Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  18:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή αν 5 καθηγητές θεωρουν αντισυνταγματικό καποιο νομο μπορουν να κλεισουν ενα σχολείο;
Οι υπολοιποι καθηγητες δεν έχουν δικαίωμα;
Οι γονεις των παιδιών δεν εχουν δικαιώματα;
Το οριο που το βαζεις η δεν υπαρχει όριο;
Απο που πηγαζει η νομιμοτητα της πράξης σου;
Αφου η κοινωνία και ο νομος δεν στην δινει;


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  18:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι διαφορετικο κανει η χρυδη αυγη;
Αν μαζευτουμε 50 ανθρωποι μπορουμε να κανουμε κουμσντο σε ενα χωριο 1000 κατοικων;
Αν δεν ειναι αυτο φασισμος τι ειναι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  18:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι χρυσαυγιτες δεν κανουν απεργιες
δερνουν απεργους
δερνουν ανημπορους και δολοφονουν
τι σχεση εχει το κκε με τη χρυση αυγη
η μια ιδεολογια λεει οτι ολοι οι ανθρωποι θα πρεπει να ειναι ισοι
και η αλλη ιδεολογια οτι οι ανθρωποι δεν θα πρεπει να ειναι ισοι
οι οπαδοι της μιας ιδεολογιας στην ελλαδα πολεμησαν εναντια στους ναζι
οι οπαδοι της αλλης συμμαχησαν με τους ναζι
για να αρχισουμε απο τα βασικα δλδ

Edited by - Poexania on 20/05/2016 20:15:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  19:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην νομιζεις οτι μονο εσυ εχεις βρει την ΑΛΗΘΕΙΑ εκει εξω. Υπαρχουν και αλλοι ακομα και φτωχοι με τη δικη τους ΑΛΗΘΕΙΑ. αφησε τους να εχουν και αυτοι δικη τους . Εκτος αν η συνειδηση σου εχει κανει το αλμα του κιρκεγκωρ και βρισκετε στο νησι του θεου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  19:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Poexania

"Η φτώχεια δεν σταματάει να υπάρχει με έναν νόμο."

Οχι βεβαια
η φτωχεια σταματαει με το σοσιαλισμο και οπου εφαρμοστηκε ο σοσιαλισμος καταργηθηκε η φτωχεια και η πεινα

αλλα ο πλουτος διατηρειται και με τη βοηθεια των νομων του αστικου κρατους
διαβασε λιγο το "κρατος και επανασταση" δεν θα σου κανει κακο

(προς admins: αν μπορειτε μικρανετε τη δευτερη φωτο σας παρακαλω απο το προηγουμενο μου ποστ)




Δηλαδή ο σοσιαλισμός δημιουργεί πλούτο;
Ο οποίος διατηρείται με τους νόμους του αστικού κράτους;
Κάπου μπερδεύτηκα...
Δεν έχω χρόνο για το "κράτος και επανάσταση", εδώ δεν έχω διαβάσει καν το Κεφάλαιο. Χρειάζεται να το διαβάσω για να αποδομήσω εντελώς τον κομμουνισμό! (και τις παραφυάδες του! ) Μήπως, όμως, καλό θα ήταν να διάβαζα και το "ο Αγών μου"; Θα το βρω σε ελληνική μετάφραση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  20:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by prof

Μην νομιζεις οτι μονο εσυ εχεις βρει την ΑΛΗΘΕΙΑ εκει εξω. Υπαρχουν και αλλοι ακομα και φτωχοι με τη δικη τους ΑΛΗΘΕΙΑ. αφησε τους να εχουν και αυτοι δικη τους . Εκτος αν η συνειδηση σου εχει κανει το αλμα του κιρκεγκωρ και βρισκετε στο νησι του θεου.


Όχι βέβαια.
Εδώ είμαστε για να καταθέτουμε τις απόψεις μας.
Περιμένουμε να καταθέσεις την δική σου αλήθεια.
Δεν σου απαγόρευσε κανείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  20:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

...Δηλαδή ο σοσιαλισμός δημιουργεί πλούτο;
Ο οποίος διατηρείται με τους νόμους του αστικού κράτους;
Κάπου μπερδεύτηκα...
Δεν έχω χρόνο για το "κράτος και επανάσταση", εδώ δεν έχω διαβάσει καν το Κεφάλαιο. Χρειάζεται να το διαβάσω για να αποδομήσω εντελώς τον κομμουνισμό! (και τις παραφυάδες του! ) Μήπως, όμως, καλό θα ήταν να διάβαζα και το "ο Αγών μου"; Θα το βρω σε ελληνική μετάφραση;


Rigo, δεν ξεχάσαμε ότι είσαι υπέρμαχος
της επανακυκλοφορίας του "Ο Αγών μου".

Απορώ πως και δεν το έχεις διαβάσει ακόμα.

Και περισσότερο απορώ που ρωτάς άλλους
αν πρέπει να το διαβάσεις.

Εκτός αν το θέτεις σαν ... απειλή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  20:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρω ότι σε κάποιους δεν αρέσουν τα στιχάκια
- εκτός αν είναι .... Σφακιανάκικα -
μα με γαργαλάει να τα παραθέσω :

«Φρόνιμα και ταπεινά,
να πας με εκείνον που νικά.

Αν θέλεις να χαρείς τη λευτεριά,
νωρίς γίνε προδότης.
Θα 'ναι μαζί σου οι νόμοι
και η πλερωμένη γνώμη.

Πέτα την ανθρωπιά σου
κι απ’ τον αφέντη πιάσου.
Κι άμα σε φτύσει αυτός,
εσύ να κάθεσαι σκυφτός.
Και θα 'χεις τα πρωτεία
στη σάπια πολιτεία»
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  21:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαμαντή, είσαι άσσος στο cherry picking και τη δημιουργία εντυπώσεων, είναι αλήθεια ότι κανένας δεν σου παραβγαίνει. Διαστρεβλώνεις, ρίχνεις λάσπη (όπως θα έλεγε και κάποιος ιδεολογικός σου συνοδοιπόρος, σοσιαλιστής και αυτός) και, κατά την προσφιλή σου συνήθεια δεν απαντάς!

Αλήθεια, θα έκαιγες βιβλία; Μήπως θα απαγόρευες την κυκλοφορία κάποιων;
Εγώ όχι. Έχεις μια σύντομη και, κυρίως, ευθεία και σχετική απάντηση;
(έτσι, για αλλαγή! )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  21:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλετε να το πιστέψετε τόσο πολύ - είναι όντως αρκετά καλό-, που από τα 100 πράγματα τα 100 γεγονότα, μπορεί να σταθεί ο καθένας στο οτιδήποτε κάθε φορά και να αρνείται να δει την γενική εικόνα.

Το πείραμα έγινε αρκετές φορές. Χώρες ολόκληρες χωρίστηκαν σε ανατολικές-δυτικές, βόρειες-νότιες, όπου διάφοροι πεφωτισμένοι επαναστάτες έκανα το όνειρο πραγματικότητα. Μόνο που αποδείχτηκε εφιάλτες.
Δεν έγινε 1-2. Έγινε πολλές φορές. Οι διαφορές ήταν δραματικες, δεν ήταν καν μικρές.
Εσείς σε όλα κάτι θα βρείτε να πείτε, μία πέταξε, μία έτυχε, μία παραλίγο, μία δεν ήταν το πραγματικό.

Δεν πειράζει. Εντάξει. Εδώ άλλοι κράνος & ζώνη μπορεί να μην φοράνε, να καπνίζουν και να πίνουν και όταν περνάνε έξω από τον Αγ. Τάδε, και να σταυροκοπιούνται.
Αν κάποιος πιστεύει σε κάτι πιστεύει, δεν υπάρχει τίποτα λογικό που μπορεί να τον ξε-πείσει.
Μπορεί να έχει επενδύσει τόσο πολύ σε αυτό, που μετά απλά δεν γίνεται να κάνεις πίσω.
Στα ίδια καταλήγουμε τα ίδια λέμε, ξανά και ξανά και ξανά.

Θα μπορούσα να μπω σε ΌΛΕΣ (άντε να κρατήσω ένα μικρό ποσοστό εκτός, ας πω το 95%) των επιμέρους επιχειρημάτων, και να τα απαντήσω 1-1. Ίσως το έχω κάνει στο παρελθόν.
Αλλά δεν χρειάζεται απλά. υπήρχαν σόγια που κάποτε χωρίστηκαν, οι μεν είχαν τα πάντα, και οι άλλοι για χρόνια μετά ακόμα περίμεναν την ελπίδα να έρθει αλλά ακόμα πίστευαν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  21:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Poexania

οι χρυσαυγιτες δεν κανουν απεργιες
δερνουν απεργους
δερνουν ανημπορους και δολοφονουν
τι σχεση εχει το κκε με τη χρυση αυγη
η μια ιδεολογια λεει οτι ολοι οι ανθρωποι θα πρεπει να ειναι ισοι
και η αλλη ιδεολογια οτι οι ανθρωποι δεν θα πρεπει να ειναι ισοι
οι οπαδοι της μιας ιδεολογιας στην ελλαδα πολεμησαν εναντια στους ναζι
οι οπαδοι της αλλης συμμαχησαν με τους ναζι
για να αρχισουμε απο τα βασικα δλδ




Η σωστή ερώτηση είναι τι διαφορές έχει το κκε με την χα.
Αν έχει κάποια ουσιαστική, που δεν έχει.
Ναζί=εθνικοσοσιαλιστές.
Θέλετε να παραθέσω για μια φορά ακόμη το όνομα του κόμματος του Χίτλερ; Ή προτιμάμε να νομίζουμε ότι είναι το ...αντίθετο του Στάλιν;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  21:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οφείλω μιαν απάντηση στον Hermes!

quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by Rigelian

Προφανέστατα όποιος διαφωνεί θεμελιωδώς με τον καπιταλισμό δεν πρέπει να εργάζεται σε καπιταλιστικές επιχειρήσεις! Αλλιώς δεν έχει καμία συνέπεια λόγων και πράξεων.
Oπότε προφανέστατα όποιος διαφωνεί θεμελιωδώς με τον κρατισμό δεν θα πρέπει να πίνει νερό βρύσης, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα!
Όπως είναι ουτοπικό κάποιος να θέλει να εκλείψει πλήρως η ιδιωτική πρωτοβουλία άλλο τόσο ουτοπικό (μη δε κ περισσότερο) είναι κάποιος να θέλει να εκλείψει η κρατική παρέμβαση και οργάνωση από τις κοινωνίες, όπως αυτές είναι δομημένες σήμερα.
Στην πραγματικότητα, κράτος και ελεύθερη αγορά συνυπάρχουν σε μια όχι και τόσο αρμονική συνύπαρξη, αφού όσα προβλήματα δημιουργούν οι κρατικοί περιορισμοί στην ελεύθερη αγορά, αλλα τόσα προβλήματα δημιουργεί η αχαλίνωτη τάση της ελεύθερης αγοράς για πρόσκαιρο κέρδος στην εύρυθμη λειτουργία ενός κράτους. Το που εργάζεται κάθε ένας μας δεν μπορεί να το καθορίζει μόνο η ιδεολογία του αλλά δυστυχώς το καθορίζουν οι συνθήκες που επικρατούν. Το να χρειάζεται κανείς πιστοποιητικό "ορθών" φρονημάτων για να βιοποριστεί σε κάποια επιχείρηση παραπέμπει σε άλλες εποχές που καλό θα είναι να μην ξαναέρθουν, το ίδιο και η μη ανοχή κριτικής και σχολιασμού προς τις συνθήκες μέσα στις οποίες υπάρχουμε. Και η ρωμαιοκαθολική εκκλησία έλεγε κάποτε ότι ο κόσμος μας είναι ο καλύτερος δυνατός κόσμος


Η δε Κίνα, είναι κομμουνιστική χώρα, το όνομά της είναι Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας, PRC. Έτσι λένε εκεί, έτσι αυτοκαθορίζονται. Έχει κανένας αντίρρηση; Ή μήπως πρέπει οι Κινέζοι να πάρουν πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων από τους (υπόλοιπους) κομμουνιστές του κόσμου τούτου;
Αφού έτσι αυτοκαθορίζονται, δεν μπορεί παρά να είναι! ότι δηλώσει είναι κανείς!!! Και εγώ, ο Γκεμπρσελασιέ είμαι, τόσο γρήγορα τρέχω Αν δεν βαριέσαι, εξήγησε μου παρακαλώ κατά ποιόν τρόπο η Κίνα λειτουργεί ως κομμουνιστική χώρα...





Όταν
1. αντιτίθεσαι θεμελιωδώς σε κάτι
και
2. έχεις επιλογές
Απλά δεν κάνεις αυτό το κάτι. (που μένει όταν μι' αγάπη πεθαίνει νωρίς!)

Δεν μιλάμε για απλές διαφωνίες ή κριτικές αλλά για την απόλυτη αντίθεση.

Ένας καπιταλιστής δεν θα μπορούσε ελεύθερος να ζήσει στην ΕΣΣΔ, αλλά ένας κομμουνιστής μπορεί να ζήσει ως κομμουνιστής και τώρα και παλαιότερα στην δυτική Ευρώπη.

Όταν είσαι θεμελιωδώς αντίθετος με την ιδιωτική παιδεία, δεν στέλνεις τα παιδιά σου σε ιδιωτικό σχολείο.
Το ίδιο για την ιδιωτική υγεία.
Αν θεωρείς το ιδιωτικό σχολείο/νοσοκομείο ως καλύτερα, ε, δεν βλέπουμε την τεράστια αντίφαση;;;

Ο αυτοπροσδιορισμός είναι βασικό στοιχείο ελευθερίας. Η κρίση από άλλον του αυτοπροσδιορισμού, επίσης. Όταν η Κίνα αυτοπροσδιορίζεται ως κομμουνιστική χώρα, πρέπει να πάρει από κάποιον την άδεια για να το κάνει; Προφανώς μπορεί ο οποιοσδήποτε να πει "ε, όχι και κομμουνιστική χώρα, αφού δεν έχει αυτό και κάνει εκείνο κτλ". Εξ' ίσου προφαβώς, όμως, μπορεί να πει ενας άλλος: "Η Κίνα είναι κομμουνιστική χώρα". Η δική μου άποψη είναι ότι η Κίνα χρησιμοποιεί τον κομμουνισμό επειδή είναι το καλύτερο εργαλείο
α) για να καταπνίγει ελευθερίες και
β) για να δημιουργεί ισχυρές δομές εξουσίας.
Συγχρόνως η άρχουσα τάξη της πλουτίζει ασυστόλως!
(τελικά, κάτι σαν την ΕΣΣΔ χωρίς τον πιτσαδόρο...)
Βέβαια, έχουν και γνωστά κομμουνιστικά κολλήματα της κεντρικής εξουσίας και τις εκτός πραγματικότητας αντιλήψεις ότι μπορούν με διατάγματα να περιορίσουν την αγορά, αλλά φαίνεται ότι αρχίζουν να καταλαβαίνουν σιγά-σιγά.

Υπάρχει πρόβλημα όταν κάποιοι επιμένουν, σχεδόν φανατικά, να αρνούνται των αυτοπροσδιορισμό των άλλων και, ω της σύμπτωσης, αυτοί είναι συνήθως οι θρήσκοι, οι κομμουνιστές, οι φασίστες κτλ.

ΥΓ: Μην αλλάζουμε τους στίχους του Βάρναλη κατά βούληση!

«Φρόνιμα καὶ ταχτικὰ
πάω μὲ κεῖνον ποὺ νικᾷ».

Το ταπεινά ήταν από το σεμνά και ταπεινά του ...Βούδα της Ραφήνας!

Και κάτι ακόμα αφού πιάσαμε τον Βάρναλη:

Ἔτσι, στὴν σκοτεινὴ ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί,
σὰν τὰ σκουλήκια κάθε φτέρνα
ὅπου μᾶς εὕρει, μᾶς πατεῖ:
δειλοί, μοιραῖοι κι ἄβουλοι ἀντάμα!
προσμένουμε, ἴσως, κάποιο θάμα!

Ας μην περιμένουμε θάματα. Ο κάθε ένας μόνος του οφείλει να παλέψει. Για να μην βυθιστεί η ύπαρξή του σε πηχτότερα σκοτάδια.
Κατά τη γμώμη μου, το φως είναι η ελευθερία. Το σκοτάδι, κάθε μαύρος και κόκκινος φασισμός.

Αν άφησα κάτι αναπάντητο, please πείτε μου να το απαντήσω!

Edited by - Rigelian on 20/05/2016 21:28:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  21:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Η σωστή ερώτηση είναι τι διαφορές έχει το κκε με την χα.
Αν έχει κάποια ουσιαστική, που δεν έχει.
Ναζί=εθνικοσοσιαλιστές.
Θέλετε να παραθέσω για μια φορά ακόμη το όνομα του κόμματος του Χίτλερ; Ή προτιμάμε να νομίζουμε ότι είναι το ...αντίθετο του Στάλιν;


Χμμμ, ενδιαφέρουσα προσέγγιση!
Βέβαια, την έχουμε αναλύσει άπειρες φορές,
αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία!

Κι ας θεωρήσουμε λοιπόν
ότι ναζιστές και κομμουνιστές
είναι το ίδιο (σύμφωνα με τη λογική σου).

Ψάχνω να βρω το αντίθετό τους
και πέφτω πάνω στην "δημοκρατία" του καπιταλισμού,
στην Ε.Ε. και το ΝΑΤΟ
με τους ιμπεριαλιστικούς τους πολέμους,
και την κατάφορη χρηματοοικονομική
και προπαγανδιστική ενίσχυση του ναζισμού
απέναντι στον κομμουνισμό!

Ωπ! Τι έγινε; Αντιστράφηκαν οι ρόλοι;...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  21:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το αν η δημοκρατία του καπιταλισμού, της ΕΕ, του ΝΑΤΟ, κτλ, είναι "καλύτερη" ή όχι μπορούμε να συζητάμε μέρες και μήνες, χιλιόμετρα και μίλια και να μην βγάζουμε άκρη.
Υπάρχει κάποιο στοιχείο μετρήσιμο στο οποίο θα μπορούσαμε να δώσουμε σημασία;
Για μένα ναι: Η κίνηση των ανθρώπων. Δεν λέω αν το καθεστώς αυτό είναι καλύτερο ή όχι, λεω ότι το προτιμούν οι άνθρωποι για να ζήσουν.
Λέω επίσης ότι οι χώρες με κοινοβουλευτικό πολίτευμα κέρδισαν τον ΒΠΠ, κέρδισαν και τον Ψυχρό Πόλεμο μετά και ακόμα παραμένουν ελκυστικές στην πλειονότητα των ανθρώπων του κόσμου.
Είπαμε, όμως, αν αυτό έχει κάποια σημασία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2016 :  21:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Οφείλω μιαν απάντηση στον Hermes!

quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by Rigelian

Προφανέστατα όποιος διαφωνεί θεμελιωδώς με τον καπιταλισμό δεν πρέπει να εργάζεται σε καπιταλιστικές επιχειρήσεις! Αλλιώς δεν έχει καμία συνέπεια λόγων και πράξεων.
Oπότε προφανέστατα όποιος διαφωνεί θεμελιωδώς με τον κρατισμό δεν θα πρέπει να πίνει νερό βρύσης, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα!
Όπως είναι ουτοπικό κάποιος να θέλει να εκλείψει πλήρως η ιδιωτική πρωτοβουλία άλλο τόσο ουτοπικό (μη δε κ περισσότερο) είναι κάποιος να θέλει να εκλείψει η κρατική παρέμβαση και οργάνωση από τις κοινωνίες, όπως αυτές είναι δομημένες σήμερα.
Στην πραγματικότητα, κράτος και ελεύθερη αγορά συνυπάρχουν σε μια όχι και τόσο αρμονική συνύπαρξη, αφού όσα προβλήματα δημιουργούν οι κρατικοί περιορισμοί στην ελεύθερη αγορά, αλλα τόσα προβλήματα δημιουργεί η αχαλίνωτη τάση της ελεύθερης αγοράς για πρόσκαιρο κέρδος στην εύρυθμη λειτουργία ενός κράτους. Το που εργάζεται κάθε ένας μας δεν μπορεί να το καθορίζει μόνο η ιδεολογία του αλλά δυστυχώς το καθορίζουν οι συνθήκες που επικρατούν. Το να χρειάζεται κανείς πιστοποιητικό "ορθών" φρονημάτων για να βιοποριστεί σε κάποια επιχείρηση παραπέμπει σε άλλες εποχές που καλό θα είναι να μην ξαναέρθουν, το ίδιο και η μη ανοχή κριτικής και σχολιασμού προς τις συνθήκες μέσα στις οποίες υπάρχουμε. Και η ρωμαιοκαθολική εκκλησία έλεγε κάποτε ότι ο κόσμος μας είναι ο καλύτερος δυνατός κόσμος


Η δε Κίνα, είναι κομμουνιστική χώρα, το όνομά της είναι Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας, PRC. Έτσι λένε εκεί, έτσι αυτοκαθορίζονται. Έχει κανένας αντίρρηση; Ή μήπως πρέπει οι Κινέζοι να πάρουν πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων από τους (υπόλοιπους) κομμουνιστές του κόσμου τούτου;
Αφού έτσι αυτοκαθορίζονται, δεν μπορεί παρά να είναι! ότι δηλώσει είναι κανείς!!! Και εγώ, ο Γκεμπρσελασιέ είμαι, τόσο γρήγορα τρέχω Αν δεν βαριέσαι, εξήγησε μου παρακαλώ κατά ποιόν τρόπο η Κίνα λειτουργεί ως κομμουνιστική χώρα...





Όταν
1. αντιτίθεσαι θεμελιωδώς σε κάτι
και
2. έχεις επιλογές
Απλά δεν κάνεις αυτό το κάτι. (που μένει όταν μι' αγάπη πεθαίνει νωρίς!)

Δεν μιλάμε για απλές διαφωνίες ή κριτικές αλλά για την απόλυτη αντίθεση.

Ένας καπιταλιστής δεν θα μπορούσε ελεύθερος να ζήσει στην ΕΣΣΔ, αλλά ένας κομμουνιστής μπορεί να ζήσει ως κομμουνιστής και τώρα και παλαιότερα στην δυτική Ευρώπη.

Όταν είσαι θεμελιωδώς αντίθετος με την ιδιωτική παιδεία, δεν στέλνεις τα παιδιά σου σε ιδιωτικό σχολείο.
Το ίδιο για την ιδιωτική υγεία.
Αν θεωρείς το ιδιωτικό σχολείο/νοσοκομείο ως καλύτερα, ε, δεν βλέπουμε την τεράστια αντίφαση;;;

Ο αυτοπροσδιορισμός είναι βασικό στοιχείο ελευθερίας. Η κρίση από άλλον του αυτοπροσδιορισμού, επίσης. Όταν η Κίνα αυτοπροσδιορίζεται ως κομμουνιστική χώρα, πρέπει να πάρει από κάποιον την άδεια για να το κάνει; Προφανώς μπορεί ο οποιοσδήποτε να πει "ε, όχι και κομμουνιστική χώρα, αφού δεν έχει αυτό και κάνει εκείνο κτλ". Εξ' ίσου προφαβώς, όμως, μπορεί να πει ενας άλλος: "Η Κίνα είναι κομμουνιστική χώρα". Η δική μου άποψη είναι ότι η Κίνα χρησιμοποιεί τον κομμουνισμό επειδή είναι το καλύτερο εργαλείο
α) για να καταπνίγει ελευθερίες και
β) για να δημιουργεί ισχυρές δομές εξουσίας.
Συγχρόνως η άρχουσα τάξη της πλουτίζει ασυστόλως!
(τελικά, κάτι σαν την ΕΣΣΔ χωρίς τον πιτσαδόρο...)
Βέβαια, έχουν και γνωστά κομμουνιστικά κολλήματα της κεντρικής εξουσίας και τις εκτός πραγματικότητας αντιλήψεις ότι μπορούν με διατάγματα να περιορίσουν την αγορά, αλλά φαίνεται ότι αρχίζουν να καταλαβαίνουν σιγά-σιγά.

Υπάρχει πρόβλημα όταν κάποιοι επιμένουν, σχεδόν φανατικά, να αρνούνται των αυτοπροσδιορισμό των άλλων και, ω της σύμπτωσης, αυτοί είναι συνήθως οι θρήσκοι, οι κομμουνιστές, οι φασίστες κτλ.

ΥΓ: Μην αλλάζουμε τους στίχους του Βάρναλη κατά βούληση!

«Φρόνιμα καὶ ταχτικὰ
πάω μὲ κεῖνον ποὺ νικᾷ».

Το ταπεινά ήταν από το σεμνά και ταπεινά του ...Βούδα της Ραφήνας!

Και κάτι ακόμα αφού πιάσαμε τον Βάρναλη:

Ἔτσι, στὴν σκοτεινὴ ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί,
σὰν τὰ σκουλήκια κάθε φτέρνα
ὅπου μᾶς εὕρει, μᾶς πατεῖ:
δειλοί, μοιραῖοι κι ἄβουλοι ἀντάμα!
προσμένουμε, ἴσως, κάποιο θάμα!

Ας μην περιμένουμε θάματα. Ο κάθε ένας μόνος του οφείλει να παλέψει. Για να μην βυθιστεί η ύπαρξή του σε πηχτότερα σκοτάδια.
Κατά τη γμώμη μου, το φως είναι η ελευθερία. Το σκοτάδι, κάθε μαύρος και κόκκινος φασισμός.

Αν άφησα κάτι αναπάντητο, please πείτε μου να το απαντήσω!







Ο Κομμουνιστης δεν ζει σαν κομμουνιστης στον Καπιταλισμο, γιατι απλα δεν εχουμε Κομμουνισμο.
Το κρατικο σχολειο δεν ειναι σχολειο σε κομμουνιστικη κοινωνια αλλα σε Καπιταλιστικη, το αστικο κρατος οταν υποχρηματοδοτει την παιδεια και την υγεια, για να χρηματοδοτησει τους Καπιταλιστες, ο ιδιος ο Καπιταλισμος το κανει χειροτερο με τις επιλογες που κανει.
Ενας Κομμουνιστης μπορει να ειναι ικανοτερος απο εναν μην Κομμουνιστη και εφοσον εχουμε καπιταλισμο να εχει καταφερει να εχει μεγαλυτερο εισοδημα απο τον δευτερο.
Οποτε αφου στον Καπιταλισμο το καλο δυστυχως που στον Κομμουνισμο ειναι δωρεαν πρεπει να το πληρωνεις, αν μπορει επιλεξει αυτο που ειναι καλυτερο θα το κανει.
Ομως βεβαια δεν σημαινει οτι τα ιδιωτικα ειναι παντα καλυτερα απο τα δημοσια.
Και επειδη εχω παει και σε ιδιωτικο σχολειο και σε δημοσιο, το δευτερο ηταν μακραν καλυτερο, τουλαχιστον σε αυτα που πηγα εγω.
Το θεμα δεν ειναι τι αυτοπροσδιοριζεσαι εσυ, (εγω μπορει να λεω οτι γουσταρω), αλλα οι πραξεις σου και αν αυτες συμβαδιζουν με αυτα που λεει η ιδεολογια που ακολουθεις και οχι με αυτα που νομιζουν καποιοι οτι λεει η ιδεολογια σου χωρις να την γνωριζουν.
Ο Κατρουγκαλος ειπε οτι ειναι Κομμουνιστης, οπως και η Φωτιου, αλλα οι πολιτικες που ακολουθουν ειναι ακρως αντιδραστικες και δεξιες, δηλαδη δεν εχουν καμμια διαφορα με της ΝΔ, παρολο τον εικονικο τσακωμο τους για τα ματια των ιθαγενων, αφου και οι δυο ειναι υπερμαχοι του Καπιταλισμου και της αστικης κυριαρχιας.
Δηλαδη ψηφιζουν υπερ του πλουτου και κατα των χαμηλων και μεσαιων στρωματων.
Ο φασισμος ακριβως επειδη δεν εχει καν ιδεολογια να στηριχτει, αλλα λεει, αλλα κανει και αλλα εννοει, οπως εκανε ο Χιτλερ και ο Μουσολινι πριν παρουν την εξουσια, φασκοντας και αντοφασκοντας.
Αλλωστε τον Χιτλερ τα Αμερικανικα Μονοπωλια τον εξοπλισαν, οπως και την ΧΑ και τα τωρινα φασιστικα κομματα η ΕΕ.

Edited by - Savvas on 20/05/2016 22:01:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000