Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2016 :  22:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα διαφωνεί κανείς ότι είναι καλύτερα να δουλεύεις γιατί αν τα πας καλά θα κερδίσεις εσύ,
Ενω σε ένα άλλο σύστημα, αν δουλεύεις εσύ καλά δεν θα κερδίσεις κάτι παραπάνω (ίσως γλιτώσεις κάποια τιμωρία βέβαια) αλλά θα εξακολουθείς να λαμβάνεις ότι βγάζει όλη η κοινωνία αφού όλα είναι ίδια για όλους? Ένα απο τα πολλά βασικά προβλήματα.
Ότι νοοτροπία δλδ ακριβώς επικρατεί στο δημόσιο, που σε ένα γραφείο αν καεί ΜΙΑ λάμπα κανείς δεν θα την φτιάξει από μόνος του, καθώς όλοι θα λένε δεν τους αφορά. (Ας βγάζουν 1200ευρώ το μήνα).

Δημόσιο αυτή την στιγμή δεν υπάρχει. Όποιος στοιχειωδώς μπορείς τρέχει σε ιδιώτη γιατρό, (όχι θα περιμένεις 3-4 μήνες ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομείο, θα έχεις πεθάνει μέχρι τότε) σε ιδιωτική εταίρια σεκιούριτη (μπας και γλιτώσεις καμιά διάρηξη, εννοείται σε ιδιωτική εκπαίδευση, εννοείται βλέπεις ιδιωτική τηλεόραση (η δημοσια έχει ελάχιστη τηλεθέαση), ιδιωτική διασκέδαση (τι ποσοστό του πληθυσμό πηγαίνει σε μορφές διασκέδασης που είναι δημόσιες - πχ μέγαρα μουσικής ή λυρικές σκηνές κτλ κτλ? )
Οπότε πληρώνουμε 50% φόρους, και μετά τα ξαναπληρώνουμε ΟΛΑ από την αρχή.

Σε σπίτι όταν μένεις με συγκάτοικους αρχίζει και ρημάζει (δείτε κοινόχρηστα πολυκατοικίας) 1-2 να μην έχουν όρεξη να πληρώσουν, συμπαρασύρουν και όλους τους άλλους. ΕΓΩ θα το πληρώσω αυτό? Ή ακόμα και αν το θες, τι θα το πληρώσω εγώ για τους άλλους?
Τεσπα τι σας λέω τωρα ε?
Καληνύχτες, αύριο έχει μια καινούργια μέρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  03:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποια συλλογικη πρισπαθεια αντιπροσωπευει το κκε για να μην τρελαθουμε κιολας;
Το 5% που θα παει 8% και παλι 5%;
. Πολλοι πιστευουν οτι οι ανωτερες νοητικες ικανοτητες εχουν εξελιχθει ως προσαρμογη στην πολυπλοκοτητα της κοινωνικης ζωης. Χαρηκα...
Αντιγραφει;;;;
Τι εχεις διαβασει απο νιτσε και καζαντζακη και τα λες αυτα;;
Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  03:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεωρεις οτι το συνολο θα προχωρησει χωρις να χρειαζετε την προοδο της καθε μοναδας. Ισως το συνολο να εχει μεγαλυτερη αξια απο το αθροισμα των μερων του αλλα οταν αυτα εχουν καποια αξια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  06:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Σε σπίτι όταν μένεις με συγκάτοικους αρχίζει και ρημάζει (δείτε κοινόχρηστα πολυκατοικίας) 1-2 να μην έχουν όρεξη να πληρώσουν, συμπαρασύρουν και όλους τους άλλους. ΕΓΩ θα το πληρώσω αυτό? Ή ακόμα και αν το θες, τι θα το πληρώσω εγώ για τους άλλους? "


Ρε φιλε με το παραπανω πες μου οτι κανεις πλακα και δεν μου το εστειλες ως σοβαρο αντεπιχειρημα σε αυτο που ειπα οτι η ανθρωποτητα οτι εχει πετυχει τ οεχει πετυχει συλλογικα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εσύ πες μου οτι κάνεις πλάκα και δεν καταλαβες ότι αυτο που είπα είναι ότι δεν δουλεύει η κοινοκτημοσίνη.
Και στον καπιταλισμό συλλογικά τα πετυχαίνουμε όλα.
Τα internet-pc-ιατρικη-αμαξια απλά αλλάζει ο τρόπος που συνεργαζόμαστε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Τι εχεις διαβασει απο νιτσε και καζαντζακη και τα λες αυτα;;"

Εχω διαβασει το ζαρατουστρα
εχω διαβασει αναλυσεις για το εργο του
και απο καζαντζακη εχω διαβαζει 7-8 βιβλια
εσυ τι εχεις διαβασει απο μαρξισμο και τα λες ολα αυτα;

Edited by - Poexania on 22/05/2016 10:41:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στην ασκητικη ο καζαντζακης λοιπον, παιρνει τσιτατα απο τον νιτσε και απο σοπεναουερ και τα παρουσιαζει εκει μεσα σαν δικα του
σαν να παρω εγω κομματια απο το κεφαλαιο και να τα ξαναγραφω σα να ειναι δικα μου και να μη λεω απο που τα πηρα
καμια σχεση βεβαια ο λιβανιστης νιτσε με τον επιστημονα μαρξ, απλα κανω ενα παραλληλισμο για να καταλαεις τι σημαινει λογοκλοπη ή μάλλον ιδεοκλοπη

και δεν υποτιμω τον καζαντζακη ως λογοτεχνη
υποκλινομαι στον λογοτεχνη καζαντζακη
αλλα με απογοητευει ο ιδεοκλεφτης καζαντζακης

Edited by - Poexania on 22/05/2016 10:34:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Poexania

στην ασκητικη ο καζαντζακης λοιπον, παιρνει τσιτατα απο τον νιτσε και απο σοπεναουερ και τα παρουσιαζει εκει μεσα σαν δικα του
σαν να παρω εγω κομματια απο το κεφαλαιο και να τα ξαναγραφω σα να ειναι δικα μου και να μη λεω απο που τα πηρα
καμια σχεση βεβαια ο λιβανιστης νιτσε με τον επιστημονα μαρξ, απλα κανω ενα παραλληλισμο για να καταλαεις τι σημαινει λογοκλοπη ή μάλλον ιδεοκλοπη

και δεν υποτιμω τον καζαντζακη ως λογοτεχνη
υποκλινομαι στον λογοτεχνη καζαντζακη
αλλα με απογοητευει ο ιδεοκλεφτης καζαντζακης





Ακριβώς όπως και καμμία σχέση φυσικά και η ιδεαλιστική προσέγγιση περι "πραγματικότητας", με εκείνη της υλιστικής!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μεχρι και ο τιτλος "ασκητικη" σε προιδεαζει για την κλοπη
και ο ηρωας του βιβλιου του νιτσε ασκητης ηταν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο νιτσε παντως ειναι στην πρωτη τριαδα συγγραφεων που τους διαβαζει ο κοσμος
(η που λεει πως τους διαβαζει) για να το παιζει μουρη

Edited by - Poexania on 22/05/2016 10:43:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εσύ πες μου οτι κάνεις πλάκα και δεν καταλαβες ότι αυτο που είπα είναι ότι δεν δουλεύει η κοινοκτημοσίνη.
Και στον καπιταλισμό συλλογικά τα πετυχαίνουμε όλα.
Τα internet-pc-ιατρικη-αμαξια απλά αλλάζει ο τρόπος που συνεργαζόμαστε.

Δηλαδή Γιώργο,
μετά από τόσες και τόσες αναλύσεις και τοποθετήσεις,
εξακολουθείς να αγνοείς τα επιτεύγματα της συλλογικότητας στον σοσιαλισμό,
και θεωρείς επιτεύγματα συλλογικά στον καπιταλισμό
το "παρκάρισμα" π.χ. των κεφαλαίων σε φορολογικούς παραδείσους
την ώρα που οι λαοί στενάζουν από τα αντεργατικά μέτρα!

Κι ύστερα μιλάμε για ιδεοληψίες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Poexania
Forum-Runner

186 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  10:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Και στον καπιταλισμό συλλογικά τα πετυχαίνουμε όλα. "

μπραβο κερδιζεις το βραβειο deorum
μα κανεις δεν ειπε οτι στον καπιταλισμο δεν τα πετυχαινουμε ολα συλλογικα
αυτο ακριωβως λεω σε τοσα και τοσα σχολια προς τον regilian παραπανω(δλδ δεν το πρωτολεω εγω το εχει πει ο μαρξ εναν αιωνα και κατι πριν)
η ανθρωποτητα παντα τα πετυχαινε ολα συνολικα
το καματο και στον καπιταλισμο ειναι συλλογικο
τα κερδη ειναι ατομικα
με αποτελεσμα οι λιγοι να εχουν πολλα και οι πολλοι λιγα
και αυτη ειναι μια απο τις βασικες αντιφασεις του συστηματος
μα καλα δεν διαβαζετε καν τα σχολια;

Edited by - Poexania on 22/05/2016 10:48:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  11:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

quote:
Originally posted by Deorum

Εσύ πες μου οτι κάνεις πλάκα και δεν καταλαβες ότι αυτο που είπα είναι ότι δεν δουλεύει η κοινοκτημοσίνη.
Και στον καπιταλισμό συλλογικά τα πετυχαίνουμε όλα.
Τα internet-pc-ιατρικη-αμαξια απλά αλλάζει ο τρόπος που συνεργαζόμαστε.

Δηλαδή Γιώργο,
μετά από τόσες και τόσες αναλύσεις και τοποθετήσεις,
εξακολουθείς να αγνοείς τα επιτεύγματα της συλλογικότητας στον σοσιαλισμό,
και θεωρείς επιτεύγματα συλλογικά στον καπιταλισμό
το "παρκάρισμα" π.χ. των κεφαλαίων σε φορολογικούς παραδείσους
την ώρα που οι λαοί στενάζουν από τα αντεργατικά μέτρα!

Κι ύστερα μιλάμε για ιδεοληψίες!



Φυσικά και αντιστρέφω το ερώτημα.
Μετά από τέτοια εκτίναξη του βιοτικού επιπέδου, ακόμα και για τους πιο φτωχούς, τα τελευταία 100χρόνια, όσα η ανθρωπότητα δεν έχει πετύχει 2000 χρόνια τώρα, εσύ εστιάζεις ότι αυτά είναι επιτυχίες της συλλογικότητας του σοσιαλισμού? η τις περιπτώσεις φοροδιαφυγής σε φορολογικούς παραδείσους?
Το ότι παρκάρεται πλούτος σε φορολογικούς παραδείσους είναι μεγάλη κουβέντα, που όταν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στα πιο βασικά δεν θα συμφωνήσουμε σε αυτό. Δεν είναι κάτι καλό, αλλά δεν έχει την αξία που του δίνετε και δεν αποτελεί απόδειξη επιτυχίας ή αποτυχίας κανενός.
Το "πρόβλημα" (σε εισαγωγικά γιατί για εμένα δεν αποτελεί ακριβώς αυτό πρόβλημα) είναι πως ο άνθρωπος και το κεφάλαιο είναι ελεύθερα.

Το πρόβλημα με τους φορολογικούς παραδείσους δεν είναι ο φορολογικός παράδεισος. Αυτός καλά κάνει κ υπάρχει. Το πρόβλημα είναι η φοροδιαφυγή σε πρώτο χρόνο, με διάφορα τεχνάσματα. Υπάρχουν λύσεις. Έλεγχος, αλλαγή νομοθεσίας - βελτίωση, λιγότερη διαφθορά.

Όμως από την άλλη πως εγώ να νιώθω ηθικά υποχρεωμένος να δουλεύω για να δίνω 50% σε φόρους (καλύτερα να είχαμε κομμουνισμό, πραγματικά) για να διορίζονται τα φιλαράκια του εκάστοτε πρωθυπουργού, να εξυπηρετούνται συντεχνίες που ζουν εις βάρος μου?
Γιατί κάποιος να τιμωρείται δλδ όταν πετύχει κάτι καλό στην ζωή του?
Εγώ στην ζωή μου ως τωρα, το 90% των εμποδίων που αντιμετώπιζα δεν ήταν από ιδιώτες ανταγωνιστές/συνεργάτες/φίλους εχθρούς. Ήταν από το ίδιο το κράτος. Σου απαγορεύει να δουλέψεις, σε αποτρέπει μέγιστα, και σε προτρέπει να μείνεις με την μαμα σου και τον μπαμπα σου, να παίρνεις κανά 300ρι από δω κ από εκεί ή καναν ΟΑΕΔ, και να βλέπεις σειρές στο ίντερνετ να πίνεις κανα καφέ και να οραματίζεσαι επαναστάσεις. Να έχεις όρεξη να προσφέρεις κάτι καινούργιο, να πετύχεις να πάρεις καλό σπίτι αμάξι να ταξιδέψεις απαγορεύεται. Έχουμε να τσοντάρουμε όλοι μαζί να μην κοπεί το 2000αρο του 55 ετών συνταξιούχου.
Φίλος και ενεργό (ειδικά παλαιότερα) μέλος του φόρουμ έκλεισε την επιχείρηση του μετά από 20 χρόνια περίπου, κάτω από τα βάρη ποιανών ξέρετε?
Δεν είχε πελάτες?
Όχι κουτσά στραβά κάτι είχε. Κάτω από νορμαλ συνθηκες θα έβγαζε ένα μεροκάματο.
Κάτω από τα βάρη και τα πάγια έξοδα ΠΡΟΣ το κράτος, που θέλει 6000€+ πάγια τον χρόνο, και 30% περίπου από το πρώτο € φόρο.
Αυτό είναι που στην δίνει. Να κάνεις κάτι και να μην έχει ζήτηση πες πάει στο διάολο. Με ποιον να τα βάλω. Με τον διαμαντή? Σώνει και καλά να αγοράσει τις υπηρεσίες μου/προιόντα μου?
Αλλά να κάνεις κάτι και να σε κλείνει το ίδιο κράτος που υποτίθεται σε προστατεύει, πάει πολύ.
Και για ανύπαρκτες υπηρεσίες του. Να πείς ότι όλα αυτά που χρυσοπληρώνεις τα έχεις, να το συζητήσουμε. Δεν τα έχεις ούτε αυτά. Ούτε παιδεία, υγεία, μεταφορές, ασφάλεια τίποτα.

Edited by - Deorum on 22/05/2016 11:29:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  11:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έ, Γιώργο,
καπιταλισμό έχουμε.

Κι όταν - δίκαια - σε βλέπω αγανακτισμένο
για όλα τα παραπάνω που αναφέρεις,
στρέψε το βλέμμα σου μακριά από αυτόν.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  11:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο μαρξ τα ειπε ολα απο παρθενογεννεση!χαχαχα
Εχω διαβασει χεγκελ φαινομενολογια του πνευματος, καστοριαδη, λιγο απο το κεφαλαιο και ενα βιβλιο τι ειπε στα αληθεια ο μαρξ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000