Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Νυχτερινός ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 19

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  19:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Η διαδρομή είναι μετρημένη επίσημα και μάλιστα προσφάτως.


"My sport is your sport's punishment"


Νίκο λείπανε πολλά μέτρα,κοντά στα 500.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 11/10/2015 19:17:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  19:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήθελα να το ρωτήσω, παιδιά είδα σε όλους απίστευτα ατομικά ρεκόρ, τόσο κόσμο να κόβει 2-3 λεπτά σε ημιμαραθώνιο δεν έχω ξαναδεί.

Παιδιά, είμαι αυστηρός με την απόσταση, ειδικά όταν ένας αγώνας είναι "προδιαγραφών"
Βάζει λάθος θεμέλια σε πολύ κόσμο για πολύ καιρό.

Πάντα αν είναι έτσι. (και ισχύει το γνωστό αν τα ρολόγια μετράνε πχ, 21.000, λείπουν και καμιά 300ριά μέτρα που έχουν προστεθεί από τα GpS.

Το πιο καλό που μπορούμε να κάνουμε, χωρίς να τρέξουμε την διαδρομή με τροχό, είναι να το "ζωγραφίσουμε" στο google earth. Όποιος έχει όρεξη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

2mints
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  19:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φωτογραφίες που τράβηξε φίλος, εδώ:
https://www.facebook.com/vourkos/media_set?set=a.10153191788231453&type=3
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  20:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με μια γρήγορη μέτρηση που έκανα, βάσει αυτού του garmin του φίλου που είδα στην προηγούμενη σελίδα,
https://connect.garmin.com/modern/activity/924845878

Βλέπω ότι μπορεί να λείπουν περίπου 400μέτρα ίσως και οριακά επιπλέον(σόρρυ παιδιά).
Αν κάνω λάθος μπορεί, βρείτε το όμως. !


Εδώ βλέπετε τον ένα κύκλο, οπότε το κάνετε επί 2, και προσθέτετε και τα τελευταία εξτρά 900 μέτρα. Άρα έχουμε (9.900*2)+900 χοντρικά= 20.700
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thessalonikios
Newbie Forum Runner

34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  21:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by 2mints

Φωτογραφίες που τράβηξε φίλος, εδώ:
https://www.facebook.com/vourkos/media_set?set=a.10153191788231453&type=3


ναι! ο φωτογραφος που χαιρετισα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2015 :  22:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους. Όπως είπε κάποιος πιο πάνω, είχαμε τρομερά ατομικά ρεκόρ σχεδόν σε όλους και όλοι ήταν ευχαριστημένοι από το χρόνο τους, επίσης όλα τα GPS μέτρησαν από 20,6 μέχρι 20,8 χλμ. Συμπεραίνω λοιπόν ότι ναι, ήταν μικρότερη η διαδρομή. Είναι σαν να έδωσε ο διαιτητής ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ μας και να κάνουμε ότι δεν το είδαμε, από μέσα μας ξέρουμε ότι δεν είμαστε και για τέτοιο χρόνο αλλά όταν το δούμε γραμμένο μας αρέσει.
Και εγώ δεν κάνω εξαίρεση, το Garmin μου μέτρησε 20,650 και έκανα τον απίστευτο καθαρό χρόνο 1:31:50, που είναι 4 λεπτά κάτω από την περσινή μου επίδοση, αν πούμε ότι μου έλειπαν 500 μέτρα και στο τέλος πήγαινα καλπάζοντας με ρυθμό 4:10, θα προσθέσω άλλα 2 λεπτά για να καταλάβω που βρίσκομαι. Και πάλι είμαι πολύ ευχαριστημένος, έκανα το ίδιο λάθος με τον Jeremy, πήγα τελευταία στιγμή τουαλέτα και όταν επέστρεψα έπρεπε να στηθώ πολύ πίσω, αλλά πήγα πολύ συντηρητικά το πρώτο χιλιόμετρο και μετά άρχισα να πιάνω το ρυθμό μου. Κοιτούσα μόνο την καρδιακή συχνότητα και ήθελα στο πρώτο μισό να την κρατήσω στα 155-157 και πήρα από πίσω ένα ζευγάρι δρομέων που πήγαιναν πολύ σταθερά περίπου στο 4:30. Μετά άνοιξα λίγο το ρυθμό αλλά το πιο ουσιαστικό βήμα ήταν όταν κάποιος με πέρασε σα σταματημένο και αποφάσισα να τον φτάσω και να κουμπώσω πάνω του και με έβγαλε μέχρι το τέλος τρένο. Τον ευχαρίστησα στο τέλος.
Το καλύτερο είναι ότι ακολούθησα το σχέδιο μου και δεν παρασύρθηκα στην αρχή, αλλά και στο τέλος είχα πολλές δυνάμεις και τερμάτισα σαν άνθρωπος. Μου αρέσει να τρέχω σε βροχή και σε δύσκολες συνθήκες, με κάνει να νιώθω ήρωας χαχα.
Υ.Γ. είχα σκοπό να δώσω ρυθμό στη σύζυγο για το 5ρι για να κάνει κάτω από 25 λεπτά, αλλά μόλις ξεκινήσαμε κατάλαβα ότι υπερεκτίμησα τις δυνατότητες μου, δεν μπορούσα να την ακολουθήσω και με πονούσε και μια πληγή που απέκτησα στο δάχτυλο λόγω βρεγμένων υποδημάτων και κάλτσας.
Συγχαρητήρια σε όλους, ετοιμαζόμαστε για τον επόμενο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2015 :  00:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by echetlos

Η διαδρομή είναι μετρημένη επίσημα και μάλιστα προσφάτως.


"My sport is your sport's punishment"


Νίκο λείπανε πολλά μέτρα,κοντά στα 500.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Απλά το ανέφερα, Νικόλα.
Για να το λένε όλοι, σίγουρα κάτι έχει πάει στραβά...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2015 :  00:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να ενισχύσω την άποψη μου οτι η διαδρομή ειναι μικρότερη (400-450 μέτρα υπολογίζω ) θελω να πω οτι μέχρι τηνμοναδικη στιγμή που είδα χιλιομετρική ένδειξη στο 15 χιλιόμετρο πηγαίναμε σωστά .Στο σημείο εκείνο εκανα πρόχειρους υπολογισμούς για τον τελικό χρόνο σύμφωνα με το ρυθμό μου και τελικα τερμάτισα δυο λεπτα πιο γρήγορα . Επιπροσθέτως αν παρατηρήσετε ολοι οι αθλητές εχουν το μέσο όρο του ρυθμού τους στο τέταρτο split πιο γρήγορο .
Ακόμα και αν πολλαπλασιάσουμε το τελικό pace με το 21.1 απλα ..δεν βγαίνει .,
Το τελευταίο επιχείρημα ειναι οτι μου φαίνεται απιθανο κάτω απο αυτές τις συνθήκες να καναμε ολοι ατομικά ρεκόρ . Ολοι όμως ... Εκτος απ τον jeremialfisti!!!
Για την ιστορια ατομικός χρονος 1.33.57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2015 :  00:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ρολόι που έχω (Nike+) σε όλες τις προπονήσεις μου ως τώρα δε χάνει μέτρο. Αυτό λοιπόν έβγαλε τη διαδρομή 20.72! Πιθανότατα είναι τόσο.. Προσωπικά προσθέτω άλλο 1:50 που αναλογεί στο μέσο ρυθμό μου και το βγάζω 1:42:30 καθαρό τελικό χρόνο! Πάλι 10 λεπτά κάτω απ το ρεκόρ μου είμαι χαχα!

@zoro σ ευχαριστώ Γιώργο! Μετά τον ημι την Ξάνθης και αναλόγως το αποτέλεσμα θα ξέρουμε το στόχο μου για τον Απρίλιο. Στο περίπου τουλάχιστον!

Δεν έχω πρόσβαση σε pc και δεν μπορώ να γράψω εμπειρίες..μάλλον όταν θα έχω πρόσβαση θα έχω ξενερώσει τη ζωή μου και δε θα γράψω σχεδόν τίποτα.. Γράψτε λοιπόν εσείς που μπορείτε!

Συγχαρητήρια σε όλες-όλους σας για τις επιδόσεις σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 12/10/2015 11:07:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chrisliolios
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2015 :  13:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με τα μέτρα και διαβάζοντας τα παραπάνω και εμένα τώρα μου μπήκε η αμφιβολία. Πέρυσι στον 3ο Θεσσαλονίκης το gps έγραψε 21.26 και στης Ξάνθης έγραψε 21,31. Τώρα στον 4ο Θεσσαλονίκης έγραψε 20,89 δηλαδή 400 μέτρα λιγότερο, το οποίο μπορεί να δικαιολογηθεί μόνο ότι οι καιρικές συνθήκες ήταν δυσμενείς και το gps έκανε μεγαλύτερα κενά μεταξύ των σημείων (dots) Ή ότι έγινε λάθος στα πραγματικά μέτρα. Κατα τα άλλα έκανα και εγώ αναπάντεχα χαμηλότερο χρόνο από αυτόν που πίστευα ότι θα μπορούσα ποτέ να κάνω.Και εγώ είμαι ευχαριστημένος ακόμη και αν μου προσθέσω άλλο ένα 1,5 λεπτό. Πάλι pb θα έχω.

Προσοχή!το τρέξιμο είναι μεταδοτικό

Edited by - chrisliolios on 12/10/2015 14:33:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2015 :  14:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...μετά το "πιο γρήγορο 10άρι στην Αθήνα", έχουμε τώρα και τον "πιο γρήγορο Ημί στην Ελλάδα"

Συγχαρητήρια σε όλους για τον αγώνα τους και καλή ξεκούραση τώρα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2015 :  22:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τουαλέτες υπήρχαν μπόλικες !!!! μετά τον τερματισμό δεξιά κατά μήκος του πεζοδρομίου !!! χώρια υπήρχαν και οι στάνταρ του δήμου !!!
τελικά υπήρχε και τζελάκι στο 10χιλ και οι εθελοντές στα σταντ ήταν αρκετοί !!! μπανάνες υπήρχαν και μάλιστα τις έκοβαν στη μέση για να μην υπάρξει τυχόν έλλειψη, καθώς αναψυκτικά και κρύο τσάι χορηγού, ακόμα μπάρες πάλι χορηγού όσοι τερμάτιζαν τα έπαιρναν δυο δυο !!!

Η μόνη κακή εικόνα οι σακούλες του ιματισμού ήταν εκτεθειμένες στην βροχή.
quote:
Originally posted by Thessalonikios

1) τα αποτελεσματα δεν ειναι ακομα επισημα. http://www.thessalonikihalfmarathon.org/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=729&lang=el
2) οι συμμετοχες ηταν 21.132 (4.205 εγγεγραμμένοι στον Ημιμαραθώνιο και 16.927 στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μ.), και φαινεται οτι τερματισαν 3.060 στον ημιμ/νιο και 9.229 στα 5 χλμ. Προφανως πολλα ατομα δε κατεβηκαν λογω βροχης, ιδιαιτερα στα 5χλμ που κατεβαινουν οι περισσοτεροι για περπατημα/χαβαλε.
3) Υποθετω οτι λογω βροχης υπηρχαν και τα προβληματα. Πολλοι λενε για ελλειψη ατομων στους σταθμους, δεν υπηρχαν τουαλετες, δε δοθηκαν μπανανες κλπ. Αυτα αφορουν ιδιαιτερα τον ημιμ/νιο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SakisZ
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2015 :  09:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην αναστροφή στα δικαστήρια εκτός απο μπουκαλακια με νερό δίναν και σε ποτηράκια κάτι άλλο.. τι ηταν????
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chrisliolios
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2015 :  09:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SakisZ

Στην αναστροφή στα δικαστήρια εκτός απο μπουκαλακια με νερό δίναν και σε ποτηράκια κάτι άλλο.. τι ηταν????


ήταν ισοτονικό. Είχε σε 2 στεκ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2015 :  10:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μόνο σημείο που μπορεί-ίσως να έκαναν λάθος και να βγαίνει στα GPS λιγότερα τα μέτρα , να ήταν στην αναστροφή της Μεγάλου Αλεξάνδρου !!!
Αλλά επαναλαμβάνω η καλύτερη μέτρηση γίνεται με τον ειδικό τροχό ανά χιλιόμετρο στα οποία τοποθετούνται καρφιά στο οδόστρωμα για να γίνεται η αναγνώριση των χιλιομέτρων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 19 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000