Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Τρεξιματικές αγωνιστικές εμπειρίες εκτός ελλάδας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/08/2015 :  18:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους!

Ξέρω ότι υπάρχουν διάφορα θέματα ανά καιρούς για γνωστούς μαραθωνίους του εξωτερικού (βερολίνο, ρωμη, παρίσι κλπ) όμως σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει κάποιο γενικό που να ανεβάζουμε τις εμπειρίες μας από πιο τοπικούς ή λιγότερο γνωστούς αγώνες στο εξωτερικό που καμιά φορά μπορεί να έχουν και αυτοί μεγάλο ενδιαφέρον όπως και τα κόστη/παροχές κλπ!

Αφορμή στάθηκε ένας λίγο ιδιαίτερος αγώνας που θα τρέξω αυτό το ΠΣΚ στη Σλοβακία και που φαντάστηκα ότι σαν ιδέα και εμπειρία θα ήταν όμορφο να το μοιραστώ για φίλους που πιθανόν στο μέλλον θα δοκιμάσουν κάτι παρόμοιο...

Αυτές τις μέρες καταρχάς βρίσκομαι πάλι εκτός Ελλάδας και ήδη έχω τρέξει μάλιστα 2 μικρότερους αγώνες το περασμένο ΣΚ (Σάββατο απόγευμα και Κυριακή πρωί)

Το ένα ήταν 14άρι trail με μικρή υψομετρική στα μικρά καρπάθια (https://www.facebook.com/events/1542392216044193/) και στη περιοχή ζαχόρι της Σλοβακίας που έχει το ίδιο τοπωνύμιο με τη δική μας καθώς σημαίνει το ίδιο πράγμα σε όλα τα Σλαβικά ("(η γή) πίσω απο το βουνό" ...ζα γκόρα δηλαδή στα σέρβικα από όπου έχει ονομαστεί το ζαγόρι) ...και επίσης ένα μικρότερο πεντάρι σε ένα τοπικό πάρκο που ανήκει σε μια σειρά αγώνων (σα πρωτάθλημα για χομπίστες) με 10-12 πεντάρια το χρόνο (ένα κάθε δεύτερη κυριακή του μήνα) με σπόνσορα την ιντερσπορτ

Για αυτά τα 2 δεν θα επεκταθώ πολύ...

...Ηταν όμορφα σε ωραίο μέρος αλλά με πολύ ζέστη, ειδικά για τα τοπικά δεδομένα (κεντρική ευρώπη και ιδίως Τσεχία/Πολωνία/Σλοβακία χτυπάνε 40άρια και περνάνε τον πιο μεγάλο καύσωνα των τελευταίων 100 χρόνων όπως μου λένε)

Αξιοσημείωτα τα κόστη συμμετοχής:

...3 ευρώ για τον αγώνα βουνού! με τα οποία πέρα από την υποστήριξη είχα στο τέλος τοπικά λουκάνικα και δροσιστική βαρελίσια μπύρα .... και 2 ευρώ για το πεντάρι όπου είχε αρκετά δώρα στο τέλος (μου κληρώθηκε ένα αθλητικό παγούρι 800ml αρκετά καλής ποιότητας)

...Και οι 2 αγώνες με ηλεκτρονική χρονομέτρηση ...Και στους 2 αγώνες προηγήθηκαν αγώνες για παιδιά με αρκετά δώρα οι οποίοι ήταν μάλιστα χωρισμένοι ανά κατηγορίες ανάλογα με την ηλικία (γεννημένα 2004-2005, 2006-2007... κλπ...με διαφορετικές εκκινήσεις και αποστάσεις απο 1km μέχρι 60m για τα μωρά 2012 και πάνω)

Κάτι λίγες φωτογραφίες απο τον μεγαλύτερο αγώνα έχω εδώ
https://www.facebook.com/stamatis.tserkezopoulos/media_set?set=a.10207145970507203.1073741843.1220403207&type=3&pnref=story

και εδώ μία: https://lh5.googleusercontent.com/-XQErmOdKCMo/VcjQn0g9cFI/AAAAAAAAEZs/eqyS-ksyDmQ/w752-h498-no/Plaveck%25C3%25BD%2BKros%2B022.jpg

ενώ για το 5άρι της intersport περιμένω να δημοσιευθούν αυτές του φωτογράφου του αγώνα (είχαν φωτογράφους και οι δυο αγώνες)

Επίσης ένα άλλο γεγονός που μου έκανε εντύπωση ήταν πως σε μια χώρα 5 εκατομμυρίων το ΣΚ αυτό που έτρεξα εγώ τους 2 αγώνες ...υπήρχαν 19 μετρημένοι αγώνες από τους οποίους τουλάχιστον στους 9 μπορούσα να πάω (απόσταση κάτω από 100 χιλιόμετρα μακρυά μου) ...και μιλάμε για αποστάσεις από μικρά μέχρι μαραθώνιο και κατοστάρια βουνού (υπολογίζω ότι γίνονται πάνω απο δεκαπέντε 100+ km, στη χώρα κάθε χρόνο)...

Και δεν ήταν μόνο αυτό το ΣΚ η περίπτωση καθώς και τα επόμενα είναι πάνω κάτω το ίδιο με εξαίρεση ίσως αυτό που μας έρχεται που μοιάζουν λίγο λιγότεροι αλλα και για αυτό υπάρχει λόγος που θα φανεί στη πορεία ... Τους αγώνες (εκτός απο τις υπεραποστάσεις που δεν είναι εκεί όλες) τους βρίσκω συνήθως από εδώ: http://beh.sk/terminy/ ενώ έχω εντοπίσει και αντίστοιχα sites για αυστρία/τσεχία/πολωνία/ουγγαρία που κινούμαι...

Και πάμε στα επόμενα... (συνεχίζεται)

Edited by - sam on 12/08/2015 18:26:23

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  18:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Σταμάτη! Καλά να περνάς αν κρίνω απο τις φωτογραφίες και απο αυτά που γράφεις αυτό μαλλον είναι σίγουρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  19:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
....συνέχεια

Είχα κανονίσει λοιπόν να τρέξω μόνο ένα αγώνα αυτές τι μέρες εδώ ...ένα βουνίσιο 55άρι (http://www.tatranskaselma.com/products/tatranska-selma-ultra-TM-2015/) στις 22 Αυγούστου στο ψηλότερο βουνό της χώρας, που θεωρείται και σχετικά δύσκολο (κάτι σαν το δικό μας Olympus) με τερματισμούς στις 6-7 ώρες για τους πρώτους και όριο τις 11.30 ώρες...

Όμως με έπιασε "αγωνίαση" και έτσι πέρα απο τα μικρά που έτρεχα τις προάλλες κοίταξα να δω τι υπάρχει και για αυτό το ΣΚ... μην μείνω κανένα ελεύθερος

Οπότε βρήκα ότι έχει αυτό (που είναι και ο λόγος που δεν υπάρχουν πολλοί άλλοι αγώνες αυτό συγκεκριμένα το ΣΚ)

http://www.odtatierkdunaju.sk/index.php/en/

Από τα βουνά (τη ψηλότερη οροσειρά της χώρας, στον Δούναβη στα σύνορα σχεδόν της Αυστρίας)

345 χιλιόμετρα σε relay (σκυτάλη) σε 36 ώρες και σε ομάδες των 6-12 ατόμων (υπάρχουν "ανεπίσημα" και μερικοί τρελοί που το δοκιμάζουν solo)

Η διαδρομή είναι η περισσότερη άσφαλτος με σχετικά νορμαλ υψομετρικές και περισσότερο στην αρχή (γύρω στις 3500 θετική) χωρισμένη σε 36 τμήματα των 8-11 χιλιομέτρων περίπου και κάθε ομάδα πρέπει να τρέξει ανάλογα με το αριθμό των μελών της τα ανάλογα τμήματα αυστηρά σε σειρά που θα έχει δηλωθεί από πριν (για 6 δρομείς: 6 δεκάρια πάνω κάτω...για 12, 3 δεκάρια κοκ) και ταυτόχρονα τα υπόλοιπα μέλη να πηγαίνουν απο σταθμό σε σταθμό με δικά τους οχήμαρα για τις αλλαγές και την υποστήριξη και να ξεκουράζονται ενδιάμεσα... Ξεκινάνε ανάλογα με τους δηλωμένους χρόνους απο το πρωί του Σαββάτου μέχρι και το μεσημέρι ώστε σχεδόν όλοι (αυτοί που θα το βγάλουν σε 36 ώρες και οι elite που θα το βγάλουν σε 21-22 να τερματιζουν περίπου όλοι μαζί μέσα στη μέρα στο Δούναβη σε ένα παράθυρο 8 ωρών). Προαπαιτούμενο να έχεις το δεκάρι σου κάτω απο τη μία ώρα ώστε εάν κάνουν όλοι περίπου μία ώρα στα 3 δεκάρια τους πχ. εάν είναι δώδεκα να φτάσουν εντός ορίου στα 345 χιλιόμετρα (κάποια έχουν και ανηφόρες και trail όπως είπαμε και θα τρέχεις και μεσα στο βράδυ σίγουρα αλλα και κουρασμένος και ίσως και άυπνος)

Οι ομάδες είναι συνήθως φίλοι μεταξύ τους ή απο σωματεία, εταιρίες κλπ ...αλλα όλο και κάποιος άγνωστος θα μπορεί να κολλήσει... (υπήρχε ειδική εφαρμογή στο site για δρομείς που ψάχναν ομάδα)

Οι εγγραφές είχαν κλείσει φυσικά (200 σχεδόν ομάδες με μέσο όρο 10 δρομείς ...περίπου 2000 δρομείς θα ναι στους δρόμους αυτό το ΣΚ) αλλα επειδή είμαι τυχερός κάποιες ομάδες που είχαν αλλαγές της τελευταίας στιγμής κατάλαβα ότι αναζητούσαν δρομείς ειδικά αυτές τις μέρες περισσότερο απο ότι το προηγούμενο διάστημα...

Οπότε είπα να στείλω κανα email στους αρχηγούς ομάδων που έβλεπα ότι δεν είχαν συμπληρωμένες 12 θέσεις ...¨Οντως ένας μου απάντησε και θα ήταν πολύ χαρούμενος να τρέξω μαζί τους γιατί τελικά είχαν μείνει 9 και δεν ένιωθαν όλοι έτοιμοι για να τρέξουν από 40 χιλιόμετρα...

Μου εξήγησε όμως λίγο και τα κόστη και ψιλοδίστασα ... Η εγγραφή αρκετά σημαντική (600 ευρώ απο την ομάδα συνολικά που έχουν ήδη πληρωθεί και μοιράζονται σε όσα μέλη πάνε...60 EUR δηλαδή το άτομο για τους δεκα που θα μασταν... 2 αυτοκίνητα 7-9 θέσεων νοικιασμένα για την υποστήριξη απο σταθμό σε σταθμό (μέχρι 2 σου επιτρέπει η διοργάνωση να έχεις στους ειδικούς σταθμούς που θα υπάρχουν και είναι καλό να είναι μεγάλα για να μπορείς να ξεκουραστείς κλπ) ...άλλα 60 το κόστος για αυτά ...καμιά 20 ευρώ στο άτομο τα πετράλαια ...και ακόμα ένα 50άρι η διανυκτέρευση τη πρώτη νύχτα πριν τον αγώνα στην εκκίνηση στο βουνό καθώς ξεκινάς το πρωϊ...συν ότι έξτρα ...δηλαδή πάνω απο 200 ευρώ σίγουρα θα έβγαινε και του είπα πως δεν είμαι σίγουρος μιας και δεν είχαν καν τη σκέψη να τρέξω εκεί και θα ταν κάτι έκτακτο

Οπότε σα σωστός ελληνάρας το σκέφτηκα αλλιώς ... Είδα ότι μέσα στις ομάδες είχε και αρκετές ομαδες με ονόματα εταιρειών (microsoft, samsung κλπ) και υποψιάστηκα ότι αυτές θα ήταν χορηγούμενες και κάποια έξοδα θα ταν πληρωμένα. Οπότε έστειλα κανα δυο email ακόμα πλέον σε ομάδες που έδειχναν σπονσοναρισμένες αλλά όχι συμπληρωμένες ... Και για καλή μου τύχη ένας προβιντερ ιντερνετ εδώ (κατι σα τη τοπική φορθνετ ας πούμε) "θα χαιρόταν πολύ να με είχε στην ομάδα του" καθώς μάλιστα απο την εταιρία ήταν μόνο 8 οι σίγουροι τελικά και κάποιοι από αυτούς έβλεπαν με αρκετό δέος τα χιλιόμετρα καθώς διαφορετικό το 30 και διαφορετικό το 50 που θα έπρεπε να τρέξουν τώρα ... Έξοδα, εγγραφή, νοικιαζόμενα βανάκια κλπ ...όλα της εταιρίας ....Και με εμένα που θα μασταν 9 θα τους βόλευε πολύ περισσότερο. Μάλιστα με ρώτησαν εάν είχα και κάποιο γνωστό που ήθελε να έρθει και αυτός να τον έφερνα (κρίμα που δεν είμαι στην Ελλάδα να τους φέρω 5-6 )

Η απάντηση μου φυσικά ήταν ναι ...και πλέον περιμένω με ανυπομονησία τη παρασκευή που θα περάσουν να με πάρουν για να ταξιδέψουμε όλοι μαζί στην εκκίνηση. Θα πρέπει να τρέξω τουλάχιστον 5 τμήματα όπως το βλέπω γιατί όπως μου είπαν 2-3 της εταιρίας είναι ψιλοαρχάριοι και θα δυσκολευτούν ακόμα και για τρίτο δεκάρι οπότε θα πέσει το βάρος στους υπόλοιπους αλλά θα χει μπόλικο χαβαλέ... Τα χιλιόμετρα δεν φοβίζουν φυσικά τόσο εάν και η μία ώρα σε trail κομματι π.χ. ή σε ανηφορικά κομμάτια με +500 υψομετρική που έχουν κάποια στην αρχή και να το κάνεις κάθε 4-5 ώρες δεν είναι και απλό ειδικά και εάν έχεις αγώνα τύπου ολύμπου την επόμενη εβδομάδα... (άσε που πέρσι τα βγαλαν αυτοί όπως είδα τα 345km σε 30 ώρες άρα υποθέτω ότι περιμένουν και κάτι καλύτερο από τη 1 ώρα το δεκάρι)

Θα σας κάνω race report μετά τον αγώνα για το πως ήταν ....όπου προβλέπεται πολυς χαβαλές φυσικά (περνάς από όλη τη μισή χώρα σχεδόν) ...αρκετή αυπνία ...και ωραία τρεξίματα...

Θα ταν όμορφος ένας τέτοιος παρεϊστικος αγώνας και εδώ πιστεύω...

Μέχρι τότε 3-4 βιντεάκια απο το περσινό (το οficial και δύο τρία απο ομάδες που έχουν καταγράψει την εμπειρία τους)

https://www.youtube.com/watch?v=1RVpna-wFQQ

https://www.youtube.com/watch?v=S9XHTVpicE0

https://www.youtube.com/watch?v=FMp-glKZUb8

https://www.youtube.com/watch?v=dfFFCusjRjE

https://www.youtube.com/watch?v=fltJe_mssdQ

Edited by - sam on 12/08/2015 19:43:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2015 :  02:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πωπω.. διάβασα, εἰδα και τα βιντεάκια και..έρχομαι κι εγώ αν θέλετε έναν ακόμα χαχα!

πέραν της πλάκας πάντως αυτή η σκυταλοδρομία φαίνεται πολύ ωραία ιδέα! αρκεί να είσαι γρήγορος ultras βέβαια..

καλά να περάσεις Σταμάτη! αν και μάλλον είναι περιττό να το πω..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2015 :  15:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους και καλή βδομάδα...!

Τελικά αποφάσισα να μην γράψω πάρα πάρα πολλά για τον αγώνα.... Ίσως κάποια πράγματα είναι πιο καλό να τα ζεις για να τα κατανοήσεις και μέσα και στον Αύγουστο μάλλον δεν είναι και η καλύτερη περίοδος για μακροσκελείς περιγραφές και αναγνώσεις...

Συνοπτικά θα πω πως το χάρηκα στο έπακρο και εύχομαι σε όλους ανάλογες εμπειρίες! ...Τερματίζοντας στο τέλος όπως επιβαλλόταν όλη η ομάδα μαζί με τον τελευταίο δρομέα και μετά από μιάμιση μέρα αυπνίας, απολαυστικών τρεξιμάτων και αρκετής μπύρας! ένιωσα πραγματική συγκίνηση όπως στο πρώτο μου μαραθώνιο ή στο πρώτο μου ultra ...Με άνεση στις κορυφαίες 3-4 τρεξιματικές εμπειρίες που έχω βιώσει σε σχεδόν 200 αγώνες πλέον σε ελλάδα και εξωτερικό.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207202678884877&set=ms.c.eJxFyLERACAMAsCNvBAUyP6LWVj45aO63NVykh174Q1xAErhnwxpMRcfTgqq.bps.a.10207202677244836.1073741844.1220403207&type=1

Πήγαμε καλούτσικα (30 ώρες τα 345 χιλιόμετρα ...ας είναι καλά και 2-3 δρομείς στην ομάδας που είχαν τα αλλεπάλληλα δεκαράκια στο <40 λεπτά άνετα και μετά και απο μπυροποσία) και αρκετά ψηλά στη γενική και στη κατηγορία μας και χαρακτηριστικό ότι είχαμε τέτοιο κέφι που στο τερματισμό γίναμε και πρωτοσέλιδο σε διάφορα αθλητικά μέσα

http://sport.aktuality.sk/c/191769/mame-za-sebou-treti-rocnik-behu-od-tatier-k-dunaju/
http://www.behame.sk/behy/akteri-stafetoveho-behu-od-tatier-k-dunaju-maju-rovnaku-krvnu-skupinu

Τελικά είμασταν 9 και τρέξαμε απο 4 κομμάτια (περίπου ένα 40άρι ο καθένας). Σε μένα μου "διάλεξαν" λόγω βουνίσιων προτιμήσεων τη σειρά εκείνη (έτρεχες υποχρεωτικά με την ίδια σειρά που ξεκίνησες και έτσι δεν μπορούσες να διαλέξεις μόνο εύκολα ή δύσκολα και όλοι τρέξαμε περίπου ίδιο τη νύχτα) με το πιο πολλά τραίλ και ανηφόρες και έτσι ίδρωσα αρκετά για να μπορώ να ακολουθώ τους "στόχους" της ομάδας (στα φλατ "θελαμε" οι πιο αργοί να πηγαίνουμε με 5 το χιλιόμετρο για να σπάσουμε τις 30 ώρες)! ....Καύσωνας στο πρώτο μισό ....Σφοδρή καταιγίδα το απόγευμα και μέχρι το βράδυ ...και ξανά καύσωνας μετά. Στο τελευταίο δύσκολο 11άρι απο το οποίο το μισό ήταν σε χωράφια με απίστευτη λάσπη μου βγήκε πραγματικά η πίστη για να το καταφέρω σε μια ώρα αλλά ίδρωσα τη "φανέλα" που λένε και με το παραπάνω

Θεωρητικά να πω μόνο ότι παρόλο που το να τρέξεις 4 δεκάρια σε 30 ώρες ακούγεται πιο εύκολο απο το να τρέξεις έναν μαραθώνιο δεν είναι ακριβώς έτσι...

Αυτό επειδή και τα τρέχαμε στα κόκκινα όσο μπορούσαμε (και ενώ είχαν και αρκετές ανηφόρες μέσα ειδικά τη πρώτη μέρα αλλά και δύσκολο τεραίν -και χωμα/λάσπη αλλα και η ασφαλτος επειδή πηγαίναμε απο μη χρησιμοποιημένους δρόμους ήταν σε πολλά κομμάτια σαν trail) αλλά και λόγω αϋπνίας... (αλλά και χαβαλετζίδικης ατμόσφαιρας με μπύρες και σφηνάκια κάθε τόσο)

Έτσι όπως ήταν ο αγώνας είχες τη δυνατότητα να κοιμηθείς σωστά περίπου ένα δίωρο κάθε 5-6 ώρες όταν το βανάκι σου είχε "ρεστ" (τον υπόλοιπο χρόνο το κάθε βανάκι -είχαμε 2 δικά μας βανάκια υποστήριξης- έπρεπε να πηγαίνει απο σταθμό σε σταθμό από άλλους δρόμους και όλοι είχαμε αρκετές "αποστολές" σε σχέση με τον αγώνα). Προσωπικά δεν κοιμήθηκα καθόλου σκόπιμα ως προετοιμασία για το παρανέστι και έτσι έμεινα τελείως ξύπνιος από τις 5 το πρωί του Σαββάτου (και μετά από μόλις 3-4 ώρες ύπνο) μέχρι το βράδυ της Κυριακής... (όπου έπεσα πτώμα)

Όσο για τους υπόλοιπους δρομείς της ομάδας που μου ήταν όλα άγνωστοι όταν με μάζεψαν το μεσημέρι της Παρασκευής είχαν απίστευτο κέφι και γίναμε πολύ γρήγορα παρέα και έτσι τώρα περιμένω με ανυπομονησία τον επόμενο χρόνο για το πως θα μπορέσω να ξαναπάω μαζί τους (ήταν η τρίτη τους χρονιά). Νιώθω και πολυ υποχρεωμένος επίσης για το ότι δεν πλήρωσα και τίποτα! ούτε για το φαγητό σε 3-4 ρεστοραντ που κάτσαμε ούτε για τα καλούδια (μπάρες, υγρά, ισοτονικά, τζελάκια, μαγνήσια, πρωτείνες, μπαγκέτες, καφέδες κλπ που είχαμε μαζί μας) ενώ στο τέλος μας έκανε και τραπέζι το ίδιο το μεγάλο αφεντικό της εταιρίας και έτσι ελπίζω να ανταποδώσω κάποια από τη φιλοξενία σε έναν από τους επόμενους κλασ... σόρρυ "αυθεντικούς" μαραθωνίους που έχουμε υποσχεθεί ότι θα έρθουν.

Αυτά πάνω κάτω για λίγα (φαντάσου να έλεγα και πολλά δηλαδή)


.Υ.Γ ...χθες έτρεξα και το καθορισμένο μου βουνίσιο 55άρι αγώνα όπως είχα προγραμματίσει αρχικά. Διαφορετικά τοπία απο τα ελληνικά (λίγο οι κορυφές του Ολύμπου μοιάζουν αλλά και πάλι όχι σε μεγάλο βαθμό) ...Δύσκολο βουνό ...Κάθετες κορυφές (που τις ανεβήκαμε σχεδόν μεχρι πανω!), γκρεμοί και κοφτερά βράχια στο 80% της διαδρομής, επικίνδυνα (για μένα πάντα) σκαρφαλώματα και ακόμα πιο επικίνδυνα κατεβάσματα με αλυσίδες αλλά και απίστευτες εικόνες με γαλάζιες λίμνες στη μέση του πουθενά ή και στη κορυφή ακόμα! ...Θα έλεγα λίγο δυσκολότερος από τον Όλυμπους με τον οποίο έχουν πάνω κάτω την ίδια υψομετρική αλλά και 11-12 παραπάνω χιλιόμετρα και αντίστοιχης εμπειρίας με το Φαέθων λόγω μη εύκολου τερέν (που μου έμοιαζε και λίγο πιο δύσκολο). Στις 6 ώρες και κάτι ο πρώτος, στις 11 ώρες εγώ (11μιση ήταν το όριο και με αρκετές εγκαταλείψεις) αλλά είχα και μια πτώση (ευτυχώς όχι σε επίφοβο σημείο) που με φόβησε όμως αρκετά μετά και επίσης 2 φορές χάθηκα καθώς δεν υπήρχαν ούτε κορδέλες ούτε τίποτα και έπρεπε να είχες σε GPS μαζί σου τη διαδρομή ή σε ορειβατικούς χάρτες όπου δεν είχα φροντίσει για τίποτα και έτσι έπρεπε να μαντεύω που ξανασυνέχιζε το "κόκκινο" μονοπάτι που θεωρητικά ακολουθούσαμε και το οποίο σε αρκετά σημεία "χανόταν" τελείως ή λόγω κατολισθήσεων έπρεπε να το παρακάμψεις... Δεν είχα και πάντα κοντά μου άλλους δρομείς και έτσι είχα αρκετό άγχος για να είμαι on route....

Λίγες εικόνες απο τις κορυφές και το τερεν για να πάρετε μια ιδέα (μέχρι να βγάλω από τη κάμερα μου αυτές που τράβηξα εγώ αλλά έχω ξεχάσει το καλώδιο που χρειάζεται)

http://images.summitpost.org/original/635393.JPG
https://c2.staticflickr.com/6/5070/5693342736_349818d0b8_b.jpg

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostasC
Forum-Runner

Greece
142 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  16:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kostasC Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ θα δείτε την τρεξιματική εμπειρία μου στον αγώνα cortina Trail μέρος του Lavaredo Ultra Trail στη Βόρεια Ιταλία στις 28 Ιουνίου 2015.

http://www.advendure.com/index.php/prosopa/se-proto-prosopo/item/3389-cortina-trail-mia-anagnoristiki-volta#.VdxojyWqpHw


Είναι πλαισιωμένο με φωτογραφίες για να είναι πιο ταξιδιάρικο...


You better run...run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  16:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
όχι ρε, δε ζηλέψαμε καθόλου από τις περιγραφές και τις φωτογραφίες-βίντεο που ανεβάσατε! πολύ χάλια πρέπει να περάσατε..σας λυπάμαι! ειδικά για το Laνaredo που είδα τόσο άθλια τοπία, δεν ψήθηκα καθόλου να πάω του χρόνου.. καθόλου όμως!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nassos
Forum-Runner

Greece
72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  17:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε πολύ για τις περιγραφές Σταμάτη και Κωνσταντίνε. Φανταστικές !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostasC
Forum-Runner

Greece
142 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2015 :  10:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kostasC Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους,
Κατάφερα να γράψω δυο αράδες για τον αγώνα μου την προηγούμενη εβδομάδα στη Καππαδοκία.
Όποιος θέλει μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ που έχω βάλει και μερικές φωτογραφίες.

http://www.advendure.com/index.php/prosopa/se-proto-prosopo/item/3556-entyposeis-apo-to-tnf-cappadocia-ultra-trail#.VjcZqdIrLmU






You better run...run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2015 :  10:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το διάβαζα τις προάλλες και "ζήλευα" πάλι .

Ωραίες εμπειρίες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2015 :  11:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ KostasC πρέπει να ήταν τρελή εμπειρία, δεν ζηλέυει μόνο ο SAM αλλά και εγώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  19:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

@ KostasC πρέπει να ήταν τρελή εμπειρία, δεν ζηλέυει μόνο ο SAM αλλά και εγώ




Και εγώ και εγώ

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2016 :  17:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά!

Επειδή κατά καιρούς με ρωτάνε διάφοροι φίλοι και γνωστοί σε αγώνες στην Ελλάδα πως μπορούν να τρέξουν οικονομικά και σε ανάλογους αγώνες στο εξωτερικό και να δίνω έγκαιρα κάνα τιπ όταν βρίσκω κάτι ενδιαφέρον ....το γράφω μία φορά και εδώ πιο πολυ για τα φιλαράκια που έχουμε συντρέξει και τα χουμε π(ι)ει και καμιά φορά αλλά και για εκείνους που μπορεί να μην έχουμε βρεθεί πιο "κοινωνικά" ως τώρα αλλά νιώθουν ότι ταιριάζουν τα χνώτα μας :

Λοιπόν παίζει αυτή τη στιγμή (και το εννοώ το αυτή τη στιγμή καθώς οι τιμές θα αλλάξουν γρήγορα και οι συμμετοχές θα κλείσουν επίσης σύντομα) με περίπου 75 ΕΥΡΩ το σύνολο και για τα αεροπορικά (52 EUR με RYAN απο Αθήνα) και τη συμμετοχή (25 EUR) ...άντε και 4-5 ευρώ το λεωφορείο από το αεροδρόμιο για να φτάσεις στα μέρη του αγώνα, ένα σχετικά δημοφιλές στα "μέρη μου" ultraki trail στο εξωτερικό. Διαμονή και λοιπά έξοδα εκεί για 5 μέρες -εγγυημένα- πάρα πολύ οικονομικά (αρκετά οικονομικότερα από εδώ σίγουρα) και -χωρίς να το έχω τρέξει- νομίζω ότι γενικά μοιάζει μια αρκετά όμορφη, διαφορετική ευκαιρία/εμπειρία για κάποιον που τον ενδιαφέρει να δει οικονομικά και άλλα μέρη/κουλτούρες, εάν έχει φυσικά το χρόνο και τον ενδιαφέρουν και τέτοιοι αγώνες...

Στο δια ταύτα: Πρόκειται για "αρκετά χαλαρό" 100άρι ultra trail κεντρική Ευρώπη (πιστοποιημένο απο ITRA/UTMB) με 3900 υψομετρικά, 17-18 ΣΕΠ (15 το βράδυ με 20 το ταξίδι) που βολεύει και για τα ελληνικά μεγαλύτερα (ένα μήνα πριν τις Ροδόπες για όποιον είναι να πάει και εκεί ...εγώ π.χ. θα είμαι) και -θεωρητικά τουλάχιστον- δείχνει αρκετά πιο εύκολο και από το NTR του VFT, με 28 χορταστικές ώρες χρονικό limit (24 ώρες άνετα εάν θες τα 5 ποντάκια του UTMB) και όριο τις 250/280 συμμετοχές (όπου ήδη είναι περίπου 210 από καμιά δεκαριά χώρες) .... Εύκολη πρόσβαση μετά τον αγώνα σε Μπρατισλάβα ή Βιέννη (100-200 χιλ) για όποιον θέλει και περισσότερες τουριστικές ατραξιόν (που δεν είναι και απαραίτητες γιατί η περιοχή έχει τις δικές της ομορφιές και οι μέρες δεν θα είναι και πολλές)... Έχουμε κλείσει ήδη 2 αυτή τη στιγμή και ψήνονται και άλλοι 2... Οπότε για κάνα-δύο ακόμα εάν ενδιαφερθούν μπορώ να αναλάβω προσωπικά τα "διαχειριστικά"/λεπτομέρειες καθότι "γνώστης" της περιοχής για να είναι το ταξιδάκι όσο πιο εύκολο...

Αλλά δεν το βλέπω να μένει όπως είπα για πολύ ακόμα σε αυτά τα χρήματα οπότε εάν ενδιαφερθεί κάποιος ας βιαστεί

"Πληροφορίες εντός" που λένε και οι λαδέμποροι, με pm... Πληροφορίες για τον αγώνα έχει και στο site του (στα αγγλικά και τα πάντα όλα).

(και επιθυμητά χωρίς έξτρα παρέα όποιος ενδιαφερθεί γιατί συνήθως οι "συνοδοί" εάν θες να πας σε τέτοια budget "αγωνιστικά" ταξίδια πιο πολύ παραξενιές, απαιτήσεις και στρες φέρνουν παρά πρακτικότητα και ευκολία που είναι και το ζητούμενο για να πετύχει η καλή παρέα. Εάν βέβαια είναι "βολικός" ο συνοδός σας και ανοικτόμυαλος, εσείς το ξέρετε )

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000