Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Νυχτερινός ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 19

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  10:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα !!
Αν μπεις στα αποτελέσματα
https://results.chronotrack.com/event/results/event/event-16822 και διαλέξεις το όνομα σου θα σου εμφανίσει αναλυτικά τα περάσματα και ο χρόνος που αναγράφει στο τελικό πέρασμα είναι ο καθαρός, δες το !!!
quote:
Originally posted by iguana

Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όλους.Είχα και εγω απορία αν παιχτηκε κατι με την διαδρομη για το 310 μετρησε 20,78 που ειναι περιεργο γιατι πάντα μετράει λιγο παραπάνω από την επίσημη απόσταση που ειναι και λογικό.Άρα ίσως κάτι να είχε όντως , βάλε και συννεφο και βροχή κάπου χάθηκε λίγο Προσωπικά έκανα 1.39.42 και είμαι πολύ χαρουμενος γιατι ειμαι 16 λεπτά ποιο κάτω από πέρσι! Στα επίσημα ειμαι στο 1.41.52 ενω για κάποιο λόγο φέτος δεν γράφουν καθόλου τον καθαρό χρόνο ,κρίμα γιατί κάποιοι στην ουρά μπορεί να ξεκίνησαν και 5 λεπτα μετά..Πάντως μοναδική εμπειρία ο αγώνας σε τέτοια βροχή! Καλή αποκατάσταση και καλό στέγνωμα σε όλους!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  10:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο αν έχεις φύλο των Κώστα Γκελαούζο στο FB έχει αναρτημένη φωτογραφεία από το Polar του https://www.facebook.com/costas.gks?fref=ts!!!
Τόσο για την μέτρηση με το GPS ποτέ δεν είναι ακριβή !!! έχω τρέξει μια διαδρομή πολλές φορές σε προπόνηση και πάντα έχω διαφορετική μέτρηση μέχρι και 100μ γιατί παρεμβάλλονται δεντροστοιχίες. ακόμα φυσικό ήταν να μην ήταν ακριβή η μέτρηση γιατί μπροστά και κοντά από προξενεία (Γερμανίας στην Μ.Αλεξάνδρου) η μετρήσεις παρεμβάλλονται για λόγους ασφαλείας!!! και από εκεί περάσαμε τέσσερις φορές πήγαινε έλα, θα μου πεις τότε του κώστα πως μέτρησε σωστά; να σου πως δεν ξέρω !!
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Aκούγεται οτι η διαδρομή ήταν μικρότερη του ημιμαραθωνίου..δλδ ότι κάνανε αλλαγές στη διαδρομή μετά τη μέτρηση.
Αν Garmin έδειξε κάτω από 21.1 ναι ήταν μικρότερη,όλα τα garmin μετράνε περισσότερο,ενώ τα suunto λιγότερο.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

captain556
Forum-Runner

132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  11:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμενα μου έγραψε 20.950 το gps.
Υποψιάζομαι οτι πιθανών κόβαμε δρόμο ολοι λογο των λιμνών απο την βροχή.
Ενα σημείο που θυμαμαι λιγο πριν το 9 στο 3ο σπλιτ που στρίβουμε προς το δρόμο προς λεωφόρο νίκης ,είχε μια τεράστια λίμνη εκει και ολοι ανεβεναμε πανω στο πεζοδρόμιο.
Αλλα εφόσον εχει διεθνής πιστοποίηση ο αγώνας πρεπει όντως να ειναι 21.1

Παντος ωραια εμπειρία στη βροχή ,στη προπόνηση μπορει να ειναι χαλια αλλα σε αγώνες ειναι σουπερ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  11:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητηρια σε ολους οσους ετρεξαν κ ευχαριστηθηκαν τον αγωνα.θελω να πω ενα ευχαριστω στα παιδια που `γνωρισα`κ πηγαιναμε παρεα, την 4 αδα απο Ξανθη και καπου στο 15 εφυγα απο την παρεα τους αν το διαβασει καποιος ας μου στειλει γιατι δεν τους γνωρισα.1:31:39 το καθαρο νομιζω οτι το χω το 1:29:59 ειδωμεν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yiannis444
Advanced Forum-Runner

Greece
282 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  13:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατεβηκα να τρέξω για τη φάση...διχως προετοιμασια , διχως προσδοκίες , ταπεινός ...τελικα εκανα pb 1:26:42 net...πάντως η διαδρομη μου φάνηκε μικροτερη...οπως και να έχει τον ευχαριστηθηκα τον αγώνα...σε κανενα σημειο δεν δεχτηκα εντολες απο το μυαλο μου του τυπου ''πηγαινε πιο αργα , δε θ' αντεξεις το ρυθμο κοκ''...κι οσο περνουσε η ωρα τοσο καλυτερα ενιωθα...υγεια να 'χουμε να τρέχουμε , να το ευχαριστιομαστε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  14:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαδρομή είναι μετρημένη επίσημα και μάλιστα προσφάτως.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  14:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαδρομή είναι μετρημένη επίσημα και μάλιστα προσφάτως.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsimp
Forum-Runner

Greece


52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  14:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit gtsimp Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ωραίος ο αγώνας, ακόμα και με τη βροχή ήταν πολύ καλή εμπειρία... Μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα παπούτσια μου ήταν πιο μούσκεμα/βαριά κι απ' το Wave Running :) Και μένα μικρότερη απόσταση έβγαλε το gps αλλά δεν ανησυχώ, είναι σίγουρα μετρημένη και πιστοποιημένη για 21,1χλμ. Απλά δεν τρέξαμε εμείς ότι ακριβώς μέτρησαν αυτοί, βάλε και λίγο τις άσχημες συνθήκες και τα κτίρια που επηρεάζουν την ήδη χαμηλή χωρική ακρίβεια ενός gps χειρός (5-15 μέτρα) ...κάπως έτσι βγήκε το αποτέλεσμα των ρολογιών μας... προς θέου μη τα πετάξετε μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους, αλλά μη βασίζεστε πάντα στις τελικές ενδείξεις τους καθώς μπορούν να παρουσιάζουν κάθε φορά και διαφορετική (για τις ίδιες διαδρομές)... Προσωπικά πήγα για βόλτα με μια προπόνηση όλη την εβδομάδα με σκοπό έναν 'τουριστικό' ημιμαραθώνιο περίπου στις 2 ώρες (πρώην pb 1.50 περίπου) αλλά κατέληξα να κυνηγάω έναν elite λαγό του 1.40 ...κατα κόσμον γνωστός σαν Tzatzikis :D Τελικά, το ρολόι μου σταμάτησε στο 1.41 και είμαι κατενθουσιασμένος κι ας περπατάω με το ζόρι σήμερα... :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thessalonikios
Newbie Forum Runner

34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  15:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1) τα αποτελεσματα δεν ειναι ακομα επισημα. http://www.thessalonikihalfmarathon.org/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=729&lang=el
2) οι συμμετοχες ηταν 21.132 (4.205 εγγεγραμμένοι στον Ημιμαραθώνιο και 16.927 στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μ.), και φαινεται οτι τερματισαν 3.060 στον ημιμ/νιο και 9.229 στα 5 χλμ. Προφανως πολλα ατομα δε κατεβηκαν λογω βροχης, ιδιαιτερα στα 5χλμ που κατεβαινουν οι περισσοτεροι για περπατημα/χαβαλε.
3) Υποθετω οτι λογω βροχης υπηρχαν και τα προβληματα. Πολλοι λενε για ελλειψη ατομων στους σταθμους, δεν υπηρχαν τουαλετες, δε δοθηκαν μπανανες κλπ. Αυτα αφορουν ιδιαιτερα τον ημιμ/νιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  16:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωριζει καποιος ακριβώς τα μέτρα που βρίσκετε το κάθε split ???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

izz
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  18:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα έγραψε 20,69χλμ
Garmin 225
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

McManaman
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  18:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολλα πολλα συγχαρητηρια σ αυτους τους ηρωες τους εθελοντες !!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!
ο αγωνας παρα τις αντιξοες συνθηκες ηταν γρηγορος
η ασφαλτος δεν γλιστρουσε απλα επρεπε να αποφευγεις τα λιμναζοντα νερα
σιγουρα οι αναστροφες πολυ δυσκολες μεσα στην βροχη ιδιαιτερα αυτη του λιμανιου που
υπηρχε ολοκληρη γουρνα
τα split συμφωνα με το pace που δινουν πρεπει να ειναι 4-9-11-14.3-19.3-21.1
δυστυχως ομως απο τον αγωνα ελειπαν 400 με 500 μετρα
κριμα για τετοιο αγωνα
καλη συνεχεια ευχομαι


;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  18:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από μένα συντρέχτες!! Μόλις γυρισα από Θεσσαλονίκη και όχι δεν κρύφτηκα, εδώ ειμαι!!! Ο αγώνας χθες μου βγήκε στο 1:35:37 και δεν είμαι 100% ικανοποιημένος. Μπορούσα κάτι παραπάνω και οι συνθήκες νομίζω οτι δεν ήταν ο βασικός παραγοντας που δεν έκανα αυτό που ήθελα. Έκανα τρομερό λάθος καθώς άργησα σε τουαλετα διπλανού μαγαζιού λόγω ουράς και βρέθηκα σχεδον από τους τελευταιους στην εκκινηση. Κάποτε θα το πλήρωνα αυτό το οτι θελω πάντα τελευταία στιγμη να πάω τουαλέτα. Το αποτελεσμα ήταν να εκνευριστω, να σκουντηχτώ και να σκουντήξω και να περπατήσω και γενικα να πηγαίνω εως το μακεδονια παλλας σαν να μην πω τι. Προσπαθούσα σε όλο τον αγώνα να καλύψω αυτά που δεν καλυπτονται και λόγω βροχής και λιμνων ημουν συνέχεια στο ζιγκ ζαγκ. Ας μην γκρινιάξω αλλο, μου μένει η εμπειρία βροχερού αγώνα, πολλών συμμετοχών και πως πρέπει οταν τα πραγματα στραβώνουν να παραμένω συγκεντρωμένος, ψύχραιμος και να μην με πιάνει πανικός.(https://connect.garmin.com/modern/activity/924845878)
Ελπίζω η επομενη απόπειρα στην Ξάνθη να έχουμε ενα νορμαλ αγώνα με νορμαλ καιρο, χωρίς +- στην αποσταση και να μπορέσω να μετρηθώ και δω τι μπορω να κάνω. Μπορεί και το 1'35 να είναι το ταβάνι μου αλλα να κάνω έναν αγώνα νορμαλ χωρις κάτι να πάει στραβα. Πραγματικά συγχαρητήρια σε όλους που συμμετείχαν και απ'οτι βλέπω όλοι πέτυχαν τους στόχους τους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  18:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαδρομή ήταν μικρότερη από 21,1 km περίπου κατά 400 m. Απορώ πως έγινε η πιστοποίησή της ( προφανώς δουλειά βιαστική). Το σύστημα σε πολλούς δρομείς, όπως και σε εμένα, δεν έβγαλε τελικό αποτέλεσμα και κατάταξη, γράφωντας μεικτό χρόνο στ split 3, όταν περνούσε για 3 φορά από το χαλί τερματισμού του Λευκού Πύργου. Εντελώς μπάχαλο δλδ. Ο αγώνας διασώθηκε από τις φιλότιμες προσπάθειες των εθελοντών μέσα στη βροχή. Στον τερματισμό, ενώ είχαν δει από καιρό την πρόγνωση, άφησαν τον ιματισμό μας ακάλυπτο την ώρα που έβρεχε. Όταν πήγαμε να πάρουμε τα υποτίθεται στεγνά ρούχα για να ζεσταθούμε, αυτά ήταν βρεγμένα, τουλάχιστον τα πάνω - πάνω της σακούλας. Η βαθμολογία μου για τη διοργάνωση είναι κάτω από το μέτριο, δεδομένου και του κόστους συμμετοχής. Όσοι έκαναν ατομικά ρεκόρ σε ημι και είναι πολλοί αυτοί, να ξέρουν ότι ουσιαστικά δεν υφίστανται, λόγω της λάθους απόστασης. Δεν ξερω αν οι διοργανωτές θα έχουν το θάρρος να αποδεχθούν το λάθος τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  19:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Το παπάκι πάει στην Ποταμιά (κυριολεκτικά όμως!) και με τέτοιες συνθήκες το 1.40.40 θεωρώ πως είναι ονειρικό! Σας ευχαριστούμε όλους για τις ευχές, περισσότερα αργότερα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.


Συγχαρητήρια μικρέ
την άνοιξη στην ίδια πόλη εαν έχεις χρόνο μετά τις γιορτές βάλε στόχο
για 03:29, αυτό λέει ο χρόνος σου
απλά μην κάνεις ομως αγώνες βουνού την περίοδο εκείνη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 19 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000