Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 λιγοτερα κιλά,,;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  21:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως δείτε αυτό.
https://www.youtube.com/watch?v=dON-fPp5Hy0
είναι εντελώς ανατρεπτικό, και λέέι ότι το ζωικό λίπος δεν είναι κακό.

Δεν θα έδινα σημασία αν ήταν ένα ακόμα από τα αιρετικά βίντεο στο ίντερνετ,
αλλά είναι από τον Tim Noakes (αυτά σκίζει στο ξεκίνημα, το βιβλίο του) που είναι (φαίνεται) σοβαρός γιατρός στον χώρο.
Ίσως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση (δλδ όλα ίσως χρειάζονται λίγο και με μέτρο)
Anyway.

https://isohunt.to/torrent_details/11912781/Cereal-Killers-Don-t-Fear-Fat-mp4
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  23:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

@big-blue

Δε φταίνε τα κρεατικά για την πάχυσαρκία, αλλά τα ψωμιά, το αλκοόλ, τα ζυμαρικά και διαφόρων ειδών τυροπιτοειδή που σαβουριάζει ο κόσμος αντί πρωινού. Οπότε, κρίμα να έχεις τύψεις χωρίς λόγο :)



Αν εξαιρέσεις το αλκοόλ, όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι το μενού μου. Και να προσθέσω τςιπς, πιτσίνια και δρακουλίνια. Αλλά ο θεός είναι πολύ καλός μαζί μου και είμαι αδύνατη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  00:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος, από άποψη θερμιδικης αξίας, για να παίρνουμε τους απαραίτητος υδρογονάνθρακες;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  00:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος, από άποψη θερμιδικης αξίας, για να παίρνουμε τους απαραίτητος υδρογονάνθρακες;



Να πίνουμε αμόλυβδη...
Τώρα για υδατάνθρακες δεν ξέρω...

too old to rock'n roll too young to die

Edited by - krevith on 03/09/2015 00:30:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  00:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  00:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αχαχαχαχαχαχαχα ρε το σατανά!!!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  01:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι ο Καημένος!
Το κινητό απλά πήρε μια πρωτοβουλία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  03:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Προφανώς και το ζωικό-κορεσμένο λίπος είναι απαραίτητο για τον ανθρώπινο οργανισμό αλλά σε ορισμένες ποσότητες, συχνότητες και πηγές. Σίγουρα υπάρχουν έρευνας και για διατροφές χωρίς κορεσμένο λίπος, οι λεγόμενες και χορτοφαγικές, αλλά δεν έχω θέση πάνω στο θέμα και προσωπικά δεν έχω πειστεί ακόμα ούτε για το πρακτικό ούτε για το θεωρητικό-ηθικό θέμα.

Θα ήθελα κάποια στιγμή να γράψω ένα νήμα παρουσιάζοντας τον εθνικό διατροφικό οδηγό, αλλά επειδή δεν τον έχω μελετήσει ακόμα εκτενώς και δε μπορώ να τον προτείνω αλλά και επειδή δε με βλέπω να τον τελειώνω σύντομα, απλά σας παραπέμπω και στο μέλλον ίσως επανέλθω με παρατηρήσεις-απορίες επί του οδηγού. Νομίζω πάντως πως του αξίζει μια μελέτη. Εμένα ως μπούσουλα με έχει βοηθήσει αρκετά εως σήμερα.

Για ενήλικες: http://www.diatrofikoiodigoi.gr/?Page=entypo-yliko-enilikes

Λίγο παραπέρα έχει για παιδιά, βρέφη, εγκύους, θηλάζουσες και άτομα άνω των 65 ετών.

«Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Εθνικοί Διατροφικοί Οδηγοί (Ελλάδα, 2014) περιλαμβάνουν τις πλέον πρόσφατες διατροφικές συστάσεις μέχρι αυτή τη στιγμή. Όσον αφορά συστάσεις άλλων χωρών, οι πιο πρόσφατες μέχρι σήμερα, είναι οι συστάσεις της Αυστραλίας (Australian Dietary Guidelines, 2013) και των Σκανδιναβικών Χωρών (Nordic Nutrition Recommendations, 2012), ενώ το φθινόπωρο του 2015 αναμένονται οι νεότερες διατροφικές συστάσεις των ΗΠΑ (Dietary Guidelines for Americans (8η έκδοση), οι οποίες θα ανανεώσουν τις υπάρχουσες συστάσεις που δημοσιεύτηκαν το 2010.» http://www.prolepsis.gr/new/gr/Projects/38/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%95%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%87%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD.html

Edited by - P.D.etl on 03/09/2015 03:49:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  11:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

@n1kcha πού τα διαβάζεις αυτά που λες για το λίπος; Δε στέκουν.



Kαλημέρα Bloom.
Υπάρχουν πολλοί επιστήμονες παγκόσμιας φήμης που υποστηρίζουν αυτή την θεωρία. Αναφέρω ενδεικτικά:

Tim Noakes
Stephen Phinney
Jeff Volek
Eric Westman
William Davis
David Perlmutter
Peter Attia
Phil Maffetone

Η θεωρία δεν είναι καινούρια. Έχει ξαναέρθει δυναμικά όμως στην επιφάνεια τα τελευταία χρόνια.
Από την δεκαετία του 1920 στο john hopkins χρησιμοποίησαν αυτή την διατροφή για να αντιμετωπίσουν με επιτυχία την παιδική επιληψία.
Σήμερα επιστήμονες πειραματίζονται με την χρήση της ίδιας διατροφής -με πολλές φορές θετικά αποτελέσματα- στην διαχείριση σοβαρών ασθενειών όπως ο καρκίνος, το αλτσχαιμερ,διαβήτης,διαβητική νεφρική ανεπάρκεια και άλλες.

To 2014 για πρώτη φορά στην ιστορία σε μελέτη 10 ατομων (UCLA -πανεπιστήμιο Καλιφόρνια) κατάφεραν αντιστρέψουν την απώλεια μνήμης σε ασθενείς με αλτσχαιμερ. Η διατροφή αυτή ήταν ένα από τα 36 θεραπευτικά μέτρα που χρησιμοποιήθηκαν.
http://abc7news.com/health/non-drug-treatment-may-reverse-alzheimers/336963/

Όρεξη αν έχεις υπάρχουν πολλές πηγές πληροφόρησης από βιβλία,μελέτες,συνέδρια,ταινίες κτλ.


Στην πράξη είναι εύκολο να εφαρμοστεί αν ξεπεράσεις τις προκαταλήψεις και κάνεις μια σχετική προετοιμασία. Όταν λέμε 70% λίπος δεν εννοούμαι οτι προέρχεται όλο από μαγειρικό λίπος. Πολλά τρόφιμα περιέχουν σημαντική ποσότητα λίπους πχ αβοκάντο,ξηροί,κρέας,τυριά,ξηροί καρποί έτσι μπορούμε εύκολα να φθάσουμε στο 70-80%.
Εγώ την εφαρμόζω 2 χρόνια και νιώθω τέλεια, έχω απαλλαγεί από την κοιλιά που είχα ενώ οι πρόσφατες αιματολογικές εξετάσεις είναι οι καλύτερες που έχω κάνει ποτέ (διατηρω αρχείο που πάει 15 χρόνια πίσω)






Edited by - n1kcha on 03/09/2015 13:18:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  12:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by Bloom

@big-blue

Δε φταίνε τα κρεατικά για την πάχυσαρκία, αλλά τα ψωμιά, το αλκοόλ, τα ζυμαρικά και διαφόρων ειδών τυροπιτοειδή που σαβουριάζει ο κόσμος αντί πρωινού. Οπότε, κρίμα να έχεις τύψεις χωρίς λόγο :)



Αν εξαιρέσεις το αλκοόλ, όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι το μενού μου. Και να προσθέσω τςιπς, πιτσίνια και δρακουλίνια. Αλλά ο θεός είναι πολύ καλός μαζί μου και είμαι αδύνατη.


έχεις δίκιο.

Όπως αναφέρει ο Tim Noakes όλα αυτά είναι παχυντικά με την προυπόθεση οτι έχεις μια κατάσταση που ονομάζεται αντίσταση στην ινσουλίνη (IR). Μεγάλο μέρος του πληθυσμού έχει αντίσταση στην ινσουλίνη (ισως και 70%). Αυτοί που δεν έχουν όντως δεν επηρεάζονται και δεν βάζουν κιλά.
Το οτι κάποιος δεν έχει IR δεν σημαίνει ότι στο μέλλον δεν μπορεί να αναπτύξει. Ένας τρόπος για να μην περιέλθεις ποτέ σε IR είναι να αποφεύγεις αυτά που τρώς.

Συμπτώματα IR ή Carbohydrate intolerance:


Carbohydrate Intolerance Health Survey. (Some Common Signs and Symptoms):

Poor concentration or sleepiness after meals.
Increased intestinal gas or bloating after meals.
Frequently hungry.
Increasing abdominal fat or facial fat (especially cheeks).
Frequently fatigued or low energy.
Insomnia or sleep apnea.
Waist size increasing with age.
Fingers swollen/feeling “tight” after exercise.
Personal or family history of diabetes, kidney or gall stones, gout, high blood pressure, high cholesterol/low HDL, high triglycerides, heart disease, stroke, breast cancer.

Low meat, fish or egg intake.
Frequent cravings for sweets or caffeine.
Polycystic ovary (ovarian cysts) for women.

http://philmaffetone.com/2-week-test/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl

Αν ακολουθούσα αυτές τις συμβουλές σε μισό μήνα ή/και πολύ λιγότερο θα έφτανα πάλι με τριγλυκερίδια πάνω από 500 και πάγκρεας νεκρωμένο. Το ίδιο φυσικά θα ίσχυε και για κάποιον που δεν έχει δυσλιπιδαιμία' θα την αποκτούσε συντομότατα.


Δεν ισχύει.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει: πριν 2 χρόνια σταθερά tg >150. Τώρα με την υψηλη κατανάλωση λίπους σταθερά tg<50.
Αυτό το συμπέρασμα έχει δειχθεί και σε κλινικές μελέτες και δεν αποτελεί μόνο προσωπική εμπειρία.
Συμπερασματικά υψηλά τριγλυκερίδια δείχνουν υψηλή κατανάλωση υδατανθράκων.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by n1kcha

[quote]Originally posted by P.D.etl

Αν ακολουθούσα αυτές τις συμβουλές σε μισό μήνα ή/και πολύ λιγότερο θα έφτανα πάλι με τριγλυκερίδια πάνω από 500 και πάγκρεας νεκρωμένο. Το ίδιο φυσικά θα ίσχυε και για κάποιον που δεν έχει δυσλιπιδαιμία' θα την αποκτούσε συντομότατα.


Δεν ισχύει.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει: πριν 2 χρόνια σταθερά tg >150. Τώρα με την υψηλη κατανάλωση λίπους σταθερά tg<50.
Αυτό το συμπέρασμα έχει δειχθεί και σε κλινικές μελέτες και δεν αποτελεί μόνο προσωπική εμπειρία.
Συμπερασματικά υψηλά τριγλυκερίδια δείχνουν υψηλή κατανάλωση υδατανθράκων.


btw
το πάγκρεας εξουθενώνεται όταν αναγκάζεται να παράγει τεράστιες ποσότητες ινσουλίνης. Η ινσουλίνη εκκρίνεται σε μεγάλες ποσότητες όταν τρώμε κυρίως υδατάνθρακες. Με τα χρόνια και την διαρκή ζήτηση σε ινσουλίνη το παγκρεας τα φτύνει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή μιλάμε για πλήρης ανατροπή της διατροφικής πυραμίδας και όλων των θεωριών που έχουν βασιστεί σε πειράματα, στατιστικές κα. Τόσο μεγάλες αλλαγές προς την κατεύθυνση της καλυτέρευσης της υγείας ισχυρίζεται και η χορτοφαγική κοινότητα (αντιδιαμετρικά αντίθετη με αυτήν που προτείνεις) την οποία έχω περισσότερους λόγους να τη θεωρώ πιο λογική. Ειδικά για κάποιο διάστημα αν εφαρμοστεί ορθά η χορτοφαγική διατροφή μπορεί να επιφέρει άμεσα θετικά αποτελέσματα στις αιματολογικές εξετάσεις.

Με έχεις μπερδέψει. Λες 70-80% λίπος (ζωικού ή φυτικού δεν έχει σημασία λες) και τώρα λες για αβοκάντο κτλ. Τελικά έχει σημασία να είναι ζωικό ή φυτικό; Ποια ακριβώς είναι η διατροφή που εφαρμόζεις 2 χρόνια τώρα και αν θες παρουσίασε τους επίμαχους δείκτες (κακή χοληστερόλη, καλή, αιματοκρίτη, τριγλυκερίδια, τρανσαμινάσες) των τελευταίων 5 ετών, από το 15ετες αρχείο σου.

Αγαπητέ είχα τριγλυκερίδια 680(14 ώρες νηστεία)-1300(10 ώρες νηστεία) // χοληστερίνη 280 και κατάφερα σε 3 μήνες να τα ρίξω στο 60 και 160 αντίστοιχα με υγιεινή διατροφή.

Ο Tim Noakes κάτι διάβασα τελευταία που ισχυρίζεται μαζί με άλλους δύο επιστήμονες ότι δεν είναι απαραίτητη η φυσική άσκηση. Ξέρω επίσης ότι τα Mc Donalds και άλλες πολλές εταιρείες εστίασης, αν μπορούσαν θα έδιναν μαζί με τα γεύματά τους και στατίνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by n1kcha

Εγώ την εφαρμόζω 2 χρόνια και νιώθω τέλεια, έχω απαλλαγεί από την κοιλιά που είχα ενώ οι πρόσφατες αιματολογικές εξετάσεις είναι οι καλύτερες που έχω κάνει ποτέ (διατηρω αρχείο που πάει 15 χρόνια πίσω)




Για κάνε μια συνοπτική περιγραφή του τι τρως, please.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  13:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα υψηλά τριγλυκερίδια ανάλογα τον εκάστοτε οργανισμό δείχνουν πολλά. Δείχνουν καταρχάς βάρος πέραν του φυσιολογικού. Δείχνουν μειωμένη σωματική άσκηση άρα και μειωμένο μεταβολισμό λιπιδίων. Δείχνουν όπως λες μεγάλη κατανάλωση υδατανθράκων αλλά δείχνουν και μεγάλη κατανάλωση κορεσμένου (άρα ζωικού) λίπους. Όταν είναι πάνω από 500 κινδυνεύει ο οργανισμός άμεσα με κίρρωση του παγκρέατος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000