Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin fenix 3 Sapphire
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

hackertom
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/08/2015 :  19:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει κανείς το ρολόι να μας πει εντυπώσεις;

moonrat
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2015 :  10:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit moonrat Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Το έχω εγώ εδώ και 1,5 μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κλειδώνει γρήγορα δορυφόρους και μέχρι τώρα δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έχει κάνει ο παλμογράφος που είναι ο μόνος από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα που δε μου δείχνει άλλα για άλλα μες στη γυάλα.

Είναι πολύ εύκολο στη χρήση του (αν διαβάσεις το μανιουαλ). Εγώ το φοράω και σαν κανονικό ρολόι. Έχω το saphire που είχε και μεταλικό μπρασελέ μέσα αλλά δε με βόλεψε.

Άψογη συνεργασία με το τηλέφωνο (και φαντάσου ότι έχω blackberry)



the art of being different...
http://www.gmarinopoulos.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hackertom
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2015 :  13:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Okay, ευχαριστώ για την απάντηση. .
Κάποιες απορίες που έχω :

Στην καταγραφή ύπνου πως τα πάει; Το καταλαβαίνει αυτόματα όταν κοιμάσαι η το κάνεις εσύ με το χέρι κάθε βράδυ;

Στην καθημερινή δραστηριότητα; Μετράει σωστά βήματα κλπ;

Θερμοκρασία δείχνει σωστά η επηρεάζει και του σώματος;

Μπορείς να το χρησιμοποιεί κάποιος και για καταγραφή δραστηριοτήτων και στο γυμναστήριο; Βάρη κλπ;

Έχει κάποιον τρόπο για αυτόματη μετάβαση από άσκηση σε άσκηση η θέλει κάθε φορά με το χέρι; πχ από βάρη σε τρέξιμο και μετά crossfit;

Edited by - hackertom on 14/08/2015 13:23:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

moonrat
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2015 :  11:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit moonrat Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σου πω την αλήθεια την καταγραφή ύπνου δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Τα βήματα τα μετράει σωστά όπως επίσης και τη θερμοκρασία.
Επίσης δεν το έχω χρησιμοποιήσει για καταγραφή προπόνησης με βάρη.

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση επίσης είναι πόσο ακριβές είναι στο διάδρομο.



the art of being different...
http://www.gmarinopoulos.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  23:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έχω από τέλη Μαΐου. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω το manual πάρα πολύ !!!!! Πριν είχα το suunto quest.
Με καταγραφή ύπνου και βήματα δεν έχω ασχοληθεί.

Με αυτά που έχω ασχοληθεί. Η θερμοκρασία νορμάλ φαίνεται. Το αλτίμετρο και το βαρόμετρο μάλλον θέλουν κάποιες φορές ρύθμιση γιατί επηρεάζονται από τις τρέχουσες συνθήκες. Ειδικά το βαρόμετρο.

Στο τρέξιμο και το ποδήλατο δεν έχω κάποιο θέμα αν και πρέπει να το ψάξω λίγο καλύτερα με τα screen 2,3,4 και τις ρυθμίσεις τους.

Όσον αφορά το κολύμπι εκεί υπάρχει θέμα. Όταν το ρολόι είναι κάτω από το νερό, μάλλον δε λαμβάνει σήμα από τους δορυφόρους. Ειδικά αν κάνεις πρόσθιο περιμένεις μόλις βγει το ρολόι από το νερό να καταγράψει όλη την απόσταση. Μπορεί να περιμένεις και 3 και 4 λεπτά ! Ακόμα και στο ελεύθερο όταν βγαίνει το χέρι έξω από το νερό, δεν προλαβαίνει να καταγράψει την απόσταση. Μήπως δεν κάνω κάτι καλά ??
Το φοράω και 'γω καθημερινά. Έχω το μαύρο αλλά έχω πάρει και ένα κόκκινο λουράκι εξτρά και πλέον το έχω μόνιμα έτσι. Νομίζω του πάει καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hackertom
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  11:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό για το κολύμπι νομίζω είναι γνωστό πρόβλημα και η λύση είναι στην καινούργια ζώνη που θα έβγαζε η Garmin σύμφωνα με τα λεγόμενα του e-galaxy.gr

Θερμίδες / ύπνο / βήματα μετράει σωστά;

Μπορεί να καταγράψει σωστά σε περιβάλλον γυμναστηρίου βάρη κτλπ;

Μπορεί να καταλάβει μόνο του π.χ από βάρη γυμναστηρίου η εάν πάω από βάρη σε τρέξιμο cross-fit stile ?

Καταλαβαίνει μόνο του πότε πάω για ύπνο;

Με την ζώνη Scosche Rhythm+ τι διάρκια μπαταρίας έχει με το ρολόι;

Edited by - hackertom on 27/08/2015 11:39:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

malachaskos
Newbie Forum Runner

Greece


22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2017 :  13:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit malachaskos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!
Πήρα το ρολόι χθες και θέλω να ρωτησω
1. Μπορω να βάλω γράφημα πχ με υψόμετρο ή hr κατα τη διάρκεια της άσκησης?
2. Η θερμοκρασία μου φαίνεται λάθος πανω απο 10°C μπορεί να διορθωθεί αυτό?

http://malachas.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2017 :  14:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να βάλεις γράφημα ο υψόμετρο πρέπει να εγκαταστήσεις το ανάλογο data field. Πιστεύω πως θα υπάρχει κάτι.
Κανένα ρολόι δεν δείχνει τη σωστή θερμοκρασία, μιας και θερμαίνεται από το χέρι μας. Αν θέλεις να την δεις με αξιοπιστία, πρέπει να βγάλεις το ρολόι και να το κρεμάσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2017 :  19:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρόλο που οι παραπάνω ερωτήσεις κατά τη γνώμη μου είναι λίγο ακραίες (όχι, φραπέ δεν φτιάχνει) θα σας πω τα εξής : Είμαι κάτοχος του εν λόγω ρολογιού εδώ και ένα χρόνο και πρόκειται για κορυφαίο ρολόι, ίσως από τα δύο με τρία καλύτερα της αγοράς. Κάνω πάνω από 200χλμ. κάθε μήνα τρέξιμο και σχεδόν δεν το βγάζω. Ύπνος, βήματα, ακρίβεια gps, κολύμβηση σε πισίνα 100% οκ. Για τις προπονήσεις με βάρη δεν υπάρχει κάτι που να το αλλάζει αυτόματα. Υπάρχουν όμως πάρα πολλές εφαρμογές που μπορείς να κατεβάσεις από το connect iq και να πειραματιστείς. Όσο για το κολύμπι στη θάλασσα προφανώς όταν το χέρι είναι κάτω από το νερό χάνει το σήμα με το δορυφόρο, όπως άλλωστε και όλα τα ρολόγια κάθε μάρκας. Μπορείς να έχεις καλύτερη ακρίβεια αν ρυθμίσεις το gps από smart σε every second προφανώς με αντίστοιχο χάσιμο σε μπαταρία. Κανένα ρολόι δεν δείχνει τη σωστή θερμοκρασία, καθώς θερμαίνεται από το χέρι μας. Γενικά πάντως πρόκειται για κορυφαίο ρολόι, αξίζει τα λεφτά του και τώρα που βγήκε το 5 ίσως το βρεις και σε καλύτερη τιμή. Να σημειώσω έχει πολλές δυνατότητες μορφοποίησης (όρεξη να έχεις να ψάξεις) ενώ την ίδια στιγμή είναι πολύ εύχρηστο. Αν κατά τη διάρκεια του τρεξίματος το έχεις συνδεδεμένο με το κινητό σου λάμβάνεις και ειδοποιήσεις όπως pace, hr, χρόνος κλπ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Μην το αγοράσεις από eshop του ebay θα έχεις θέμα με την αντιπροσωπεία. Προτίμησε κάποιο ελληνικό μαγαζί όπως το egalaxy ή την ίδια την αντιπροσωπεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000