Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Διαλειμματικη προπονιση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/08/2015 :  18:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα

Ξεκινησα 1φορα την εβδομαδα να κανω διαλειματικη προπονιση.
Ειναι 8-10x400μ .
Ποση ωρα θα πρεπει να μεσολαβει μεταξυ του καθε 400??

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  18:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1':30'' Jogging



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  19:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαλλειματικα κομματια μεχρι ποσα m θεωρουνται;Υπαρχει καποιο σιτε-βιβλιο στο οποιο θα μπορουσα να κοιταξω ωστε να βγαλω καποιο προγραμμα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  19:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν δεν κάνω λάθος το μπακαλίστικο είναι να ξεκουράζεσαι το διπλάσιο διάστημα από την ώρα που βγάζεις το κομμάτι.. δηλαδή αν το βγάζεις σε 1 λεπτό ξεκουράζεσαι 2 και ούτω καθεξής..

στα περισσότερα έτοιμα προγράμματα αυτό εξαρτάται από τον αθλητή και την απόσταση των κομματιών της διαλειμματικής..

από την άλλη στα 400ρια συνήθως 1:30 διάλειμμα κάνουμε αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται για την περίπτωσή σου εφόσον τώρα ξεκίνησες διαλειμματικές..

ας βοηθήσει και κάποιος πιο έμπειρος αν θέλει..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  20:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω ειναι 400αρια 800αρια και μετα πιο πολλα δεν ξέρω τι παίζει .
Καποιο συγκεκριμενο site δεν ξέρω αν υπάρχει εγώ για παράδειγμα που θελω προετοιμασια για ημιμαραθώνιο πάτησα προγραμματα προπ. για ημιμαραθώνιο και διάλεξα αυτο που μου ταιριάζει.
quote:
Originally posted by KostasVer

Διαλλειματικα κομματια μεχρι ποσα m θεωρουνται;Υπαρχει καποιο σιτε-βιβλιο στο οποιο θα μπορουσα να κοιταξω ωστε να βγαλω καποιο προγραμμα;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  20:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι τέτοιο ξεκίνησα να κάνω αλλα μετα το 3ο 400αρι τα 2λεπτα μου φαινόντουσαν πολύ λιγα και όταν ξεκινούσα τρέξιμο πήγαινα σαν σταματημένος
quote:
Originally posted by tzatzikis90

αν δεν κάνω λάθος το μπακαλίστικο είναι να ξεκουράζεσαι το διπλάσιο διάστημα από την ώρα που βγάζεις το κομμάτι.. δηλαδή αν το βγάζεις σε 1 λεπτό ξεκουράζεσαι 2 και ούτω καθεξής..

στα περισσότερα έτοιμα προγράμματα αυτό εξαρτάται από τον αθλητή και την απόσταση των κομματιών της διαλειμματικής..

από την άλλη στα 400ρια συνήθως 1:30 διάλειμμα κάνουμε αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται για την περίπτωσή σου εφόσον τώρα ξεκίνησες διαλειμματικές..

ας βοηθήσει και κάποιος πιο έμπειρος αν θέλει..

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  21:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γι αυτό στο έγραψα.. εφόσον ξεκινάς τώρα διαλειμματικές, πιθανότατα τα 8-10 400ρια είναι πάρα πολλά για σένα.. μέχρι 6 το πολύ μπορώ να φανταστώ να βγαίνουν γι αρχή.. τα προγράμματα συνήθως προϋποθέτουν πως έχεις μια καλή βάση και κάνεις μικρότερες διαλειμματικές από πριν (πχ 3-4 400ρια ή 5-6 200ρια) ώστε να μη μπεις κατευθείαν στα βαθιά γιατί πέραν της κούρασης που είναι αυτονόητη όταν πρωτομπαίνεις σε κομμάτια, εγκυμονούν και τραυματισμοί!

ωστόσο επαναλαμβάνω είμαι σχετικά νέος δρομέας και με περίπου 2 χρόνια εμπειρία δεν ξέρω και πάρα πολλά ακόμα.. αν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  23:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο link θα βρεις το Κεφάλαιο της Διαλειμματικής Προπόνησης από το Daniel's Running Formula, στα ελληνικά, (σε δική μου μετάφραση). Είναι αρκετά εύληπτο και θα σου δώσει θεμελιώδεις γνώσεις τις οποίες εν καιρώ μπορείς να εμπλουτίσεις.

http://www.filedropper.com/drf-it

------------------
Διονύσης



Edited by - Skakinen on 25/08/2015 23:12:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  23:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δάσκαλεεεεεεεεεε....

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2015 :  23:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελπίζω να υπάρξουν κάποια ευήκοα ώτα...

Τώρα που το καλοσκέφτομαι, μου φαίνεται ότι εσύ είχες λουφάρει και δεν μετέφρασες τίποτα.
Κάνω λάθος;

------------------
Διονύσης



Edited by - Skakinen on 25/08/2015 23:29:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2015 :  09:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το διαλλειμα αναφερει ο Ντανιελς (απο το αρχειο που ανεβασε ο Skakinen)οτι πχ αμα κανεις κοματι 1.30' τοτε το διαλλειμα δεν θα πρεπει να ξεπερναει τον χρονο αυτο.Εγω συνηθως τρεχω χαλαρα (εως 2.30') μεσα στο ταρταν του γηπεδου για αποθεραπεια.Βλεπω καλυτερα αποτελεσματα οταν δεν εχω ξεκουραστει πληρως και ξεκιναω ενα νεο κοματι.(Σιγουρα βγαινει πιο δυσκολα αλλα τα αποτελεσματα θα φανουν σε εναν αγωνα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2015 :  09:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasVer

Για το διαλλειμα αναφερει ο Ντανιελς (απο το αρχειο που ανεβασε ο Skakinen)οτι πχ αμα κανεις κοματι 1.30' τοτε το διαλλειμα δεν θα πρεπει να ξεπερναει τον χρονο αυτο.Εγω συνηθως τρεχω χαλαρα (εως 2.30') μεσα στο ταρταν του γηπεδου για αποθεραπεια.Βλεπω καλυτερα αποτελεσματα οταν δεν εχω ξεκουραστει πληρως και ξεκιναω ενα νεο κοματι.(Σιγουρα βγαινει πιο δυσκολα αλλα τα αποτελεσματα θα φανουν σε εναν αγωνα)


Από τα λίγα που ξέρω, το διάλειμμα είναι 50-100% με την απόσταση ή το χρόνο του κομματιού που έκανες. Αν "ψοφάς" και θες μεγαλύτερο διάλειμμα τότε μάλλον πας γρήγορα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2015 :  10:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ στις διαλλειματικές πονάω.
Μέχρι να φτάσω στις μισές (πχ στην 3η-4ή αν έχω 6) αμφιβάλλω αν θα βγάλω όλα τα κομμάτια όπως πρέπει.
Κάπου μετά, ίσως είναι και ψυχολογικό βέβαια γιατί πλησιάζω στο τέλος, τα βγάζω.

Πάντως δεν πρέπει τόσο δυνατά, γιατί το ερέθισμα για προσαρμογές και βελτιώσεις έρχεται και χωρίς τόσο μεγάλο ζόρι, οπότε έτσι στην ουσία κάνεις κακό στις επόμενες προπονήσεις σου.
Κάθε φορά, αυτοπειθαρχώ, όλο και περισσότερο. Σε καμιά 10ριά χρόνια όπως πάω θα είμαι κομπλέ.

ΥΓ. φταίει το metal που ακούω όταν τρέχω και δίνει ρυθμό. :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2015 :  10:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ χοντρικά, η διάρκεια του διαλλείμματος εξαρτάται από το σκοπό της συγκεκριμένης άσκησης. Μου έχουν τύχει 10 * 800 με 45" διάλλειμμα και άλλες φορές 10 * 800 με 2'+ διάλλειμμα. Στο ίδιο πρόγραμμα προπόνησης, για τον ίδιο αγώνα στόχο, σε κοντινές εβδομάδες. Αλλού αποσκοπούσε η μία μέρα, αλλού η άλλη. Μη ρωτάτε παραπάνω, είναι από προπονητή. Φυσικά προσαρμοζόταν και το Pace των γρήγορων κομματιών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2015 :  10:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ στις διαλλειματικές πονάω.
Μέχρι να φτάσω στις μισές (πχ στην 3η-4ή αν έχω 6) αμφιβάλλω αν θα βγάλω όλα τα κομμάτια όπως πρέπει.
Κάπου μετά, ίσως είναι και ψυχολογικό βέβαια γιατί πλησιάζω στο τέλος, τα βγάζω.

Πάντως δεν πρέπει τόσο δυνατά, γιατί το ερέθισμα για προσαρμογές και βελτιώσεις έρχεται και χωρίς τόσο μεγάλο ζόρι, οπότε έτσι στην ουσία κάνεις κακό στις επόμενες προπονήσεις σου.
Κάθε φορά, αυτοπειθαρχώ, όλο και περισσότερο. Σε καμιά 10ριά χρόνια όπως πάω θα είμαι κομπλέ.

ΥΓ. φταίει το metal που ακούω όταν τρέχω και δίνει ρυθμό. :P



χαχαχαχαχαχαχα έχεις καιρό Γιώργο!

χρήσιμο το άρθρο του ντάνι προφανώς και δεν το είχα διαβάσει ποτέ μου.. μου έμειναν κυρίως αυτό για τον ίσο χρόνο (ή μικρότερο) διαλείμματος σε σχέση με το κομμάτι αλλά και το ότι μετά το 5λεπτο πιο πολύ κακό κάνεις παρά καλό.. τι μαθαίνει κανείς!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2015 :  11:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ξεπερνάς το 5λεπτο πας στα cruise intervals (μεγαλύτερη διάρκεια, μικρότερη ταχύτητα, μικρότερο διάλειμμα).
Βέβαια αν κάνεις 1600άρια (mile repeats) εμείς οι κοινοί θνητοί είναι λίγο χλωμό να τα βγάζουμε κάτω από 5 λεπτά (3:06/km).
Για αυτό πιθανότατα ο than είχε 800άρια με διαφορετικές ταχύτητες και χρόνο διαλείμματος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000