Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Νυχτερινός ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 19

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  09:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο ΣΕΓΑΣ ξαφνικά ξύπνησε μόλις είδε να υπάρχει χρήμα και θέλει να γεμίσει τα ταμία του !!! για να συνεχίσουν να υπάρχουν υπάλληλοι που κάνουν τον τουρίστα τις καθημερινές ημέρες και της ημέρες των αγώνων κάνουν ότι είναι πνιγμένοι στην δουλεία !! και ότι τα υπερωριακά που παίρνουν εκείνη την στιγμή είναι λίγα !! και λένε στους αθλητές μην μας ενοχλείται περάστε αργότερα να κάνετε στεκ ιν για την κούρσα και να πάρετε αριθμό (ενώ είσαι ακριβώς στο χρονικό όριο που προβλέπει η προκήρυξη του ΣΕΓΑΣ, ενώ αυτοί δεν έχουν έτοιμες τις σειρές για τα αγωνίσματα που θα έπρεπε να ήταν έτοιμε αφού οι δηλώσεις συμμετοχής έγιναν μέχρι τρεις ημέρες πριν).
Όσο για ιδιώτη !! συνήθως είναι αχυράνθρωπος κάποιον συμφερόντων για να πάνε τα χρήματα σε κάποιες τσέπες !!!

Πάντως έχει καταντήσει ο καθένας να διοργανώνει από ένα αγώνα δρόμου για να βγάζει κέρδος!!!! καλύτερα είναι να λιγοστέψουν και να είναι δωρεάν πέρα από ένα νερό μέσα στην κούρσα και ένα φρούτο μετά δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω !!
quote:
Originally posted by Thessalonikios

Η λυση ειναι απλη οπως αναφερει το αρθρο: ΣΕΓΑΣ ή ιδιωτικη εταιρεια.
Οι υπολοιποι θα συνεχισουμε να κοιταμε τους αγωνες με value for money.
Ποια ειναι τα εξοδα που εχει ο ΤΡΙΤΩΝ;


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  10:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγωνιστικοί είναι όλοι οι αγώνες δρόμου !!
αφού μετά την εκκίνηση συναγωνίζεσαι τον δίπλα σου !!!
και ο συγκεκριμένος αφού είναι μόνο κατηφορικός(με πολύ μικρή κλίση) στα περισσότερα σημεία του χωρίς να υπάρχει πουθενά ανωφέρεια δεν θα πρέπει να αναγνωρίζονται οι χρόνοι του σαν πρόκριση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα !! μαραθωνίου !! γιατί η επίτευξή του χρόνου γίνεται με εξωγενή βοήθεια !! χωρίς να υπάρχει η αντίστοιχη εξισορρόπηση!!

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Θα συμφωνήσω..βρίσκουν και τα κάνουν.
Ημιμαραθώνιος στην Ελλάδα αγωνιστικός είναι μόνο ο Σταμόπουλος,Καλαμπάκα-Τρίκαλα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  10:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό θα ήταν το καλύτερο !!!
quote:
Originally posted by Rigelian

Νομίζω ότι μια απλή δημοσίευση εσόδως-εξόδων θα έλυνε το όποιο πρόβλημα...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  10:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skyrunner

Αγωνιστικοί είναι όλοι οι αγώνες δρόμου !!
αφού μετά την εκκίνηση συναγωνίζεσαι τον δίπλα σου !!!
και ο συγκεκριμένος αφού είναι μόνο κατηφορικός(με πολύ μικρή κλίση) στα περισσότερα σημεία του χωρίς να υπάρχει πουθενά ανωφέρεια δεν θα πρέπει να αναγνωρίζονται οι χρόνοι του σαν πρόκριση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα !! μαραθωνίου !! γιατί η επίτευξή του χρόνου γίνεται με εξωγενή βοήθεια !! χωρίς να υπάρχει η αντίστοιχη εξισορρόπηση!!

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Θα συμφωνήσω..βρίσκουν και τα κάνουν.
Ημιμαραθώνιος στην Ελλάδα αγωνιστικός είναι μόνο ο Σταμόπουλος,Καλαμπάκα-Τρίκαλα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"






Η κλιση ειναι απειροελαχιστη, στην πραξη ειναι σαν να τρεχεις σε απολυτα φλατ ημιμαραθωνιο, δεν νομιζω οτι αν δεν τον "εχεις" τον χρονο στα ποδια σου, οτι θα σε βοηθησει αυτη η κλιση για να τον επιτυχεις.
Απλα ειναι αρκετα καλα οργανωμενος (μεχρι τωρα τουλαχιστον), με πολυ υψηλο επιπεδο δρομεων (για τα δεδομενα της Ελλαδας παντα) και οντας μια μεγαλη ευθεια, σε βοηθαει να κρατας σταθερο ρυθμο, χωρις στριψιματα κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  11:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγωνιστικός ημιμαραθώνιος είναι αυτός που είναι καλά μετρημένος και όχι 420 μέτρα λιγότερα..
Επίσης,δεν έχει στροφές και είναι επίπεδος και γρήγορος.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 16/10/2015 11:07:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό θα μπορούσε να το κάνει ο ΣΔΥΑ, αν τράβαγε λίγο το 20ρι του και έκανε την στροφή μέσα στα στενά ώστε να μην είναι 180"

Η ανηφόρα στο καβούρι δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

Το μονο πρόβλημα που φαίνεται να υπάρχει είναι το ψυχολογικό της αλλαγης

Για να πω την αλήθεια, απορώ γιατί δεν το έχουν κάνει ακόμα.


Στέφανος

Edited by - papako on 16/10/2015 12:11:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  12:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skyrunner

Ο ΣΕΓΑΣ ξαφνικά ξύπνησε μόλις είδε να υπάρχει χρήμα και θέλει να γεμίσει τα ταμία του !!! για να συνεχίσουν να υπάρχουν υπάλληλοι που κάνουν τον τουρίστα τις καθημερινές ημέρες και της ημέρες των αγώνων κάνουν ότι είναι πνιγμένοι στην δουλεία !! και ότι τα υπερωριακά που παίρνουν εκείνη την στιγμή είναι λίγα !! και λένε στους αθλητές μην μας ενοχλείται περάστε αργότερα να κάνετε στεκ ιν για την κούρσα και να πάρετε αριθμό (ενώ είσαι ακριβώς στο χρονικό όριο που προβλέπει η προκήρυξη του ΣΕΓΑΣ, ενώ αυτοί δεν έχουν έτοιμες τις σειρές για τα αγωνίσματα που θα έπρεπε να ήταν έτοιμε αφού οι δηλώσεις συμμετοχής έγιναν μέχρι τρεις ημέρες πριν).
Όσο για ιδιώτη !! συνήθως είναι αχυράνθρωπος κάποιον συμφερόντων για να πάνε τα χρήματα σε κάποιες τσέπες !!!

Πάντως έχει καταντήσει ο καθένας να διοργανώνει από ένα αγώνα δρόμου για να βγάζει κέρδος!!!! καλύτερα είναι να λιγοστέψουν και να είναι δωρεάν πέρα από ένα νερό μέσα στην κούρσα και ένα φρούτο μετά δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω !!
quote:
Originally posted by Thessalonikios

Η λυση ειναι απλη οπως αναφερει το αρθρο: ΣΕΓΑΣ ή ιδιωτικη εταιρεια.
Οι υπολοιποι θα συνεχισουμε να κοιταμε τους αγωνες με value for money.
Ποια ειναι τα εξοδα που εχει ο ΤΡΙΤΩΝ;







ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ ΣΕΓΑΣ, ο Νυχτερινός-ούτε και ο Μαραθώνιος της Θεσσαλονίκης
Διοργανωτής είναι ο ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  12:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο θα φανεί.
Αν του χρόνου είναι ακριβώς στην ίδια διαδρομή και συνεχίζει να έχει την πιστοποίηση τότε θα ξέρουμε ότι ήταν σωστά μετρημένη !!! αν όμως η εκκίνηση τραβηχτεί ακόμα ποιο πίσω ή οι αναστροφές αλλάξουν θέση τότε θα αποδειχθεί ότι ήταν λιγότερη !! ότι και να λέμε τώρα απλά είναι ενδείξεις ή υποθέσεις όχι αποδείξεις ακόμα !!
Γιατί σύμφωνα με την aims η μόνη σωστή μέτρηση είναι με την ρόδα του ποδηλάτου και όχι με οποιαδήποτε άλλη μέθοδο !!
http://aimsworldrunning.org/course_measurement.htm
Calibrated bicycle method
AIMS works in partnership with the International Association of Athletics Federations (IAAF) and together we have adopted the calibrated bicycle method as the only approved method for measuring road races. Accurate course measurement is a basic requirement of AIMS membership so runners can enter an AIMS road race with the full knowledge that the course will be accurate.
Υπάρχει και ένα pdf αρχείο που δίνει αναλυτικά το πως γίνεται η μέτρηση.
The Measurement of Road Races
If you want to read more about the calibrated bicycle method, you can download a copy of the IAAF-AIMS booklet “The Measurement of Road Race Courses”.

Οπότε κάνω υπομονή μέχρι να δοθούν οι αποδείξεις είτε επίσημα είτε με τον τρόπο που προανέφερα !!!

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Αγωνιστικός ημιμαραθώνιος είναι αυτός που είναι καλά μετρημένος και όχι 420 μέτρα λιγότερα..
Επίσης,δεν έχει στροφές και είναι επίπεδος και γρήγορος.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  12:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ίδιο πράγμα λέμε !!! δεν έχει καμία σχέση με την διοργάνωση!!
Απλά θέλει να βάλει το χεράκι του στο μέλι και ο ΣΕΓΑΣ !!!
(συγνώμη αν δεν το διατύπωσα σωστά)
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

quote:
Originally posted by Skyrunner

Ο ΣΕΓΑΣ ξαφνικά ξύπνησε μόλις είδε να υπάρχει χρήμα και θέλει να γεμίσει τα ταμία του !!! για να συνεχίσουν να υπάρχουν υπάλληλοι που κάνουν τον τουρίστα τις καθημερινές ημέρες και της ημέρες των αγώνων κάνουν ότι είναι πνιγμένοι στην δουλεία !! και ότι τα υπερωριακά που παίρνουν εκείνη την στιγμή είναι λίγα !! και λένε στους αθλητές μην μας ενοχλείται περάστε αργότερα να κάνετε στεκ ιν για την κούρσα και να πάρετε αριθμό (ενώ είσαι ακριβώς στο χρονικό όριο που προβλέπει η προκήρυξη του ΣΕΓΑΣ, ενώ αυτοί δεν έχουν έτοιμες τις σειρές για τα αγωνίσματα που θα έπρεπε να ήταν έτοιμε αφού οι δηλώσεις συμμετοχής έγιναν μέχρι τρεις ημέρες πριν).
Όσο για ιδιώτη !! συνήθως είναι αχυράνθρωπος κάποιον συμφερόντων για να πάνε τα χρήματα σε κάποιες τσέπες !!!

Πάντως έχει καταντήσει ο καθένας να διοργανώνει από ένα αγώνα δρόμου για να βγάζει κέρδος!!!! καλύτερα είναι να λιγοστέψουν και να είναι δωρεάν πέρα από ένα νερό μέσα στην κούρσα και ένα φρούτο μετά δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω !!
quote:
Originally posted by Thessalonikios

Η λυση ειναι απλη οπως αναφερει το αρθρο: ΣΕΓΑΣ ή ιδιωτικη εταιρεια.
Οι υπολοιποι θα συνεχισουμε να κοιταμε τους αγωνες με value for money.
Ποια ειναι τα εξοδα που εχει ο ΤΡΙΤΩΝ;







ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ ΣΕΓΑΣ, ο Νυχτερινός-ούτε και ο Μαραθώνιος της Θεσσαλονίκης
Διοργανωτής είναι ο ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  12:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά Skyrunner, δεν ξέρω τι ρόλο βαράς ρε φίλε, από τι έχω καταλάβει κάπου κάπως είσαι χωμένος μέσα στον νυχτερινό ή γνωρίζεις διαπλεκόμενους γιατί δεν εξηγείται αλλιώς η εμμονή σου να υπερπασπίζεσαι την απόσταση. Ξεκίνησες να λες στην αρχή ότι όχι τα gps δεν μετράνε σωστά και λοιπά ενώ από όσο γνωρίζω ΕΣΥ δεν χρησιμοποιείς ρολόι gps και δεν έχεις ιδέα του τι ακριβώς και πόσο χάνουν τα gps ρολόγια. Συνεχίζεις να υπερασπίζεσαι μια διοργάνωση που τα σκάτωσε σε όλα, και συγνώμη για την έκφραση. Ο κόσμος το έχει τούμπανο και ο skyrunner και η διοργάνωση κρυφό καμάρι.. Έχουν βγει όλα τα ελληνικά site και τους έχουν ξεμπροστιάσει και ο skyrunner και η διοργάνωση ζουν στον κόσμο τους. Ακόμα και ο άνθρωπος της aims λέει ότι δεν είναι μετρημένη η διαδρομή και ο skyrunner προσπαθεί να μας πείσει ότι αν του χρόνου είναι η ίδια η διαδρομή είναι ημιμαραθώνιος. Λοιπόν καταντάς κουραστικός. Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ. Το γνωρίζαμε από την αρχή.

http://sportsfeed.gr/2015/10/15/o-episimos-metritis-epivevaionei-to-fiasko/

Και όχι το gps δεν μετράει καλά όχι οι πρεσβείες έχουν συσκευές που δυσκολεύουν το gps όχι εκείνο το δέντρο είναι ψηλό και παπαριές. Άντε γιατί κούρασες.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  13:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν έχω στην κατοχή μου Το Garmin ForRunner 15 οπότε ξέρω που μετρά σωστά και που όχι και αν θες ακρίβεια αναγκαστικά παίρνεις και το footpod και το καλιμπράρις πρώτα σε μετρημένη διαδρομή 2 και 3 φορές!!!
https://connect.garmin.com/modern/activity/926747329 αν προσέξεις έχω αργήσει να το ξεκινήσω το gps αφού πρόλαβε και μπήκε σε safe mode πριν το μπαμ, οπότε πρόσθεσε κάποια μέτρα ακόμα. αλλά και πάλι έχω κάνει μετρήσεις σε διαδρομές που τρέχω και με το ποδήλατο με κοντέρ καλιμπραρισμένο με την διάσταση της ζαντας και του ελαστικού και βγάζω διαφορές με αυτό που μετράει το GPS !! οπότε δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη σε αυτό που βλέπω, μέσα στον στίβο στον πρώτο διάδρομο στα 400μ δείχνει ότι έχω τρέξει μόνο 370μ.
Ναι γνωρίζω πρόσωπα που ασχολούνται με την διοργάνωση μιας και είμαι αθλητής στίβου 31 χρόνια στο καυτανζόγλειο 10χρόνια ΤΡΙΤΩΝΑ - 5χρόνια ΧΑΝΘ και από 1998 τον Οκτώβριο στον ΠΑΟΚ οπότε ξέρω πρόσωπα και πράγματα και αν θες πες ότι είμαι και διαπλεκόμενος !! αλλά σαν αθλητής που ανήκω σε άλλο σωματείο πια δεν έχω λόγο να παίρνω θέση υπέρ τους.
Δεν έχω καμία εμμονή να τους υπερασπιστώ άλλα βάστα μικρό καλάθι όπου ακούς πολλά κεράσια !!! το άρθρο το οποίο παραθέτεις δεν λέει όλη την αλήθεια αλλά ένα μέρος της μιας και (σύμφωνα με συνομιλίες που άκουσα μπροστά μου) ο κύριος Δούσης μέτρησε και την νέα διαδρομή τρεις μέρες πριν αλλά ο εν λόγο κύριος (γάλλος) θα έβλεπε και θα πιστοποιούσε ή όχι την διαδρομή μια μέρα μετά τον αγώνα !!! γιατί δεν προλάβαινε !!
Όσο για τον αρθρογράφο βρες τι κοινό έχει με το street relays και το κομμάτι πίτας που θέλει από τους δρομείς να πάρει αυτή η διοργάνωση.

Ακόμα, το κυριότερο προσωπικά δεν με απασχολεί πόσο είναι η απόσταση της διαδρομή μιας και ο συναγωνισμός έγινε στην ίδια απόσταση για όλους !!

Όσο για τις παρεμβολές γιατί όταν ένα gps βρίσκεται μόνο του πιάνει ποιο εύκολα δορυφόρο και όταν βρίσκεται μαζί με πολλά άλλα καθυστερεί δραματικά να τον βρει; Έχεις δοκιμάσει ποτέ το GPS έξω από σημεία που δημιουργούν παρεμβολές να δεις τι θα μετρήσει; ή εμπόδια που κλείνουν την οπτική επαφή του GPS με τον ουρανό;
users.ntua.gr/ddeli/satgeodesy/Notes/DT2006-0243_Teyxos%20GPS.pdf
και συγνώμη αν σε κούρασα,
Για το τελευταίο που αναφέρεις κάνω υπομονή και ο καιρός θα δείξει τι ήταν πραγματικά, εν θερμό ποτέ δεν βγάζεις άκρη θέλει τον χρόνο του !!
quote:
Originally posted by costa

Καλά Skyrunner, δεν ξέρω τι ρόλο βαράς ρε φίλε, από τι έχω καταλάβει κάπου κάπως είσαι χωμένος μέσα στον νυχτερινό ή γνωρίζεις διαπλεκόμενους γιατί δεν εξηγείται αλλιώς η εμμονή σου να υπερπασπίζεσαι την απόσταση. Ξεκίνησες να λες στην αρχή ότι όχι τα gps δεν μετράνε σωστά και λοιπά ενώ από όσο γνωρίζω ΕΣΥ δεν χρησιμοποιείς ρολόι gps και δεν έχεις ιδέα του τι ακριβώς και πόσο χάνουν τα gps ρολόγια. Συνεχίζεις να υπερασπίζεσαι μια διοργάνωση που τα σκάτωσε σε όλα, και συγνώμη για την έκφραση. Ο κόσμος το έχει τούμπανο και ο skyrunner και η διοργάνωση κρυφό καμάρι.. Έχουν βγει όλα τα ελληνικά site και τους έχουν ξεμπροστιάσει και ο skyrunner και η διοργάνωση ζουν στον κόσμο τους. Ακόμα και ο άνθρωπος της aims λέει ότι δεν είναι μετρημένη η διαδρομή και ο skyrunner προσπαθεί να μας πείσει ότι αν του χρόνου είναι η ίδια η διαδρομή είναι ημιμαραθώνιος. Λοιπόν καταντάς κουραστικός. Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ. Το γνωρίζαμε από την αρχή.

http://sportsfeed.gr/2015/10/15/o-episimos-metritis-epivevaionei-to-fiasko/

Και όχι το gps δεν μετράει καλά όχι οι πρεσβείες έχουν συσκευές που δυσκολεύουν το gps όχι εκείνο το δέντρο είναι ψηλό και παπαριές. Άντε γιατί κούρασες.

Rogue Runner


Edited by - Skyrunner on 16/10/2015 13:51:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  13:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά έχεις αρχίσει και λες απίθανα πράγματα τώρα, να τρέχεις 400άρι σε στίβο και να σου βγάζει λιγότερα μέτρα και όχι περισσότερα, δηλαδή θα μου πεις τώρα βάση αυτής της εμπειρίας σου εσύ πιστεύεις ότι το garmin σου σωστά έδειξε λιγότερα μέτρα μιας και λες ότι στις στροφές γράφει λιγότερα μέτρα; Αυτό καταλαβαίνω σωστά; Θα μου πεις garmin 15 έχεις των 50 λιρών.

Τώρα για τα ποδήλατα που μου λες ότι κάνεις, που κολάνε αυτά με το ότι η διαδρομή ήταν μικρότερη; Ή πάλι επιμένεις να αναφέρεσαι στην εμπειρία ΣΟΥ με το ρολόι σου ότι αφού η διαδρομή βγαίνει μικρότερη από αυτή που μετράει το ποδήλατο (αλήθεια έκανες τις πράξεις σωστά; πόσες φορές γύρισε η ρόδα η ακριβής περίμετρος της ρόδας και η ακτίνα της κλπ) το ρολόι μετράει μικρότερη διαδρομή από την πραγματική;

Συγχαρητήρια για τα τόσα χρόνια που είσαι αθλητής. Αλλά αφού είσαι τόσα χρόνια σε σύλλογους και τρέχεις κλπ θα έπρεπε να έχεις εμπειρία για τον ρυθμό που κράτησες. Πράγματι έτρεξες με 4'45 ρυθμό; ή 4'35 που δίνει η διοργάνωση για την περίπτωση σου; Για πες μου λίγο. Γιατί αυτά τα 10" στο ρυθμό έχουν μεγάλη διαφορά.

Όσον αφορά το gps θα σου πω πάλι για τις 50 λίρες κλπ.. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕ ΜΕΙΩΣΩ. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Εμένα το gps μου μέσα στο μπούγιο κλείδωσε με την μία.

Και όχι δεν κάνω υπομονή έχει κατωχυρωθεί ότι η διαδρομή ήταν μικρότερη με γεγονότα και όχι με εμπειρίες που προσκόμισες κάποτε όταν έκανες ποδήλατο και όταν έτρεξες στον στίβο.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  14:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το 400άρη στο είπα ανάποδα 15 στροφές στον πρώτο διάδρομο κοινός 6χιλ το gps έδειξε 6,63χιλ δηλαδή όχι αξιόπιστη μέτρηση και δικό μου λάθος όπως το έθεσα.
Τελικά η απόφαση μου να αγοράσω GPS ήταν άστοχη δεν έχω κερδίσει τίποτα παραπάνω από μια ένδειξη απόστασης σε μέρη που δεν έχω ξανατρέξει (για αυτό και δεν ξόδεψα παραπάνω χρήματα σε κάτι που ίσως να αποδεικνυόταν μην χρήσιμο για μένα προσωπικά). Δεν με μειώνεις καθόλου.
Όσο για τα το πόσο αργά ή γρήγορα πήγα, έτρεξα ποιο γρήγορα το πρώτο 10άρη δεν χρειαζόμουνα καν χρονόμετρο για να το καταλάβω ότι πήγαινα από 4'25" με 4'35" στο πρώτο 5άρη και έπεσα αισθητά μετά το Μακεδονία Παλλάς στο 12χιλ καθώς χαλάρωσε το κορδόνι λύθηκε το πρώτο δέσιμο από το διπλό που κάνω στα κορδόνια και λύθηκε εντελώς στο 14χιλ περίπου σταματώντας για να το δέσω χάνοντας όμως τον ρυθμό μου. Δεν κρατάω ποτέ σταθερό ρυθμό σε μια κούρσα έχω ανεβοκατεβάσματα στον ρυθμό μου ανάλογα το τι συναντάω μπροστά μου μέχρι 5" ανά χιλιόμετρο εκτός του πρώτου που το πηγαίνω πάντα ποιο γρήγορα για να κάτσουν τα πόδια μου ποιο εύκολα σε το ρυθμό που θέλω να πάω οπότε το 4'40"με 4'45" ανάμεσα είναι η πιο σωστή ένδειξη που ήταν και σκοπός μου προπονητικά.
Ο καθένας μας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή και για αυτό είμαστε μοναδικοί σαν άνθρωποι-χαρακτήρες και όχι ρομπότ, οπότε το να μην συμφωνούμε σε ορισμένα πράγματα είναι φυσιολογικό, προσωπικά θα περιμένω να δω που θα καταλήξει.
quote:
Originally posted by costa

Καλά έχεις αρχίσει και λες απίθανα πράγματα τώρα, να τρέχεις 400άρι σε στίβο και να σου βγάζει λιγότερα μέτρα και όχι περισσότερα, δηλαδή θα μου πεις τώρα βάση αυτής της εμπειρίας σου εσύ πιστεύεις ότι το garmin σου σωστά έδειξε λιγότερα μέτρα μιας και λες ότι στις στροφές γράφει λιγότερα μέτρα; Αυτό καταλαβαίνω σωστά; Θα μου πεις garmin 15 έχεις των 50 λιρών.

Τώρα για τα ποδήλατα που μου λες ότι κάνεις, που κολάνε αυτά με το ότι η διαδρομή ήταν μικρότερη; Ή πάλι επιμένεις να αναφέρεσαι στην εμπειρία ΣΟΥ με το ρολόι σου ότι αφού η διαδρομή βγαίνει μικρότερη από αυτή που μετράει το ποδήλατο (αλήθεια έκανες τις πράξεις σωστά; πόσες φορές γύρισε η ρόδα η ακριβής περίμετρος της ρόδας και η ακτίνα της κλπ) το ρολόι μετράει μικρότερη διαδρομή από την πραγματική;

Συγχαρητήρια για τα τόσα χρόνια που είσαι αθλητής. Αλλά αφού είσαι τόσα χρόνια σε σύλλογους και τρέχεις κλπ θα έπρεπε να έχεις εμπειρία για τον ρυθμό που κράτησες. Πράγματι έτρεξες με 4'45 ρυθμό; ή 4'35 που δίνει η διοργάνωση για την περίπτωση σου; Για πες μου λίγο. Γιατί αυτά τα 10" στο ρυθμό έχουν μεγάλη διαφορά.

Όσον αφορά το gps θα σου πω πάλι για τις 50 λίρες κλπ.. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕ ΜΕΙΩΣΩ. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Εμένα το gps μου μέσα στο μπούγιο κλείδωσε με την μία.

Και όχι δεν κάνω υπομονή έχει κατωχυρωθεί ότι η διαδρομή ήταν μικρότερη με γεγονότα και όχι με εμπειρίες που προσκόμισες κάποτε όταν έκανες ποδήλατο και όταν έτρεξες στον στίβο.

Rogue Runner

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fintel
Forum-Runner



200 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  16:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για μενα μεγαλυτερο λαθος απο το σφαλμα στη μετρηση ειναι η σιγη ιχθυος που τηρει η διοργανωση.

Ας αναλαβουν το βαρος των ευθυνων τους και ας βγουν στα ισια να πουν MEA CULPA.
Καναμε παπαρια, ζηταμε συγγνωμη, ο υπευθυνος απομακρυνθυκε απο τη θεση του (τα λαθη πληρωνονται), μαθαμε απο το λαθος μας και του χρονου με υγεια (ή στην υγεια των κοροϊδων...).

Εαν βεβαια δεν τους κανει κοπο, μπορουν να στειλουν καποιον να μετρησει τη διαδρομη που τρεξαμε να μας πει επιτελους ποσο μικροτερη ητανε.
Γιατι το οτι ειναι μικροτερη δεν χωρα αμφιβολια, το θεμα ειναι ποσο; 300; 400; 500; Οχι οτι θα αλλαξει κατι απλως για την ιστορια.


Κοιμάσαι πατριώτης, ξυπνάς εθνικιστής

Edited by - Fintel on 16/10/2015 16:16:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2015 :  16:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fintel

Για μενα μεγαλυτερο λαθος απο το σφαλμα στη μετρηση ειναι η σιγη ιχθυος που τηρει η διοργανωση.

Ας αναλαβουν το βαρος των ευθυνων τους και ας βγουν στα ισια να πουν MEA CULPA.
Καναμε παπαρια, ζηταμε συγγνωμη, ο υπευθυνος απομακρυνθυκε απο τη θεση του (τα λαθη πληρωνονται), μαθαμε απο το λαθος μας και του χρονου με υγεια (ή στην υγεια των κοροϊδων...).

Εαν βεβαια δεν τους κανει κοπο, μπορουν να στειλουν καποιον να μετρησει τη διαδρομη που τρεξαμε να μας πει επιτελους ποσο μικροτερη ητανε.
Γιατι το οτι ειναι μικροτερη δεν χωρα αμφιβολια, το θεμα ειναι ποσο; 300; 400; 500; Οχι οτι θα αλλαξει κατι απλως για την ιστορια.


Κοιμάσαι πατριώτης, ξυπνάς εθνικιστής





Καλα μην εισαι και τοσο σιγουρος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 19 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000