Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κορτιζόνη και τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Dart
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/08/2015 :  19:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ την παρέα,

εχω την εξης απορία:

μου εγραψε γιατρός να κάνω ένεση κορτιζόνης για λόγους αλλεργίας και φυσικα για δύο εβδομαδες πρεπει να προσεχω το αλατι και τη ζάχαρη.

Αυτό πώς μεταφράζεται ως προς την προπονηση; είναι ασφαλες να προπονουμαι για μαραθωνιο (αρκετα εντονες προπονησεις , 20αρια κλπ) ενώ δεν παιρνω αλατι απο το φαι (οποτε φανταζομαι αντιστοιχα ουτε ηλεκτρολυτες μπορω να παρω). μήπως καταληξω με τραυματισμους;

ευχαριστω εκ των προτερων!

_____________________
Γιώργος

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  19:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον γιατρό, γιατί το θεωρώ σοβαρό το ζήτημα.
Χωρίς ηλεκτρολύτες σε 20ριά με αυτήν την ζέστη μπορεί να έχεις σοβαρό πρόβλημα.
(και στο λέει κάποιος που όταν τρέχει δεν παίρνει πολλά πράγματα, αλλά ξέρω ότι το φαγητό μου όλη την μέρα είναι υπερκαλυμμένο).

Η έλλειψη ηλεκτρολυτών είναι κάτι σοβαρό, δεν είναι θέμα απλά λίγης κούρασης ή κάποιου τραυματισμού.

Θα έλεγα ξανά, να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dart
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2015 :  12:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα είναι ότι ο γιατρός που μου την έγραψε δεν ασχολήθηκε και πολύ με το ζήτημα της προπόνησης. Δηλαδή του εξήγησα τι προπονήσεις κάνω κλπ και το μονο που μου ειπε ήταν ότι "ε ενταξει δεν πειράζει, απλά θα προσέχεις το αλάτι κι εσύ, δεν θα είσαι τελείως άναλος".. Οπότε σύμφωνα με το γιατρό δεν υπάρχει και τόσο θέμα. Απλά εγώ έχω τους φόβους μου.
Σήμερα την έκανα την ένεση και ρωτησα και το φαρμακοποιό και μου είπε κι αυτός ότι δεν υπάρχει θέμα, αρκεί τις πρώτες 24 ώρες να προσέξω πολύ τη διατροφή μου.

Υποσημείωση: Τελικά, από ό,τι μου είπαν, δεν ήταν "καθαρή κορτιζόνη" η ένεση, αλλά κορτικοστεροειδές. Δεν γνωρίζω τις διαφορές, απλά το επισημαίνω για να μην μπερδευτεί κάποιος άλλος που μπορεί να έχει το ίδιο δίλημμα αλλά με άλλου είδους κορτιζόνη.

_____________________
Γιώργος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2015 :  17:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας πάρει αρκετή κορτιζόνη στο μακρινό παρελθόν και για αλλεργίες αλλά και για ένα χρόνιο πρόβλημα που έχω, οι οδηγίες που είχα πάντα από τους γιατρούς ήταν οι εξής (παρόλο που καλό θα ήταν να ρωτήσεις ξανά κάποιον οποιονδήποτε γιατρό): στην αγωγή με χάπια τύπου medrol, άναλη όσο καιρό την παίρνω +3-4 μέρες μετά το πέρας. Σε ενδοφλέβια άπαξ δόση 1-2 μέρες προσοχή (παρόλο που η δόση είναι πολύ μεγαλύτερη από την από στόματος χορήγηση).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  15:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Dart: καταρχήν το αλάτι που λαμβάνουμε από τις τροφές, μας είναι υπεραρκετό που σημαίνει ότι το αλάτι που δε θα βάλεις στο φαγητό το μόνο που θα κάνει είναι να μειώσει τη γευστικότητα του!

Όσο αφορά τη λήψη ηλεκτρολυτών κατά τη διάρκεια προπόνησης 20 χιλιομέτρων, διάλεξε μια πιο δροσερή στιγμή της ημέρας για να την κάνεις, χωρίς να καταναλώνεις υπερβολική ποσότητα νερού (ειδικά αν δεν ιδρώνεις και πολύ). Ο μόνος υπαρκτός κίνδυνος από τη μη-λήψη νατρίου είναι αυτός της υπονατριαιμίας και αυτό θα συμβεί αν καταναλώσεις υπερβολική ποσότητα «σκέτου» νερού, ειδικά αν δεν έχεις απολέσει με τον ιδρώτα αντίστοιχες ποσότητες υγρών.

Τώρα αν μειωθούν λίγο οι επιδόσεις σε ένα 20άρι από τη μη-λήψη ηλεκτρολυτών, ε, δε χάθηκε και ο κόσμος!

Προσωπικά τις τελευταίες μέρες κτυπούσα πολύωρα τρεξίματα (3+ ώρες), κάτω από το δυνατό ήλιο με τον ιδρώτα να τρέχει ποτάμι (ιδρώνω και πολύ), χωρίς να παίρνω ηλεκτρολύτες και δεν είχα κανένα πρόβλημα υπονατριαιμίας, παρόλο που έπινα πολύ νερό. Και γνωρίζω πολύ καλά τα συμπτώματά της αφού την έχω «προκαλέσει» - επίτηδες – στο σώμα μου, αρκετές φορές!

Αν τα πράγματα με τη μη-λήψη αλατιού ήταν τόσο δύσκολα, τότε ο Φειδιππίδης ακόμα θα έτρεχε προς τη Σπάρτη για να μεταφέρει το μήνυμα...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  15:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα τρεχαντίρη είναι πως εσύ στην διάρκεια της μέρας σου, τρως φαγητά με κανονικό αλάτι.
Και εγώ δεν έχω πάρει ποτέ ηλεκτρολύτες κτλ.
Αν όμως τα φαγητά είναι εντελώς ανάλατα, όπως στα νοσοκομεία, είναι οκ?

Τέλος, οκ από την μία κινδυνεύεις από υπονατραιμία, από την άλλη από αφυδάτωση ή θερμική εξάντληση/θερμοπληξία κτλ.


Νομίζω το πιο καλό είναι, για 5-10 μέρες, όσο κρατήσει αυτό, να το πάρεις εντελώς χαλαρά. Μην σκας αν κάνεις, όχι ρεπό, αλλά 4-5 χαλαρές αντί για βαριές προπονήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  16:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι τροφές έχουν ήδη τα απαραίτητα άλατα που χρειάζεται ο οργανισμός μας, το πρόσθετο αλάτι δεν προσφέρει κάτι εφόσον βέβαια τρέφεσαι υγιεινά. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ πουθενά αλάτι όταν μαγειρεύω σπίτι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000