριν καν αναψει.... Επισης ο κολλητος μου ητανε κατοσταρης. Αυτος ψιλοπροπονιοτανε και μου ελεγε πως οι δρομοι αντοχης ειναι για τους βλακες! Το σκεπτικο του ητανε πως αυτος ετρεχε για λιγο και δε κουραζοτανε ενω εγω για πολυ και μου εβγαινε η γλωσσα. Ωραια μυαλα ειχαμε τοτε! Παντως κσι τωρα καλα ειναι, ο επομενις λοιπον στοχος ειναι να περναω τον συνονοματο μου! Ε ρε κολλημα....., παντως οποιος και να κερδιζει εγω θα χαιρομαι!



Μια από τα ίδια και εγώ
Θυμάμαι χαρακτηριστικά, δεν είχα πάει σε κάποια προπόνηση (νομίζω ήταν Πέμπτη) και την επόμενη Τρίτη κάναμε ταχύτητες και μου λέει ο προπονητης "Αν είχες έρθει το Σαββάτο στους αγώνες θα είχες πάρει μετάλιο". Απαντάω: "Μα δε μου το είπατε!". Και τι μου λέει... "Δεν ήρθες την Πέμπτη στην προπόνηση!". Ε στράβωσα και μετά το γύρισα στο βόλευ . Είχα και εγώ κάτι ιδέες μικρός...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  13:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας περνούσα όλους, σκάζοντας και την μπάλα συγχρόνως...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  14:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και εγώ σας περνούσα όλους με το ποδήλατό μου! (όταν παλιά αγωνιζόμουνα ως ποδηλάτης)

@Νίκο: αυτό που είπες μπορώ πάντως να το πιστέψω!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  22:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παλιόγεροι...
10Κ @5:26 Tempo
2K CD


too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  22:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ σας περνούσα όλους.
Δεν ξέρω τι παιχνίδια ήταν τότε ακριβώς strategy κυρίως, δεν υπήρχε κ ίντερνετ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σας περνούσα σε όλα αυτά

:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  23:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παρτάκι σε beach bar είχαμε χτες με το σύλλογο (γράφτηκα στο στίβο κι εγώ να το παίξω ιστορίας :P ) και το μενού είχε μπανάκι (απογευματινό και βραδινό παρακαλώ!), αρκετό beach volley και κάτι πίτσες,milkshake κλπ έτσι για να ζηλέψετε! κουράστηκα όλο το απόγευμα στην καλοπέραση κι έτσι πήγα και το ονόμασα "αντί χαλαρώματος" -είχε και το volley ντε!- και ησύχασα..

σήμερα στο στάδιο με αρκετό αεράκι επιτέλους, είχα 8χλμ τέμπο στο 4:38.. τα κατάφερα σε 36:34 (37:04 το πρόγραμμα) και χωρίς να σπριντάρω στο τέλος..με το ρυθμό που είχα, αν έβγαζα 2χλμ ακόμα ίσως έσπαζα το ρεκόρ μου στο 10ράκι! δεν αγχώνομαι, έχουμε καιρό γι αυτό! 17 λεπτά ζέσταμα, 4χ100 ανοίγματα και διατάσεις πριν και μετά γύρω στο 20λεπτο ανυπόδητο παρακαλώ (!!!) τρέξιμο στο χόρτο του γηπέδου για πρώτη φορά στη ζωή μου! η αίσθηση απίστευτη, θα το καθιερώσω! είστε "κακή" επιρροή κάποιοι εδώ μέσα τελικά! και διατάσεις μετά..

όλα καλά, συνεχίζουμε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  23:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το απογευμα, κατα τις 8, στο προσφιλες γηπεδο του Χαλανδριου 8,9 χλμ σε 45' με "χοντροπαπουτσα"... και αμεσως μετα αλλα 5,5 χλμ ανυποδητος σε 30'!Καποια στιγμη με πλησιασε καποιος και με ρωτησε αν εχω καμια σχεση με εναν-δυο ξυπολητους που τρεχουν το πρωι εκει...εννοωντας προφανως τον Μανωλη...και φανταζομαι τον Χρηστο (@xipolitakos)!!!Πολυκοσμια παντως τις απογευματινες ωρες...καμια σχεση με το πρωι, που μετα απο 2-3 επισκεψεις τους μαθαινεις ολους!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  23:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρε γατάκια (Σπύρο τώρα συγκεκριμένα!) γιατί νομίζετε πηγαίνω απογεύματα για προπονήσεις στο στάδιο?? επειδή δεν μου αρέσει να τρέχω το πρωί ή δεν μπορώ να ξυπνήσω?? όχι βέβαια! έχει ψωμί το απόγευμα στα στάδια (και όχι μόνο!) !!!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000